Jump to content

Μεταφορά και συντήρηση Live rock


Recommended Posts

Επιτέλους ήρθε ο καιρός και σύντομα θα κατέβω αθήνα να

αγοράσω το ενυδρειάκι μου κανα 80+λτ καθαρα.

Οπότε λέω να πάρω και 5-10 κιλά βράχο. και λίγο

ζωντανή άμμο (έχω 20 κιλά αραγωνίτη ψόφιο οπότε

θέλω λίγο να το μπολιάσω).

Σκέφτομαι για την μεταφορά να τοποθετήσω τις πέτρες

σε ένα βαρέλι με νερό (δίνουν και νερό μαζί με τις πέτρες?)

Αφού επιστρέψω επειδη το ενυδρείο δεν θα είναι έτοιμο να

φιλοξενήσει τις πέτρες πως προτείνεται να διατηρήσω τις πέτρες

για κανα 2 βδομάδες?

Δλδ να βάλω έναν κυκλοφορητή 1000λτ/ώρα και αέρα-αερόπετρα?

δλδ να πως κουράρω τον βράχο? Θέλει και φωτισμό?

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε Στέφανε

Κατ΄ αρχήν να σου ευχηθώ καλή επιτυχία στη νέα σου προσπάθεια.

Όσον αφορά τα λίτρα του ενυδρείου, που πρόκειται να αγοράσεις, θα σου έλεγα να πάρεις όσο το δυνατό μεγαλύτερο ταιριάζει στο χώρο που διαθέτεις, ώστε να μην το μετανιώσεις αργότερα.

Ο βράχος δεν είναι απαραίτητο να μεταφερθεί με νερό, αν όμως έχεις αυτήν τη δυνατότητα μπορείς να το κάνεις. Συνήθως μεταφέρεται σε κουτιά φελιζόλ, που μπορεί να σου δώσει τα ενυδρειακό κατάστημα από όπου θα τον αγοράσεις, βάζεις λίγο νερό ώστε να υπάρχει η ανάλογη υγρασία και καλύπτεται με εφημερίδες.

Αυτή τη στιγμή στα περισσότερα καταστήματα θα βρεις έτοιμο κουραρισμένο βράχο, τον οποίο μπορείς να χρησιμοποιήσεις άμεσα. Αν πάρεις αμέσως από εισαγωγή, ίσως φθηνότερα, τότε απαιτείται να παραμείνει σε δεξαμενή για τέσσερις εβδομάδες με έναν κυκλοφορητή ή σε βαρέλα με κυκλοφορητή και αερόπετρα.

Δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι για την κατασκευή του ενυδρείου σου, γιατί ο βράχος δεν πρόκειται να πάθει τίποτα απολύτως όσο θα βρίσκεται σε αναμονή. Αντίθετα θα απαλλαγεί από τυχόν ανεπιθύμητους οργανισμούς και άλγη.

Φωτισμός δεν απαιτείται, η απουσία του οποίου επιβάλλεται.

Καλή συνέχεια και περιμένω νεότερα από τις εξελίξεις σου.

Φιλικά

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

τον βράχο για να τον μεταφέρεις μπορείς να τον τυλίξεις με βρεγμένο χαρτί ..

.. αν θέλεις να τον συντηρήσεις μπορείς σε δεξαμενές με νερό , θερμοστάτη και κυκλοφορία νερού , αν δεν είναι κουραρισμένος καλό είναι να υπάρχει και skimmer ..

.. ιδιαίτερος φωτισμός από όσο ξέρω δεν είναι απαραίτητος ..

http://www.reefcorner.com/BigTankJournal/live_rock.htm

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε Στέφανε

Κατ΄ αρχήν να σου ευχηθώ καλή επιτυχία στη νέα σου προσπάθεια.

Όσον αφορά τα λίτρα του ενυδρείου, που πρόκειται να αγοράσεις, θα σου έλεγα να πάρεις όσο το δυνατό μεγαλύτερο ταιριάζει στο χώρο που διαθέτεις, ώστε να μην το μετανιώσεις αργότερα.

Ο βράχος δεν είναι απαραίτητο να μεταφερθεί με νερό, αν όμως έχεις αυτήν τη δυνατότητα μπορείς να το κάνεις. Συνήθως μεταφέρεται σε κουτιά φελιζόλ, που μπορεί να σου δώσει τα ενυδρειακό κατάστημα από όπου θα τον αγοράσεις, βάζεις λίγο νερό ώστε να υπάρχει η ανάλογη υγρασία και καλύπτεται με εφημερίδες.

Αυτή τη στιγμή στα περισσότερα καταστήματα θα βρεις έτοιμο κουραρισμένο βράχο, τον οποίο μπορείς να χρησιμοποιήσεις άμεσα. Αν πάρεις αμέσως από εισαγωγή, ίσως φθηνότερα, τότε απαιτείται να παραμείνει σε δεξαμενή για τέσσερις εβδομάδες με έναν κυκλοφορητή ή σε βαρέλα με κυκλοφορητή και αερόπετρα.

Δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι για την κατασκευή του ενυδρείου σου, γιατί ο βράχος δεν πρόκειται να πάθει τίποτα απολύτως όσο θα βρίσκεται σε αναμονή. Αντίθετα θα απαλλαγεί από τυχόν ανεπιθύμητους οργανισμούς και άλγη.

Φωτισμός δεν απαιτείται, η απουσία του οποίου επιβάλλεται.

Καλή συνέχεια και περιμένω νεότερα από τις εξελίξεις σου.

Φιλικά

Νίκος

Ευχαριστώ και τους 2 σας!

Βασικά θα αγοράσω ένα all - in one cube ... είναι αμερικανιά και τα βλέπεις συχνα στο nano-reef . com

αλλά θέλω να δουλέψω πρωτα αυτό το μέγεθος ενυδρείου διότι θα το έχω στο δωμάτιό μου

skimmer - less. Με τελικό στόχο σίγουρα 2 clown A.percula και σιγα σιγά θα βάλω έυκολα πράγματα

όπως Μανιτάρια και ζοανιθους.

Ειμαι γενικά συγκρατημένος σε αυτό που θέλω να φτιάξω. Εχω τον στόχο να το κάνω όσο πιο

όμορφο γίνεται και μινιμαλιστικο... και ταυτόχρονα μικρή η ιχθυοφόρτωση πιστεύω συμβάλει σε αυτό.

Επείσης ότι υπάρχουν breedarismenoi percula και οχι wild captured συμβάλει πολύ σε αυτό

που έχω στο νου μου!

;)

Link to comment
Share on other sites

Stefane καλη αρχη.... βασικα η μεταφορα του βραχου μπορει να γινει οπως σου ειπαν παραπανω...η υγρασια αρκει!

Απο εκει και περα αφου σιγουρα θα βρεις κουραρισμενο βραχο μπορεις να τον βαλεις αρκετα γρηγορα στο ενυδρειο σου. Οταν γεμισει με νερο (απο αντιστροφη οσμοση παντα) και σπασει εντελως το αλατι σου (Ας πουμε μετα απο 2 μερες) μπορεις να βαλεις το βραχο ανετα μεσα! Θα σε βοηθησει και στο στρωσιμο του ενυδρειου...

Link to comment
Share on other sites

Άντε με το καλό Στέφανε να μπούνε τα αλατια. ;)

A.Percula μπορείς να βρεις αλλά έχε υποψην ότι έχει τουλάχιστον διπλάσια τιμή από τα Α.Occelaris όπως και το ότι είναι αρκετά πιο επιθετικά μεταξύ τους(Δύσκολο να κάτσει ζευγάρι) και σημαντικά πιο ευαίσθητα στην ποιότητα του νερού.

Link to comment
Share on other sites

Άντε με το καλό Στέφανε να μπούνε τα αλατια. ;)

A.Percula μπορείς να βρεις αλλά έχε υποψην ότι έχει τουλάχιστον διπλάσια τιμή από τα Α.Occelaris όπως και το ότι είναι αρκετά πιο επιθετικά μεταξύ τους(Δύσκολο να κάτσει ζευγάρι) και σημαντικά πιο ευαίσθητα στην ποιότητα του νερού.

Ευχαριστώ :blush:

Θα μου πάρει λίγο καιρό μέχρι να βάλω ζωντανα!

Αφού ακόμη δεν έχω αγοράσει το μίνι τανκ που ψάχνω!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Θα ήθελα να ρωτήσω πόσο καιρό χρειάζεται να μείνει εκτός νερού ο βράχος ή με υγρασία μόνο, ώστε να πάθει ζημιά? Δηλαδή όχι να πεθάνει αλλά να χρειάζεται για μεγάλο χρονικό διάστημα ξανά κουράρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Ο βράχος πρέπει να μείνει εκτός νερού, το λιγότερο δυνατό χρονικό διάστημα.

Μπορεί να παραμείνει εκτός νερού, αλλά σε συνθήκες υγρασίας, όσο χρόνο απαιτείται για τη μεταφορά του.

Το κουράρισμα γίνεται για να απομακρυνθούν και να αφομοιωθούν, οι νεκροί οργανισμοί και να αναπτυχθούν οι πληθυσμοί των μειωμένων και εξασθενιμένων μικρών οργανισμών και μικροοργανισμών.

Αν ο βράχος έχει αφυδατωθεί, λόγω παρατεταμένης παραμονής του εκτός νερού, τότε έχει μετατραπεί σε νεκρό βράχο, ο οποίος μόνο για διακοσμητικούς λόγους, μπορεί να χρησιμοποιηθεί.

Ο νεκρός βράχος δεν αναζωογονείται με το γνωστό "κουράρισμα" αλλά με παρατεταμένη παραμονή του με ισοδύναμη ή και μεγαλύτερη ποσότητα ζωντανού βράχου και αυτό θα πάρει αρκετούς μήνες, περισσότερους από έξι, ώστε να μπορούμε να ομιλούμε και πάλι για ζωντανό βράχο με βιολογικές ικανότητες επεξεργασίας νερού.

Link to comment
Share on other sites

Μου φερανε τον βράχο :)

δυστυχώς λίγα κιλά περίπου 8!

Δείχνει πολύ ενδιαφέρον :blink:

Λοιπόν τον έχω ακόμη στο βαρελάκι με το νερό

έβαλα μία αντλία 1000λτ/h και μία αερόπετρα.

Μπορώ να τον κρατησω για λίγες μέρες έτσι χωρίς

θερμοστάτη ή θα πρέπει άμεσα να βάλω έναν?

Δεν ξέρω έαν θέλει κουράρισμα ή όχι.

Βγάζει μία έντονη μυρωδιά αλλά όχι απαραίτητα

άσχημη :ballistic: μυρίζει θάλασσα ...

οπότε τι κάνω?

Ναι μην ρωτάτε ενυδρείο δεν έχω ακόμη

αλλά προς το παρόν μάλλον θα μπει σε ένα ενυδρείο

ενός φίλου που είναι καρφουροειδές.

Link to comment
Share on other sites

Μου φερανε τον βράχο :)

δυστυχώς λίγα κιλά περίπου 8!

Δείχνει πολύ ενδιαφέρον :blink:

Λοιπόν τον έχω ακόμη στο βαρελάκι με το νερό

έβαλα μία αντλία 1000λτ/h και μία αερόπετρα.

Μπορώ να τον κρατησω για λίγες μέρες έτσι χωρίς

θερμοστάτη ή θα πρέπει άμεσα να βάλω έναν?

Δεν ξέρω έαν θέλει κουράρισμα ή όχι.

Βγάζει μία έντονη μυρωδιά αλλά όχι απαραίτητα

άσχημη :ballistic: μυρίζει θάλασσα ...

οπότε τι κάνω?

Ναι μην ρωτάτε ενυδρείο δεν έχω ακόμη

αλλά προς το παρόν μάλλον θα μπει σε ένα ενυδρείο

ενός φίλου που είναι καρφουροειδές.

Μπορείς να τον διατηρήσεις άνετα σε θερμοκρασία δωματίου.

Αν μυρίζει θάλασσα, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Αν όμως αρχίζει και μυρίζει "κλούβιο αυγό" τότε χρειάζεται να παρατείνεις την παραμονή του στη βαρέλα κάνοντας και κάποιες αλλαγές νερού, μέχρις ότου ξεμυρίσει.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να τον διατηρήσεις άνετα σε θερμοκρασία δωματίου.

Αν μυρίζει θάλασσα, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Αν όμως αρχίζει και μυρίζει "κλούβιο αυγό" τότε χρειάζεται να παρατείνεις την παραμονή του στη βαρέλα κάνοντας και κάποιες αλλαγές νερού, μέχρις ότου ξεμυρίσει.

Καλή συνέχεια

Καταρχην σου ευχομαι καλη επιτυχια στο ολο project. Οτι θες ανετα, το ρωτας χωρις δευτερη σκεψη. :)

Συμφωνω απολυτα με το φιλο Νικο. Απλα να προσθεσω πως ο βραχος που κουραρετε ή εστω ψιλο-κουραρετε, θελει εντονη κυκλοφορια νερου γιατι ετσι τον βοηθαει να φτιαξει σαφως ποιο γρηγορα. Ο λογος ειναι πως του επιτρεπει να "αναπνεει" καλυτερα και τον βοηθαει επισης να απομακρυνει οτι ακαθρσια-σαπιο κοματι εχει μεινει πανω του και να επιταχυνει την ολη διαδικασια. Και μπορει να σου φανει περιεργο αλλα το τι πεταει ενας βραχος οταν κουραρετε μονο οταν το κανεις θα το καταλαβεις απο την βρωμα-σκονη που μετα απο λιγο καιρο βρισκεις στο υποστρωμα...

Καλη τυχη και καλη αρχη! :blink:

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Τωρα ο βράχος είνια περίπου σε 15 lt νερο

με μία αντλία 1000lt/h νομίζω μια χαρά είναι!

Αν και με έβαλες σε ιδέα να τον βάλω την τελυταία

μέρα πριν μπεί μία από τις μεγάλες που έχω 2000lt/h

να γίνει άσπρη :)

ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...