Jump to content

calcium reactor


Recommended Posts

έχω ένα calcium reactor Knop s iv

..η αντλία που έχει μέσα EHEIM μου δημιουργεί προβλήματα .. μετά από διακοπή ρεύματος δεν θέλει να πάρει μπροστά ξανά .. και θέλει να τραντάξω λιγο το reactor για να ξαναξεκινήσει..

… τι μπορεί να φταίει ?

post-434-1161088340_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε Τάσο

Ο κυκλοφορητής, ο οποίος δουλεύει σε έντονα όξινο περιβάλλον, δεν μαζεύει γλύντζα και δεν χρειάζεται καθάρισμα, για να αποκλείσουμε την περίπτωση να έχει "μπουκώσει".

Το πιθανό, μάλλον σίγουρο για μένα, είναι να έχει λιώσει το υλικό που χρησιμοποιείς στον ριάκτορά σου, με αποτέλεσμα, ο κυκλοφορητής, να μην μπορεί να ανακυκλώσει το νερό.

Παρατήρησε τη ροή του νερού μέσα στο ριάκτορα, αυξάνοντας τις φυσαλίδες του CO2. Αν παρατηρήσεις ότι οι φυσαλίδες αναδεύονται πολύ λίγο, τότε ισχύει αυτό που ανέφερα.

Αν ανοίξεις το καπάκι και δεις το υλικό, είναι πιθανό να παρατηρήσεις ότι έχει μετατραπεί σε λάσπη ασβέστη, οπότε θέλει πέταμα και αντικατάσταση.

Αλλάζουμε που και που υλικό. Κλέφτες θα γίνουν οι έμποροι?

Φιλικά

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ Νίκο.

μα πάνω στην αλλαγή διαπίστωσα το πρόβλημα … τον καθάρισα και έβαλα καινούριο υλικό.. και βλέπω το πρόβλημα..

λες από κακή χρήση?

οπτικά μοιάζει να έχει αποκτήσει τζόγο η προπέλα και φεύγει από την σωστή θέση ;) … ..

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ Νίκο.

μα πάνω στην αλλαγή διαπίστωσα το πρόβλημα … τον καθάρισα και έβαλα καινούριο υλικό.. και βλέπω το πρόβλημα..

λες από κακή χρήση?

οπτικά μοιάζει να έχει αποκτήσει τζόγο η προπέλα και φεύγει από την σωστή θέση ;) … ..

το impeller γυρνάει άνετα ή σκαλώνει?

Γιατι μπορεί να οξειδώθηκε και να φούσκωσε ο μαγνήτης του Impeller και να έχεις

αυτό το προβληματάκι και να σκαλώνει.

Link to comment
Share on other sites

ήμουν λίγο αμελής όπως πρόσεξε ο Νίκος ;) λόγω απειρίας περισσότερο και αποφάσισα να αλλάξω υλικό όταν είδα ότι δεν δούλευε η αντλία… ..

.. παρατηρώντας την αντλία εκτός νερού έβλεπα ότι είχε τζόγο και σκάλωνε .. με σφαλιάρα έπαιρνε πάλι μπροστά.. αλλά με σφαλιάρες δεν πας μπροστά.. .. και τώρα κάτι πρέπει να κάνω γιατί στην παραμικρή διακοπή ρεύματος μουλαρώνει..

λειτουργεί από τέλος Μαρτίου .. δεν πρόσεξα οξείδωση στο μαγνήτη ..

Link to comment
Share on other sites

Τάσο τα κενά, ο τζόγος δηλαδή, παρατηρούνται κυρίως ανάμεσα στο κεραμικό αξονάκι και στο ρότορα. Αν είσαι σε αυτήν την περίπτωση, μια απλή αντικατάστασή του τελειώνει το πρόβλημα. :blush: Εάν σου κάνει θόρυβο, υπάρχει το κακό σενάριο να έχει σπάσει η φωλιά, εκεί δηλαδή που κουμπώνει το κεραμικό αξονάκι, και να τρίβει επάνω στο πλαστικό πηνίο της αντλίας. Το έπαθε φίλος σε calcium 6 μηνών. Κάνε έναν καλό έλεγχο σε όλα και θα βρούμε τι γίνεται. ;)

Link to comment
Share on other sites

τραβώντας έξω τη προπέλα με τον μαγνήτη εμφανίζεται το κεραμικό αξονακι σταθερό , δεν το πείραξα καθόλου και ξανάβαλα το μαγνήτη στη θέση του .. λέτε να χάθηκαν η να έλιωσαν οι πλαστικές ροδέλες που πιάνει το κεραμικό

http://www.eheim.de/eheim/pdf/en/anleitung...l_pump_1250.pdf

Link to comment
Share on other sites

Τάσο οι ροδέλες αυτές είναι συνήθως από σκληρό λάστιχο και στόχος/σκοπός τους είναι αφενός να κεντράρουν το κεραμικό αξονάκι και αφετέρου να "παίρνουν" τις μικροδονήσεις που προκαλούνται από κακή ζυγοστάθμιση. Αν τυχόν έχει χαθεί κάποιο από αυτά είναι λογικά τα παραπάνω. Αν είναι σωστά στη θέση τους δες το όλο σύστημα. Επίσης, η φτερωτή σε σχέση με το στρεφόμενο μέρος, το ρότορα δηλαδή, πρέπει να μην είναι σταθερό συνδεδεμένο, περιστρέφεται "τρελά" περίπου κατά το ήμισυ, αυτό βοηθάει στην εκκίνηση. Αν δεν είναι τίποτα από όλα αυτά, αν έχεις τη δυνατότητα μέτρα τα ampere της αντλίας, αν είναι βραχυκυκλωμένο το πηνίο είναι λογικό να μην έχει το κουράγιο να την ξεκινήσει. ;)

Link to comment
Share on other sites

τραβώντας έξω τη προπέλα με τον μαγνήτη εμφανίζεται το κεραμικό αξονακι σταθερό , δεν το πείραξα καθόλου και ξανάβαλα το μαγνήτη στη θέση του .. λέτε να χάθηκαν η να έλιωσαν οι πλαστικές ροδέλες που πιάνει το κεραμικό

http://www.eheim.de/eheim/pdf/en/anleitung...l_pump_1250.pdf

Βάλε τον κυκλοφορητή μέσα στο ενυδρείο σου και δοκίμασε να δεις αν δουλεύει καλά χωρίς φορτίο. Βγάλε και ξανάβαλε την πρίζα, πολλές φορές, σαν να ήταν συνδεδεμένος με w/m και δες τα αποτελέσματα.

Όλοι οι κυκλοφορητές εκτός νερού, γυρίζουν έκκεντρα και πολλές φορές κολλάνε, ειδικά αν είναι πολυδουλεμένοι.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς κολλάει .. θα μου στείλουν ανταλλακτικά και θα αντικαταστήσω όλα τα μικρά κομμάτια .. ελπίζω να κάνω δουλεία .. μέχρι να τα παραλάβω θα είμαι σε επιφυλακή ..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

μέχρι σήμερα δούλευε με σπασμένο άξονα :thumbup:

.. σταμάτησε και δεν ξαναξεκίνησε :blush: ..

.. λύνω το reactor παίρνω την αντλία και τρέχω Ηράκλειο στο la vita e bella , το πιο ενημερωμένο μαγαζί που έχω δει στη Κρήτη :ballistic: .. ο άνθρωπος έχει ανταλλακτικά …

.. διαπιστώσαμε ότι το impeller που φορούσε ήταν λάθος και είχε μεγάλο τζόγο ο άξονας εκεί αποδώσαμε και το σπάσιμο .. βρήκα άλλο που ταίριαζε καλυτέρα και μετά από μικρή έρευνα μάθαμε ότι η αντλία είναι παλιό μοντέλο και ούτε αυτό που βάλαμε ήταν το σωστό … κάνει όμως τη δουλειά του καλύτερα από το πρώτο ….

.. για να μην αφήσω το ενυδρείο χωρίς reactor περιμένοντας το σωστό ανταλλακτικό.. πλήρωσα αυτό που βρήκα … και έφυγα.. .. τα απρόοπτα έξοδα.. :) που θα ξαναγίνουν για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο :blink:

..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...