Jump to content

χαιρετισμος


billgab

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους

Είμαι καινούργιος στην παρέα, και γενικότερα πολύ καινούργιος στον χώρο των ενυδρείων.

Είμαι 38 χρονών από την Θεσσαλονίκη.

Να σας πω της αμαρτία μου, η επαφή και εμπειρία μου με τον κόσμο των ενυδρείων ήταν μέχρι σήμερα καθαρά οπτική, και δεν σας κρύβω ότι δεν με συγκινούσαν ιδιαίτερα.

Πρίν 1,5 μήνα αγόρασα για τα παιδιά μου (αγόρια 6 & 8 χρονών) - επειδή ήθελαν ένα ζώο, από σκύλο σε ψάρια καταλήξαμε - μετά από προτροπή της γυναίκας μου, ένα ενυδρείο 30 λίτρων.

Από τότε ομολογώ ότι έχω εντυπωσιαστεί με τον "υδάτινο κόσμο" του ενυδρείου.

Αρχικά αγόρασα 4 guppy (2 αρσενικά & 2 θηλυκά-τό ένα μάλιστα έγκυος) ζωντανά φυτά (anubia νομίζω ότι τα λένε) και αργότερα έναν γλείφτη, όταν αντιλήφθηκα ότι το ενυδρείο "πιάνει γλίτσα".

Προέκυψαν 3 γέννες (επέζησαν 6, 5 και 3 από κάθε γέννα) και έχω τώρα αρκετά ψαράκια.

Και τώρα αρχίζουν οι ερωτήσεις (με το συμπάθιο αν σας κουράσω).

Μας έδωσαν 4 ακόμα guppy (από κάποιον γνωστό, όχι petshop), από τα οποία τα 2 απεβίωσαν πολύ γρήγορα, και το ένα σήμερα(μετά από 3 εβδομάδες).

1) Έπαθαν "τρεμούλιασμα". Ρώτησα και μου είπαν ότι φταίει το καινούργιο περιβάλλον, πιθανόν η αλλαγή νερού.

Επειδή τα παρατηρώ επίμονα, αντιλαμβάνομαι πότε παθαίνουν "τρεμούλιασμα". Θα μπορούσα να τα σώσω;

2) Επίσης επειδή βλέπω ότι είναι μάλλον μικρό το παρόν ενυδρείο, και είδα μια διαφήμιση από γνωστό supermarket για ένα ενυδρείο των 120 λίτρων, σε περίπτωση που το αγοράσω, και χρησιμοποιήσω μέρος από το nερό του παλιού ενυδρείου θα αντιμετωπίσουν τα ψάρια πρόβλημα;

3) Μου έδωσαν κάποια φυτά και εμφανίσθηκαν σαλιγκάρια. Είναι βλαβερά:

4) Σε περίπτωση αγοράς μεγαλύτερου ενυδρείου, ποια είναι η διαδικασία στησίματος του; (παραπέψτε με σε κάποια σελίδα)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

Είμαι καινούργιος στην παρέα, και γενικότερα πολύ καινούργιος στον χώρο των ενυδρείων.

Είμαι 38 χρονών από την Θεσσαλονίκη.

Να σας πω της αμαρτία μου, η επαφή και εμπειρία μου με τον κόσμο των ενυδρείων ήταν μέχρι σήμερα καθαρά οπτική, και δεν σας κρύβω ότι δεν με συγκινούσαν ιδιαίτερα.

Πρίν 1,5 μήνα αγόρασα για τα παιδιά μου (αγόρια 6 & 8 χρονών) - επειδή ήθελαν ένα ζώο, από σκύλο σε ψάρια καταλήξαμε - μετά από προτροπή της γυναίκας μου, ένα ενυδρείο 30 λίτρων.

Από τότε ομολογώ ότι έχω εντυπωσιαστεί με τον "υδάτινο κόσμο" του ενυδρείου.

Αρχικά αγόρασα 4 guppy (2 αρσενικά & 2 θηλυκά-τό ένα μάλιστα έγκυος) ζωντανά φυτά (anubia νομίζω ότι τα λένε) και αργότερα έναν γλείφτη, όταν αντιλήφθηκα ότι το ενυδρείο "πιάνει γλίτσα".

Προέκυψαν 3 γέννες (επέζησαν 6, 5 και 3 από κάθε γέννα) και έχω τώρα αρκετά ψαράκια.

Και τώρα αρχίζουν οι ερωτήσεις (με το συμπάθιο αν σας κουράσω).

Μας έδωσαν 4 ακόμα guppy (από κάποιον γνωστό, όχι petshop), από τα οποία τα 2 απεβίωσαν πολύ γρήγορα, και το ένα σήμερα(μετά από 3 εβδομάδες).

1) Έπαθαν "τρεμούλιασμα". Ρώτησα και μου είπαν ότι φταίει το καινούργιο περιβάλλον, πιθανόν η αλλαγή νερού.

Επειδή τα παρατηρώ επίμονα, αντιλαμβάνομαι πότε παθαίνουν "τρεμούλιασμα". Θα μπορούσα να τα σώσω;

2) Επίσης επειδή βλέπω ότι είναι μάλλον μικρό το παρόν ενυδρείο, και είδα μια διαφήμιση από γνωστό supermarket για ένα ενυδρείο των 120 λίτρων, σε περίπτωση που το αγοράσω, και χρησιμοποιήσω μέρος από το nερό του παλιού ενυδρείου θα αντιμετωπίσουν τα ψάρια πρόβλημα;

3) Μου έδωσαν κάποια φυτά και εμφανίσθηκαν σαλιγκάρια. Είναι βλαβερά:

4) Σε περίπτωση αγοράς μεγαλύτερου ενυδρείου, ποια είναι η διαδικασία στησίματος του; (παραπέψτε με σε κάποια σελίδα)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

:)

καλως ηρθες στην ομορφη μας παρεα φιλε μου :blush: εχεις να ριξεις αρκετο διαβασμα εδω μεσα,και το μονο που μπορω να σου πω αρχικα ειναι οτι τα ψαρακια σου ζουνε περιπου 1-1,5 χρονο μονο,αλλα το παρατσουκλι τους ''εκατομμυριοψαρα''ηδη θα το εχεις καταλαβει.....

τωρα τα λιτρα σου ειναι λιγα,και αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να ριξεις μια κουταλιτσα ενυδρειακο αλατι,το οποιο τους κανει καλο στα βραγχια,και συχνες αλλαγες νερου παντα με τη χρηση αποχλωριοτικου σκευασματος.

καλη συνεχεια.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες στο forum μας αγαπητέ billgab

Θα συμφωνήσω με την επιλογή σου να αγοράσεις μεγαλύτερο ενυδρείο.

Όσον αφορά την απώλεια των ψαριών σου, υπάρχουν πολλοί λόγοι για να συμβεί αυτό. Θα σου απαντήσουν όμως οι ειδικοί στην κατηγορία αυτή.

Η παρουσία σαλιγκαριών είναι ανπόφευκτη και αποτελούν μέρος του συστήματος. Δεν δημιουργούν προβλήματα, εφόσον ο πληθυσμός τους ελέγχεται και υπάρχει κάποια ισορροπία.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείς να επισκευτείς την κατηγορία άρθρα γλυκού νερού. Θα βρεις αυτά που χρειάζεσαι και κατόπιν μπορείς να συζητήσεις ότι απορίες έχεις με τους υπόλοιπους Φίλους.

Φιλικά

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Καλως ορισες φιλε μας στο ΑΖ. ;):blush::)

Link to comment
Share on other sites

Καλος ηρθες στο φορουμ ;)

Link to comment
Share on other sites

WELCOME to AQUAZONE φιλε billgab .... ;)

Καλη διαμονη και καλη συνεχεια στο ομορφο hobby ... :blush:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην ενυδρειοπαρέα μας ;)

Άρχισε να διαβάζεις και ρώτα ότι σε απασχολεί.

Σίγουρα πρέπει να πάρεις μεγαλύτερο ενυδρείο...

Καλή συνέχεια :blush:

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες στο Aquazone!

Για αρχή δες εδώ:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=5267

Και τα σαλιγκάρια δεν αποτελούν πρόβλημα αν ταίζεις με μέτρο!

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...