Jump to content

Diy αυτοματη ταιστρα


mitsarasGF

Recommended Posts

γεια σε ολους!!

σκεφτηκα να φτιαξω μια αυτοματη ταιστρα για το χαβαλε κυριως!!

εχω προσαρμοσει ενα μοτερακι σε ενα φορτιστη κινητου και εχω σκεφτει πως θα ειναι το συστημα που θα ταιζει(με ενα μπουκαλακι νερο που θα το γυριζει το μοτερακι) απλα με προβληματιζει το εξης:

ενας χρονοδιακοπτης με ''δοντακια'' αν κατεβασεις ενα ''δοντακι'' δινει ρευμα για περιπου 15' .αν το συστημα που θα κανω εγω ταιζει για 15' λεπτα θα μου ταιζει ολη την τροφη με τη μια!!!

γι αυτο ηθελα να ρωτησω για καμια ιδεα σχετικα με το πως θα γινει να κανει ενα κυκλο το μοτερακι και να σταματαει δηλαδη να δινει ρευμα ο χρονοδιακοπτης(ή οτιδηποτε ειναι αυτο) για 10''-20''.

ελπιζω να καταλαβε καποιος :):thumbup::thumbup:

και να δωσει καμια ιδεα

ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχω ηλεκτρονικο χρονοδιακοπτη που προγραμματιζεται ανα λεπτο.

Συμπληρωματικα να πω οτι καποτε, οταν το έπεζα τρελος επιστήμονας, παρατηρησα οτι αν σε ενα μοτερακι εδινα λιγοτερα volt γυριζε πολυ πιο αργα.

Υ.Γ. Αν γιριζει σχετικα γρηγορα, θα πεφτει καθε φορα λίγη τροφη. Αλλα υπολογισε το ποσες φορες θα γυρισει στο λεπτο και τι τροφη θα ριξει συμφωνα με την κεντρομόλο δύναμη και το βαρος της τροφης.

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Εχω ηλεκτρονικο χρονοδιακοπτη που προγραμματιζεται ανα λεπτο.

Συμπληρωματικα να πω οτι καποτε, οταν το έπεζα τρελος επιστήμονας, παρατηρησα οτι αν σε ενα μοτερακι εδινα λιγοτερα volt γυριζε πολυ πιο αργα.

Υ.Γ. Αν γιριζει σχετικα γρηγορα, θα πεφτει καθε φορα λίγη τροφη(ναι οντως αυτο δεν το ειχα σκεφτει). Αλλα υπολογισε το ποσες φορες θα γυρισει στο λεπτο και τι τροφη θα ριξει συμφωνα με την κεντρομόλο δύναμη και το βαρος της τροφης.

ειδα οτι οι ηλεκτρονικοι χρονοδιακοπτες ειναι λιγο ακριβοι (10++Ευρω αν δεν κανω λαθος)και μαλλον δεν συμφερει και πολυ :) .Αν κανω λαθος διορθωσε με!!

Link to comment
Share on other sites

ειδα οτι οι ηλεκτρονικοι χρονοδιακοπτες ειναι λιγο ακριβοι (10++Ευρω αν δεν κανω λαθος)και μαλλον δεν συμφερει και πολυ :) .Αν κανω λαθος διορθωσε με!!

Και λιγοτερα απο 10 μπορεις να βρεις.

Αλλα ας πουμε 10. Ο υπολοιπος εξοπλισμος ποσο θα κοστισει?

Link to comment
Share on other sites

Και λιγοτερα απο 10 μπορεις να βρεις.

Αλλα ας πουμε 10. Ο υπολοιπος εξοπλισμος ποσο θα κοστισει?

τωρα που το σκεφτομαι θα παω να δω χρονοδιακοπτη γιατι τα υλικα δεν εχουν κοστος ειναι οτι εχω σπιτι μου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...