Jump to content

Σας καταλαβαμε ...


dartman

Recommended Posts

" Ψαρακιααααα σας καταλαβαμε " ;)

Ολα ξεκινησαν το μεσημερι του Σαββατου ... Ειμασταν στο σπιτι με τον φιλο Husky και το katerinaki1402 και παρατηρουσαμε τα ψαρακια ... Τα πραγματα δεν φαινοντουσαν φυσιολογικα .... Το ζευγος Cichlasoma (Archocentrus) nigrofasciatum ειχε παει αναμεσα στις Valisneries και αρχισε να σκαυει επιμονα ... εκει μας εσκασε η πρωτη υποψια ... Επρεπε να φυγουμε καθως ειχαμε τη συναντηση ... Γυρνωντας στο σπιτι ειχαν παει απο την αλλη μερια μερια του ενυδρειου και σκαβανε σκαβανε συνεχεια ... Βγαζαν χαλικακι απο το επιμαχο σημειο και ειχαν ανοιξει μια μεγαλη λακουβα ... Εκει βεβαιωθηκα πλεον οτι κατι δε παει απλα καλα παει πολυ καλα ... Σημερα ωρα 17:45 γυρνωντας απο τη δουλεια παω να δω τι γινετε και τι να δω ... ? Η μπουμπου (θυληκια) να αεριζει ενα φυλλο της ανουμπιας barteri var barteri που εχω και γυρω γυρω ο λεπιδας (αρσενικος) να τη προσεχει καθως υπαρχει μεσα και ο 10 ποντους Dennis ενα Cichlasoma" (Henrichthys) cyanoguttatum το οποιο ειναι πολυ ντροπαλο και καλο και θεωρω οτι δε θα μου δημιουργησει προβλημα στη γεννα ... Κοιταω καλητερα και τι βλεπω ... ? Δεκαδες αυγα επανω στο φυλλο της ανουμπιας σε μπεζ χρωμματακι .... Η χαρα μου δε περιγραφετε και καθως εδω ειναι το 2ο σπιτι μου ηθελα να τη μοιραστω μαζι σας .... ;):blush::)

Υ.Γ. H πλακα ειναι οτι πριν 2 μερες πηρα ενα Spathiphyllum wallisii για να αντικαταστησω την ανουμπια που μου χαλαγε το βιοτοπικο του θεματος ...

post-1112-1161022099_thumb.jpg

post-1112-1161022113_thumb.jpg

post-1112-1161022124_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια dartman!

Εύχομαι καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω παρα παρα πολυ ολους ... ;):blush:

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια!!!! ;):blush::):hysterical::hysterical:

Αντε με το καλο να δούμε και φωτογραφίες απο τα μικρούλια. ;):lmao:

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησουν και με το καλο τα γεννητουρια!!! τελικα η anubia ειναι αφροδισιακη!!!!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια και απο εμενα. ;):blush:

Εγινες μπαμπας.

Link to comment
Share on other sites

Αντε με το καλο να δουμε και τα ψαρακια ;)

Link to comment
Share on other sites

Elle απο το στομα σου και στου θεου τ'αυτι ... :);)

... Ολο το βραδυ σημερα η Μπουμπου (θυληκια) αεριζε τα αυγα της και ο παππους (dartman) απο πανω να βλεπει τι γινετε :lmao: Ολα μεχρι τωρα πανε πολυ καλα και ας ελπισουμε να εχουμε ενα αισιο τελος .... :blush: Ωραια που ειναι να πηγαινεις για δουλεια χωρις να χεις κοιμηθει ουτε μια ωρα ... :hysterical: καιρο ειχα να το κανω .. :hysterical:

Στρατο ναι βοηθησε και η Αφρικη λιγο σαυτη τη γεννα ... ;)

Link to comment
Share on other sites

;)
Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩΩΩ ;):):blush:

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩΩΩ :blush:;):)

Το είχαδεί το όνειρο!!!!!!!!!!!!!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλη επιτυχια και συγχαρητηρια γειτονα ελπιζω να δουμε και πολλες πολλες ουριτσες :blush: να περιφερονται στο ενυδρειο μετα απο αυτα δεν νομιζω να βγαλεις την ανουμπια ;) εχω και εγω πολλες να σου δωσω αν θες

Link to comment
Share on other sites

Παππού Αντώνη τα συγχαρητήρια μου ;):blush:

και φυσικά να αρχίσουμε να φτύνουμε όλοι μαζί

για να μην το ματιάσουμε το θέμα μέχρι να δούμε

και τα μικρούλια σου!!!!!

Μπράβο :);)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ολους και παλι για τα καλα σας λογια και τις ευχες σας ....

Τα πραγματα δε ξερω αν πανε ακομα καλα γιατι δυστηχως αυτη τη στιγμη δεν ειμαι σπιτι αλλα εχω ενημερωθει για καποιες περιεργες συμπεριφορες .... Καταρχας το απογευμα παρατηρησα οτι τρια απο τα δεκαδες αυγα μαλλον πιασανε φουγκους ασπρισαν ... αυτο δεν ειναι προβλημα μιας και ειναι πολυ μικρος ο αριθμος ... Απο κει και περα οπως ειχα πει και στο πρωτο μηνυμα μου ειχαν σκαψει πριν γεννησουν σε 2 σημεια, στο ενα ειδικα εχουν ανοιξει παρα πολυ μεγαλη τρυπα ... μου εκανε εντυπωση λοιπον που τελικα πηγαν και τα αφησαν στην ανουμπια ... το τηλεφωνημα λοιπον που μου εγινε μου εκανε την εξης θλιβερη για μενα ερωτηση " ειναι δυνατον να τρωνε τα ιδια τους τα αυγα ? " εμεινα κοκκαλο ... δεν ηξερα τι να πω ... επειτα απαντησα "εισαι σιγουρη οτι τα τρωνε και δε τα πανε αλλου? " η απαντηση που μου δοθηκε ηταν θετικη ... " Ωχ ναι τα περνουν στο στομα και μαλλον πανε και τα αφηνουν σε αυτη τη τρυπα που ειχαν ανοιξει γιατι κανουν συνεχεια δρομολογια πανε περνουν αυγα με το στομα και τα αφηνουν εκει μαλλον " .... Προς στιγμην ηρεμησα αλλα δε σας κρυβω οτι καθομε σε αναμμενα καρβουνα .. Και ρωτω ειναι δυνατον ??

Τα αποτελεσματα οταν παω σπιτι και κοιταξω προσεκτικα ... Ας ελπισουνε ολα να πανε καλα ...

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ολα πανε μια χαρα ... κανενα προβλημα ....

Αυτο που κανανε ηταν να απομακρυνουν τα "χαλασμενα" αυγα απο το φυλο ...

Η κατασταση παραμενει ως εχει η θυληκια αεριζει τα αυγα και ο αρσενικος κανει βολτες γυρω της και εποπτευει τη κατασταση ....

Ελπιζω πως αυριο το πολυ μεχρι τη Παρασκευη θα εχουν βγει τα μικρουλια ...

Αντε να δουμε ...

Link to comment
Share on other sites

Χθες το απογευμα αρχισαν να εμφανιζοντε οι δυο πρωτες ουριτσες με αποκορυφωμα το βραδυ που δεκαδες μικρα στεκοντουσαν πανω στο φυλλο της ανουμπιας ... και τωρα αρχιζουν τα δυσκολα ....

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ολα πανε μια χαρα ... κανενα προβλημα ....

Αυτο που κανανε ηταν να απομακρυνουν τα "χαλασμενα" αυγα απο το φυλο ...

Η κατασταση παραμενει ως εχει η θυληκια αεριζει τα αυγα και ο αρσενικος κανει βολτες γυρω της και εποπτευει τη κατασταση ....

Ελπιζω πως αυριο το πολυ μεχρι τη Παρασκευη θα εχουν βγει τα μικρουλια ...

Αντε να δουμε ...

Δοξα το Θεο!!!! ;)

αμαρτια θα ηταν να ειχε γινει κατι τοσο ασχημο...

τωρα που εχεις προετοιμαστει και για παππους .... αντε με το καλο να γινεις!!!! :blush:

Link to comment
Share on other sites

Τα πραγματα μεχρι τωρα πανε πολυ καλα ... ;):blush:

Απο σημερα το απογευμα δεκαδες μικρα κολυμπανε γυρω απο τους γονεις τους και οταν ξεφευγει κανενα το ξαναγυρνανε πισω στη γουβα που εχουν ανοιξει ... καταπληκτικο θεαμα ...

Εχω αρχισει ταισμα απο σημερα κανονικα και ελπιζω για το καλητερο ... φωτο το συντομοτερο δυνατον ... :);):lmao:

Link to comment
Share on other sites

;)
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Ολα πανε καλα <_<:angry2:

Τα μωρα εχουν γινει ~2cm και συνεχιζουμε ... :rasp: Δυστηχως περιμενω ακομα τη φωτογραφικη που εχω παραγγειλει και δεν μπορω να ανεβασω φωτο ... :rasp:

Εδω να αναφερω οτι απο τοτε το ζευγαρι εχει κανει το θαυμα του αλλες δυο φορες με τελευταια σημερα το πρωι ... ΠΑΛΙ ΑΥΓΑ ΕΧΩ .... :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...