Jump to content

Κληρονόμισα τροφές και χημικά από φίλο...


Recommended Posts

Λοιπον φίλος-γνωστός που το γυρνάει σε θαλασσινό μου χάρισε τα εξής

p4193145.jpg

και

p4193146.jpg

Αν μπορείτε πείτε μου τί είναι το καθένα αλλά και πώς το χρησιμοποιώ. Τις τροφές τις ψιλοκατάλαβα, αλλά υπάρχουν αρκετά ήδη και κάπου χάθηκα. Το ενυδρείο μου θα είναι Αφρικάνικο Malawi και θα έχει 2 χαρέμια mbunas και 6 μωρά αστακουδάκια. Και φυσικά έναν γλύφτη.

Αύριο μεθαυριο ξεκινάω το στρώσιμο οπότε κάτι χημικά που είδα πείτε μου αν μπορείτε πώς να τα χρησιμοποιήσω! Ευχαριστώ!

Έγινε επεξεργασία - nmavra
Link to comment
Share on other sites

εφ οσων οπως λες πας για αφρικανικο ενυδρειο το softener pillow δεν το χρειαζεσαι.αυτο ειναι για να σου ριχνει την γενικη σκληροτητα (gh) του νερου σου.οπως επισης δε χρειαζεσαι την τυρφη (sera super peat) και το sera morena τα οποια ειναι για να ριχνουν το ph σου και φυσικα να δημιουργουν blackwater περιβαλλον.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο μου θα είναι Αφρικάνικο Malawi και θα έχει 2 χαρέμια mbunas και 6 μωρά αστακουδάκια. Και φυσικά έναν γλύφτη.

Γιατί? Και μάλιστα φυσικά?

Οι pleco καθώς και οι αστακοί δεν νομίζω πως ταιριάζουν σε ένα ενυδρείο malawi...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί? Και μάλιστα φυσικά?

Οι pleco καθώς και οι αστακοί δεν νομίζω πως ταιριάζουν σε ένα ενυδρείο malawi...

Pleco δεν έχω ακόμα, νόμιζα ότι ταιριάζουν σε όλα τα ενυδρεία, βασικά εγώ θέλω ένα ψάρι να τρώει λίγο την άλγη.. Τί θα μπορούσε να είναι αυτό αντί για pleco? Δεν έχω πρόβλημα ότι και να είναι, θα είναι καθαρά για πρακτικούς λόγους.

Τώρα όσον αφορά στα αστακουδάκια (Procambarus sp.) πριν τα πάρω ρώτησα σε ένα γνωστό μου petshopά και μου είπε ότι το μόνο πρόβλημα είναι ότι γεννάνε πολύ. Όταν λες δεν ταιριάζουν εννοείς ότι δεν πρέπει να υπάρχουν γιατί δημιουργούν πρόβλημα ή ότι εικαστικά στο χώρο δεν ταιριάζουν? Πιστευεις δηλαδή καλύτερα να τα αλλάξω και να πάρω έναν potamonautis καβουράκι, αν είναι να προσθέσω λίγη ζωή πέρα από τις mbunas?

Link to comment
Share on other sites

εφ οσων οπως λες πας για αφρικανικο ενυδρειο το softener pillow δεν το χρειαζεσαι.αυτο ειναι για να σου ριχνει την γενικη σκληροτητα (gh) του νερου σου.οπως επισης δε χρειαζεσαι την τυρφη (sera super peat) και το sera morena τα οποια ειναι για να ριχνουν το ph σου και φυσικα να δημιουργουν blackwater περιβαλλον.

Ευχαριστώ φίλε μου! Τα έβαλα ήδη στην άκρη!

Για τα άλλα, τί έχεις να μου προτείνεις? Πέρα από τα φαγητά δηλαδή, τα 4 δεξιά στην πάνω φωτογραφία πώς τα χρησιμοποιώ?

Link to comment
Share on other sites

Pleco δεν έχω ακόμα, νόμιζα ότι ταιριάζουν σε όλα τα ενυδρεία, βασικά εγώ θέλω ένα ψάρι να τρώει λίγο την άλγη.. Τί θα μπορούσε να είναι αυτό αντί για pleco? Δεν έχω πρόβλημα ότι και να είναι, θα είναι καθαρά για πρακτικούς λόγους.

Τώρα όσον αφορά στα αστακουδάκια (Procambarus sp.) πριν τα πάρω ρώτησα σε ένα γνωστό μου petshopά και μου είπε ότι το μόνο πρόβλημα είναι ότι γεννάνε πολύ. Όταν λες δεν ταιριάζουν εννοείς ότι δεν πρέπει να υπάρχουν γιατί δημιουργούν πρόβλημα ή ότι εικαστικά στο χώρο δεν ταιριάζουν? Πιστευεις δηλαδή καλύτερα να τα αλλάξω και να πάρω έναν potamonautis καβουράκι, αν είναι να προσθέσω λίγη ζωή πέρα από τις mbunas?

Βασικά για την άλγη θα μπορούσες να βάλεις κάποια zebra snail. Μην ξεχνάς πως στήνεις Αφρική και η άλγη είναι κάτι που θέλουμε διότι δίνει άλλη ομορφιά στο ενυδρείο. Εαν χρειάζεται, κάνουμε κάποιον καθαρισμό στα τζάμια του ενυδρείου.

Για το Procambarus που λες, αρχικά είναι άλλης Ηπείρου. Κατά δεύτερον δεν νομίζω πως συνίσταται να μπαίνουν καβουροειδή με κιχλίδες Αφρικής.

Γνώμη μου είναι να πάρεις μόνο τα mbunas και κάποια zebra snail.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε μου! Τα έβαλα ήδη στην άκρη!

Για τα άλλα, τί έχεις να μου προτείνεις? Πέρα από τα φαγητά δηλαδή, τα 4 δεξιά στην πάνω φωτογραφία πώς τα χρησιμοποιώ?

φιλε μου δεν τα εχω χρησιμοποιησει ποτε και δεν τα γνωριζω ωστε να σου απαντησω γι αυτα τα προϊοντα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι γίνεται μεγάλος, αλλά τελικά τα έδωσα τα αστακουδάκια οπότε πλέον δεν θα τα βάλω! Πέρα του ότι δεν είναι για Αφρικανικο, όταν γεννανε γίνεται χαμός οπότε μερικές φορές καλύτερα να μη μπλέξεις με πράγματα που δεν είσαι 100% σίγουρος ότι μπορείς να κουμαντάρεις!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...