Jump to content

Μερική αλλαγή στις ονομασίες των ψαριών και όχι μόνο


quom

Recommended Posts

Έχω ένα μικρό παράπονο σαν νέος στο hobby αυτό,

Έκατσα κανένα 30 λέπτο και απελπίστηκα, για να βρω τι είδος είναι τα ψαράκια που μόλις πήρα.

Και έχω το εξής παράπονα: είμαι υποχρεωμένος να ψάχνω ένα ένα τα είδη ενώ θα ήταν προτιμότερο μια μικρή φωτογραφία από το ψαρί δίπλα από το λινκ που το συνοδεύει????

Οι ονομασίες δεν μπορούν να είναι στα Ελληνικά (από oσο ξέρω είναι ελληνικό site). Δίπλα από την λατινική βιολογική ονομασία και αγγλική μετάφραση δεν θα ήταν ποιο εύκολο να είχε και ελληνικά???? Για μένα τον άσχετο και κάθε άσχετο που πρέπει να βγάλω τα μάτια μου με το λεξικό για να καταλάβω αν είναι το δικό μου

Μερικές φωτογραφίες είναι χάλια!!!! δεν ξέρεις πιο είναι το ψάρι που απεικονίζεται!!!

Άσε που σε μερικά δεν έχει καν φωτογραφεία.

Εγώ κατά την γνώμη μου βλέπω αυτά σαν τα κύρια προβλήματα του σίτε. Θα βοηθούσατε πάρα πολύ κάποιον που δεν έχει καμία γνώσι με το αντικείμενο και έχει όλη την καλή διάθεση.

Ελπίζω να μην έγινα βαρετός και συγγνώμη αν έχει ξανατυπωθεί το θέμα

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην καλοριζικος στο ΑΖ. ;)

Μαλλον εχεις μπερδεψει λιγο τα πραγματα.Το ΑΖ δεν ειναι καποιο επαγγελματικο(συνδρομητικο)

site στο οποιο ολα θα ειναι οπως τα θες εσυ.Τοτε ναι να πεις οτι εσυ δεν εισαι υποχρεωμενος

για τιποτε.Στην προκειμενη περιπτωση στα προφιλ των ψαριων και δημοσιευσεις ειναι τον ιδιων

των μελων του φορουμ γιαυτο και δεν ειναι κατι επαγγελματικο οπως εσυ ψαχνεις.

Λυπαμαι που στο πρωτο σου post εχεις να μας πεις μονο για καποια κακα που εσυ λες

πως βρηκες στο site και οχι καποια παρουσιαση του ενυδρειου σου κτλ.

Και παλι καλοριζικος στην παρεα μας.

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες στο Aquazone!

Αυτά τα ονόματα που είδες είναι τα επιστημονικά και τα κοινά ονόματα των ψαριών στην διεθνή κοινότητα!

Οι επιστήμονες τα ονόμασαν έτσι και για την δική μας ευκολία βγήκαν τα αντίστοιχα Ελληνικά!

Δυστυχώς όμως δεν αποτελούν μετάφραση και δεν αποτελούν επίσημους επιστημονικούς όρους!

Κατα συνέπεια, δεν μπορείς να προβάλλεις κάτι με ένα όνομα που δεν είναι αναγνωρισμένο!

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Αν αναζητάς κάποιο ψάρι και ξέρεις μόνο το ελληνικό του όνομα, μπορείς να ρωτάς εδώ για το επιστημονικό του και μετά να κάνεις αναζήτηση μέσο του google και να βρίσκεις τα πάντα...

Επίσης στα σχετικά με ενυδρεία μαγαζιά, υπάρχουν δωρεάν ενημερωτικά βιβλιαράκια-φυλλάδια, για τους νέους στο χόμπι, που περιέχουν μικρές περιγραφές, φωτογραφίες και λίγα στοιχεία για τα πιο κοινά ψάρια.

Επίσης υπάρχουν ξενόγλωσσα (μόνον, δυστυχώς...) βιβλία-εγκυκλοπαίδειες, με όλα τα στοιχεία.

Αν ενδιαφέρεσαι πραγματικά για κάτι, τη βρίσκεις την άκρη... Υπομονή, διάβασμα και αναζήτηση... ;)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην καλοριζικος στο ΑΖ. ;)

Μαλλον εχεις μπερδεψει λιγο τα πραγματα.Το ΑΖ δεν ειναι καποιο επαγγελματικο(συνδρομητικο)

site στο οποιο ολα θα ειναι οπως τα θες εσυ.Τοτε ναι να πεις οτι εσυ δεν εισαι υποχρεωμενος

για τιποτε.Στην προκειμενη περιπτωση στα προφιλ των ψαριων και δημοσιευσεις ειναι τον ιδιων

των μελων του φορουμ γιαυτο και δεν ειναι κατι επαγγελματικο οπως εσυ ψαχνεις.

Λυπαμαι που στο πρωτο σου post εχεις να μας πεις μονο για καποια κακα που εσυ λες

πως βρηκες στο site και οχι καποια παρουσιαση του ενυδρειου σου κτλ.

Και παλι καλοριζικος στην παρεα μας.

Συμφωνώ απόλυτα με τα παραπάνω...

Το aquazone είναι ένας χώρος ΠΟΥ ΜΑΣ ΦΙΛΟΞΕΝΕΙ όλους μας. Ούτε υπάλληλοί μας είναι ούτε τίποτα. Εδώ είμαστε μια μεγάλη παρέα και προσπαθούμε να βοηθήσουμε όσο μπορούμε ο ένας τον άλλο.

Θεωρώ τουλάχιστον άκομψο για να μην το χαρακτηρίσω αγενές το πρώτο πόστ σου :blush::);)

Link to comment
Share on other sites

Ο σωστος χομπιστας πρεπει να γνωριζει τις επιστημονικες ονομασιες των ειδων που φροντιζει ή επιθυμει να φροντισει! Οι λεγομενες κοινες ονομασιες ειναι αυθαιρετες και πολλες φορες η ιδια κοινη ονομασια αναφερεται σε διαφορετικα ειδη με αποτελεσμα να μπερδευουν ακομα περισσοτερο τα πραγματα. Οσο αφορα την Ελληνικη ονομασια αστο καλυτερα... Απο εκει και περα υπαρχουν πολλοι τροποι αναζητησης και αν γνωριζεις την Ελληνικη ονομασια μονο τοτε ξεκινα το ψαξιμο απο το http://www.fishbase.org

Οσο αφορα της φωτογραφιες αγαπητε φιλε αυτες εχουν παραχωρηθει στο Aquazone απο τα μελη του ή συνεργαζομενα sites οποτε με αυτα που λες το μονο που καταφερνεις ειναι να προσβαλεις τα μελη, χομπιστες σαν εσενα, που θελησαν να βοηθησουν αλλα και την ομαδα που εχει κανει τις καταχωρησεις στον ελευθερο χρονο τη μονο και μονο για να βοηθησει αυτη την προσπαθεια.

Link to comment
Share on other sites

filoxenos

Αν αναζητάς κάποιο ψάρι και ξέρεις μόνο το ελληνικό του όνομα, μπορείς να ρωτάς εδώ για το επιστημονικό του και μετά να κάνεις αναζήτηση μέσο του google και να βρίσκεις τα πάντα...

Επίσης στα σχετικά με ενυδρεία μαγαζιά, υπάρχουν δωρεάν ενημερωτικά βιβλιαράκια-φυλλάδια, για τους νέους στο χόμπι, που περιέχουν μικρές περιγραφές, φωτογραφίες και λίγα στοιχεία για τα πιο κοινά ψάρια.

Επίσης υπάρχουν ξενόγλωσσα (μόνον, δυστυχώς...) βιβλία-εγκυκλοπαίδειες, με όλα τα στοιχεία.

Αν ενδιαφέρεσαι πραγματικά για κάτι, τη βρίσκεις την άκρη... Υπομονή, διάβασμα και αναζήτηση...

Manogr

Ο σωστος χομπιστας πρεπει να γνωριζει τις επιστημονικες ονομασιες των ειδων που φροντιζει ή επιθυμει να φροντισει! Οι λεγομενες κοινες ονομασιες ειναι αυθαιρετες και πολλες φορες η ιδια κοινη ονομασια αναφερεται σε διαφορετικα ειδη με αποτελεσμα να μπερδευουν ακομα περισσοτερο τα πραγματα. Οσο αφορα την Ελληνικη ονομασια αστο καλυτερα... Απο εκει και περα υπαρχουν πολλοι τροποι αναζητησης και αν γνωριζεις την Ελληνικη ονομασια μονο τοτε ξεκινα το ψαξιμο απο το http://www.fishbase.org

Οσο αφορα της φωτογραφιες αγαπητε φιλε αυτες εχουν παραχωρηθει στο Aquazone απο τα μελη του ή συνεργαζομενα sites οποτε με αυτα που λες το μονο που καταφερνεις ειναι να προσβαλεις τα μελη, χομπιστες σαν εσενα, που θελησαν να βοηθησουν αλλα και την ομαδα που εχει κανει τις καταχωρησεις στον ελευθερο χρονο τη μονο και μονο για να βοηθησει αυτη την προσπαθεια.

;)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν θέλω να έρθω με κανέναν σας σε αντιπαράθεση θέλω να επισημάνω κάποια προβλήματα που είδα στο σίτε. Δηλαδή εσείς που είστε mods και admins δεν θέλετε να είναι ένα φιλικό σίτε προς τον αρχάριο που δεν ξέρει τίποτα από όλα αυτά??

και το μόνο που ξέρει είναι μια ονομασία του τύπου χρυσόψαρο, μονομάχος, κλπ και οτιδήποτε είναι εύκολο γιατί έτσι του είπαν από το μαγαζί που αγόρασε τα ψαράκια του και όχι μια ονομασία του τύπου Apistogramma cacatuoides (Hoedeman, 1951).

Στις φωτογραφίες δεν λέω πως όλες είναι χάλια αλλά τουλάχιστον μιας και χρήστες σας στέλνουν ή σας τις δανείζουν άλλα σίτε θα ήταν προτιμότερο να έχετε ένα standard, πχ ανάλυση, ευκρίνεια, κλπ…

Εγώ δεν είπα πουθενά ότι το σίτε είναι επαγγελματικό και μάλιστα τα επαγγελματικά σίτε είναι αυτά που θα έπρεπε να έχουν τις ορολογίες και τις ειδικευμένες πληροφορίες!!! Δεν νομίζω πως μια ονομασία του στιλ χρυσόψαρο είναι επαγγελματική ονομασία!!!, ο σωστός ο χομπίστας που έχει κάτσει με τους μήνες να ασχολείται θα τις ξέρει τις επιστημονικές ονομασίες αλλά εγώ που είμαι μόλις μια εβδομάδα τι να πρωτομάθω??????.

Προς ioannis1 -- > άμα μια ονομασία ενός ψαριού στα Ελληνικά είναι παράλληλα και επάγγελμα τότε οι βιολόγοι στον κόσμο θα έπρεπε να αναφέρονται με τις Ελληνικές ονομασίες!!! Λίγο άστοχο το μήνυμα.

Προς kouzman -- > το σίτε δεν είναι Ελληνικό???? Άμα είναι Ελληνικό τότε δεν θα έπρεπε να υπάρχουν και οι Ελληνικές ονομασίες για την δική μας ευκολία!!!!

Προς φιλοξενος -- > αν για τον καθένα αρχάριο που δεν ξέρει μια ορολογία θα πρέπει να κάνει και ένα θέμα στο φόρουμ τότε… . Γι αυτόν το λόγο δεν έγινε και το «fish&plant index»???

Εμείς (θέλω να θεωρώ και τον εαυτό μου μέσα σε αυτήν την ομάδα του AZ) εδώ είμαστε μια κοινότητα που δίνει πληροφορίες και βοηθάμε ο ένας τον άλλον, αν είναι τόσο παράξενο και τόσο κακό που είπα την γνώμη μου για ένα θέμα ώστε να υπάρχει μια Α ευκολία στον αρχάριο δεν θα ήταν προτιμότερο???? Μετά άμα θέλει μαθαίνει και τα υπόλοιπα

Περιμένω τις απαντήσεις σας και ελπίζω να μην έχετε εγωιστική συμπεριφορά για ακόμη μια φορά, Υπάρχουν και άλλοι που δεν τα ξέρουν όπως εσείς και τωρα προσπαθουν…

Link to comment
Share on other sites

εγω κατανοω φιλε μου τα παραπονα που αναφερεις με κυριο αυτο,που εχει να κανει με τα ψαρακια,τις φωτος ,και τις ονομασιες τους,και απλα σου αναφερω οτι καλα θαηαν να ηταν ολα τοσο ευκολα και κατανοητα για ολους ,αλλα δυστυχως το χομπι μας ,ειναι ενα χομπι το οποιο ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΥ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ,και ειδικα στην αρχη,οπως και ΥΠΟΜΟΝΗ ,πριν καν το αρχισουμε,για τον απλουστατο λογο οτι εχουμε να κανουμε με ζωντανους οργανισμους......

οσο αναφορα τα σχολια σου,θα μπορουσα να τα θεωρησω και εγω με την σειρα μου αρκετα εγωιστικα,μιας και η ιστοσελιδα μας εχει φτιαχτει με μερακι και κοπο,και ειναι φροντισμενη απο ανθρωπους χομπιστες σαν εσενα η εμενα και απευθυνονται σε ανθρωπους σαν εμας ,ετσι ωστε το χομπι μας να ανεβει και να μην μενει στασιμο...

οποιαδηποτε παρατηρηση σου(οπως εχεις ηδη κανει)ειναι ευπροσδεκτη,και πιστευω οτι οι υπευθυνοι εδω μεσα θα πραξουν τα δεοντα,αλλα θα σε παρακαλουσα και ειδικα σαν πρωτο σου ποστ μην μας πιανεις απο το λαιμο,οπως δεν σε εχουμε πιασει εμεις....καλως ηρθες στην παρεα μας

εντελως φιλικα

klaz.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε quom θεωρώ ότι είσαι αδικαιολόγητα επιθετικός σε ανθρώπους που το μόνο που κάνουν μέσα από το aquazone είναι να βοηθούν νέους και αρχάριους στο χώρο. Προσωπικά αισθάνομαι θιγμένος γιατί ανήκω στην ομάδα καταχώρισης και, πίστεψε με, έχει πέσει πολλή δουλειά και είναι κρίμα να τη βγάζεις εσύ έτσι αβίαστα σκάρτη. Το "χρυσόψαρα" είναι τόσο γενικό όσο το "θηλαστικά" και θα γινόταν ένας φοβερός χαμός αν η κατηγοριοποίηση δε γινόταν με το όνομα του κάθε είδους. Οι φωτογραφίες δυστυχώς ή ευτυχώς αυτές είναι, δεν έχουμε τη δυνατότητα από ψάρια που δεν υπάρχουν πουθενά στο πανελλήνιο να ανεβάσουμε καλύτερες και, ως γνωστόν, στις φώτο που υπάρχουν στο ίντερνετ σε άλλα forum ή site υπάρχουν πνευματικά δικαιώματα και δεν μπορούμε να τις χρησιμοποιήσουμε χωρίς έγγραφη άδεια.

Πέρα από από αυτό, το aquazone απευθύνεται κυρίως στην ελληνική ενυδρειακή κοινότητα αλλά έχει αρκετές επισκέψεις από εξωτερικό. Το fish & plant index είναι για όλους ανά τον κόσμο, οπότε πρέπει και αυτοί που δεν γνωρίζουν ελληνικά να βρουν τις πληροφορίες που θέλουν.

Υπάρχει ήδη η κατηγορία αναγνώριση ψαριών όπου μπορείς να βάλεις εσύ ειδικά τις φώτο από τα ψάρια σου και θα σου απαντήσουν οι αρμόδιοι για τις επιστημονικές τους ονομασίες. Άλλωστε, με την πάροδο του χρόνου θα τις μάθεις και εσύ.

Τη γνώμη σου βεβαίως και δεν είναι κακό που την είπες, άλλωστε όλοι εδώ το ίδιο κάνουμε. Το θέμα είναι να την εκφράζουμε ευγενικά και να μην προσβάλουμε τη δουλειά που έχει γίνει πριν δούμε συνολικά και αντικειμενικά ένα θέμα.

Εγωιστική συμπεριφορά δεν έχει κανείς εδώ και σε παρακαλώ να μη χρησιμοποιείς τέτοιες εκφράσεις όταν όλοι, από το απλό μέλος μέχρι τους admin, δίνουμε τα πάντα για τη δική σου ευχαρίστηση ώστε να έχεις την καλύτερη ανταπόκριση. ;)

Φιλικά,

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Δεν συνεχίζω άλλο την συζήτηση γιατί δεν βγάζει πουθενά. Μάλλον αυτό που προτείνω είναι αρκετά δύσκολο να γίνει. Και κατανοώ την πολύ καλή δουλεία που έχετε κάνει μιας και έχω μάθει αρκετά από εσάς, αλλά απελπιστικά στο να κάθομαι να ψάχνω επί 1 ώρα ένα ένα τα λινκς με τις ονομασίες των ψαριών γιατί δεν ξέρω πως λέγονται με την επιστημονική ορολογία και το κακό είναι ότι δεν τελείωναν. Ενώ άμα είχε και μια πληροφορία ακόμη με την ελληνική ονομασία θα ήταν πιο εύκολο στην αναζήτητή μου και σε άλλους αρχάριους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν συνεχίζω άλλο την συζήτηση γιατί δεν βγάζει πουθενά. Μάλλον αυτό που προτείνω είναι αρκετά δύσκολο να γίνει. Και κατανοώ την πολύ καλή δουλεία που έχετε κάνει μιας και έχω μάθει αρκετά από εσάς, αλλά απελπιστικά στο να κάθομαι να ψάχνω επί 1 ώρα ένα ένα τα λινκς με τις ονομασίες των ψαριών γιατί δεν ξέρω πως λέγονται με την επιστημονική ορολογία και το κακό είναι ότι δεν τελείωναν. Ενώ άμα είχε και μια πληροφορία ακόμη με την ελληνική ονομασία θα ήταν πιο εύκολο στην αναζήτητή μου και σε άλλους αρχάριους.

Αγαπητέ quom καλώς ήρθες! ;)

Σάν μέλος της ομάδας θα ήθελα να μας δώσεις 1-2 παραδείγματα για το πώς θα το ήθελες για να δούμε άν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο.... :blush:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...