Jump to content

Ερώτηση για Jewel Trigon 190 lt.


Recommended Posts

Γεια σας. Θα ήθελα κάποιες πληροφορίες για το συγκεκριμένο ενυδρείο πριν το αγοράσω.

Όσοι το έχουν ήδη, ή όσοι μπορούν να πουν μια γνώμη για το συγκεκριμένο, ας μου δώσουν τα φώτα τους.

Θα ήθελα να μου πείτε αν είναι πρακτικό για τον χομπίστα και τα ψάρια, αν οι 2 λάμπες των 18 watt επαρκούν σε φως, αν είναι γερή η κατασκευή και γενικώς αν το μετάνιωσαν ή έμειναν ικανοποιημένοι που το αγόρασαν.

Τα ψάρια που θα μπουν είναι μάλλον ζωοτόκα.

Πάντως εκ πρώτης όψεως μου φαίνεται λίγο μικρό για τα λίτρα που λένε ότι έχει, αλλά το αμέσως επόμενο το 350, είναι απλησίαστο στην τιμή εδώ στην ελλάδα.

Σας ευχαριστώ πολύ.

Η γνώμη σας θα με βοηθήσει πολύ για να αποφασίσω αν το αγοράσω ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εχω ενυδρειο της juwel και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος ... εχω το rio 180 ... πιστευω οτι ειναι παρα πολυ κατασκευη και καλη ποιοτητα ...

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ φίλε Dartman, αλλά ήθελα και να μου πει και κάποιος που το έχει ήδη, πληροφορίες για το φωτισμό και το αν είναι πρακτικό σαν ενυδρείο.

Κανείς δεν το έχει μάλλον από το forum.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον αν θελεις να το κανεις φουλ φυτεμενο οι2 λαμπες που εχει δεν σε καλυπτουν ...θα χρειαστεις αλλες 2...

αν σε καλυπτουν αγορασε το ,ειναι πολυ καλο ενυδρειο,και αρκετα λειτουργικο....επισης οτι και να παρεις θα χρειαστεις και εξωτερικο φιλτρο,για να μεγαλωσεις το υπαρχων βιολογικο φορτιο....

Link to comment
Share on other sites

εχω το ιδιο και ψαχνω να το πουλησω

απο κατασκευη ειναι juwel δηλαδη κορυφη!!!!

πρακτικα δεν βολευει ... ειναι μεγαλο σε ηψως και βαζεις δισκολα χερι μεσα

στο πισω μερος ακομα ποιο δυσκολα θα πρεπει να γινεις βατραχανθροπως

καλιτερα προτιμησε κατι μεγαλο σε φαρδος παρα υψως

η ομορφια του ενυδρειου παρολα αυτα δεν συγκρινετε βεβαια

αν θες juwel προτιμισε κατι σε rio

post-1327-1161111044_thumb.jpg

post-1327-1161111216_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - gregory32
Link to comment
Share on other sites

αν και το γουστο του καθενος ειναι κατι αρκετα υποκειμενικο,εντουτοις εγω προσωπικα ποτε δεν πηγα τα ενυδρεια με κουρμπαριστη προσοψη....δεν ξερω γιατι αλλα εχω την εντυπωση οτι βλεπω μεσα απο ειδωλο.......

αυτη την αποψη την εχουν και μερικες δεκαδες φιλοι μου..αλλα...ειπαμε γουστα ειναι αυτα...προλα αυτα η ποιοτητα κατασκευης της συγκεκριμενης μαρκας ειναι πολυ καλη.

Link to comment
Share on other sites

εγω φιλε klaz το πηρα γιατη δεν εκανα καλη μελετη χωρου και δεν ταιριαζε αλλου να βαλω ενυδρειο οποτε πηρα αυτο που ειναι για γωνια....(ηθελα κατι σε rio)

πρακτικα λογω δικης μου εμπειριας δεν βωλευει σαν ενυδρειο ειναι ψηλο και δεν μπορεις να δεις τι γινετε στο πισω μερος

επισης αν βαλεις χερη μεσα θα βραχεις πολυ...

δεν το προτηνω για αρχαριους οπως εγω που ηταν το προτω μου ενυδρειο

οσων αφορα την ποιοτητα οπως ειπα ειναι κορηφη

Link to comment
Share on other sites

μωρε καλα ολα αυτα,αλλα πρεπει να γνωριστουμε για κανα καφεδακι...τι διαολο..στην ιδια πολη ζουμε....λεω τωρα...

Link to comment
Share on other sites

καλα τα λες θα σου στειλο mail με το κινιτο μου απλα οι τριγηρω θα αντεξουν απο το γελιο η θα παθουν καρδια?

Link to comment
Share on other sites

καλα τα λες θα σου στειλο mail με το κινιτο μου απλα οι τριγηρω θα αντεξουν απο το γελιο η θα παθουν καρδια?

αντεχουν,και θα αντεχουν.....αλλιως θα ειχα μεινει μονος μου σ'αυτην τη πολη...... ;):blush:;):)
Link to comment
Share on other sites

;) τελος παντων οπως ειπα τελειο ενυδρειο (foto) αλλα πρακτικα δεν λεει απο κει και περα αποφασιζει ο φιλος που θελει να το τσιμπισει

:blush: τελειωνουν οι μπιρες

:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...