Jump to content

Water Waves Antiphos


giannispass

Recommended Posts

Επειδή το συγκεκριμένο προιόν, είναι κατα την γνώμη μου, αρκετά προτωπόρο για αυτά που υπόσχεται, βάση τιμής, θα ήθελα να ακούσω την γνώμη όλων όσω το έχουν χρησιμοποιήσει.

Να ξεκινήσω εγώ, λέγοντας οτι το προσωπική μου γνώμη είναι οτι το συγεκκριμένο αντιφώς, είναι άχρηστο ή με εντελώς μειωμένη λειτουργία, αν χρησιμοποιηθεί σε κάλτσα στο sump. Και αυτό γιατι λόγω της πολύ λεπτής του σύστασης, είναι απαραίτητη η χρήση κάλτσας με πολύ ψιλές τρυπίτσες, σαν καλσόν. Αυτο όμως έχει σαν αποτέλεσμα την πολύ μειωμενη ροή μεσα απο το υλικό.

Οπότε η χρήση του σε Fluidized Reactor, είναι απαραίτητη.

Ετσι έκανα και εγω και εχω πολύ θετικά παοτελέσματα.

Σας ακούω και εσας.

Παρακαλώ μόνο οσοι έχουν ιδία γνώμη και οχι βαση του τι άκουσαν ή τι τους είπαν.

Η τιμή πάντως του υλικού, ειναι πολύ ανταγωνιστική...

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζοντας, να πω οτι αυτό που δεν είχα καταφέρει 1 1/2 χρόνο με άλλα αντιφώς, το πέτυχα με τον αντιφώσφορο της WaterWaves.

Πάντα είχα αρκετά φωσφορικά, περίπου 0.4 ppm.

Πρίν 10 λεπτά που μέτρησα με φωτόμετρο, είμαι στα 0,1 ppm. Η πιο χαμηλή τιμή που έχω πετύχει μέχρι σήμερα.

Μπορεί για κάποιους να φαίνεται λίγη αυτή η μείωση, αλλά σκεφτείτε ότι μιλάμε για 1000λτ νερό.

Και αυτο που με κάνει ακόμα πιο ικανοποιημένο, είναι το γεγονός οτι κάθε 2-3 ημέρες είμαι και ακόμα πιο κάτω.

Δηλαδή πριν 4 ημέρες ήμουν στο 0,13ppm.

Συνεχίζουμε ακάθεκτοι την πορεία προς το 0.

Βέβαια ακόμα έχουμε μέλλον, με αρκετές αλλαγές νερού και αρκετές αλλαγές αντιφώς.

:)

Link to comment
Share on other sites

Α και κάτι άλλο για να λέμε τα πράγματα με το ονομα τους.

Ειχα πάρει και ενα πανάκριβο αντιφώς, τον ΚΕΝΤ, ο οποίος ηταν και καλά ΤΟΡ...

Τον εβαλα στον ριάκτορα και αντι να πέφτουν τα φωσφορικά, ανεβαίνανε....

Ναι ανεβαινανε...

Στις 3 ημέρες, πήρε πόδι. 20 ευρώ στα σκουπίδια πήγανε... Αυτο για αυτούς που λένε οτι και καλά το όνομα κάνει το αποτελεσμα...

Μην κρίνουμε λοιπόν απο το όνομα, αλλα απο την πράξη...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ νομίζω ότι σε κάλτσα όχι μόνο αυτό το αντιφόσφορο δε θα δουλέψει όπως πρέπει αλλά κανένα .Αντίθετα έχω δοκιμάσει τα περισσότερα αντιφόσφορα αλλά αυτό των water waves νομίζω και εγώ ότι μου δείχνει τα καλύτερα αποτελέσματα πάντα μέσα σε ριάκτορα βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Και λόγω κόστους παίρνει ένα ακόμα εύσημο.

Είναι δυνατόν να πληρώνεις τα 650gr ΚΕΝΤ, στην τιμή των 26,10 ευρώ?????

Δηλαδή ρε παιδιά, για τα λίτρα μου πόσα χρήματα χρειάζομαι κάθε μήνα????

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπου 1200 λίτρα χρησιμοποιώ 500 γρ απο τον αντιφώς της WW μεσα σε ριάκτορα.Τιμή με φωτόμετρο της Hanna 0,05ppm :)

Στο παρελθόν χρησιμοποίησα αντιφώς απο αρκετές μάρκες (Aqualight, Kent, tunze) και δεν είχα πετύχει τόσο μικρή τιμή!

ΙΜΗΟ απο τα καλύτερα υλικά που κυκλοφορούν στην αγορά :)

Link to comment
Share on other sites

Τον χρησιμοποιησα σε καλτσα και απελπιστικα,

Αλλα οπως αναφερεται και πιο πανω σε καλτσα γενικα δεν κανεις δουλεια...

Στις επομενες αγορες μου ειναι και ενας ριακτορας και σιγουρα θα το ξαναδοκιμασω...

Δεν λεω λοιπον την τελευταια μου κουβεντα για το προιον!

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους.

Και πάντα μιλάω επώνυμα και μόνο απο προσωπικές εμπειρίες και όχι τι μου είπανε και τι άκουσα απο τρίτους.

Έτσι ξαναλέω ότι επειδή το συγκεκριμένο υλικό είναι στην κοκομετρια που είναι η ζάχαρη ή το αλάτι, απαιτεί ιδιαίτερη μεταχείριση,

Ή λοιπόν σε καλσόν ή σε ριακτορα.

Σε ριακτορα, η αλήθεια είναι οτι δεν έχω δοκιμασει άλλο λεπτοκοκο υλικό, αλλα το συγκεκριμένο παίρνει πολυ καλή βαθμολογία.

Σε καλσόν, δεν θα ξαναπώ την άποψη μου.

Ας βάλει κάποιος 500gr απο το συγκεκριμένο αντιφώς σε καλσόν και ας το βάλει κάτω απο την βρύση.

Ακόμα και με την πίεση που έχει η βρύση το μισό νερο περνάει απο μέσα και το άλλο μισό τρέχει απο εδω και απο εκει. Σκέψου τι γινεται μέσα στο σαμπ, που δεν έχουμε και τέτοιες πιέσεις. Μάλλον δεν περναει και πολυ απο μέσα.

Αλλα στον ριακτορα, το υλικο δινει τα ρέστα του. Φτιαγμένο για να μηδενιζει τα φωτφορικα, μέσα σε θήκες.

Link to comment
Share on other sites

Αγάπητε giannispass θεωρεις οτι δεν λεω τα πραγματα με το ονομα τους;

Η μηπως θελεις τα στοιχεια μου για να το θεωρησεις επωνυμη αποψη;

Ξερω πολυ καλα πως δουλευει ο αντιφωσφορος και στο σαμπ και σε ριακτορα...

Και εχω εμπειρια και με μπολικες αλλες εταιριες....

Προς το παρων δουλευω τον aqualight τον χοντροκοκκο και ειμαι ικανοποιημενος

Επεισης εχω δουλεψει και χωρις αντιφωσφορο χωρις κανενα θεμα διατηροντας 43 ακροπορες και 30 ακομα sps αλλα και το ιδιο το ενυδρειο σε πολυ καλη κατασταση...

Link to comment
Share on other sites

Αγάπητε giannispass θεωρεις οτι δεν λεω τα πραγματα με το ονομα τους;

Η μηπως θελεις τα στοιχεια μου για να το θεωρησεις επωνυμη αποψη;

Ξερω πολυ καλα πως δουλευει ο αντιφωσφορος και στο σαμπ και σε ριακτορα...

Και εχω εμπειρια και με μπολικες αλλες εταιριες....

Προς το παρων δουλευω τον aqualight τον χοντροκοκκο και ειμαι ικανοποιημενος

Επεισης εχω δουλεψει και χωρις αντιφωσφορο χωρις κανενα θεμα διατηροντας 43 ακροπορες και 30 ακομα sps αλλα και το ιδιο το ενυδρειο σε πολυ καλη κατασταση...

Καμία σχεση :)

Ότι έγραψα παραπάνω δεν είχε καμια σχεση με τα λεγόμενα σου.

Link to comment
Share on other sites

Οκ...

Με συγχωρεις αλλα νομιζα οτι τα λεγες σε μενα...

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο αντιφώς, το είχα χρησιμοποιήσει πιό παλιά, σε δυχτάκι μέσα στο sub και το αποτέλεσμα ήταν μηδέν.

Κάποια στιγμή θα το ξαναδοκιμάσω στον ριάκτορα, γιά να έχω και εκεί αποτελέσματα και θα επανέλθω.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο αντιφώσφωρο τον χρησιμοποιώ εδώ και τέσσερις μήνες σε κάλτσα μέσα σε φίλτρο και δυστυχώς δεν μπορώ να πω ότι είμαι και τρελά ευχαριστημένος.

Να σημειώσω εδώ ότι πριν χρησιμοποιούσα τον χοντροκομμένο της agualight με τον ίδιο ακριβώς τρόπο και ήμουνα σαφώς πιο ικανοποιημένος.

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπου 1200 λίτρα χρησιμοποιώ 500 γρ απο τον αντιφώς της WW μεσα σε ριάκτορα.Τιμή με φωτόμετρο της Hanna 0,05ppm :)

Στο παρελθόν χρησιμοποίησα αντιφώς απο αρκετές μάρκες (Aqualight, Kent, tunze) και δεν είχα πετύχει τόσο μικρή τιμή!

ΙΜΗΟ απο τα καλύτερα υλικά που κυκλοφορούν στην αγορά :)

και κάθε πότε τον αλλάζεις;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Update

Χθες άλλαξα το υλικό μου στον ριάκτορα, με νέο, πάντα με αντιφώς απο WaterWaves και μετρώντας την έξοδο του ριάκτορα, τρελλάθηκα με την τιμή που έλεγε το φωτόμετρο....

0.01ppm

Αυτην την τιμή, δεν την είχα δει με κανένα άλλο υλικό(και να πω οτι ειχα δοκιμάσει και άλλα).

Για όσους χρησιμοποιούν ριάκτορα για τα υλικά τους, να πω ένα μικρό κολπάκι.

Πρέπει η ροή του νερού μεσα στον ριάκτορα να ειναι χαμηλή. Ισα ισα να παρατηρούμε μια ανατάραξη στην επιφάνεια του υλικού.

Παραπάνω ροή, οχι μονο δεν προσφερει κάτι, αλλα εκτος του οτι δεν προλαβαινει το υλικό να δεσμεύσει τα φωσφορικά, μπορεί η υπερβολική ανάδευση, να οδηγήσει σε θρυματισμό του υλικού.

Έγινε επεξεργασία - giannispass
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το συγκεκριμένο αντιφώς, το είχα χρησιμοποιήσει πιό παλιά, σε δυχτάκι μέσα στο sub και το αποτέλεσμα ήταν μηδέν.

Κάποια στιγμή θα το ξαναδοκιμάσω στον ριάκτορα, γιά να έχω και εκεί αποτελέσματα και θα επανέλθω.

Καλησπέρα! Στο sump σου έχει δουλέψει κάποιο αντιφώς για να μου το προτείνεις; ¨Εχω πάρει της Tunze αυτό με το σίδηρο και θα το βάλω στο σαμπ στην επόμενη αλλαγή... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...