Jump to content

ICH βοήθεια! (βασικά βήματα αντιμετώπισης)


Recommended Posts

Με αυτά που διάβασα νομίζω ότι 1 τουλάχιστον ψάρι (silver shark) προσβλήθηκε από ICH (θα προσπαθήσω να ανεβάσω φωτογραφία). Θα ήθελα να μου πείτε τον τρόπο αντιμετώπισης της ασθένεια συνοπτικά γιατί χάθηκα λίγο με αυτά που διάβασα.

1) Ανεβάζουμε την θερμοκρασία στους 29, ΟΚ; Για πόσες μέρες;

2) Προσθέτουμε αλάτι. Πόσο όμως και για πόσες ημέρες;;; Όταν λέτε αλάτι εννοείτε το ΕΚΤΟΖΟΝ ή κάτι άλλο;

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Με αυτά που διάβασα νομίζω ότι 1 τουλάχιστον ψάρι (silver shark) προσβλήθηκε από ICH (θα προσπαθήσω να ανεβάσω φωτογραφία). Θα ήθελα να μου πείτε τον τρόπο αντιμετώπισης της ασθένεια συνοπτικά γιατί χάθηκα λίγο με αυτά που διάβασα.

1) Ανεβάζουμε την θερμοκρασία στους 29, ΟΚ; Για πόσες μέρες;

2) Προσθέτουμε αλάτι. Πόσο όμως και για πόσες ημέρες;;; Όταν λέτε αλάτι εννοείτε το ΕΚΤΟΖΟΝ ή κάτι άλλο;

ευχαριστώ!

1. Σε όλη την διάρκεια της θεραπείας (τουλάχιστον μια εβδομάδα)!

2. Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ αλάτι (είναι για ενυδρειακή χρήση και όχι το Ektozon)!

Link to comment
Share on other sites

Εάν ich είναι το άσπρο χνούδι, εγώ στα guppy που έχω ή προσθέτω στο ενυδρείο αλάτι ή βάζω το guppy για 5 λεπτά περίπου σε λίγο νερό και ρίχνω αλάτι. Στη δεύτερη περίπτωση μέσα σε 2 μέρες το χνούδι έχει φύγει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν ειναι ick αλλα fungus

Το ick ειναι λευκες κουκιδες σαν αλατι και οχι χνουδι

Link to comment
Share on other sites

οκ άκυρο τότε.....

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το ick μέσα σε 3 ημέρες (κύκλος του πρωτόζωου) μπορεί να προσβάλει και τα άλλα ψαράκια καλό είναι το άρρωστο ψάρι να τοποθετηθεί σε καραντίνα. Στην συνέχεια πρέπει να ακολουθήσεις φαρμακευτική αγωγή για ick. Και το αλάτι και η άνοδος της θερμοκρασίας θα βοηθήσουν παράλληλα.

Όσο το πρωτόζωο βρίσκεται πάνω στο ψάρι δεν μπορούμε να το σκοτώσουμε. Όταν θα αποκολληθεί από το ψάρι και θα κολυμπήσει προς τον βυθό τότε μπορούμε να το σκοτώσουμε. Το ίδια και κατά την διαδρομή του από τον βυθό προς το ψάρι. Στο βυθό πηγαίνει για να γεννήσει.

Καλό είναι να αγοράσεις κάποιο φάρμακο για την αντιμετώπιση του ick.Καλό επίσης είναι αν δεν έχει ακόμα μολυνθεί το ενυδρείο σου να εφαρμόσεις την αγωγή σε ενυδρείο καραντίνα ώστε να μην καταστρέψεις την βιολογία του ενυδρείου σου.

Ερώτηση: Τι συμπεριφορά εμφανίζει το ψαράκι σου. Ξύνεται πάω στην διακόσμηση ή στα τζάμια ;

Τα παιδιά του aquazone μπορεί να σου προτείνουν κάποιο καλό φάρμακο

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει ick αλλα fungus το ψαρακι του. Αλλα και ικ να ειχε θα επρεπε να γινει θεραπεια σ ολο το ενυδρειο και οχι μονο σ αυτο που θα ειναι το αρρωστο ψαρι

Εγω θα σου λεγα να του παρεις φαρμακο για fungus και να κανεις θεραπεια

Link to comment
Share on other sites

Και μια και τέθηκε το ερώτημα, αλλά και επειδή λόγω τίτλου του ποστ, κάποιοι μπορεί να ανατρέξουν μελλοντικά εδώ για πληροφορίες, να πω ότι για το ick η θεραπεία με αλάτι είναι:

- Για 10 ημέρες άνοδος της θερμοκρασίας στους 29 βαθμούς.

- Για το ίδιο διάστημα, προσθήκη ενυδρειακού αλατιού (το καλύτερο είναι της A.P.I. σε χάρτινη συσκευασία - Aquarium Salt) σε αναλογία 0,3 % έως 1,0 % - ανάλογα την σοβαρότητα της περίπτωσης και αφού το διαλύσουμε πρώτα καλά στο νερό (πριν το βάλουμε).

Εάν κάνουμε στο διάστημα αυτό αλλαγή νερού, προσθέτουμε και στο φρέσκο νερό την ίδια ανάλογη ποσότητα αλατιού, ώστε να υπάρχει συνεχώς η ίδια αναλογία στο νερό.

Δοσολογίες:

0,3 % = 3 γραμμάρια αλάτι για κάθε λίτρο νερού που έχει το ενυδρείο.

0,5 % = 5 γραμμάρια αλάτι για κάθε λίτρο νερού που έχει το ενυδρείο.

1,0 % = 10 γραμμάρια αλάτι για κάθε λίτρο νερού που έχει το ενυδρείο.

Απλά να ξέρουμε ότι κάποια φυτά (κερατόφυλλο, καμπόμπα κά) δεν αντέχουν την προσθήκη αλατιού και χαλάνε => ή τα βγάζουμε και τα απολυμαίνουμε χωριστά ή τα αποχαιρετάμε ή δεν κάνουμε θεραπεία με αλάτι, αλλά με φάρμακο...

...και επίσης, ότι και κάποια ψάρια δεν αντέχουν το αλάτι - τέτρα, γλύφτες, κόρυς κά - όπου επίσης δεν κάνουμε θεραπεία με αλάτι, αλλά με φάρμακο...

Μετά το τέλος της θεραπείας, αλλαγή 50% χωρίς αλάτι για 3 συνεχόμενες φορές (με συχνότερο ρυθμό απ' ότι τις κάνουμε) και σταδιακό κατέβασμα της θερμοκρασίας στα παλιά επίπεδα (25-26)... και ick τέλος! :D

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...