Jump to content

ψαρια και φυτα


blue

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια μια απορια ξεκινησα ενα φυτεμενο ενυδρειο . ετρεχε 20 μερες μετα απο μετρησεις ηταν ετοιμο ειχα σκοπο να το βαλω με ηρεμα ψαρια ... αλλα Τεταρτη μου ηρθαν Ψαρια δωρο απο το δικο μου πορτοφολι . κοινως με ξετιναξε η γυναικα (εφερε molly xiphophorus ) και μερικα αλλα καμια 40 αρια ψαρακια συνολο

Και τωρα το αλλα το μεγαλο . τα εχω αναγνωρισει σωστα ειναι μολλυ (με χρωμα πιτσιλωτα) μαζι με τους ξιφοφορους εχουν τσακισει ενα φυτο egeria densa tropische τι μπορει να φταει .. μου φορτωσε ψαρια ακαταλληλα γισ φυτεμενο ??

μηπως το φυτο ηταν χαλασμενο και δεν το ειχα καταλαβει ( γιατι προχτες εβαλα το update του φωτισμου )και για αυτο το εχουν τσακισει ???

ΥΓ το ενυδρειο τρεχει μια χαρα .. μετρησεις οκ ολα κανονικα και ειναι 280 λιτρα καθαρα

Έγινε επεξεργασία - blue
Link to comment
Share on other sites

το φιλτρο και κατ'επεκταση η βιολογια σου φιλε μου δενειναι ετοιμο να σηκωσει τοσα ψαρια...ισως ουτε καν τα μισα....

τα ζωα πρεπει να μπαινουν σταδιακα και λιγα λιγα και να ταιζεις πολυ λιγο....τωρα ετσι που ειναι....

Link to comment
Share on other sites

δεν μπηκε σκετο το φιλτρο . αλλα με βακτηρια kent συμφωνα με της οδηγιες απο το μπουκαλι και του μαγαζιου (και το ενυδρειο παρακολουθειται καθε μερα και με αμμωνια μηδενικη

Link to comment
Share on other sites

είσαι σίγουρος ότι είναι βακτήρια και όχι τροφή για βακτήρια;

μηδέν αμμωνία με τόσα ψάρια;Δηλαδη προλάβαν και δημιουργήθηκαν τόσες αποικίες ώστε να καταναλώσουν όλη την αμμωνία;Αυτό σημαίνει πως έχει πολλά νιτρικά και πρεπει να κάνεις αλλαγή,σωστά;Τι νιτρικά έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...