Jump to content

Αγγελοψαρα S.0.s


kristina

Recommended Posts

Γεια σε ολους.

Εχω ενα προβλημα σχετικα με την γεννα των αγγελοψαρων.

Γεννησαν τα αγγελοψαρα μου χθες το βραδυ πανω στο φιλτρο (ειναι η 3 φορα) αλλα τοπρωι δενυπηρχε τιποτα.Μπορειτε ναμου πειτε γιατι συμβαινει αυτο?? τα τρωνε τα ιδια? η τα αλλα ψαρια που εχω δηλαδη 3 γκαπη 5 κλουν κ 3 γλυφτεσ??

Και στην τελικη σκεφτηκα να τα παρω κνα τα βαλω σε ενα αλλο ενυδρειο 60 λιτρα που εχω αλλα δεν ηξερα πως να τα φροντισω αλλα κπως νατα ξεκολλησω τα αυγα απο το φιλτρο..

μπορειτε να με βοηθησετε??Οταν ξαναδω αυγα τινα κανΩ???

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους.

Εχω ενα προβλημα σχετικα με την γεννα των αγγελοψαρων.

Γεννησαν τα αγγελοψαρα μου χθες το βραδυ πανω στο φιλτρο (ειναι η 3 φορα) αλλα τοπρωι δενυπηρχε τιποτα.Μπορειτε ναμου πειτε γιατι συμβαινει αυτο?? τα τρωνε τα ιδια? η τα αλλα ψαρια που εχω δηλαδη 3 γκαπη 5 κλουν κ 3 γλυφτεσ??

Και στην τελικη σκεφτηκα να τα παρω κνα τα βαλω σε ενα αλλο ενυδρειο 60 λιτρα που εχω αλλα δεν ηξερα πως να τα φροντισω αλλα κπως νατα ξεκολλησω τα αυγα απο το φιλτρο..

μπορειτε να με βοηθησετε??Οταν ξαναδω αυγα τινα κανΩ???

καλησπερα... ναι τα τρωει η ιδια η θυληκια

και εμενα ειχε γεννησει 5-6 φορες και μεσα σε λιγες ωρες τα ετρωγε

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα... ναι τα τρωει η ιδια η θυληκια

και εμενα ειχε γεννησει 5-6 φορες και μεσα σε λιγες ωρες τα ετρωγε

και πρεπει το αρσενικο να τα γονημοποιει καλο ειναι να δοκιμασεις να βγαλεις το θυληκο

Link to comment
Share on other sites

κ πως μπορω να τα ξεχωρισω απ το θυληκο ειναι ακριβως τα ιδια!!! επισης πως μπορω να τα ξεκολλησω απο το φιλτρο.?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εγώ πριν από λίγες μέρες είχα για δεύτερη φορά αυγά από το αγγελοψαρο μου και την πρώτη φορά είχαν εξαφανιστεί μυστηριωδως, την δεύτερη φορά που γέννησε κάθησα τα παρακολούθησα και είδα με τα μάτια μου την μια από τις δυο γλυφτρες που εχω να τα τρωει χωρίς να καταλαβαίνει τίποτα από το αρσενικό μου που προσπαθούσε να την απωθησει.

Link to comment
Share on other sites

κ πως μπορω να τα ξεχωρισω απ το θυληκο ειναι ακριβως τα ιδια!!! επισης πως μπορω να τα ξεκολλησω απο το φιλτρο.?

να τα ξεκολλησεις δεν ξερω και δεν θα σου το συνηστουσα....

το κεφάλι των αρσενικών είναι πιο στρογγυλεμένο, μάλιστα μοιάζει να έχει έναν μικρό λοφίσκο. Ένας πιο σίγουρος τρόπος αναγνώρισης του φύλου μπορεί να γίνει κατά την περίοδο που τα ψάρια ετοιμάζονται για ζευγάρωμα, όπου είναι εμφανή τα αναπαραγωγικά τους όργανα. Το όργανο εναπόθεσης αυγών της θηλυκιάς (ovipositor) έχει σχεδόν το διπλάσιο πάχος από το γενετικό όργανο του αρσενικού.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εγώ πριν από λίγες μέρες είχα για δεύτερη φορά αυγά από το αγγελοψαρο μου και την πρώτη φορά είχαν εξαφανιστεί μυστηριωδως, την δεύτερη φορά που γέννησε κάθησα τα παρακολούθησα και είδα με τα μάτια μου την μια από τις δυο γλυφτρες που εχω να τα τρωει χωρίς να καταλαβαίνει τίποτα από το αρσενικό μου που προσπαθούσε να την απωθησει.

ναι γιατι το αγγελοψαρο γενναει σε λεια επιφανεια

Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένα γέννησε επάνω σε ένα πλατυφυλλο από τα φυτά που εχω μέσα και τα φύλαγαν διαδοχικά.

Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένα γέννησε επάνω σε ένα πλατυφυλλο από τα φυτά που εχω μέσα και τα φύλαγαν διαδοχικά.

ναι ξερω εμενα εκανε συνεχεια πανω απο 100 αυγα χωρις αρσενικο μετα πηρα αρσενικο και τον εφαγε στην κυριολεξια..... εμεινε χωρις πτερυγια και μετα διαβασα οτι ειναι μονογαμικα και εχουν μονο ενα ταιρι

και αμεσως τρωει τα αυγα που εχουν χαλασει το θυληκο τα αυγα τα χαλασμενα τα ξεχωριζεις οταν ασπριζουν

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ρίξε μια ματιά στο παρακάτω θέμα, ίσως σε βοηθήσει.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=13671

:thumbup:

Το θέμα μεταφέρθηκε στην σωστή κατηγορία.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που προτείνω από την πλευρά μου είναι να τα παρακολουθήσεις αν μπορείς για να δεις τι ακριβώς συμβαίνει και να ξεχωρίσεις τους δολιοφθορείς, όσο η διαφορά μεταξύ θηλυκού και αρσενικού είναι ότι το αρσενικό είναι λίγο μεγαλύτερο σε μέγεθος και έχει ένα εξόγκωμα πάνω στο κεφάλι του.

Link to comment
Share on other sites

φοβερες φωτο!! δηλαδη με βαση το ποστ να παρω κ τους 2 τους γονεις κ να τους βαλω μαζι σε ενα αλλο ενυδρειο μεχρι να ξαναγγενησουν...

δεν λεει οτι πρεπει να βγαλω εξω το αρσενικο η το θυληκο.... αρα μαλλον οι γλυφτες μου τα τρωνε...

Link to comment
Share on other sites

φοβερες φωτο!! δηλαδη με βαση το ποστ να παρω κ τους 2 τους γονεις κ να τους βαλω μαζι σε ενα αλλο ενυδρειο μεχρι να ξαναγγενησουν...

δεν λεει οτι πρεπει να βγαλω εξω το αρσενικο η το θυληκο.... αρα μαλλον οι γλυφτες μου τα τρωνε...

ναι μπορει παντως τα δικα μου τα ετρωγε η θυληκια μου

Link to comment
Share on other sites

μπορει να τα τρωνε και οι γονοις λογο απειριας. βαλε το ζευγαρι σε αλλο ενυδρειο ταιζε καλα κανε συχνες αλλαγες νερου(πρεπει να ειναι μαλακο το νερο) και να εισαι σιγουρη οτι συντομα θα δεις πολλες γενες.

Link to comment
Share on other sites

Αν υποθέσουμε ότι οι γονείς είναι σωστή και δεν τρώνε τον γόνο.

Το βράδυ τα άλλα ψάρια σίγουρα θα προσπαθούν να φάνε τον γόνο.

Στην φάση αυτή δυο πράγματα μπορεί να συμβούν.

Τα σκαλαρια προσπαθούν όλοι την ημέρα να προστατευόσουν τα αυγά απο τα άλλα ψάρια, αν αυτό συνεχιστεί και το βράδυ τα ψάρια στρεσάρονται και αφήνουν τα αυγά στην τύχη τους.

Τότε τα ίδια τα ψάρια βλέπουν τα αυγά τους πλέον ως τροφή και κάνουν τσιμπούσι μαζί με τα άλλα.

Το δεύτερο που μπορεί να συμβεί είναι τα ψάρια πλέον αποκαμωμένα από την ημερήσια φροντίδα χαλαρώνουν την προσοχή τους το βράδυ και βρίσκουν ευκαιρία τα άλλα ψάρια να φάνε τα αυγά.

Πρέπει να έχουμε μεγάλο ενυδρείο με κρυψώνες και σχετικά λίγα ψάρια για να πούμε πως μπορεί να μην φαγωθούν τα αυγά και αυτό εξαρτάτε πάντοτε από το πόσο επιμελής είναι η γονείς.

Οπότε πρέπει να βάλεις τους γονείς σε ένα ανάλογο ενυδρείο μόνους.

Για το βράδυ καλώ είναι να υπάρχει και ένας πολύ ελαφρύς φωτισμός (moonlight) έτσι τα ψάρια έχουν καλύτερη οπτική επαφή με τα αυγά και τα προστατεύουν ενστικτωδώς.

Αν τα ψάρια δεν είναι άγρια ή F1,F2 τότε πιθανών να έχει αλλοιωθεί η φυσιολογική τους συμπεριφορά λόγο εκφυλισμού.

Τότε ένας από τους δυο γονείς ή και οι δυο δεν συμπεριφέρονται φυσιολογικά και όταν περάσει η έντονη πράξη του ζευγαρώματος και κατασταλάξει το ψάρι επιτίθεται στα ίδια του τα αυγά.

Και εδώ έχουμε δυο επιλογές.

Ένα ποσοστό 30%-50% των ζευγαριών που τρώνε τα αυγά τους μετά την 3-4 γέννα επανέρχεται το φυσιολογικό ένστικτο και γίνονται φυσιολογική γονείς.

Οπότε αν θέλουμε το ρισκάρουμε και περιμένουμε 3-4 γέννες να δούμε αν τα ψάρια αλλάξουν συμπεριφορά.

Αν δεν θέλουμε να ρισκάρουμε και να περιμένουμε πότε θα ξανά γεννήσουν, τότε αν μπορέσουμε να δούμε ποιος από τους δυο τρώει τα αυγά τον αφαιρούμε. Αν το κάνουν και οι δυο τότε αφαιρούμε και τους δυο γονείς και προσπαθούμε μετά με κάποιο κυκλοφορητή να ανακυκλώνεται το νερό στην περιοχή των αυγών. Μην φανταστείτε τρομερή κυκλοφορία αλλά μια ελαφριά σταθερή κυκλοφορία, καμιά φορά αν βολεύει το επιτυγχάνουμε και με την έξοδο του φίλτρου.

Αυτά όσο συνοπτικά γινόταν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...