Jump to content

Πως να σηκώσω το Ph χωρίς χημικά?


Recommended Posts

Καλημέρα, Υπάρχει τρόπος να αυξήσω το ph μου κατά 2-3ς μονάδες χωρίς κάποιο φάρμακο από τις βιομηχανίες?..

από την τελευταία αλλαγή νερού πριν 3 μέρες μετράω 6.5-6.8 ,

οι άλλες μέτρησης είναι "ελαφρούς" κάτω. Γενική σκληρότητα και Ανθρακική.

τους αριθμούς δεν τους θυμάμαι τώρα επιδι είμαι δουλειά αλλά το ότι είναι λίγο κάτω αυτό είναι σίγουρο..

Link to comment
Share on other sites

Που θελεις να το πας.Παντος μπορεις με ασβεστολυθηκες πετρες,με τριμενα κοχυλια στο φιλτρο,και εαν δεν εχεις χορο,αναλογα με τα λιτρα σου βαλε κοκαλο σουπιας στον βυθο. :)

Link to comment
Share on other sites

Οταν γυρισεις σπιτι, γραψε μετρησεις pH GH KH της βρυσης (το νερο να εχει μεινει πριν τη μετρηση του pH, μερικες ωρες σε δοχειο, γιαυτο ειδοποιησε απο τωρα να βαλουν απο τωρα λιγο νερο σε ενα καθαρο ποτηρι), οπως και τις μετρησεις του ενυδρειου.

Επισης πες αν η πτωση αυτη του πεχα ειναι μονιμη ή ετυχε τωρα ή στις αλλαγες νερου αλλαζει και ποσο κλπ .

Γραψε τι νερο χρησιμοποιεις στο ενυδρειο (βρυσης, ΑΟ?), αν το επεξεργαζεσαι με κατι (πχ τυρφη) και οτι προσθετο "βελτιωτικο" βαζεις.

Αν εχεις δωσε και μετρηση φωσφορικων PO4.

Πολυ σημαντικο να πεις επισης για τι ενυδρειο προοριζεται η ρυθμιση του πεχα και ποια ειναι η ρυθμιση αυτη ακριβως που επιθυμεις.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Που θελεις να το πας.Παντος μπορεις με ασβεστολυθηκες πετρες,με τριμενα κοχυλια στο φιλτρο,και εαν δεν εχεις χορο,αναλογα με τα λιτρα σου βαλε κοκαλο σουπιας στον βυθο. :)

Περίπου για 7.2. έχω oscar μέσα.

Αν και μπορούν να ανεχτούν 6.9 δεν μου αρέσει να μην έχουν τις κατάλληλες συνθήκες..αυτό με τα κοραλία το σκέφτομαι πολύ. (τα κάνω κομμάτια εντελώς σαν πετρούλες χαλικιου? ,η απλά βάζω πιο μεγάλα κομμάτια μοιρασμένα?)

Link to comment
Share on other sites

Οταν γυρισεις σπιτι, γραψε μετρησεις pH GH KH της βρυσης (το νερο να εχει μεινει πριν τη μετρηση του pH, μερικες ωρες σε δοχειο, γιαυτο ειδοποιησε απο τωρα να βαλουν απο τωρα λιγο νερο σε ενα καθαρο ποτηρι), οπως και τις μετρησεις του ενυδρειου.

Επισης πες αν η πτωση αυτη του πεχα ειναι μονιμη ή ετυχε τωρα.

Γραψε τι νερο χρησιμοποιεις στο ενυδρειο (βρυσης, ΑΟ?), αν το επεξεργαζεσαι με κατι (πχ τυρφη) και οτι προσθετο "βελτιωτικο" βαζεις.

Αν εχεις δωσε και μετρηση φωσφορικων PO4.

Πολυ σημαντικο να πεις επισης για τι ενυδρειο προοριζεται η ρυθμιση του πεχα και ποια ειναι η ρυθμιση αυτη ακριβως που επιθυμεις.

Οκ θα σου ποσταρο της μετρήσεις όταν σχολάσω.

Χρησιμοποιώ νερο βρυσης με Αντιχλωριο της Σερας (Το νερό δεν το επεξεργάζομαι)

Για φωσφορικα δεν εχω τεστ.

Η ρυθμισει προοριζεται για Ενυδρειο με Οσκαρς

Επισης η μετρούσα παντοντε 6.9 με 7 αλλα εδω και 3 μερες εμινε στα 6.5-8 αν θυμάμαι ακριβώς

Έγινε επεξεργασία - christos k
Link to comment
Share on other sites

Πρωτα να κανεις αυτα που σου ειπε ο δελτα 66.Εγω τα εσπασα με ενα σφυρι και τα εβαλα μεσα στο φιλτρο. :)

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα να κανεις αυτα που σου ειπε ο δελτα 66.Εγω τα εσπασα με ενα σφυρι και τα εβαλα μεσα στο φιλτρο. :)

i will. Επισεις μετα απο ολα αυτα..το κοραλη μπορω να το παρω απο την φυση?

επιδει εδω τα χωραφια στην κυπρο ειναι φουλ! η να παω να αγορασω απο το πετ? Αν οχι απο πετ..το περνω και το καθαριζω λιγο και κατευθειαν φιλτρο?

Link to comment
Share on other sites

i will. Επισεις μετα απο ολα αυτα..το κοραλη μπορω να το παρω απο την φυση?

επιδει εδω τα χωραφια στην κυπρο ειναι φουλ! η να παω να αγορασω απο το πετ? Αν οχι απο πετ..το περνω και το καθαριζω λιγο και κατευθειαν φιλτρο?

Και το κοραλι ασβεστολυθος ειναι,απλα να τα πλενεις και να τα βρασεις καλα :)

Link to comment
Share on other sites

Και το κοραλι ασβεστολυθος ειναι,απλα να τα πλενεις και να τα βρασεις καλα :)

Πλύσιμο και βράσιμο...σαν την ρίζα..οκ!! οι τιμες φανταζομαι δεν θα ανεβούν τρελλα ε?

Link to comment
Share on other sites

Πλύσιμο και βράσιμο...σαν την ρίζα..οκ!! οι τιμες φανταζομαι δεν θα ανεβούν τρελλα ε?

Οχι ,εγω εχω ενα καλαθι γεματο,περιπου 1,5 λιτρο στα 700 λιτρα και μου ανεβηκε 0,2.Οποτε και εσυ αναλογα με τα λιτρα σου βαλε πραμα.Απλα να ξερεις μετα 15 μερες +θα παρεις αποτελεσματα :)

Link to comment
Share on other sites

Οχι ,εγω εχω ενα καλαθι γεματο,περιπου 1,5 λιτρο στα 700 λιτρα και μου ανεβηκε 0,2.Οποτε και εσυ αναλογα με τα λιτρα σου βαλε πραμα.Απλα να ξερεις μετα 15 μερες +θα παρεις αποτελεσματα :)

1.5 λιτρα μόνο 0.2 στα 700Λιτρα ? αρα σε μένα στα 270λιτρα το 1.5 θα το πάρει σιγουρα 4ς μονάδες...πρέπει να είμαι προσεχτικός.

Link to comment
Share on other sites

1.5 λιτρα μόνο 0.2 στα 700Λιτρα ? αρα σε μένα στα 270λιτρα το 1.5 θα το πάρει σιγουρα 4ς μονάδες...πρέπει να είμαι προσεχτικός.

Δεν παει ετσι.Καθε ενυδρειο εχει την δικητου ταυτοτητα,οποτε πρεπει να το ψαξεις λιγο :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν παει ετσι.Καθε ενυδρειο εχει την δικητου ταυτοτητα,οποτε πρεπει να το ψαξεις λιγο :)

οκαy Κιχλιδατε! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...