Jump to content

Νέο μέλος με σχετικά λίγη εμπειρία


navmariner

Recommended Posts

Αγαπητοί φίλοι/φίλες,

Σας ευχαριστώ ξανά για το καλωσόρισμα που μου κάνατε όταν έγινα μέλος αυτού του εξαιρετικού site....

Ήρθε η ώρα να παρουσιάσω το νέο ενυδρείο μου, που βρίσκεται ακόμα στη φάση δημιουργίας του, και να σας συμβουλευτώ για ένα προβληματάκι...

Tank: 200lt

Φωτισμός: 1x30W Daylight, 1x30W Warmlight

Υπόστρωμα: Floredepot της Sera

Στρώμα: Ημίλευκο ποταμίσιο χαλίκι, πολύ λεπτό

pH: 6.9 - 7.2

Θερμοκρασία: 26C -28C

Filtration: Εξωτερικό RENA Filstar xP2, με πρόσθετα Bio-Chem Zorb και Ceramic Rings

Διακόσμηση: Ποταμίσιες πέτρες και ξύλα ειδικής επεξεργασίας

Φυτά: Cabomba Caroliniana (1), Aponogeton Boirinianus (1), Egeria Densa (1), Cryptocoryne undulata (1), Hygrophila corymbosa (1), Sagittaria subulata (1), Lilaeopsis brasiliensis (2).

Ψάρια: Zebra Loach (2), Glowlight Tetra (6), Neon Rainbowfish (4)

Τα παραπάνω φυτά και ψάρια υπάρχουν προς το παρόν και θα προστεθούν και άλλα μέχρι να ολοκληρωθεί το περιβάλλον....

Τις τελευταίες 4 ημέρες, παρατηρώ γρήγορους σχηματισμούς άλγης ;) κατά τόπους στη μπροστινή πλευρά του ενυδρείου και μόνο... Θα εκτιμούσα τα σχόλιά σας....

Ευχαριστώ εκ των προτέρων... και υπόσχομαι να στείλω φωτογραφίες μόλις ξεπεράσω το πρόβλημα...!!

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες 4 ημέρες, παρατηρώ γρήγορους σχηματισμούς άλγης :blush: κατά τόπους στη μπροστινή πλευρά του ενυδρείου και μόνο... Θα εκτιμούσα τα σχόλιά σας....

Ευχαριστώ εκ των προτέρων... και υπόσχομαι να στείλω φωτογραφίες μόλις ξεπεράσω το πρόβλημα...!!

καλως ηρθες φιλε μου,αλλα για να σε βοηθησουμε με το προβληματακι αλγης που ανεφερες,καλο θα ηταν να βλεπαμε τωρα καποια φωτο..και οχι μετα... :);) ....δεν μας ανεφερες καθε ποτε κανεις αλλαγες νερου και σε τι ποσοτητες,και ποση τροφη ριχνεις....αυτα και καλη συνεχεια..... ;)
Link to comment
Share on other sites

Επίσης καλό θα ήταν να μας πεις και τι είδους άλγη έχεις.

Για δες αυτό και πες μας

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=612

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι,

ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας...

Αλλαγή νερού έχω κάνει μόνο μία στο διάστημα των 5 περίπου εβδομάδων που λειτουργώ το ενυδρείο και άλλαξα το 30% του νερού...

Με την αλλαγή του νερού έκανα καθαρισμό και συντήρηση στη μονάδα φιλτραρίσματος.

Η ποσότητα τροφής που ρίχνω είναι τόση που καταναλώνεται σχεδόν όλη από τα ψάρια, γιατί κάθε φορά που τα ταίζω τα παρακολουθώ...

Διάβασα το πολύ ενδιαφέρον άρθρο περί άλγης που μου πρότεινε η Αγγελική και το χρώμα της άλγης που έχω είναι πρασινοκαφέ...!!!

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

αγαπητε μου φιλε,τη λυση στο προβλημα της αλγης μονος σου μας την ειπες...

το ενυδρειο,και κατ'επεκταση ολοκληρος αυτος ο βιοτοπος χρειαζεται συχνες αλλαγες νερου.......μονο ετσι δεν θα δεις τις δεκαδες διαφορετικες αλγες που υπαρχουν,και λειτουργουν οπως και τα ζιζανια ,γιατι ας μην ξεχναμε οτι και η αλγη φυτο ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες φίλε navmariner, στην ενυδρειοπαρέα μας, ;)

όπως είπε και ο klaz η λύση του προβλήματος

είναι εβδομαδιαίες αλλαγές νερού

και έλεγξε και την περίοδο φωτισμού (όχι πάνω από 10-11 ώρες)

Καλή συνέχεια !

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες και απο εμενα.Συμφωνω με τους φιλους πιο πανω για το προβλημα σου, νομιζω οτι με πιο συχνες αλλαγες νερου θα δεις διαφορα στην αναπτυξη της αλγης.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο Aquazone! Ελπίζω να απολαύσεις τη διαμονή σου και να μάθεις πολλά πράγματα από τις εμπειρίες που ανταλάσονται εδώ.. Για το θέμα της άλγης μήπως θα πρέπει να μεταφερθεί σε άλλη κατηγορία?? Γενικά πάντως εβδομαδιαίες αλλαγές νερού συστήνονται για την περίπτωσή σου..

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλως ηρθες και απο μενα

Καλη διαμονη!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...