Jump to content

Procambarus Sp. καννιβαλισμός??


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά.. Ειχα πάρει μερικά μικρά Procambarus sp. χτες από φίλο αλλά δυστυχώς δεν την πάλεψαν, και επέζησαν μέσα σε λιγότερες από 24 ώρες μόνο τα 2. Και βασικά το ένα από αυτά το βλέπω να χαροπαλεύει.

Τα είχα βάλει προσωρινά μέσα σε ένα μικρό κουβα, με λίγο νερό απ'το ενυδρείο τους, Το πρωί που τα είδα μου φάνηκαν όλα μια χαρά. Αλλά στην πορεία της ημέρας προφανώς το ένα έφαγε το άλλο. Τώρα αφού τα έβγαλα έξω τα νεκρά, τα 2 ζωντανά συνέχισαν να τσακώνονται οπότε τα έχω χωρίσει σε 2 ποτηράκια για να δούμε αν θα αντέξουν.

Έχει κανείς εμπειρία από αυτά να μου πει αν έφαγε το ένα το άλλο (τα είχα ταίσει εχτές βράδυ) ή αν έπαθαν κάτι άλλο? Στεναχωρήθηκα για τα καημενα και ελπίζω να αντέξουν τουλάχιστον τα 2.. Είχα διαβάσει ότι θέλουν χώρο, αλλά αυτά είναι ψήρες, ούτε 1 μήνα, δε φαντάστηκα ότι σε τόσο σύντομο διάστημα θα παλεύουν!! :):thumbup::thumbup::hysterical::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.. Ειχα πάρει μερικά μικρά Procambarus sp. χτες από φίλο αλλά δυστυχώς δεν την πάλεψαν, και επέζησαν μέσα σε λιγότερες από 24 ώρες μόνο τα 2. Και βασικά το ένα από αυτά το βλέπω να χαροπαλεύει.

Τα είχα βάλει προσωρινά μέσα σε ένα μικρό κουβα, με λίγο νερό απ'το ενυδρείο τους, Το πρωί που τα είδα μου φάνηκαν όλα μια χαρά. Αλλά στην πορεία της ημέρας προφανώς το ένα έφαγε το άλλο. Τώρα αφού τα έβγαλα έξω τα νεκρά, τα 2 ζωντανά συνέχισαν να τσακώνονται οπότε τα έχω χωρίσει σε 2 ποτηράκια για να δούμε αν θα αντέξουν.

Έχει κανείς εμπειρία από αυτά να μου πει αν έφαγε το ένα το άλλο (τα είχα ταίσει εχτές βράδυ) ή αν έπαθαν κάτι άλλο? Στεναχωρήθηκα για τα καημενα και ελπίζω να αντέξουν τουλάχιστον τα 2.. Είχα διαβάσει ότι θέλουν χώρο, αλλά αυτά είναι ψήρες, ούτε 1 μήνα, δε φαντάστηκα ότι σε τόσο σύντομο διάστημα θα παλεύουν!! :):thumbup::thumbup::hysterical::rasp:

Χωρις να ξερω αν τροφονται σιγουρα 1 μηνα σε κουβα δεν θα την βγαζανε.

Τωρα το νερο στο κουβα εικε κυκλοφορια καθολου?Τον κουβα αυτον που το χρησιμοποιεις?

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να ξερω αν τροφονται σιγουρα 1 μηνα σε κουβα δεν θα την βγαζανε.

Τωρα το νερο στο κουβα εικε κυκλοφορια καθολου?Τον κουβα αυτον που το χρησιμοποιεις?

Εχτές τους έβαλα να φάνε, μια παστίλια αλλά κομμένη σε μικρά κομματάκια. Έφαγαν αλλά αφήσαν και κάποια μικρά που τα έβγαλα με κουτάλι, αλλά γιατί λες 1 μήνα? Ουσιαστικά ούτε μία μέρα δεν άντεξαν.

Ο κουβάς ήταν ολοκαίνουριος, δεν είχε χρησιμοποιηθεί ποτέ.. Κυκλοφορία δεν είχε, λες να φταίει αυτό? Αλλά τόσο σύντομα? Είχα σκοπό να του κάνω αλλαγή το νερό αλλά φοβόμουν μήπως το καινούριο νερό που έβαζα επειδή θα ήταν βρύσης μηπως τους έκανε ζημιά, τελικά δεν πρόλαβα, αλλα στα 2 μικρά που ζήσανε τα έχω βάλει σε ποτηράκια ξεχωριστά.. να δω πώς θα πάνε..

Link to comment
Share on other sites

Και βασικά ο μονος λόγος που τα πήρα χωρίς να έχει στρωθεί ακόμα το ενυδρείο μου είναι επειδή είχα διαβάσει και εδώ αλλά και σε ξένα forum και άρθρα ότι είναι υπερβολικά ανθεκτικά.. Κρίμα, στεναχωρήθηκα.. Τουλάχιστον να ζήσουν τα άλλα 2..

Link to comment
Share on other sites

Εχτές τους έβαλα να φάνε, μια παστίλια αλλά κομμένη σε μικρά κομματάκια. Έφαγαν αλλά αφήσαν και κάποια μικρά που τα έβγαλα με κουτάλι, αλλά γιατί λες 1 μήνα? Ουσιαστικά ούτε μία μέρα δεν άντεξαν.

Ο κουβάς ήταν ολοκαίνουριος, δεν είχε χρησιμοποιηθεί ποτέ.. Κυκλοφορία δεν είχε, λες να φταίει αυτό? Αλλά τόσο σύντομα? Είχα σκοπό να του κάνω αλλαγή το νερό αλλά φοβόμουν μήπως το καινούριο νερό που έβαζα επειδή θα ήταν βρύσης μηπως τους έκανε ζημιά, τελικά δεν πρόλαβα, αλλα στα 2 μικρά που ζήσανε τα έχω βάλει σε ποτηράκια ξεχωριστά.. να δω πώς θα πάνε..

Σιγουρα βοηθησε και η κυκλοφορια και το οτι δεν ειχες στρωμενο νερο και πολλα αλλα αλλα για πιο σιγουρες απαντησεις οεριμενε αποκαποιον πιο εμπειρο.

Link to comment
Share on other sites

update: 8 ώρες μετά και το αστακουδάκι που χαροπάλευε τώρα δείχνει να είναι οκ.. Δεν είναι τόσο κινητικό όπως ο άλλος (που τους ξέκανε όλους..) αλλά φαίνεται καλά. Θα δώ και αύριο. Τους έριξα ΛΙΓΟ φαγητό (παστίλια) και ακόμα δεν έχουν φάει.. εδώ και 8 ώρες δηλαδή 0. Είδομεν....

Από θέμα κυκλοφορίας που λες, διαβάζω παντού ότι δεν έχουν θέμα καθόλου ακόμα και σε άθλιες συνθηκες, δεν ξέρω κατά πόσον έχουν πρόβλημα με το νερό. Τώρα βέβαια εγώ επειδή πέθαναν τα 4 φοβήθηκα και άδειασα όλο το νερό μήπως έχει αμμωνία.. Και έχω βάλει νερό της βρύσης.. Θα την παλέψουν???

Έγινε επεξεργασία - nmavra
Link to comment
Share on other sites

Με αυτα που κανεις δοκιμαζεις την αντοχη τους;

Link to comment
Share on other sites

Με αυτα που κανεις δοκιμαζεις την αντοχη τους;

To πρόβλημα δυστυχώς ήταν ότι λόγω καψίματος του φίλτρου (και του φωτιστικου..) δεν ξεκίνησε το ενυδρείο πριν 2 μέρες που πήρα τα αστακουδάκια, αλλιως θα είχαν μπει με τη μία μέσα γιατί παντου η βιβλιογραφία λέει ότι έχουν φοβερές αντοχές στο θέμα νερού. Το στρωσιμο θα γινει με μπόλι και με έτοιμη υγρο αραγωνίτη απο ενυδρείο που λειτουργούσε κανονικά οπότε πρακτικά δεν θα υπήρχε κανένα θέμα.. Δυστυχως όμως δεν έγιναν έτσι τελικα τα πράγματα..

Αλλά όταν διαβάζω πχ ότι ο άλλος είχε καμιά 80άρα μωρά μέσα σε ένα ενυδρείο-γεννηστρα 40λίτρα (δεν βρισκω το link τωρα, απο αμερικανικο φορουμ), δεν μου πέρασε απτο μυαλό οτι μέσα σε 9-10 ώρες θα φάει το ένα το άλλο στον κουβά μου των 5 λίτρων, εγω που ειμαι αρχάριος διαβάζω και κάνω αναλογως και δυστυχως οι συγκεχυμένες πληροφορίες μας οδηγούν σε λάθη..

Τέλοσπάντων, επειδή το timing ήταν λάθος, έδωσα τα 2 που επέζησαν σε κάποιον με αμαζονιακό ενυδρείο, και πριν λίγο που μιλήσαμε μου είπε ότι και τα 2 φαίνονται καλά, το ένα είναι λίγο τρομαγμένο αλλά φαίνεται οκ. Και το άλλο που ηταν power από μονο του βολτάρει συνεχώς. Οπότε θέλω να πιστεύω ότι θα ζήσουν και θα είναι μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως υπάρχει αυτό το πρόβλημα, τσακώνονται μεταξύ τους, τραυματίζονται και μπορεί να πεθάνουν.

Link to comment
Share on other sites

To πρόβλημα δυστυχώς ήταν ότι λόγω καψίματος του φίλτρου (και του φωτιστικου..) δεν ξεκίνησε το ενυδρείο πριν 2 μέρες που πήρα τα αστακουδάκια, αλλιως θα είχαν μπει με τη μία μέσα γιατί παντου η βιβλιογραφία λέει ότι έχουν φοβερές αντοχές στο θέμα νερού. Το στρωσιμο θα γινει με μπόλι και με έτοιμη υγρο αραγωνίτη απο ενυδρείο που λειτουργούσε κανονικά οπότε πρακτικά δεν θα υπήρχε κανένα θέμα.. Δυστυχως όμως δεν έγιναν έτσι τελικα τα πράγματα..

Αλλά όταν διαβάζω πχ ότι ο άλλος είχε καμιά 80άρα μωρά μέσα σε ένα ενυδρείο-γεννηστρα 40λίτρα (δεν βρισκω το link τωρα, απο αμερικανικο φορουμ), δεν μου πέρασε απτο μυαλό οτι μέσα σε 9-10 ώρες θα φάει το ένα το άλλο στον κουβά μου των 5 λίτρων, εγω που ειμαι αρχάριος διαβάζω και κάνω αναλογως και δυστυχως οι συγκεχυμένες πληροφορίες μας οδηγούν σε λάθη..

Τέλοσπάντων, επειδή το timing ήταν λάθος, έδωσα τα 2 που επέζησαν σε κάποιον με αμαζονιακό ενυδρείο, και πριν λίγο που μιλήσαμε μου είπε ότι και τα 2 φαίνονται καλά, το ένα είναι λίγο τρομαγμένο αλλά φαίνεται οκ. Και το άλλο που ηταν power από μονο του βολτάρει συνεχώς. Οπότε θέλω να πιστεύω ότι θα ζήσουν και θα είναι μια χαρά!

Δεν γνωρίζω για τους αστακούς αλλά πιστεύω ότι είναι όπως οι γαρίδες και χρειάζονται να είναι στρωμένος και ο βυθός (λειτουργία ενυδρείου τουλάχιστον 3 μήνες, κάλλιστο 6μηνο). Όσο για την ανθεκτικότητα τους που λες πιθανόν να αναφέρεται στις συνθήκες του νερού (ΡΗ, ΚΗ κλπ) παρά σε αμμωνία ΝΟ2, ΝΟ3. Επίσης εφόσον είναι επιθετικά μεταξύ τους χρειάζονται και αρκετές κρυψώνες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω για τους αστακούς αλλά πιστεύω ότι είναι όπως οι γαρίδες και χρειάζονται να είναι στρωμένος και ο βυθός (λειτουργία ενυδρείου τουλάχιστον 3 μήνες, κάλλιστο 6μηνο). Όσο για την ανθεκτικότητα τους που λες πιθανόν να αναφέρεται στις συνθήκες του νερού (ΡΗ, ΚΗ κλπ) παρά σε αμμωνία ΝΟ2, ΝΟ3. Επίσης εφόσον είναι επιθετικά μεταξύ τους χρειάζονται και αρκετές κρυψώνες.

O βυθός είναι πιο στρωμένος απτο ενυδρείο γιατί πήρα έτοιμο τον αραγωνίτη. Οπότε με αυτό το σκεπτικό, πίστευα ότι θα ηταν οκ. Τελικά δυστυχώς χρειάστηκε να πεθάνουν 4 για να μάθω να μη βιάζομαι.. Τουλάχιστον τα άλλα 2 είναι σε καλά χέρια και σήμερα είναι μια χαρά, τρώνε και περπατάνε άνετα! :)

Link to comment
Share on other sites

O βυθός είναι πιο στρωμένος απτο ενυδρείο γιατί πήρα έτοιμο τον αραγωνίτη. Οπότε με αυτό το σκεπτικό, πίστευα ότι θα ηταν οκ. Τελικά δυστυχώς χρειάστηκε να πεθάνουν 4 για να μάθω να μη βιάζομαι.. Τουλάχιστον τα άλλα 2 είναι σε καλά χέρια και σήμερα είναι μια χαρά, τρώνε και περπατάνε άνετα! :)

Ειναι συνηθες φαινομενο σε μικρους χορους να τρωι ο ενας τον αλλον.Εμενα ειναι η αδυναμια μου αυτα τα πλασματα ,αλλα τον εχω μονο του σε ενα 60αρι ενυδρειο.

Μηκος:10-20εκ

Βορεια Αμερικη

Θερμοκρασια: 15-25* Κελσιου

Ζει 2-3 χρονια

Για ενα ζευγαρι η ενα ατομο , μηκος ενυδρειου 80-100εκ.

Αναπαραγεται ευκολα αλλα χρειαζονται πολλες κρυψωνες για τα μικρα.

Η αγρια μορφη ειναι καφε. Αλλες χρωματικες μορφες ειναι η γαλαζια, και η λευκη.

-Οι αστακοι και οι καραβιδες γλυκου νερου, κυμαινονται αναλογα με το ειδος σε μεγεθη απο 3-30εκ.

-Χονδρικα, τα μικροτερα ειδη μπορουν να κρατηθουν σε ενυδρεια 25-30 λιτρων το ελαχιστο, ενω τα μεγαλυτερα ειδη απαιτουν χωρο τουλαχιστον 100Χ40 εκ (πανω απο 120 λιτρα) για ενα ατομο ή ενα ζευγαρι.

-Για βυθο, συστηνεται αμμος ή ψιλο χαλικι. Διακοσμηση με πολλες κρυψωνες απο πετρες, ξυλα ακομα και πηλινα, σωληνες κλπ.

Θα πρεπει να παρεχουμε περισσοτερες κρυψωνες απο τα ατομα που διατηρουμε και αν θελουμε να κρατησουμε γονο , τοτε ακομα περισσοτερες μιας και τα μικρα κινδυνευουν απο τους γονεις αλλα και μεταξυ τους (καννιβαλισμος).

-Τα περισσοτερα ειδη ειναι καταστροφικα απεναντι στα φυτα. Υπαρχουν μερικα ειδη που μπορουν να συνυπαρξουν σε ενυδρειο με μερικα φυτα αλλα θα πρεπει να γνωριζουμε οτι καποια ζημια θα γινεται οπωσδηποτε και δεν πρεπει να περιμενουμε οτι τα φυτα θα μεινουν εντελως αθικτα.

-Ολα τα ειδη ειναι θηρευτες κυριως νυχτοβιοι ,και αρπαζουν οτιδηποτε κινειται και μπει στην εμβελεια των δαγκανων τους. Τα μικροτερα ειδη, καθως και μερικα μεγαλα και δυσκινητα ειναι δυνατον να κρατηθουν με γρηγορα,ευκινητα ψαρια αλλα παντα υπαρχει ενα μικρο ρισκο για τα ψαρια. Με γαριδες δεν συμβιωνει κανενα ειδος και ευκολα τις σκοτωνουν.

-Γενικα ειναι καλυτερο να διατηρουνται σε δικο τους ενυδρειο και μονοι τους, σε ζευγη, ή σε ομαδες., αναλογα με το ειδος και την επιθετικοτητα τους.

-Το φυλο συνηθως ξεχωριζει απο τις μεγαλυτερες δαγκανες των αρσενικων, την φαρδυτερη ουρα των θηλυκων και σε καποια ειδη απο την ελλειψη στα θηλυκα του 1ου ζευγους ποδιων.

Τα αρσενικα ειναι επιθετικα μεταξυ τους. Αναλογα με το ειδος αυτο μεταφραζεται σε ακινδυνες αψιμαχιες με απωλειες ακρων, εως και μαχη μεχρι θανατου.

-Τα περισσοτερα ειδη στο εμποριο , προερχονται απο Β.Αμερικη και Αυστραλια. Οποτε μια θερμοκρασια γυρω στους 20-23 βαθμους κελσιου, ειναι καλη για ολα τα ειδη. Τα Β.Αμερικανικα ειδη δεν νοιθουν καλα σε παρατεταμενες υψηλες θερμοκρασιες.

- Το νερο δικτυου με ΡΗ γυρω στο 7,5-8,0 ειναι ιδανικο , αν και προσαρμοζονται ευκολα σε μεγαλο ευρος τιμων νερου αλλα και ποιοτητας νερου !

-Ειναι παμφαγοι και δεχονται ολων των ειδων τις τροφες. Καλο ειναι ομως να τους παρεχουμε συχνα μερικα λαχανικα, φλεικς, σπιρουλινα σε ταμπλετες και 1 φορα την εβδομαδα πρωτεινη (bloodworms, mysis, artemia κλπ)

-ειναι αριστοι δραπετες, ιδιαιτερα αν ο χωρος ειναι μικρος ή νοιωθουν ανασφαλεια.Οπωσδηποτε καπακι και προσοχη στις χαραμαδες !

--------------------

ELECTRICAL SOLUTION

ΥΓ .Το κειμενο το εχει συνταξει ο φιλος frank

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...