Jump to content

Χαιρετω το σωτηριο Φορουμ


salami

Recommended Posts

Σανιδα σωτηριας, Οαση σε ερημο, χαλαζι στην αναβροχια, στον ουρανο σας γυρευα και στη γη σας βρηκα και λιγα λεω :D

Αγορασαν τα καλα μου παιδακια μου πριν λιγες μερες 2 ψαρακια ταπεινα, μια γυαλα κακασχημη, κατι μπουκαλακια περιεργα και ολο χαρα γεμισανε τη γυαλα, σταξανε σταγονες απ'ολα, ξεσταξανε και τα ψαρακια απο το πουγκι και ετοιμο το μαγαζακι!! Κι ολο χαρα με φωναξανε για την εκπληξη..

Being παντελως ασχετος με το αθλημα, χαρηκα και γω μαζι τους (εμενα παει το 'χαζο παιδι, χαρα γεματο'), και τα χαζευα που σαλευανε χαρωπα (?) αλλα κατι δεν μου πηγαινε καλα με το ολο σκηνικο. Απο τη μια η μιζερη γυαλα απο την αλλη τα πολλα μπουκαλακια με διαφορα που ηταν δυσαναλογα πολλα για να συνοδευουν την ταπεινη γυαλα. Διαισθανθηκα λοιπον οτι κατι καλυτερο αξιζε στα ψαρακια. Και εδρασα αμεσα. Πηγα σε ενα πετ σοπ καταρχας να παρω ενα καλυτερο σπιτι για τα νεα μας ζωακια. Με περηφανια λοιπον πηρα ενα μικρο και χαριτωμενο 27χ21χ15 (τριπλασιο της γυαλας) και ερπομαι προς την εξοδο. Εκει με σταματαει ο καλοκαγαθος υπαλληλος και με ρωταει αν ειναι το πρωτο μου. Αυτο ηταν. Γυρισα πισω σπιτι με το δειγμα ενυδρειου, χαλικακια, ταπετσαρια αμαζωνιου, φυτα πολλα και διαφορα, θησαυρους βυθου, βραχακια, βακτηριδια τρομερα, φιλτρα νερου, ρουφηχτρα νερου, διχτυα, φωτακι διαβασματος, βιβλια και προσπεκτους.

Χαρα τα παιδια, χαρα και γω. Βαζαμε βαζαμε και τελειωμο δεν ειχαν τα αξεσουαρ, πραγματικος αμαζονιος εγινε, σαν την ταπετσαρια που κοτσαραμε απο πισω που παρεμπιπτοντως φαινοταν ωραια. Βαλε και το φιλτρο βαλε και τα βακτηρια βαλε και το φως, αλατα, οξεα και νερο και στο τελος τα ζωντανα!

Καραγκιοζ μπερντε! Τι να σας λεω τωρα, καταλαβαινετε το σκηνικο. Μα αλλο να σας το λεω και αλλο να το βλεπετε. Πολυτεκνη οικογενεια σε γκαρσονιερα με δασος μεσα. Ασε που το φιλτρο καταρακτης φοβιζε μαλλον και ενοχλουσε τα ερμα τα ψαρακια με τη δινη που δημιουργουσε. Και εκεινο το φωτακι κρεμασμενο να φεγγει? Μουρλια! Εκει καταλαβα οτι πραγματικα κατι πρεπει να κανουμε λαθος, αν και το ειχα ψιλιαστει απο τις αγορες που εκανα ως ασχετος (μονο καλοριφερακι και γεννηστρα!! - πρωτη φορα ακουγα κατι τετοιο -δεν πηρα γιατι τα θεωρησα πια υπερβολη!).

Μπηκα λοιπον στο ιντερνετ για βοηθεια και επαθα σοκ!!!! Μια βδομαδα λεει προετοιμασιας του ενυδρειου μεχρι να βαλεις τα ψαρακια μεσα. Καθε ποντος ψαριου και λιτρο νερου !!! Ελατε στη θεση μου πλιζ. Πρεπει πρωτα λεει να πλενεις το ενυδρειο και τα φυτα και το γαρμπιλι και τα ναυαγια και τα βραχακια !! Και ασε που ειδα κατι ενυδρεια και με 'πιασε ενα δεος! Το μικροτερο δε, πρεπει να ειναι 60 ποντους για να θεωρηται ενυδρειο. Και αλλα πολλα. Η μονη παρηγορια ηταν το γεγονος οτι τα χρυσοψαρακια ειναι πολυ ανθεκτικα!

Ετσι λοιπον, οταν βρηκα αυτο το φορουμ οπου μπορεις πραγματικα να μαθεις και να δημιουργησεις με την βοηθεια παιδιων αυτων με πραγματικο μερακι, το χαρηκα τοσο πολυ, γιατι παραδοξως αυτες τις λιγες μερες καταλαβα οτι αυτο το χομπυ (των παιδιων) μου αρεσει τα μαλλα και μενα! Ειναι μαγευτικο οντως.

Κλεινοντας, αφου προσπαθησω να συνεφερω το υπαρχον ενυδρειο, ο Θεος να το κανει ενυδρειο, θα προβω σιγα σιγα στην σοφη αγορα (για αρχη και για να μαθουμε) ενος minimum acceptable 60εκ. με καλοριφερ και αλλα καλουδια για τροπικα ψαρακια. Η χαρα νομιζω οτι θα ειναι μεγαλυτερη που θα μοιραζομαι την εξελιξη μαζι σας.

Χαιρετω ταπεινα

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο forum μας και στο θαυμαστό υδάτινο κόσμο, αγαπητέ Φίλε salami.

Πολύ ωραία η εισαγωγή σου στο χώρο. Εύχομαι τα καλύτερα για το μέλλον και πιστεύω ότι το χόμπι μας θα το απολαύσουν τόσο τα παιδάκια σου, όσο και εσύ.

Link to comment
Share on other sites

αυτα τα πρωτα λαθακια ειναι και το αλατοπιπερο στο χομπυ καθως βλεποντας την εξελιξη και που μπορεις να φτασεις θα σε κανουν να γελας σιγουρα με το πως ξεκινησες κι που εφτασες!!!!!

καλη αρχη και οτι καλυτερο για τις νεες υγρες :D εμπειριες που θα αποκομισεις απο εδω και στο εξης!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και από μένα !!!

Οι περισσότεροι που ξεκινήσαμε το hobby πριν από κάποια χρόνια λίγο πολύ περάσαμε από αυτό το στάδιο. :D

Στο Aquazone υπάρχουν πολλά σημεία τα οποία θα βρεις λύσεις και απαντήσεις

Υπάρχει το forum με πολύ πληροφορία και άτομα με όρεξη να απαντήσουν

Υπάρχουν τα άρθρα με πληροφορίες και γνώση καταγεγραμμένη σε μερικές σελίδες

Υπάρχουν βάσεις δεδομένων με προϊόντα, φυτά και πολλά άλλα.

Να είσαι σίγουρος ότι το ενυδρείο θα είναι έτοιμο πριν ακόμα περιηγηθείς όλο το Aquazone :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

WELCOME to AQUAZONE φιλε Salami ... :thumbup:

Τι να πω για τη περιγραφη σου ... :D

Καλη διαμονη και καλη συνεχεια στο χομπυ ... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Κάπως έτσι ξεκίνησα κι εγώ αγαπητό salami. Τα παιδιά ζήταγαν τρωκτικά για κατοικίδια και μου σηκωνόταν η τρίχα...

Ξεκινήσαμε με ένα 40 λίτρων και μερικά σκληρά ψαράκια και σιγά σιγά, τώρα που μεγάλωσαν τα παιδιά μου, φτάσαμε στα 180 λίτρα.. Παρατηρώ μεγάλη διαφορά στην αντιμετώπισή τους. Αντιλαμβάνονται τις ιδιαίτερες ανάγκες των ψαριών, φυτών κλπ. Θέλουν να εμπλέκονται στις αποφάσεις αλλά το κυριότερο είναι ότι είναι ένα από τα λίγα πράγματα που ακουν τις συμβουλές μας. Δεν γίνεται το δικό τους. Μαθαίνουν να συζητούν.

Εδώ θα βρεις πλήθος πληροφοριών αλλά κυρίως ανθρώπους που θα σε συμβουλεύσουν...

Καλώς όρισες

Link to comment
Share on other sites

Καλως ορισες φιλε μας στο ΑΖ. :D:thumbup::thumbup:

Καλη συνεχεια να εχεις. :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Welcome Salami :D

Καλη αρχη.... το οτι δειχνεις τετοιο ενδιαφερον για τα ψαρακια σου ειναι η καλυτερη εγγυηση οτι θα τα καταφερεις!!

Καλο διαβασμα και καλα post !

Link to comment
Share on other sites

Τι να πώ... Από την εισαγωγή και μόνο φάινεται να έχεις μεράκι πράγμα που δείχνει ότι όλα μα όλα θα πάνε καλά! Καλά ποστ από δω και πέρα και καλή ανάγνωση!!! Να είσαι βέβαιος πως αυτό το χόμπυ είναι πολύ όμορφο γεμάτο εκπλήξεις, και στιγμές, όμορφες και μη... Αλλά θα έχεις μια παρέα που θα ενδιαφέρεται να ακούσει τις ιστορίες σου για το υγρό στοιχείο που διατηρείς στο σπίτι σου παρέα με τα παιδάκια σου...

ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ!!! :D

WELCOME TO AQUAZONE!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στον Μαγικό κόσμο των Ενυδρείων..!

Σε χρειαζόμαστε και 'μεις και το χόμπι... :D

Κοίταξε να εξελιχθείς όσο πιο γρήγορα μπορείς, για να κοσμήσεις το φόρουμ με ανάλογες περιγραφές από τις μελλοντικές σου εμπειρίες με το τωρινό, αλλά και με τα επόμενά σου ενυδρεία και τους υπέροχους και ενδιαφέροντες κατοίκους τους... :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στον υπέροχο υδάτινο κόσμο των ενυδρείων..και στην ενυδρειοπαρέα μας ;)

Καλή συνέχεια :blush:

Link to comment
Share on other sites

Σανιδα σωτηριας, Οαση σε ερημο, χαλαζι στην αναβροχια, στον ουρανο σας γυρευα και στη γη σας βρηκα και λιγα λεω ;)

Αγορασαν τα καλα μου παιδακια μου πριν λιγες μερες 2 ψαρακια ταπεινα, μια γυαλα κακασχημη, κατι μπουκαλακια περιεργα και ολο χαρα γεμισανε τη γυαλα, σταξανε σταγονες απ'ολα, ξεσταξανε και τα ψαρακια απο το πουγκι και ετοιμο το μαγαζακι!! Κι ολο χαρα με φωναξανε για την εκπληξη..

Being παντελως ασχετος με το αθλημα, χαρηκα και γω μαζι τους (εμενα παει το 'χαζο παιδι, χαρα γεματο'), και τα χαζευα που σαλευανε χαρωπα (?) αλλα κατι δεν μου πηγαινε καλα με το ολο σκηνικο. Απο τη μια η μιζερη γυαλα απο την αλλη τα πολλα μπουκαλακια με διαφορα που ηταν δυσαναλογα πολλα για να συνοδευουν την ταπεινη γυαλα. Διαισθανθηκα λοιπον οτι κατι καλυτερο αξιζε στα ψαρακια. Και εδρασα αμεσα. Πηγα σε ενα πετ σοπ καταρχας να παρω ενα καλυτερο σπιτι για τα νεα μας ζωακια. Με περηφανια λοιπον πηρα ενα μικρο και χαριτωμενο 27χ21χ15 (τριπλασιο της γυαλας) και ερπομαι προς την εξοδο. Εκει με σταματαει ο καλοκαγαθος υπαλληλος και με ρωταει αν ειναι το πρωτο μου. Αυτο ηταν. Γυρισα πισω σπιτι με το δειγμα ενυδρειου, χαλικακια, ταπετσαρια αμαζωνιου, φυτα πολλα και διαφορα, θησαυρους βυθου, βραχακια, βακτηριδια τρομερα, φιλτρα νερου, ρουφηχτρα νερου, διχτυα, φωτακι διαβασματος, βιβλια και προσπεκτους.

Χαρα τα παιδια, χαρα και γω. Βαζαμε βαζαμε και τελειωμο δεν ειχαν τα αξεσουαρ, πραγματικος αμαζονιος εγινε, σαν την ταπετσαρια που κοτσαραμε απο πισω που παρεμπιπτοντως φαινοταν ωραια. Βαλε και το φιλτρο βαλε και τα βακτηρια βαλε και το φως, αλατα, οξεα και νερο και στο τελος τα ζωντανα!

Καραγκιοζ μπερντε! Τι να σας λεω τωρα, καταλαβαινετε το σκηνικο. Μα αλλο να σας το λεω και αλλο να το βλεπετε. Πολυτεκνη οικογενεια σε γκαρσονιερα με δασος μεσα. Ασε που το φιλτρο καταρακτης φοβιζε μαλλον και ενοχλουσε τα ερμα τα ψαρακια με τη δινη που δημιουργουσε. Και εκεινο το φωτακι κρεμασμενο να φεγγει? Μουρλια! Εκει καταλαβα οτι πραγματικα κατι πρεπει να κανουμε λαθος, αν και το ειχα ψιλιαστει απο τις αγορες που εκανα ως ασχετος (μονο καλοριφερακι και γεννηστρα!! - πρωτη φορα ακουγα κατι τετοιο -δεν πηρα γιατι τα θεωρησα πια υπερβολη!).

Μπηκα λοιπον στο ιντερνετ για βοηθεια και επαθα σοκ!!!! Μια βδομαδα λεει προετοιμασιας του ενυδρειου μεχρι να βαλεις τα ψαρακια μεσα. Καθε ποντος ψαριου και λιτρο νερου !!! Ελατε στη θεση μου πλιζ. Πρεπει πρωτα λεει να πλενεις το ενυδρειο και τα φυτα και το γαρμπιλι και τα ναυαγια και τα βραχακια !! Και ασε που ειδα κατι ενυδρεια και με 'πιασε ενα δεος! Το μικροτερο δε, πρεπει να ειναι 60 ποντους για να θεωρηται ενυδρειο. Και αλλα πολλα. Η μονη παρηγορια ηταν το γεγονος οτι τα χρυσοψαρακια ειναι πολυ ανθεκτικα!

Ετσι λοιπον, οταν βρηκα αυτο το φορουμ οπου μπορεις πραγματικα να μαθεις και να δημιουργησεις με την βοηθεια παιδιων αυτων με πραγματικο μερακι, το χαρηκα τοσο πολυ, γιατι παραδοξως αυτες τις λιγες μερες καταλαβα οτι αυτο το χομπυ (των παιδιων) μου αρεσει τα μαλλα και μενα! Ειναι μαγευτικο οντως.

Κλεινοντας, αφου προσπαθησω να συνεφερω το υπαρχον ενυδρειο, ο Θεος να το κανει ενυδρειο, θα προβω σιγα σιγα στην σοφη αγορα (για αρχη και για να μαθουμε) ενος minimum acceptable 60εκ. με καλοριφερ και αλλα καλουδια για τροπικα ψαρακια. Η χαρα νομιζω οτι θα ειναι μεγαλυτερη που θα μοιραζομαι την εξελιξη μαζι σας.

Χαιρετω ταπεινα

Παντως στην εκθεση θα ειχες καλο βαθμο. :);)

Καλοριζικος ξανα. :blush:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολουσ ειμαι καινουριοσ στο forum και θελω να ρωτησω που μπορω να πουλησω 4 μεγαλουτσικα ψαρακια που εχω. μπορει καποιοσ να βοηθησει?

Link to comment
Share on other sites

Αν και λιγο ασχετο με το θεμα που εχει ανοιξει ο ανθρωπος ... μπορεις να βαλεις μια αγγελια Εδω ;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και συγνώμη για το άσχετο του θέματος ;)

:blush::)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω θερμα ολα τα παιδια για την υπεροχη υποδοχη!!

Πραγματι εδω, μεσα στον θησαυρο πληροφορησης και γνωσης, αισθανεσαι εξοχως οικογενειακα και ανετα!

Παω να βρω τωρα το καταλληλο μερος για την πρωτη μου ερωτηση!

Link to comment
Share on other sites

καλως ορισες φιλε μου,με το νοστιμο νικ.....

οποια βοηθεια χρειαστεις μην διστασεις......

καλη συνεχεια....

Link to comment
Share on other sites

;) στπ Aquazone φίλε salami

Πράγματι η περιγραφή σου για την εισαγωγή σου στο χόμπι των ενυδρείων

ειναι εντυπωσιακή!!!!

Τα συγχαρητήρια μου :blush: και να είσαι σίγουρος πως με αρκετό

διάβασμα και προσπάθεια όλα θα πάνε καλά με το νέο σου χόμπι και των παιδιών

σου φυσικά :);)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...