Jump to content

Διακόσμηση


a02-5085

Recommended Posts

Φίλοι γεια χαρά!

Έχω δύο oscar και θα ήθελα πληροφορίες σχετικά με την διακόσμηση που προτιμούν καθώς και τα ψάρια με τα οποία μπορούν να συνδυαστούν...

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

A!Κάτι ακόμα.Στο ενυδρείο βρίσκονται και τρεις μονοδάκτυλοι.Η αληθεία είναι ότι από αρχαρίτικο ενθουσιασμό βιάστηκα να πάρω ψάρια χωρίς να ελέγξω την συμβατότητά τους. ;)

Έτσι τώρα βλέπω ότι ένας από τους μονοδάκτυλους κυνηγάει τον μαύρο οscar και μερικές φορές καταφέρνει να τον τσιμπήσει. Είναι φυσιολογική συμπεριφορά; Το oscar κινδυνεύει; Ο μονοδάκτυλος έχει περίπου τα 3/4 του μεγέθους του oscar...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε μου ...

Καταρχας τα οσκαρ με τους μονοδαχτυλους δε ταιριαζουν ... θα πρεπει το συντομοτερο να τους αποχωριστεις γιατι εξαλλου οι μονοδαχτυλοι πολυ λιγο καιρο της ζωης τους περνανε σε γλυκο νερο και τον υπολοιπο και περισσοτερο ζουνε σε υφαλμυρα νερα ...

Τωρα στο θεμα διακοσμησης ... Οπως θα εχεις ακουσει απλα τα οσκαρ ειναι ενα πετ ... Εχει πολυ εντονη προσωπικα και εντονες διακοσμητικες ανυσηχιες ... ;) Πολυ λιγα εως καθολου φυτα ειναι αυτα που μπορεις να βαλεις μεσα στο ενυδρειο πχ κερατοφυλλο να επιπλεει με την ελπιδα οτι ειναι ταχειας αναπτυξης να μην προλαβενουν να το φανε ολο ... και μερικα σκληρα φυτα οπως ανουμπιες που θα τη μεταφερουν απο δω και απο κει .....Μπορεις να βαλεις επισης καποια μεγαλη ριζα και καποια μεγαλη πετρα .. Ελπιζω να βοηθησα ...

Σε 200 λιτρα τα εχεις ?

Link to comment
Share on other sites

Σε 200.Είναι λίγα;

Αν δεν τους απομακρύνω τους μονοδάκτυλους θα πεθάνουν οι μονοδάκτυλοι εν καιρώ; Τα oscar θα έχουν πρόβλημα;

Σε ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ... ενα απο τα αγαπημενα μου ψαρια ( που καποτε θα αποκτησω) ειναι τα οσκαρ ... Γιαυτο ειχα παρει ενα 200 λιτρων ενυδρειο αλλα μεσα απο συζητησης και ωρες ψαξιματος και σκεψης κατεληξα στο συμπερασμα οτι τα 200 λιτρα ειναι πολυ λιγα ... Βεβαια η αγαπη μου για τις κιχλιδες Αμερικης επειδη ειναι πολυ μεγαλη με οδηγησε στο να βαλω καποιες αλλες πανεμορφες κιχλιδες αυτης της Ηπειρου ... Τα οσκαρ δεν ειναι μονο οτι γινοντε ~35 εκατοστα αλλα ειναι και πολυ υπερκινιτικα ψαρια ... Πιστευω οτι σε λιγο καιρο θα εχεις προβλημα σαυτα τα λιτρα και σε ενα μετρο ενυδρειο ... θα βλεπεις τα ψαρια να ταλαιπωρουντε και θα αναγκαστεις τοτε να τα δωσεις ...

Φιλικα ,

Dartman

Link to comment
Share on other sites

τα 200 λιτρα δυστυχως ειναι αστεια για τα οσκαρ,αλλα οπως ειπε και ο συναδελφος παραπανω το προβλημα το αμμεσο,ειναι οτι ΠΡΕΠΕΙ να βγαλεις τους μονοδακτυλους....αν τους αφησεις θα εχεις πολυ δυσαρεστα αποτελεσματα...

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ...

Με πολύ λύπη και αρκετό κόπο κατάφερα να βγάλω τους υπερκινητικούς μονοδάκτυλους.Τώρα εν καιρώ θα δω τι θα κάνω με τα oscar.Το σίγουρο είναι ότι εφεξής θα είμαι πιο προσεκτικός στις αγορές μου.

Γεια χαρά!...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ταπεινή μου γνώμη ΒΡΑΧΟΥΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΒΡΑΧΟΥΣ. όλα τα υπόλοιπα θα γίνουν μπρελοκ στα λέπια των όσκαρ ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...