Jump to content

Αντιστοιχία σε Watt των Τ5 με Led


Aiolos

Recommended Posts

Κάπου είναι αναρτημένο ένα παρόμοιο θέμα, αλλά δεν το βρήκα....

Η ερώτησή μου είναι... μια ταινία led των 7,2 ή και των 14,4 watt σε τι αντιστοιχία θα μπορούσε να είναι με μια Τ5 των 54 watt. Όχι από θέμα κατανάλωσης, αλλά από θέμα φωτισμού. (χοντρικά)

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει καμία αντιστοιχία. Όλα εξαρτώνται από τον τύπο και την ποιότητα των LED όπως και από τον τύπο και την ποιότητα των λαμπών.

Link to comment
Share on other sites

Την φοβόμουν αυτή την απάντηση !!! αλλά την περίμενα κιόλας !!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Για καλής ποιότητας λάμπες και από τις 2 μεριές, από διάβασμα και ψάξιμο έχω καταλήξει στο 1 προς 3 περίπου

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι από την μεριά μου μετά από πολύ ψάξιμο δεν έχω καταλήξει πουθενά.

Είναι και το θέμα των PAR για το οποίο δεν έχω βρει πουθενά στοιχεία για τα LED.

Πολύ φοβάμαι πως μόνο με δοκιμές ίσως βγάλουμε μία άκρη, αλλά κάτι τέτοιο θα χρειαστεί πάρα πολύ χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι. Στα χαρτιά πολύ δύσκολα θα βγουν συμπεράσματα.

Και γω εμπειρικά έβγαλα κάποια δικά μου. Από άτομα που αντικατέστησαν παλιά φωτιστικά με LED χωρίς να έχουν πρόβλημα, αλλά και με ψιλομετρήσεις με το φωτόμετρο προσπίπτοντος που έχω

Link to comment
Share on other sites

Το να πεις ότι τα πράγματα πάνε καλά πρέπει να περάσει ένα χρονικό διάστημα 6 - 12 μηνών και να ξέρεις να διαβάζεις πολύ καλά το ενυδρείο σου.

Έγινε επεξεργασία - dimitrig
Link to comment
Share on other sites

Βοηθάν καθόλου αυτά το στοιχεία?

Led

7,2 watt - 540-650 Lumen

14,4 watt - 1080-1270 Lumen

T5

420-450 PAR

Link to comment
Share on other sites

Το να πεις ότι τα πράγματα πάνε καλά πρέπει να περάσει ένα χρονικό διάστημα 6 - 12 μηνών και να ξέρεις να διαβάζεις πολύ καλά το ενυδρείο σου.

Στο reef central υπάρχουν ενυδρεία που χρησιμοποιούν led cree από το 2008 και αναφορές σε DIY δοκιμές από το 2006 :)

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη με τις ταινίες στο reef δυσκολα θα εχεις αποτέλεσμα.εχουν και μεγάλη γωνια διαχυσης που δεν βοηθαει καθόλου.Μαλλον πρεπει να πας σε high power(από 1 watt και πάνω+φακους 60 ή 90 μοιρών) για να κάνεις δουλειά!

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη με τις ταινίες στο reef δυσκολα θα εχεις αποτέλεσμα.εχουν και μεγάλη γωνια διαχυσης που δεν βοηθαει καθόλου.Μαλλον πρεπει να πας σε high power(από 1 watt και πάνω+φακους 60 ή 90 μοιρών) για να κάνεις δουλειά!

+1

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη με τις ταινίες στο reef δυσκολα θα εχεις αποτέλεσμα.εχουν και μεγάλη γωνια διαχυσης που δεν βοηθαει καθόλου.Μαλλον πρεπει να πας σε high power(από 1 watt και πάνω+φακους 60 ή 90 μοιρών) για να κάνεις δουλειά!

Ξέρω, είχα ασχοληθεί και στο παρελθόν και τα κράτησα μόνο για δυο μήνες.... μετά άρχισαν να καίγονται ένα ένα, αλλά ήταν στα 14,4 watt. Παρόλο το "αποτυχημένο οικονομικά" πείραμα, έστω αυτό το δίμηνο φάνηκαν θετικά αποτελέσματα στα μαλακά κοράλλια και παντελώς η απουσία κάθε λογής άλγης....

Τώρα, λόγω ότι υπάρχουν τα τροφοδοτικά και βρέθηκαν κάποιες ταινίες των 7,2 watt σκέφτομαι να τα χρησιμοποιήσω και πάλι, αλλά ως συμπληρωματικό φωτισμό, για τις Τ5 που υπάρχουν, ή να "παίζω" εναλλακτικά μέρα παρά μέρα με διάφορες φωτιστικές συνθήκες..... μέχρι να κερδίσω το λαχείο να πάρω κάποιο σύστημα ανατολής-δύσης της προκοπής !!!! :):thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

να πάρω κάποιο σύστημα ανατολής-δύσης της προκοπής !!!! :thumbup::hysterical::rasp:

Εχεις κι εσυ παραπονο! Τι να πουμε κι εμεις με τα pico reef που καθε μερα στο ενυδρειο το πρωι οι οργανισμοι ζουν τη δευτερα παρουσια με το ανοιγμα των λαμπων και το βραδυ την Αποκαλυψη! αχαχαχαχαχα! :):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εχεις κι εσυ παραπονο! Τι να πουμε κι εμεις με τα pico reef που καθε μερα στο ενυδρειο το πρωι οι οργανισμοι ζουν τη δευτερα παρουσια με το ανοιγμα των λαμπων και το βραδυ την Αποκαλυψη! αχαχαχαχαχα! :):thumbup:

Ζούνε ξανά και ξανά το Big Bang.... μέχρι να το εμπεδώσουν !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Επειδή το ψάχνω το θέμα μερικές μέρες τώρα.Το πιο έξυπνο είναι οτι όλοι όσοι βλέπω κάνουν την δουλειά με dimmable κιτ και δουλεύουν τα

Cree XRE Q5 LEDs Royal Blue

Cree XRE Q5 LEDs Cool White(δύσκολα τους βρίσκεις και τους δυο τύπους στην Ελλάδα ή και σε Ευρώπη)

Aνάλογα με τα λίτρα και τα κοράλια που θέλεις να καλιεργήσεις και το ύψος του ενυδρείου βάζεις πχ 28 σε solana (52χ52χ52 που με ενδιαφέρει) και απο 54 και πάνω για ενυδρείο 200λίτρα και άνω.Και μετά πάς για 2ο κιτ με άλλα τόσα λεντ για 300άρι κοκ.

Οι περισσότεροι τα δουλέυουν σε 30-33% και έχουν τέλεια απόδοση(Απο το φάσμα ο φακός της κάμερας θολώνει) Η διάρκεια ζωής στους συγκεκριμένους λαμπτήρες ξεπερνάει τα 10 χρόνια ζωής.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το ψάχνω το θέμα μερικές μέρες τώρα.Το πιο έξυπνο είναι οτι όλοι όσοι βλέπω κάνουν την δουλειά με dimmable κιτ και δουλεύουν τα

Cree XRE Q5 LEDs Royal Blue

Cree XRE Q5 LEDs Cool White(δύσκολα τους βρίσκεις και τους δυο τύπους στην Ελλάδα ή και σε Ευρώπη)

Aνάλογα με τα λίτρα και τα κοράλια που θέλεις να καλιεργήσεις και το ύψος του ενυδρείου βάζεις πχ 28 σε solana (52χ52χ52 που με ενδιαφέρει) και απο 54 και πάνω για ενυδρείο 200λίτρα και άνω.Και μετά πάς για 2ο κιτ με άλλα τόσα λεντ για 300άρι κοκ.

Οι περισσότεροι τα δουλέυουν σε 30-33% και έχουν τέλεια απόδοση(Απο το φάσμα ο φακός της κάμερας θολώνει) Η διάρκεια ζωής στους συγκεκριμένους λαμπτήρες ξεπερνάει τα 10 χρόνια ζωής.

εννοείς σε ισχύ 30-33% ? μου φένεται πολύ λίγο... μπορώ να έχω κάποιο λίνκ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...