Jump to content

Η Προσφορα του Carefour


Recommended Posts

Πανω που εψαχνα ενα μεγαλυτερο ενυδρειο (απο το 10λιτρο μου), βλεπω μια προσφορα 99Ε ενα ενυδρειο 120λτ σχετικα κομπλε (φιλτρο,θερμαντηρας,φωτισμος,ακομα και το τραπεζακι). Αξιζει αραγε? Και δεν εννοω βεβαια το επιπλακι που μαλλον ειναι της πλακας. Μου φαινεται σουλουπωμενο και καλο για αρχαριους.

Και δευτερον, ποιες ειναι οι επιλογες περα απο χρυσοψαρα για ΜΗ τροπικα ψαρια? Μερσι εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 87
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

salami mazi me to trapezaki eixe 99 eyro???den ksero na soy po ego arxarios eimai alla tha me enfieferai kati tetoio giati kai sthn serres eixe tetoia timh?as mas pei kapoios aksizei?

Link to comment
Share on other sites

Πανω που εψαχνα ενα μεγαλυτερο ενυδρειο (απο το 10λιτρο μου), βλεπω μια προσφορα 99Ε ενα ενυδρειο 120λτ σχετικα κομπλε (φιλτρο,θερμαντηρας,φωτισμος,ακομα και το τραπεζακι). Αξιζει αραγε? Και δεν εννοω βεβαια το επιπλακι που μαλλον ειναι της πλακας. Μου φαινεται σουλουπωμενο και καλο για αρχαριους.

Και δευτερον, ποιες ειναι οι επιλογες περα απο χρυσοψαρα για ΜΗ τροπικα ψαρια? Μερσι εκ των προτερων.

θεωρω οτι ειναι μια ΤΙΜΙΑ αγορα για αρχηγια καποιον που τωρα ξεκιναει ,και μπορει να αρχισει πολυ ανετα με 120 λιτροπουλα.... ;):lmao:

σιγουρα το παραπανω ενυδρειο θα αξιοποιηθει πληρως αν υπαρξει και καποιο εξωτερικο φιλτρο πουθα ''απογειωσει'' τη βιολογια ,και θα μπορει να υποδεχθει περισσοτερα ψαρακια με καλυτερες συνθηκες διαβιωσης..

στην περιπτωση σου αγαπητε μου φιλε,θα μπορουσε να ειναι ενα πολυ ομορφο φυτεμενο(με φυτα ευκολα)κοινωνικο,η με διαφορες νανοκιχλιδες ν.αμερικης...εχεις αρκετες επιλογες,και αν την ψαξεις σιγουρα θα βρεις κατι για το γουστο σου...καλη επιτχια.. :);):blush:

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟ ΤΙΣ ΦΤΩΧΕΣ ΜΟΥ ΓΝΩΣΕΙΣ ΕΝΑ 60 ΛΙΤΡΩΝ ΚΑΝΕΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 135 ΕΥΡΩ.....ΑΡΑ........ ;)ΠΗΓΑΙΝΕ ΔΕΣ ΤΟ.....

Έγινε επεξεργασία - iliascryptic
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το αγοράσεις για αρχή να το στρώσεις και όταν μαζέψεις λίγα χρήματα ακόμα να του βάλεις ένα εξωτερικό φίλτρο και θα γίνει super. Κάτι τέτοιο θέλω να κάνω και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

skoni ενα τετοιο ενυδρειο για να στρωθει θελει αλλα 100 ευρω.ειναι δυσκολο το οικονομικο.καταλαβενεισ αλλα ποθ θα παει αυτον τον μηνα θα το αγορασω τον αλλον θα το στρωσω και μεχρι τα χριστουγγενα θα εχω μεσα ψαρια ;)

Link to comment
Share on other sites

skoni ενα τετοιο ενυδρειο για να στρωθει θελει αλλα 100 ευρω.ειναι δυσκολο το οικονομικο

συγνωμη αλλα αυτο το συμπερασμα απο το βγαζεις..????βρες εναν φιλο σου χομπιστα που εχει ενυδρειο,να σου δωσει λιγο απο το βιολογικο υλικο του φιλτρου του(που ειναι ηδη στρωμενο),το στιβεις να βγαλει ολη τη βρωμια στο δικο σου,και νατο ετοιμο στρωμενο...και τσαμπα..... ;):blush::) ...τωρα που ειδες εσυ τα 100 ευρω για στρωσιμο...... ;):lmao:
Link to comment
Share on other sites

Πανω που εψαχνα ενα μεγαλυτερο ενυδρειο (απο το 10λιτρο μου), βλεπω μια προσφορα 99Ε ενα ενυδρειο 120λτ σχετικα κομπλε (φιλτρο,θερμαντηρας,φωτισμος,ακομα και το τραπεζακι). Αξιζει αραγε? Και δεν εννοω βεβαια το επιπλακι που μαλλον ειναι της πλακας. Μου φαινεται σουλουπωμενο και καλο για αρχαριους.

Και δευτερον, ποιες ειναι οι επιλογες περα απο χρυσοψαρα για ΜΗ τροπικα ψαρια? Μερσι εκ των προτερων.

εγω έχω αγοράσει ένα τέτοιο ενυδρειο εδώ και 8 μήνες και είναι μια χαρά. Το τραπεζάκι δεν το χπησιμοποίησα γιατί το έβαλα στο πάσο της κουζίνας, όμως όλα τα αλλα φιλτρο,θερμαντηρας κτλ δουλέυουν μια χαρά, καλήτερα και από αυτά που βρίσκουμε στα ειδικά μαγαζια. Για παράδειγμα η αντλία ειναι σχεδόν αθόρηβη σε σχέση με άλλες που έχω ακούσει.

Ομως για να το γεμίσω χρειάστικαν ακόμα 120 ευρώ( το ενυδρειο είναι φυτεμενο)

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη klaz αλλα καταρχασ ειμαι εντελως ασχετοσ( σχημα λογου τα 100 ευρω) και κατα δευτερον διαβασα για τα τεστ που πρεπει να κανεις για αρχη και το τι φιλτρο που πρεπει να εχεις.γι αυτο ειπα οτι θα βγει ακομα 100 ευρω.και δυστυχως δεν εχω καποιον γνωστο να μου δωσει βιολογικο υλικο.οποτε για μενα θα μου κοστισει κατι παραπανω αν οχι 100 εστω καποια λεφτα εξτρα.

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτησω ποτε πηγες κ το ειδες ? κ σε ποιa carffour? Το εχει ακομα κ τωρα?

Ρωταω γιατι κ το δικο μου απο εκει το ειχα παρει... Παντως ειναι πολυ καλη τιμη αλλα πρεπει να αλλαξεις ολο τον εξοπλισμο!!!

φιλικα χριστινα

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη klaz αλλα καταρχασ ειμαι εντελως ασχετοσ( σχημα λογου τα 100 ευρω) και κατα δευτερον διαβασα για τα τεστ που πρεπει να κανεις για αρχη και το τι φιλτρο που πρεπει να εχεις.γι αυτο ειπα οτι θα βγει ακομα 100 ευρω.και δυστυχως δεν εχω καποιον γνωστο να μου δωσει βιολογικο υλικο.οποτε για μενα θα μου κοστισει κατι παραπανω αν οχι 100 εστω καποια λεφτα εξτρα.

καλα με αυτη τηλογικη,οκ.αλλα σου δινω και λυση στρωσιματος που ειναι και η πιο συντομη,σχετικα παντα με αυτο που ειχες γραψει για χριστουγεννα...

υπαρχουν πολλοι τροποι στρωσιματος ειτε με ψαρια,ειτε με αμμωνια.....διαλεγεις και παιρνεις....

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτησω ποτε πηγες κ το ειδες ? κ σε ποιa carffour? Το εχει ακομα κ τωρα?

Ρωταω γιατι κ το δικο μου απο εκει το ειχα παρει... Παντως ειναι πολυ καλη τιμη αλλα πρεπει να αλλαξεις ολο τον εξοπλισμο!!!

φιλικα χριστινα

Το ειδα σημερα στις 3μμ στο Καρφουρ Λ.Κηφησίας. Η προσφορα ισχυει σημερα και αυριο (18 του μηνα). Υπηρχαν αλλα 6-7 κομματια. Παντως τα αξεσουαρ μου φανηκαν καλοφτιαγμενα (και με οδηγιες στα ελληνικα!) και δεν νομιζω οτι ειναι για πεταμα. Αλλωστε το συγκεκριμενο μαγαζι δεν νομιζω οτι μπορει να ρισκαρει και να δινει τοσο σκαρτα υλικα στους πελατες του. Εχει βεβαια και εγγυηση φανταζομαι.

Εμενα με τρομαζει μονο το μεγεθος (120λτ) απο τα δεκα που ειμαι τωρα ;)

Link to comment
Share on other sites

Τ

Εμενα με τρομαζει μονο το μεγεθος (120λτ) απο τα δεκα που ειμαι τωρα ;)

εμενα με τρομαζει το νικ σου,και προσπαθω να....μην το φαω.. :):blush: αλλα φιλε μου περα απο την πλακα ειναι,και το ξαναλεω ΤΙΜΙΑ ΑΓΟΡΑ που βοηθαει πολυ το χομπι μας.....
Link to comment
Share on other sites

εμενα με τρομαζει το νικ σου,και προσπαθω να....μην το φαω.. ;):) αλλα φιλε μου περα απο την πλακα ειναι,και το ξαναλεω ΤΙΜΙΑ ΑΓΟΡΑ που βοηθαει πολυ το χομπι μας.....

Κατω τα χερια απ' το σα-λα-μι :blush:;)

Θενξ Κλαζ, αυτο πιστευω και γω τελικα. Βεβαια τον πρωτο καιρο θα εχω μονο non-tropical για να μαθω 2-3 πραγματακια σχετικα με τα ενυδρεια. Και παρεμπιπτοντος μηπως ξερεις τι αλλο μπορω να βαλω μαζι με τα χρυσοψαρακια? δηλαδη χωρις χρηση θερμανσης. Σαλιγκαρια? καβουρια? αλλα ειδη ιχθυων? χελακια? κοπαδακια καποιου ειδους γινεται? Η για ολα αυτα συνεπαγεται χρηση θερμανσης και αλλων ιδιαιτεροτητων.

Μερσι

Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου ελεγα να διαβασεις περισσοτερο και να μην βιαστεις γιατι δεν νομιζω να κολλησεις στα 20-30 ευρω του θερμοστατη...

....και επειδη ισως σου αρεσουν περισσοτερο τα τροπικα απο αυτα του κρυου..υπομονη και διαβασμα εδω μεσα ΠΡΙΝ απο το οτιδηποτε.......

Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου ελεγα να διαβασεις περισσοτερο και να μην βιαστεις γιατι δεν νομιζω να κολλησεις στα 20-30 ευρω του θερμοστατη...

....και επειδη ισως σου αρεσουν περισσοτερο τα τροπικα απο αυτα του κρυου..υπομονη και διαβασμα εδω μεσα ΠΡΙΝ απο το οτιδηποτε.......

Σαφεστατα το θεμα ΔΕΝ ειναι τα χρηματα σε αυτη την περιπτωση. Απεναντιας, επειδη διαβασα με προσοχη πολλα αρθα, καθως και απο σεβασμο σ' αυτα τα ζωακια, πιστευω οτι μου χρειαζεται, οπως λες, χρονος και υπομονη και διαβασμα. Γι' αυτο ακριβως θελω να συνεχισω με τα χρυσοψαρακια μου και αν ειναι δυνατον στο καινουριο μου ενυδρειο να προσθεσω και κατι εξ' ισου βολικο με αυτα. Αλλα δεν ξερω τι, μπορει κι αλλα χρυσοψαρα οσο επιτρεπει ο χωρος. Σεμνα και ταπεινα. Αλλωστε, ο ταπεινων εαυτον, υψωθησεται! οπως λενε και οι γραφες ;)

Παντως ο στοχος μου ειναι σε δυο τρια χρονακια να διορθωσω το προφιλ μου απο αρχαριος σε γκουρου, η ακομα καλυτερα σε 'δεν απαντω' :blush:

Link to comment
Share on other sites

salami και εγω μαζι σου να ανοιξουμε και ενα πετ σοπ "ΤΑ ΓΚΟΥΡΟΥ ΤΩΝ ΕΝΥΔΡΕΙΩΝ" τι λεσ πωσ σου φαινεται?και εγω εκει που εισαι εσυ ειμαι και προσπαθω να διαβασω για να μαθω πολλα.ουτε στο λυκειο τοσο διαβασμα

Link to comment
Share on other sites

KALISPERA PEDIA.lipon tixeni na dulevo se ena marinopulo kai exo poulisi 4 kai 1 diko mu kanena apo afta den exi pathi to paramikro :) mia xara ine kai tsabe! ;) .lipon ego to pira 65ekalo eeee??timi xondrikis ine 58 evropulakia kai anarotieme ego ma pos ine dinaton...mono 58e i paragelia 400 paletes ton 6 temaxion ;) kai to kathe katastima dikeoute mono mia paleta kathe xrono opote den milame gia kamia terastia paragelia pou na dikeologi ta 58eropoulakia :blush: trekste mages giati pali tou xronu tha feroume!!!!

Link to comment
Share on other sites

KALISPERA PEDIA.lipon tixeni na dulevo se ena marinopulo kai exo poulisi 4 kai 1 diko mu kanena apo afta den exi pathi to paramikro :) mia xara ine kai tsabe! ;) .lipon ego to pira 65ekalo eeee??timi xondrikis ine 58 evropulakia kai anarotieme ego ma pos ine dinaton...mono 58e i paragelia 400 paletes ton 6 temaxion ;) kai to kathe katastima dikeoute mono mia paleta kathe xrono opote den milame gia kamia terastia paragelia pou na dikeologi ta 58eropoulakia :blush: trekste mages giati pali tou xronu tha feroume!!!!

Καλως τον! Για πες μας λεπτομεριες, τι ακριβως περιεχει το πακετο? Ποσα λιτρα διαστασεις αξεσουαρ χρωμα, επιπλακι. Εγω παρ'ολες τις παροτρυνσεις των παιδιων δεν τολμησα να παρω το 120λιτρο του Carrefour. Ειναι κι αυτο μεγαλο? Ευχαριστω σε!

Link to comment
Share on other sites

πριν παρεις την απαντηση σου,καλο μου αλλαντικο,θα ηθελα ο φιλος και δουλευταρας μας στον μαρινοπουλο να μην γραφει με greeklish γιατι βγαλαμε τα ματακια μας....

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες εγω αγορασα απο carrefour ενα 96λιτ.Το εχω 2 μηνες περιπου και δεν εχω κανενα προβλημα.Ολα δουλευουν αψογα!Εχω μεσα 4 χρυσοψαρακια χωρις να χασω κανενα τα οποια την εχουν καταβρει...Βεβαια προηγηθηκε στρωσιμο κλπ.Παρεπιπτοντως θα ηθελα να μου πει καποιος τι ειδους τροπικα (ανθεκτικα ειδη) ψαρακια μπορω να βαλω τωρα?τα χρυσοψαρα να τα αφησω μεσα αρχικα η να τα βγαλω?Παρακαλω οποιος μου απαντησει θα ηθελα να μου πει συγκεκριμενα ειδη και να μη με παραπεμψει στις αλλες σελιδες του forum.To ενυδρειο μου δεν ειναι ''φυτεμενο'' παρα μονο με ψευτικα φυτα.(δε θελω να βαλω αληθινα φυτα). :blush:;)

Link to comment
Share on other sites

πριν παρεις την απαντηση σου,καλο μου αλλαντικο,θα ηθελα ο φιλος και δουλευταρας μας στον μαρινοπουλο να μην γραφει με greeklish γιατι βγαλαμε τα ματακια μας....

ευχαριστω.

Καλως τον και τον Klaz! Μια που εισαι δω, κανε μου τη χαρη και πες μου, διοτι ντρεπομαι να ρωτησω αλλου, πως καθαριζεις το φιλτρακι που εχω (ταπεινο φιλτρο καταρρακτης ;) ) και αποτελειται απλα απο ενα φυλλο υαλοβαμβακα και ενα αλλο μαυριδερο και πιο σκληρο. Ξερω μονο οτι καποιο το ξεπλενεις για να διατηρηθουν τα βακτηρια, το δε αλλο το αλλαζεις αλλα καθε ποτε?

Επισης, οχι και αλλαντικο γενικοτερα, απλο -αλλα τιμιο- σαλαμι :)

Καθως επισηες καλα ειναι και τα greelish να σπανε τη μονοτονια, και σου δινουν την αισθηση οτι εισαι σε ξενο φορουμ - Αρχοντια :blush:

Link to comment
Share on other sites

Παιδες εγω αγορασα απο carrefour ενα 96λιτ.Το εχω 2 μηνες περιπου και δεν εχω κανενα προβλημα.Ολα δουλευουν αψογα!Εχω μεσα 4 χρυσοψαρακια χωρις να χασω κανενα τα οποια την εχουν καταβρει...Βεβαια προηγηθηκε στρωσιμο κλπ.Παρεπιπτοντως θα ηθελα να μου πει καποιος τι ειδους τροπικα (ανθεκτικα ειδη) ψαρακια μπορω να βαλω τωρα?τα χρυσοψαρα να τα αφησω μεσα αρχικα η να τα βγαλω?Παρακαλω οποιος μου απαντησει θα ηθελα να μου πει συγκεκριμενα ειδη και να μη με παραπεμψει στις αλλες σελιδες του forum.To ενυδρειο μου δεν ειναι ''φυτεμενο'' παρα μονο με ψευτικα φυτα.(δε θελω να βαλω αληθινα φυτα). :lmao:;)

Αν έχεις σκοπό να πάρεις άλλα ψάρια καλό θα ήταν να βρεις κάπου να δώσεις τα χρυσόψαρα μια και το ενυδρείο δεν μπορεί να σηκώσει άλλα ψάρια και δεν ταιριάζουν τα τροπικά με τα ψάρια κρύου νερού!

Καλως τον και τον Klaz! Μια που εισαι δω, κανε μου τη χαρη και πες μου, διοτι ντρεπομαι να ρωτησω αλλου, πως καθαριζεις το φιλτρακι που εχω (ταπεινο φιλτρο καταρρακτης :blush: ) και αποτελειται απλα απο ενα φυλλο υαλοβαμβακα και ενα αλλο μαυριδερο και πιο σκληρο. Ξερω μονο οτι καποιο το ξεπλενεις για να διατηρηθουν τα βακτηρια, το δε αλλο το αλλαζεις αλλα καθε ποτε?

Επισης, οχι και αλλαντικο γενικοτερα, απλο -αλλα τιμιο- σαλαμι ;)

Καθως επισηες καλα ειναι και τα greelish να σπανε τη μονοτονια, και σου δινουν την αισθηση οτι εισαι σε ξενο φορουμ - Αρχοντια :)

Τον υαλοβάμβακα τον αλλάζεις κάθε εβδομάδα!

Το μαύρο και σκληρό σφουγγάρι μάλλον είναι ενεργός άνθρακας και δεν έχει καμία χρησιμότητα αυτή τη στιγμή!

Αν είναι μπλέ να το αφήσεις!

Αν είναι μαύρο να το βγάλεις!

Να βάλεις οπωσδήποτε μακαρόνι στο φίλτρο σου!

Το μπλέ να το ξεπλένεις όταν μπουκώνει με νερό ενυδρείου!

Θα σας παρακαλούσα τέλος να ανοίγετε νέα θέματα στις αντίστοιχες κατηγορίες για τις ερωτήσεις σας!

Link to comment
Share on other sites

dapper για πεσ μασ τι παιζεται με αυτο το ενυδρειο?ενημερωσε μασ.γιατι ετοιμαζομαι να αγορασω.μονο 65 ευρω πολυ καλο αλλα λιτρα????? ;):blush::)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...