Jump to content

πότε αλλάζουμε τον υαλοβάμβακα


Recommended Posts

Καλησπέρα σας...

Θα ήθελα να μου πείτε πότε αλλάζουμε τον υαλοβάμβακα απο το φίλτρο...

γιατί το ενυδρείο είναι καινούργιο ρωτάω, για να ξέρω, έστω μια από τις τρεις στρώσεις υαλοβάμβακα που έχει...

το ρωτάω αυτό γιατί έχει ελαττωθεί η κυκλοφορία... έχει τραβήξει την βρωμιά που είχε το υπόστρωμα (αν και πλύθηκε πολύ καλά)

Link to comment
Share on other sites

εγω το αλλαζω σε καθε αλλαγη , δλδ καθε 10 μερες

γιατι εχει 3 στρωσεις ? εμενα μια εχει γυρω στα 2cm

Link to comment
Share on other sites

ναι εμενα εχει 3 στρωματα των 2 εκατ.

Link to comment
Share on other sites

την μια βαλε , τις juwel του υαλοβαμβακες περνεις ?

Link to comment
Share on other sites

κανονικα ειναι 1 φορα τον μηνα το πολυ...στο εμποριο θα βρεις την σακουλα 2 Ευρω :thumbup::P

Link to comment
Share on other sites

την μια βαλε , τις juwel του υαλοβαμβακες περνεις ?

δεν ετυχε να παρω ακομα γιατι το ενυδρειο ειναι καινουργιο ουτε 10 μερων....

αλλα θα παρω της juwel μαλον 1,90 εχει το πακετο!!!

Link to comment
Share on other sites

εδω παντος λεει καθε βδομαδα!!!! το θεμα ειναι οτι το ενυδρειο ειναι καινουργιο!!!
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειακό βαμβάκι είναι μέρος της μηχανικής φίλτρανσης, μπαίνει στο ανώτερο επίπεδο του φίλτρου για να κατακρατεί τα χοντρά σκουπίδια. Σαν γενικό μπούσουλα λέμε ότι αλλάζεται κάθε εβδομάδα κατά τις εργασίες συντήρησης, αλλαγή νερού κλπ. Αυτό βέβαια δεν είναι ίδιο για κάθε ενυδρείο. Όταν κάνουμε την αλλαγή νερού και δούμε το ενυδρειακό βαμβάκι ότι είναι καθαρό, προφανώς και δεν το αλλάζουμε. Μετά από ένα δυο φορές βρίσκουμε μια ρουτίνα η οποία δεν είναι απαραίτητα ίδια για κάθε ενυδρείο.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

γιαυτο σου ειπα 10 μερες , το βλεπεις οτι δεν σε περνει για παραπανω γεμιζει πραμα και ειδικα στην αρχη , αποψη μου παντος βαλε 1 στρωση και κανε αλλαγη εβδομαδιαια

οσο για αγορα εγω παιρνω ενα πακετακι ( με 3 euro ) οχι juwel και με βγαζει κανα 3μηνο

πιστευω δεν συμφερει τις juwel

Έγινε επεξεργασία - eja
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειακό βαμβάκι είναι μέρος της μηχανικής φίλτρανσης, μπαίνει στο ανώτερο επίπεδο του φίλτρου για να κατακρατεί τα χοντρά σκουπίδια. Σαν γενικό μπούσουλα λέμε ότι αλλάζεται κάθε εβδομάδα κατά τις εργασίες συντήρησης, αλλαγή νερού κλπ. Αυτό βέβαια δεν είναι ίδιο για κάθε ενυδρείο. Όταν κάνουμε την αλλαγή νερού και δούμε το ενυδρειακό βαμβάκι ότι είναι καθαρό, προφανώς και δεν το αλλάζουμε. Μετά από ένα δυο φορές βρίσκουμε μια ρουτίνα η οποία δεν είναι απαραίτητα ίδια για κάθε ενυδρείο.

:thumbup:

ευχαριστω πολυ κωστη για την απαντηση σου.... το ερωτημα μου ειναι τωρα.... το ενυδρειο μου ειναι 10 μερων να το αλλαξω αυριο???

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θέλω να πω είναι να μην ψάχνετε πάντα για κανόνες. Δείτε το ενυδρείο σας και κρίνετε αναλόγως αρκεί να έχετε κατανοήσει την λειτουργία του κάθε πράγματος που στην προκειμένη περίπτωση είναι το ενυδρειακό βαμβάκι.

Φίλε satkingr δες το φίλτρο και αν είναι βρώμικο, άλλαξε το. Αν όχι άστο. Γενικά δεν θέλουμε να το αφήνουμε πολύ βρώμικο γιατί είναι πηγή νιτρικών. Εκεί θα κάτσουν τροφές που δεν φαγώθηκαν, φυτά που κόπηκαν και λιώνουν κλπ.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

εγω επειδη εχω και το ιδιο ενυδρειο λεο να το αλλαξεις

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Έχω το ίδιο ενυδρείο, και αλλάζω υαλοβάμβακα κάθε 7-10 ημέρες. Το κριτήριο είναι πάντα το ίδιο : πόσο έχει βρωμίσει και "μπουκώσει" ο υαλοβάμβακας. Κ εγώ τρεις στρώσεις έχω και μέχρι τώρα δεν είχα κανένα πρόβλημα. Κατά καιρούς έχω βάλει και 4 στρώσεις και δεν έχει βλάψει σε τίποτα, αντιθέτως συγκρατείται πιο πολύ βρωμία...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θέλω να πω είναι να μην ψάχνετε πάντα για κανόνες. Δείτε το ενυδρείο σας και κρίνετε αναλόγως αρκεί να έχετε κατανοήσει την λειτουργία του κάθε πράγματος που στην προκειμένη περίπτωση είναι το ενυδρειακό βαμβάκι.

Φίλε satkingr δες το φίλτρο και αν είναι βρώμικο, άλλαξε το. Αν όχι άστο. Γενικά δεν θέλουμε να το αφήνουμε πολύ βρώμικο γιατί είναι πηγή νιτρικών. Εκεί θα κάτσουν τροφές που δεν φαγώθηκαν, φυτά που κόπηκαν και λιώνουν κλπ.

:P

εγω επειδη εχω και το ιδιο ενυδρειο λεο να το αλλαξεις

σας ευχαριστω και τους 2 :ninja::D:P αυριο εχουμε αλλαγε γιατι ο υαλοβαμβακας ειναι κ@λ@ς :thumbup::P

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλετε για πιο οικονομικά υπάρχουν μεγάλες σακούλες από διάφορες εταιρείες που κόβουμε όση ποσότητα θέλουμε και βάζουμε σε ότι φίλτρο θέλουμε.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλετε για πιο οικονομικά υπάρχουν μεγάλες σακούλες από διάφορες εταιρείες που κόβουμε όση ποσότητα θέλουμε και βάζουμε σε ότι φίλτρο θέλουμε.

:thumbup:

δεν ειν' κακο!!!! σωστος ο παλιος!!!! ευχαριστω θα το δω!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...