Jump to content

ΣΤΗΣΙΜΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ


kosder1908

Recommended Posts

ΠΑΙΔΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ..ΕΧΩ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 65 ΛΙΤΡΩΝ ΜΕ ΦΙΛΤΡΟ ΝΕΡΟΥ,,ΤΟ ΟΞΥΓΟΝΟ,,ΘΕΡΜΟΣΤΑΣΗ 200 ΒΑΤ...ΤΟ ΕΙΧΑ ΦΤΙΑΞΕΙ ΠΕΡΣΙ ΑΛΛΑ ΒΑΡΕΘΗΚΑ...ΤΟΣΟ ΓΙΑΤΙ ΔΝ ΗΞΕΡΑ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ...ΟΣΟ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΝΕΡΟ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΘΟΛΟ ΚΙ ΕΤΣΙ ΔΝ ΔΙΑΚΟΣΜΟΥΣΕ ΠΟΛΥ ΤΟ ΣΠΙΤΙ...ΤΩΡΑ ΟΜΟΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΣΤΗΣΩ ΜΕ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΜΟΥ ΤΙ ΦΑΡΜΑΚΑ ΠΡΕΠΕΙ Ν ΑΓΟΡΑΣΩ,,ΤΟ ΧΑΛΙΚΙ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΜΕΣΑ...ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΑΝ ΟΧΙ ΕΝΑ ΤΕΛΕΙΟ,,ΤΟ ΙΔΑΝΙΚΟΤΕΡΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΖΗΣΟΥΝ ΤΑ ΨΑΡΙΑ...ΟΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑ SITES ΠΟΥ ΒΡΗΚΑ ΔΝ ΜΕ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΑΝ....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλως ορισες στην παρεα μας. ;):blush:

Για αρχη μπορεις να δεις εδω για το στησιμο ενος ενυδρειου.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1563

Για το στρωσιμο εδω

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=100

Οσο για φαρμακα που γραφεις ακομα ειναι νωρις.

Το χαλικι πριν το βαλεις στο ενυδρειο θελει πλυσιμο για αυτο κατα την

γνωμη μου θολωσε το νερο σου.

Ελπιζω να πανε ολα καλα στο καινουργιο σου βημα. :)

Καλη συνεχεια.

Έγινε επεξεργασία - ioannis1
Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΟΣΟ ΓΡΗΓΟΡΗ ΧΡΟΝΙΚΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.ΑΝΤΙΧΛΩΡΙΑΚΟ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΒΑΛΩ?ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ ΔΙΑΚΟΣΜΩ,, ΒΑΖΩ ΝΕΡΟ ΚΑΝΩ ΤΑ ΤΕΣΤ ΜΕ ΤΗΝ ΑΜΜΩΝΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΦΗΝΩ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΑΡΧΙΚΑ??ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ;)

Link to comment
Share on other sites

Aντιχλωριο βαλε αλλα οπως σου ειπα πρεπει να πλυνεις το χαλικι πρωτα.

Μετα ακολουθησε τις οδηγιες (στρωσιμο ενυδρειου) ;)

Καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΟ ΦΙΛΤΡΑ ΤΙ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ??ΕΧΩ ΕΝΑ ΦΙΛΤΡΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΝΘΡΑΚΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΦΟΥΓΚΑΡΑΚΙ,...ΣΟΡΥ ΕΙΜΑΙ ΟΛΙΓΟΝ ΤΙ ΑΣΧΕΤΟΣ

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο θα πρέπει να γυρίζει τουλάχιστον 3 φορές τον όγκο νερού του ενυδρείου!

Χρειάζεται μηχανικό μέρος στην είσοδο του νερού (πχ υαλοβάμβακας)!

και στην συνέχεια βιολογικό υλικο (πχ μακαρόνι)!

Τον ανθρακα να τον βγάλεις αν υπάρχει!

Link to comment
Share on other sites

ΤΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΝΤΙΧΛΩΡΙΑΚΟΥ ΝΑ ΡΙΞΩ,,ΣΤΟ ΝΕΡΟ??ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΡΙΞΩ ΜΕΣΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ?ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑ ΤΑ ΑΛΗΘΙΝΑ ΦΥΤΑ ΜΟΥ ΕΒΑΛΑ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΕΙΔΟΣ ΧΑΛΙΚΙΟΥ?

Link to comment
Share on other sites

Αντιχλώριο θα βάλεις σύμφωνα με τις οδηγίες!

ml ανα λίτρα

Πως θα το στρώσεις;

Με αμμωνία;

Έβαλες κάτω απο το χαλίκι λίπασμα για τα φυτά;

Έγινε επεξεργασία - kouzman
Link to comment
Share on other sites

Έβαλες κάτω απο το χαλίκι λίπασμα για τα φυτά;

..??????γιατι να βαλει..???γνωριζομε τα φυτα που εχει..?ειναι φυτα που παιρνουν το λιπασμα απο τη στηλη νερου,η απο τις ριζες τους.....?

παρακαλω αν δεν γνωριζουμε ας μην γραφουμε οτι θελουμε γιατι ετσι μπερδευουμε εναν αρχαριο.

ευχαριστω πολυ. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα να βάλει!

Ρώτησα αν έβαλε!

Θα σε παρακαλούσα να μην παραποιείς τα λόγια μου!

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

;) στο Aquazone kosder1908

Εύχομαι κάθε επιτυχία στο νέο σου στήσιμο του ενυδρείου.

Τελικά τι φυτά έχεις στο ενυδρείο ή σκέφτεσαι να βάλεις;;

Link to comment
Share on other sites

παιδια γεια και παλι..οχι δν εβαλα λιοασμα κατω απο το χαλικι αλλα αγορασα τρια φυτα που δν ξερω ονομασιες..στην τυχη τ αγορασα...αντιχλωριο εβαλα με το που γεμισα το ενυδρειο νερο και τωρα αρχισα το στρωσιμο με αμμωνια...αυτα απο χτες...εκτος απο τις οδηγιες με το στρωσιμο τι αλλο χρειαζεται να κανω στο ενυδρειο??να ριξω κανενα αλλο φαρμακο?το φιλτρο που εχω γραφει 400λ/h..καλο ειναι?τι υλικο θελει μεσα?για να δω αν ειναι σωστα... ;)

Link to comment
Share on other sites

παιδια γεια και παλι..οχι δν εβαλα λιοασμα κατω απο το χαλικι αλλα αγορασα τρια φυτα που δν ξερω ονομασιες..στην τυχη τ αγορασα...αντιχλωριο εβαλα με το που γεμισα το ενυδρειο νερο και τωρα αρχισα το στρωσιμο με αμμωνια...αυτα απο χτες...εκτος απο τις οδηγιες με το στρωσιμο τι αλλο χρειαζεται να κανω στο ενυδρειο??να ριξω κανενα αλλο φαρμακο?το φιλτρο που εχω γραφει 400λ/h..καλο ειναι?τι υλικο θελει μεσα?για να δω αν ειναι σωστα... ;)

Θα σου πρότεινα να ανοίξεις ένα καινούργιο θέμα στην αντίστοιχη κατηγορία για την καλύτερη αντιμετώπιση των προβλημάτων και των αποριών σου!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...