Jump to content

μπορο να βαλω δισκους?


gregory32

Recommended Posts

θα ηθελα να κανω μια ερωτηση

ολοι οι δισκοι που αγοραζουμε απο τα καταστηματα ειναι σε ενυδρεια με ph=7 - 7.2

ειναι δισκοι απο εκτρωφεια και οχι αγρια απο τον αμαζονιο

μαλιστα καποιος εδο ειπε οτι δεν εχουν δει τον αμαζονιο ουτε καν σε αφισα (γελασα πολυ)

μπορο να βαλω ? γιατι πρεπει να περιμενω να μαλακωσει εντελως το νερο? (να πεση η σκληρωτητα κτλ..)

θα μπορουσα να εχω την γνωμη σας ????

Link to comment
Share on other sites

Οι δισκοι εκτροφεις οντως δεν εχουν δει τον αμαζονιο ουτε σε αφισα ;) αλλα υπαρχουν καποια ορια οπως οτι οι δισκοι της εκτροφης μπορουν να ζησουν σε ph 7 με 7,2 αλλα νερο αντιστροφης οσμωσης και χαμηλοτερο ph ταξεως του 6,8 θα ελεγα οτι και καλο τους κανει και πιο ευτυχισμενους θα τους δεις (πιο κινητικους κ.τ.λ) παρα κακο.Οσο για την σκληροτητα kh οι δισκοι εκτροφης μπορουν να κρατηθουν μεχρι και 6 και 8 αλλα παραπανω θα ηταν απαγορευτικο για τους αγριους δισκους οι παραπανω τιμες αλλαζουν

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη φιλε pan απλα βαρεθηκα να περιμενο και δεν εχω καθολου υπομονη..

τελος παντων πλησιαζω στις τιμες νερου που χρειαζετε ... που θα παει...

αν ομως οι τιμες του νερου μου εινε σωστες και αγορασω δισκους οταν τους βαλω απο ph7.2 (καταστημα) στο ενυδρειο μου με ph 6.8 δεν θα εχουν προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

οχι...αν βεβαια εχεις υπομονη και τους κανεις καλο εγκλιματισμο..η ακομη καλυτερα αν χρησιμοποιεις καραντινα.

Link to comment
Share on other sites

thanks klaz βλεπο οτι μπικες σαυτο το forum ενω εγω προσπαθουσα να μπο στο αλλο... (οπου εισουν)

τελος παντων βγαλε αυτη την foto γιατι δεν μπορο να γελαω συνεχεια

;)

Link to comment
Share on other sites

thanks klaz βλεπο οτι μπικες σαυτο το forum ενω εγω προσπαθουσα να μπο στο αλλο... (οπου εισουν)

τελος παντων βγαλε αυτη την foto γιατι δεν μπορο να γελαω συνεχεια

:hysterical:

εδω μεσα θα με βρισκεις πλεον αγαπητε.... :blush::hysterical:!!!!! :D ..τωρα ελπιζω να γελας με τα ψαρακια που ειναι μπροστα στη φατσα μου,και οχι με τα μουτρα μου!!!... ;):);):lmao::hysterical::lol::lol: Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα εχεις πρβλημα απλα οπως σου ειπε ο klaz θα πρεπει να τους κανεις καλη προσαρμογη.Α να εχεις υποψη σου οτι οι δισκοι θελουν αυτες τις συνθηκες που σου ειπα αλλα πιο βασικο για αυτους ειναι να ειναι σταθερες οι συνθηκες .Αρα αν φτασεις αυτες τις συνθηκες ή τις πλησιασεις μην βαλεις κατευθειαν δισκους περιμενε μια βδομαδα και κοιτα να εχεις τουλαχιστον μια βδομαδα σταθερες συνθηκες και μετα εισαι ετοιμος να βαλεις αυτο το πανεμορφο ψαρι που λεγεται δισκος.

Να ξερεις στο συγκερκιμενο hobby η υπομονη και οχι οι βεβιασμενες κινησεις ειναι το A και το Ω που σε γλυτωνουν απο πολλες καταστασεις.

Καλη επιτυχια ;)

Έγινε επεξεργασία - pan
Link to comment
Share on other sites

συγνωμη φιλε pan απλα βαρεθηκα να περιμενο και δεν εχω καθολου υπομονη..

Να ξερεις στο συγκερκιμενο hobby η υπομονη και οχι οι βεβιασμενες κινησεις ειναι το A και το Ω που σε γλυτωνουν απο πολλες καταστασεις.

Καλη επιτυχια

;):blush::)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...