Jump to content

αυξηση του πεχα


Recommended Posts

ψαχνω να βρω τροπους για να ανεβασω το πεχα στο ενυδριο μου!

Link to comment
Share on other sites

ψαχνω να βρω τροπους για να ανεβασω το πεχα στο ενυδριο μου!

Ο καλύτερος τρόπος για να αυξήσεις και να κρατάς σταθερά ανεβασμένο PH είναι με ασβεστολιθικές πέτρες ή αραγωνίτη. Βέβαια δεν αναφέρεις πόσο θέλεις να το ανεβάσεις και σε ποια τιμή θέλεις να φτάσεις. Δώσε καλύτερα κάποιες διευκρινήσεις (λίτρα ενυδρείου, ψάρια που έχεις ή που θέλεις να βάλεις, τωρινό ΡΗ, ΚΗ).

Άλλοι τρόποι είναι με σκευάσματα και με μαγειρική σόδα (με μόνο μειονέκτημα το γεγονός ότι πέφτει απότομα το ΡΗ σύντομα και θα πρέπει να προσθέτεις τακτικά για να διατηρείς σταθερό το ΡΗ).

Link to comment
Share on other sites

έχω φυτεμένο ενυδρείο 500 λίτρων με κακής ποιότητας νερό λόγω δημόσιας ύδρευσης. Τα ψάρια που χρησιμοποιώ είναι χρύσα και μπλάκ λάιτ γκουράμι, ξανθά γκουράμι, τέτρα ρέντ άις, μακρύφτερες χήρες, ινδιανάκια και γλύφτες,γαριδούλες και καραβίδες και 2 μεσαίους πλακόστομους.

το ph με τη σημερινή μέτρηση έχει πέσει κάτω από το 6.0 και θέλω να το φτάσω στα κανονικά επίπεδα δηλ. 7.2 - 7.8. :)

Link to comment
Share on other sites

Με τί μετρας το pH? Η βρύση σου πόσο σου βγάζει?

Έχεις παροχή CO2 στο ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

έχω ηλεκτρικό ανόδειο CO2. Μηχάνημα για το ph δεν έχω το μετράω με το κλασσικό στικ της AQUA QUICK TEST. :)

Link to comment
Share on other sites

έχω φυτεμένο ενυδρείο 500 λίτρων με κακής ποιότητας νερό λόγω δημόσιας ύδρευσης. Τα ψάρια που χρησιμοποιώ είναι χρύσα και μπλάκ λάιτ γκουράμι, ξανθά γκουράμι, τέτρα ρέντ άις, μακρύφτερες χήρες, ινδιανάκια και γλύφτες,γαριδούλες και καραβίδες και 2 μεσαίους πλακόστομους.

το ph με τη σημερινή μέτρηση έχει πέσει κάτω από το 6.0 και θέλω να το φτάσω στα κανονικά επίπεδα δηλ. 7.2 - 7.8. :)

Τι εννοείς λέγοντας κακή ποιότητα νερού; Έχεις σκληρό νερό; Αν ναι θα έχεις και αυξημένο ΡΗ.

Δες λίγο τα προφίλ από τα ψάρια και θα δεις ότι κάποια ζουν σε σχεδόν ουδέτερο ΡΗ και κάποια σε όξινο περιβάλλον. Δες και αν είναι συμβατά μεταξύ τους.

Το ΡΗ σου έχει κατέβει σε τέτοια επίπεδα από την χρήση CO2 και για να έχει πέσει κάτω από 6 ίσως χρησιμοποιείς υπερβολικά CO2. Υπολόγισε λίγο πόσο CO2 έχεις εδώ. Συνήθως το νερό της βρύσης (ανάλογα την περιοχή) έχει ΡΗ πάνω από 7,5. Αν μένεις και σε παραθαλάσσια περιοχή τότε σίγουρα θα έχεις ΡΗ άνω του 7,5. Έτσι για να πέσει τόσο πολύ (κάτω από 6) μου φαίνεται λίγο περίεργο. Μετράς με υγρά τεστ; Αν μετράς με στικ μπορεί να έχεις μεγάλη απόκλιση τιμής. Το νερό το επεξεργάζεσαι με τύρφη; Ή έχεις ξύλα και ξεραμένα φύλλα; Όλα αυτά ρίχνουν το ΡΗ.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε άν μπορείς να κάνεις μέτρηση με υγρό τεστ.

Αυτή η μέτρηση ισοδυναμεί με καθαρό βρόχινο νερό που δεν έχει ακουμπίσει πουθενά.

Σπανιότατο. Υπάρχει το θέμα του CO2 αλλά στη θέση σου θα είχα την περιέργεια για μια ένδειξη από υγρό τεστάκι.

Link to comment
Share on other sites

Και το βασικό που ρωτήθηκε, πόσο είναι το ΡΗ του νερού του δικτύου σου;

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια βοηθεια

Βοήθεια ως προς τι; Πως θα ανεβάσεις το ΡΗ; Σου έχω απαντήσει. Πρώτα όμως θα πρέπει να μάθεις τι ΡΗ έχεις. Χωρίς αυτό γιατί να ανεβάσεις κάτι που δεν έχεις. Εγώ για παράδειγμα με τύρφη και diy CO2 και έχω ΡΗ κοντά στο 6 και εσύ με νερό βρύσης και CO2 έχεις κάτω από 6; Για να το πετύχεις αυτό χρειάζεται ΑΟ. Μάθε πρώτα τι ΡΗ έχει η βρύση σου (με υγρά τεστ) και μετά δες αν χρειάζεται να ανεβάσεις το ΡΗ σου. Τα στικ δεν είναι καθόλου αξιόπιστα καιείναι ευαίσθητα σε υγρασία και σκόνη, γι'αυτό και δεν έχουν ακρίβεια στην μέτρηση.

ΥΓ Μην βιάζεσαι να μεταβάλλεις το ΡΗ σου. Εφόσον τα ψάρια σου δεν παρουσιάζουν πρόβλημα τότε δεν χρειάζεται βιασύνη. Μάθε πρώτα το ΡΗ σου με ακρίβεια και μετά θα μεταβάλλεις το ΡΗ, εφόσον χρειαστεί, αργά διότι οι απότομες μεταβολλές είναι που σκοτώνουν τα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...