Jump to content

Η Προσφορα του Carefour


Recommended Posts

Πηγα σημερα στο carrefure Και ειδα τα ενυδρεια.

Ειναι πολυ καλυτερα απο ολα τα προηγουμενα, που εχει φερει.

Μια λαμπα μεσα 90ποντων (δεν εχει πλαφονιερα) με στεγανα ακροφυσια, κοντρες στο μπροστα και πισω τζαμι, 8αρια τζαμια στο μπροστα και πισω και 6αρια στα αριστερα και δεξια, 450λιτρα/ωρα κυκλοφοριτη, 150watt θερμαντηρα.

Μου αρεσε πολυ!!!

Τιμή : 119euro

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 87
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Guest purepoison

Εγω παντως δεν θα αγοραζα ενυδρειο απο supermarket. Προτιμω γνωστα προιοντα με 5-10yrs warranty. Παιρνεις οτι πληρωνεις, αν πληρωσεις λιγα σαφως και θα παρεις χαλια ποιοτητα ενυδρειου. Απο την αλλη, εκει που ειστε ολα ειναι ακριβα. Εδω τα 120Λ Hagen ενυδρεια (τα οποια περιλαμβανουν τα παντα, μεχρι και τροφη και water conditioners) τα εχουν γυρω στα 80-90 ευρω κανονικη τιμη και σου δινουν εγγυηση 5 χρονια στο ενυδρειο και lifetime warranty στο φιλτρο. Μαλλον πρεπει να μετακομισετε ;)

:blush:

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον πρεπει να μετακομισετε dry.gif

Αυτο ξαναπεστο ;):blush:

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως δεν θα αγοραζα ενυδρειο απο supermarket. Προτιμω γνωστα προιοντα με 5-10yrs warranty. Παιρνεις οτι πληρωνεις, αν πληρωσεις λιγα σαφως και θα παρεις χαλια ποιοτητα ενυδρειου. Απο την αλλη, εκει που ειστε ολα ειναι ακριβα. Εδω τα 120Λ Hagen ενυδρεια (τα οποια περιλαμβανουν τα παντα, μεχρι και τροφη και water conditioners) τα εχουν γυρω στα 80-90 ευρω κανονικη τιμη και σου δινουν εγγυηση 5 χρονια στο ενυδρειο και lifetime warranty στο φιλτρο. Μαλλον πρεπει να μετακομισετε :blush:

;)

Η αισχροκέρδια στην Ελλάδα είναι γνωστό φαινόμενο σε όλα τα επίπεδα...άλλα όπως και να΄χει είναι μια καλή αρχή αυτή της Καρφούρ και βοηθάει άμεσα στη διάδοση του χόμπυ...όσο για την ποιότητα, ελπίζω να κάνεις λάθος γιατί βλέπω πολλά σπίτια να γίνονται μπανιέρες... :) ανάμεσα σε αυτά και το δικό μου... ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως δεν θα αγοραζα ενυδρειο απο supermarket. ....

Επετρεψε μου να διαφωνησω καθετα με την αποψη σου.

Το Carrefour (supermarket μεν, αλλα με την ευρεια εννοια δε) ειναι μια εταιρεια κολοσσος που εχει τοση διαπραγματευτιμη δυναμη και μπορει να αγορασει σε τεραστιες ποσοτητες ετσι ωστε η τιμη των προιοντων, κυριως των 'ακριβων' να συμπιεζεται χωρις να θυσιαζεται η ποιοτητα. Αλλωστε δεν μπορει, και δεν εχει αναγκη, αυτη η πολυεθνικη εταιρεια να θυσιασει την αξιοπιστια της πουλωντας σκαρτα πραγματα. Συμφωνω βεβαια με το οτι πληρωνεις παιρνεις αλλα θεωρω οτι στην συγκεκριμενη περιπτωση το ενυδρειο δεν ειναι υποδεεστερο αλλων παρομοιας ποιοτητας στα μαγαζια απλως εχει μεγαλη διαφορα στην τιμη και ειναι λογικο.

Shop smart ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντος το εχω ενα χρονο και δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα με το ενυδρειο

Έγινε επεξεργασία - pan
Link to comment
Share on other sites

Guest purepoison

το carrefour δεν ειχε εμπλακει σε κατι αλοιωμενα προιοντα; Ή το μπερδευω με καποιο αλλο; Εγω παντως δεν θα αγοραζα αγνωστης μαρκας προιοντα. Ασε που δεν θα αλλαζα τα προιοντα της Hagen για $20-30 λιγοτερα.

Hagen rulez!

Link to comment
Share on other sites

Rolf C. Hagen Inc. has its International Headquarters in Montreal, Canada and has wholly owned subsidiaries in the United States, England, France, Germany and Malaysia (South East Asia).

The Hagen group of companies was founded by Mr. Rolf C. Hagen in 1955 as a one man operation in Montreal.

http://www.hagen.com/hagen/canada/english/about.cfm

Hagen rulez especially in Montreal - Canada.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

δηλαδη παιδια εγω που ειμαι παντελος ασχετος τι αλο θα χρειαστω περα απο το ενυδριο του carefour

εστω οτι παρω το 120λ

δεν με ενδιαφερει να αφιερωσω την ζωη μου στο ενυδριο, υπολογιζω μια ενασχοληση περιπου 2 ωρες την εβδομαδα (για καθαρισμο, αλλαγη νερου κλπ)

τι προτεινετε για μια τετοια περιπτωση;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα orck και εγω ασχετος ειμαι (ο πιο ασχετος του forum) θα σε συμβουλευα να ξεκινησεις μια βολτα εδω μεσα και να διαβαζεις διαφορα post που σε ενδιαφερουν. ετσι απο μονος σου θα καταλαβεις τι θες να κανεις και το ποσο θα θες να ασχοληθεις.εσυ εισαι αυτος που θα αποφασισεις το τι ειναι τελικα καλυτερο για τα ψαρακια σου.

διαβασμα θελει και να ρωτας παντα ολες τισ αποριες σου στα διαφορα post.εχει πολλους εδω μεσα που ξερουν πολλα παρα πολλα και θα σε βοηθεισουν αμεσα.

και παλι καλημερα φιλικα georgetax.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως ο συντροφος μου εχει ξεμυαλιστοι....

Με εχει φαει να παρουμε το ενυδρειο στα 119euro,

120λιτρων απο τα CARREFOYR.

Το θεμα ειναι να μην ανοιξει μες το σπιτι και χαθουνε ολα....

Δεν ξερω αν αξιζει και απο οτι καταλαβα οι αποψεις διαφερουν.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως ο συντροφος μου εχει ξεμυαλιστοι....

Με εχει φαει να παρουμε το ενυδρειο στα 119euro,

120λιτρων απο τα CARREFOYR.

Το θεμα ειναι να μην ανοιξει μες το σπιτι και χαθουνε ολα....

Δεν ξερω αν αξιζει και απο οτι καταλαβα οι αποψεις διαφερουν.

Καλησπέρα ανδρομάχη,

Κοίτα απο τις εμπειρίες που έχουν οι γνωστοί και ΄φιλοι που άρχισαν το

χόμπι αυτό με αφορμή τα ενυδρεία αυτά με έκαναν να συμπεράνω ότι

σαν βάση είναι καλή αλλά για να κάνεις την ζωή σου και των ψαριών πιο

εύκολη θα πάρεις εξωτερικό φίλτρο, προσθέσεις - βελτιώσεις την λάμπα

και πολλές φορές οι θερμαντήρες κολάνε οπότε θα πρέπει να βάλεις

έναν καινούργιο!

οπότε το μόνο που σου μένει έιναι το τανκ και η βάση!

Με δεδομένο αυτό θα σε ενδιέφερε πιστεύω να εξετάσεις τι εναλλακτικές

λύσεις έχεις στα χρήματα - διαστάσεις που σε ενδιαφέρουν!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω φιλε Στεφανε,

Μαλλον δεν θα το επειχηρησω...προτειμω να συνεχισω με το 60αρακι πουεχω και οταν αποφασισω να κινηθω σε μεγαλυτερο ισως δοκιμασω την κατασκευη ενος νεου και το στησιμο του με την βοηθεια σας φυσικα.

Θα ειμαι πιο περηφανη ετσι για το αποτελεσμα παρα με μια προσφορα που μπορει και να μην ειναι αξιοπιστη..

Ευχαριστω παρα πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω φιλε Στεφανε,

Μαλλον δεν θα το επειχηρησω...προτειμω να συνεχισω με το 60αρακι πουεχω και οταν αποφασισω να κινηθω σε μεγαλυτερο ισως δοκιμασω την κατασκευη ενος νεου και το στησιμο του με την βοηθεια σας φυσικα.

Θα ειμαι πιο περηφανη ετσι για το αποτελεσμα παρα με μια προσφορα που μπορει και να μην ειναι αξιοπιστη..

Ευχαριστω παρα πολυ!

Να το πάρεις το ενυδρείο.

Ειναι κορυφή στα λεφτά του.

Οτι ενυδρείο και να πάρεις, θα θέλει να αναβαθμίσεις την λάμπα (κατα πάσα πιθανότητα), παίζει να σου κολλήσει ο θερμαντήρας (ο καλύτερος που έχω δοκιμάσει είναι ο κινέζικος απο το water inn που ειναι και τσαμπα).

Μην το σκεφτεσε καθολου.

Για να παρεις αντιστοιχο ενυδρειο απο petshop θελεις 300 !

Link to comment
Share on other sites

Να το πάρεις το ενυδρείο.

Ειναι κορυφή στα λεφτά του.

Οτι ενυδρείο και να πάρεις, θα θέλει να αναβαθμίσεις την λάμπα (κατα πάσα πιθανότητα), παίζει να σου κολλήσει ο θερμαντήρας (ο καλύτερος που έχω δοκιμάσει είναι ο κινέζικος απο το water inn που ειναι και τσαμπα).

Μην το σκεφτεσε καθολου.

Για να παρεις αντιστοιχο ενυδρειο απο petshop θελεις 300 !

Συμφωνώ απόλυτα.

Έχω και εγώ εδώ και ενα χρόνο το 120αρι του καρφουρ και είναι αψογο. Για 4-5 μήνες το είχα με το φίλτρο του και κανένα πρόβλημα.

Δεν έφτεγε το ενυδρείο που εγώ ήθελα full planted με 1 watt/lt, ούτε που το έχω παραφορτώσει με ψαρια και έβαλα εξωτερικό φίλτρο.

Τώρα σκέφτομαι να αγοράσω ενα juwel rio 400 ή vision 450 και ήδη σκέφτομαι πως θα ανεβάσω το φωτισμο στα τουλάχιστον 0,5watt/lt και τι εξωτερικό φίτρο θα πάρω. Και η τιμή τους είναι 1000-1300 ευρω με τη βάση τους.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τους δύο προηγούμενους φίλους.

Το ενυδρείο αυτό το έχει ένας φίλος μου πάνω από δύο χρόνια

έχει προσθέσει μόνο επιπλέον λάμπες με πολλή ευκολία

και δεν έχει αλλάξει τίποτε άλλο και λειτουργεί μια χαρά

με φυτάκια χαμηλών απαιτήσεων.

Τώρα σκεφτόμαστε να βάλουμε ένα εξωτερικό φίλτρο όχι γιατί το θεωρεί ή είναι απόλυτα

απαραίτητο μάλλον γιατί εγώ τον έψησα και προσωπικά θεωρώ ότι σίγουρα θα είναι καλύτερα

από πλευράς απόδοσης αλλά και ευκολίας συντήρησης.

Το ενυδρείο αυτό δεν το έχω πάρει αλλά σκέφτομαι πολύ σοβαρά

αν βγάλει προσφορά το ελαφρώς μικρότερο να πάρω ένα για γεννήστρα και γενικά για

ειδικές ανάγκες, γέννες, απομόνωση ζευγαριών από τα υπόλοιπα κλπ.

Το RIO125 που είναι αν θέλετε αντίστοιχο σε καλύτερη βέβαια ποιότητα κατασκευής όχι

ίσως στα τζάμια και στις κολλήσεις αλλά κυρίως στα ηλεκτρονικά και στο φίλτρο,

κοστίζει με τη βάση του κάτι λιγότερο από τα τριπλάσια.

Αγαπητέ Zorba the Freak

για να ανεβάσεις το φωτισμό στο RIO 400, αν δεν θέλεις να μπεις σε διαδικασία DIY μπες

στο aquaristkshop και δες εδώ επέκταση (διπλασιασμό) με προσθήκη ακόμη ενός

Multilux με τα κατάλληλα καλύμματα.

http://www.aquaristikshop.com/cgi-bin/neu/...meWZjXSEsitH1U2

Γενικά στο RIO είναι λίγο φασαρία να προσθέσεις επιπλέον φωτισμό, εγώ το έκανα στο RIO125

με δύο επιπλέον λάμπες οι οποίες απλά ακουμπάνε στην πλαστική κόντρα επάνω, παίρνουν ρεύμα από ballast της arcadia και καλύπτονται κανονικά από τα καλύμματα.

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - acg301
Link to comment
Share on other sites

Φίλε acq301 σε ευχαριστώ.

Όταν έρθει η ώρα θα την βρούμε τη λύση.

Το δύσκολο αυτή τη στιγμή είναι να βρω τα 3 Χ που απαιτούν τα ενυδρεία δηλαδή

Χώρο - Χρόνο - Χρήμα :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε acq301 σε ευχαριστώ.

Όταν έρθει η ώρα θα την βρούμε τη λύση.

Το δύσκολο αυτή τη στιγμή είναι να βρω τα 3 Χ που απαιτούν τα ενυδρεία δηλαδή

Χώρο - Χρόνο - Χρήμα :ballistic:

:blush:

Φίλε Γιώργο σωστά τα λες, μου φαίνεται όμως ότι ξέχασες το σημαντικότερο

δηλαδή την έγκριση του αρχηγού (Quiz: ποιος είναι ο αρχηγός ?? :) )

εκτός μάλλον κι αν δεν έχεις ακόμη τέτοια προβλήματα :blink:

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

χαιρετω την παρεα,

παρακολουθω αρκετες ημερες το φορουμ και προσπαθω να ενημερωθω σχετικα με το στησιμο ενος νεου ενυδριου

εχω παρει και εγω το κλασικο πλεον ενυδρειο του Carefour (120λιτρα, 100Χ30Χ40cm)

μεσα ειχε κατα τα γνωστα μια λαμπα 30W, ενα κυκλοφορητη 450lt/h ενα θερμοστατη/θερμαντηρα 150w ενα μπλε σφουγγαρι και ενα κομματι υαλοβαμβακα

διαβαζοντας διαφορα μου εχουν δημιουργηθει καποιες αποριες (πρεπει να ενημερωσω οτι δεν εχω ακομη adsl και δεν εχω την πολυτελεια να διαβασω τα παντα στο φορουμ οποτε αν ρωταω κατι που εχει ηδη απαντηθει δειξτε λιγο ανοχη)

πριν ξεκινησω με τις ερωτησεις μου να πω οτι θελω να το κανω γλυκου νερου φυτεμενο, σκεφτομαι να βαλω ενα κοπαδι neon tetras, ενα ζευγαρι σκαλαρι, ενα ζευγαρι γλυφτες (δεν θυμαμαι συγκεκριμενο ονομα) και δυο-τρεια φυτα σχετικα ευκολα

στην παρουσα φαση θελω να ξεκινησω το στρωσιμο

1) ποσα κιλα υποστρομα να παρω για τα φυτα; (μου εχουν πει για ενα-μιση κουτι, συνολο 7,5 κιλα)

2) ποσα κιλα υποστρομα χαλικι; (μου εχουν πει 20 κιλα υποψην οτι δεν μου αρεσει πολυ η αισθητικη του πολυ 3) μεγαλου υποστροματος, εκτος εαν ειναι απολυτα απαραιτητο για καποιο συγκεκριμενο λογο)

4) για το βιολογικο υλικο θελω να παρω το subtract pro αυτο πρεπει να το βαλω σε διχτακι για να το βγαζω να το καθαριζω;

5) κατα την διαρκεια του στρωσιματος πρεπει να εχω ηδη τα φυτα μεσα η θα τα βαλω μολις στρωσει λιγο πριν τα ψαρια;

6) με ενδιαφερει το στρωσιμο με την αμωνια, αυτο σημαινει οτι δεν θα βαλω καθολου βακτηρηδια; ακομη και στις τακτικες αλλαγες του νερου δεν θα βαζω βακτηρηδια;

7) ποση αμμωνια βαζουμε στην αρχη; (δεν μπορει καποιος θα το εχει κανει στο ιδιο ενυδρειο πριν απο εμενα)

Link to comment
Share on other sites

1,2,3,5δεν το γνωριζω γιατι το μετατρεπω σε κιλχιδοενυδρειο λοιπον για τα αλλα τι εκανα εγω συμφωνα παντα με τουσ σοφοτερους

4)υαλοβαμβακας , μπλε σφουγγαρι , substrat pro οσο χωραει(η σειρα εινια απο ΠΑΝΩ προστα ΚΑΤΩ) το βιολογικο υλικο το βαζεισ μεσα σε ενα τουλι ασπρο χωρις χρωματα αφου πρωτα το πλυνεισ παρα πολυ καλα.

6)αν θελεισ να κανεις στρωσιμο με αμμωνια τοτε ΜΟΝΟ με αμμωνια χωρις ζουμια και διαφορα αλλα περιττα για την περισταση υλικα.

7)εγω ξεκινησα με περιπου 1 ml στο λιτρα μας(εχω το ιδιο ενυδρειο)δεν ξερω αν ειναι πολυ η λιγο(ασ βοηθεισουν οι σοφοτεροι)αλλα διαβασε και αυτο : http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/Ammonia.htm με βοηθεισε παρα πολυ.

και παρε τεστ μετρησεων υγρα.τα χρειαζεσαι και θα τα χρειαζεσαι α) αμμωνιας β) νο2 γ) νο3

παντα με το συμπαθειο

georgetax

Link to comment
Share on other sites

Γενικά στο RIO είναι λίγο φασαρία να προσθέσεις επιπλέον φωτισμό, εγώ το έκανα στο RIO125

με δύο επιπλέον λάμπες οι οποίες απλά ακουμπάνε στην πλαστική κόντρα επάνω, παίρνουν ρεύμα από ballast της arcadia και καλύπτονται κανονικά από τα καλύμματα.

Φιλικά

Ανδρέας

Αν σου φαίνεται δύσκολο μια λύση εύκολη και απλή είναι η προσθήκη φωτιστικού της Juwel duolux και πάει άψογα!!!!

Link to comment
Share on other sites

1) ποσα κιλα υποστρομα να παρω για τα φυτα; (μου εχουν πει για ενα-μιση κουτι, συνολο 7,5 κιλα)

2) ποσα κιλα υποστρομα χαλικι; (μου εχουν πει 20 κιλα υποψην οτι δεν μου αρεσει πολυ η αισθητικη του πολυ 3) μεγαλου υποστροματος, εκτος εαν ειναι απολυτα απαραιτητο για καποιο συγκεκριμενο λογο)

4) για το βιολογικο υλικο θελω να παρω το subtract pro αυτο πρεπει να το βαλω σε διχτακι για να το βγαζω να το καθαριζω;

5) κατα την διαρκεια του στρωσιματος πρεπει να εχω ηδη τα φυτα μεσα η θα τα βαλω μολις στρωσει λιγο πριν τα ψαρια;

6) με ενδιαφερει το στρωσιμο με την αμωνια, αυτο σημαινει οτι δεν θα βαλω καθολου βακτηρηδια; ακομη και στις τακτικες αλλαγες του νερου δεν θα βαζω βακτηρηδια;

7) ποση αμμωνια βαζουμε στην αρχη; (δεν μπορει καποιος θα το εχει κανει στο ιδιο ενυδρειο πριν απο εμενα)

1. Αν πάρεις κάποιο επώνυμο λίπασμα γράφει πάνω στο κουτί για πόσα λίτρα ενυδρείο φτάνει!

Πάντως να ξέρεις ότι πάνω απο 2 εκατοστά δεν χρειάζεται!

2. Το χαλίκι να το υπολογίσεις με το μάτι (εγώ έτσι κάνω) και αν χρειαστείς προσθέτεις άμεσα!

3. Το χαλίκι δεν πρέπει να ξεπερνάει τα 4 εκατ. και συνολικά καλό είναι ο βυθός να μην έχει πάχος πάνω απο 6 εκατ.!

4. Το υλικό που προτείνετε για το βιολογικό υλικό είναι άσπρο απλό τούλι για μπουμπουνιέρες που θα το βρείς πολύ φτηνά και κάνει καλή δουλειά (δεν μπουκώνει εύκολα)!

Καθάρισμα δεν θα χρειαστεί άν έχεις πάντα καθαρό υαλοβάμβακα πρίν και το σφουγγάρι που υπάρχει στο φίλτρο σου!

Αν ποτέ το καθαρίσεις χρησιμοποίησε το νερό του ενυδρείου απο μια αλλαγή νερού, πριν το πετάξεις!

:welcome:

5. Τα φυτά μπορείς να τα βάλεις πιο γρήγορα απο τα ψάρια (κατα το στρώσιμο) ανάλογα πάντα με τα οικονομικά σου!

6. Αν στρώσεις με αμμωνία θα χρειαστείς μόνο αμμωνία και τα βασικά τέστ που σου είπε ο φίλος μας (πάρε υγρά και όχι στίκ)!

Θα βάλεις τόση αμμωνία ώστε να μετρήσεις 5 mg συμφωνά με το τέστ που θα πάρεις!

Δες εδώ για το στρώσιμο:

Το «στρώσιμο» του νέου ενυδρείου

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=100

Και γενικότερα εδώ:

Τα πρώτα μου βήματα…, Ξεκινώντας και προχωρώντας σωστά

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=5266

Η Συντήρηση του ενυδρείου

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4649

Link to comment
Share on other sites

Αν σου φαίνεται δύσκολο μια λύση εύκολη και απλή είναι η προσθήκη φωτιστικού της Juwel duolux και πάει άψογα!!!!

Φίλε μου PascM διαφώτισε με λίγο, πώς θα προσθέσεις το Duolux (συνημμένο) στο Rio125, που έχει ήδη το multilux με δύο λάμπες (συνημμένο)?. Μήπως εννοείς σε ενυδρείο που έχει το monolux (συνημμένο) να το αλλάξεις με Duolux? Αυτό φαντάζομαι ότι γίνεται όντως και είναι καλή ιδέα για να διπλασιάσεις το φωτισμό σε ένα monolux σύστημα :thumbup:

Μία λύση είναι το Lighting Extension (συνημμένο) που πρότεινα παραπάνω στον Γιώργο αλλά δεν νομίζω ότι βγαίνει για 80 εκατοστά μήκος.

Μήπως εννοείς να κρατήσεις από το σύστημα Duolux μόνο το τμήμα του ballast με τις λάμπες και να το προσθέσεις επάνω δίπλα στο υπάρχον ?

Αν μου διαφεύγει κάτι θα ήθελα πολύ να το μάθω :welcome: αν και μου φαίνεται ότι είμαστε λίγο εκτός θέματος του post πλέον.

Φιλικά

Ανδρέας

post-1312-1166082505_thumb.jpg

post-1312-1166082512_thumb.jpg

post-1312-1166082522_thumb.jpg

post-1312-1166082530_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - acg301
Link to comment
Share on other sites

To extention με την μορφή που το παραθέτεις από όσο γνωρίζω (δεν το έχω ψάξει πολύ) δεν εισάγετε! Απλά μπορείς να προμηθευτείς ένα φωτιστικό για το ΡΙΟ ως ανταλακτικό (με δυο λάμπες) και με λίγη χειροτεχνεία που σημαίνει οτι κόβεις τα υπάρχοντα καπάκια για να τα προσαρμόσεις μπορείς να πας σε 4 σύνολο λάμπες.

Σημ.: Monolux έχει η σειρά Record η σειρά Rio έχει duolux

Link to comment
Share on other sites

To extention με την μορφή που το παραθέτεις από όσο γνωρίζω (δεν το έχω ψάξει πολύ) δεν εισάγετε! Απλά μπορείς να προμηθευτείς ένα φωτιστικό για το ΡΙΟ ως ανταλακτικό (με δυο λάμπες) και με λίγη χειροτεχνεία που σημαίνει οτι κόβεις τα υπάρχοντα καπάκια για να τα προσαρμόσεις μπορείς να πας σε 4 σύνολο λάμπες.

Σημ.: Monolux έχει η σειρά Record η σειρά Rio έχει duolux

Ευχαριστώ για την απάντηση, φαντάστηκα περίπου κάτι τέτοιο

ναι όντως θα μπορούσε να γίνει και με λίγη χειροτεχνία στα καπάκια για να καλύψεις το ένα κενό που μένει ανάμεσα στα δύο συγκροτήματα φώτων.

Πάντως αυτή η επέκταση (που υπάρχει και για 150 cm) είναι πολύ χρήσιμη

και νομίζω ότι θα μπορούσε να εισαχθεί θα υπήρχε ενδιαφέρον γενικότερα. Παρατήρησε ότι το κομμάτι που απαιτείται για να κλείσει το κενό το περιλαμβάνει κανονικά.

:welcome:

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - acg301
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...