Jump to content

Ξεκίνημα reef


amavro

Recommended Posts

Γεια σε όλους.Σκέφτομαι να στήσω ενα (πολύ)mini reef ενυδρείο 115 λίτρων.Δεν έχω ξανασχοληθεί με θαλασσινό,όμως έχω εμπειρία γλυκού και διαβάζω για reef εδώ και ένα χρόνο.Σκέφτομαι για setup berlin.Τι λέτε??? ;)

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα το αρθρο του Νικου Ψαλτη για nano reef πιστευω οτι θα σε βοηθησει αρκετα και θα παρεις αρκετες πληροφοριες. ;)

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα φίλε amavro

… αυτό είναι ένα πολύ μίνι reef ..

FTS_Brush.jpg

.. το δικό σου θα είναι μια χαρά reefακι .. και αφού το έχεις πάρει ζεστά και διαβάζεις είμαι σίγουρος ότι θα έχεις επιτυχία και θα το ευχαριστηθείς ..

.. τι σκοπεύεις να φιλοξενήσεις ? θα υπάρχει sump η θα βάλεις κρεμαστό skimmer?

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε amavro

Στα 115 λίτρα, πιστεύω ότι έχεις τη δυνατότητα να φτιάξεις ένα πολύ ωραίο mini reef, οργανώνοντας τα εξελικτικά στάδια, σωστά και μελετημένα.

Το setup berlin με βρίσκει σύμφωνο.

Δώσε μας μερικές πληροφορίες για τις διαστάσεις του ενυδρείου σου, καθώς και τι έχεις αποφασίσει για την επεξεργασία του νερού. Θα βάλεις στο σύστημα κάποιο sump, refugium ή θα είναι πιο απλό?

Περιμένουμε με ενδιαφέρον τις εξελίξεις σου.

Φιλικά

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε amavro

Στα 115 λίτρα, πιστεύω ότι έχεις τη δυνατότητα να φτιάξεις ένα πολύ ωραίο mini reef, οργανώνοντας τα εξελικτικά στάδια, σωστά και μελετημένα.

Το setup berlin με βρίσκει σύμφωνο.

Δώσε μας μερικές πληροφορίες για τις διαστάσεις του ενυδρείου σου, καθώς και τι έχεις αποφασίσει για την επεξεργασία του νερού. Θα βάλεις στο σύστημα κάποιο sump, refugium ή θα είναι πιο απλό?

Περιμένουμε με ενδιαφέρον τις εξελίξεις σου.

Φιλικά

Νίκος

Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον και τη γρήγορη ανταπόκρισή σας.Σκέφτομαι να μην χρησιμοποιήσω sump(τουλάχιστον προς το παρών),άρα το skimmer θα είναι κρεμαστό κ.λ.π. Είμαι 17 χρονών οπότε τα οικονομικά(ίσως και ο χρόνος μου) δεν μου επιτρέπουν ένα κάπως πιο ψαγμένο ή πιο μεγάλο setup.Στο μέλλον σίγουρα θα φτιάξω ένα αρκετά μεγαλύτερο reef οπότε ίσως μετατρέψω το 115λιτρο σε sump ή refugium.Οι διαστάσεις είναι 100x30x45.Δεν είμαι σίγουρος για RO αν και ξέρω πως αξίζει.Όσον αφορά στα ψάρια θέλω οπωσδήποτε ένα ζευγάρι clown και ένα royal gramma,ίσως και κανένα neon goby.Τι προτείνετε για φωτισμό?(Φυσικά δεν θα ασχοληθώ με sps αρχικά). ;)

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα φίλε amavro

… αυτό είναι ένα πολύ μίνι reef ..

FTS_Brush.jpg

.. το δικό σου θα είναι μια χαρά reefακι .. και αφού το έχεις πάρει ζεστά και διαβάζεις είμαι σίγουρος ότι θα έχεις επιτυχία και θα το ευχαριστηθείς ..

.. τι σκοπεύεις να φιλοξενήσεις ? θα υπάρχει sump η θα βάλεις κρεμαστό skimmer?

Απλά καταπληκτικό!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον και τη γρήγορη ανταπόκρισή σας.Σκέφτομαι να μην χρησιμοποιήσω sump(τουλάχιστον προς το παρών),άρα το skimmer θα είναι κρεμαστό κ.λ.π. Είμαι 17 χρονών οπότε τα οικονομικά(ίσως και ο χρόνος μου) δεν μου επιτρέπουν ένα κάπως πιο ψαγμένο ή πιο μεγάλο setup.Στο μέλλον σίγουρα θα φτιάξω ένα αρκετά μεγαλύτερο reef οπότε ίσως μετατρέψω το 115λιτρο σε sump ή refugium.Οι διαστάσεις είναι 100x30x45.Δεν είμαι σίγουρος για RO αν και ξέρω πως αξίζει.Όσον αφορά στα ψάρια θέλω οπωσδήποτε ένα ζευγάρι clown και ένα royal gramma,ίσως και κανένα neon goby.Τι προτείνετε για φωτισμό?(Φυσικά δεν θα ασχοληθώ με sps αρχικά). ;)

Μπορείς να ξεκινήσεις έτσι όπως σκέφτεσαι και αργότερα το αναβαθμίζεις.

Από φωτισμό θα πρότεινα λάμπες Τ5. Δύο ή τρεις λευκές και μία μπλε ακτινική.

Εύχομαι καλή συνέχεια και περιμένω τα νέα σου.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία.Κι εγώ αυτο σκεφτόμουν...2 T5 white(14000k) και μία ακτινική...Τώρα για skimmer...ένας για 400(ονομαστικά)λίτρα είναι υπερβολικός?Είστε κατά του overskimming?Προτείνετε 2 ή περισσότερους κυκλοφορητές?(εκτός του βασικού)Ευχαριστώ εκ των προτέρων. ;)

Link to comment
Share on other sites

αν γίνεις πιο συγκεκριμένος σχετικά με το skimmer που σε ενδιαφέρει θα πάρεις καλύτερη απάντηση ..

... έχεις κάποια προτίμηση ? όπως το θέτεις θα έλεγα ότι με <<ονομαστικά >> 400 θα είσαι καλά..

την κυκλοφορία του νερού σου θα πρότεινα να την αναλάβουν μερικοί maxijet που συνολικά θα <<γυρίζουν >> το νερό σου 15-20 φορές την ώρα .. αυτοί θα είναι τοποθετημένοι με τέτοιο τρόπο έτσι ώστε να μην υπάρχουν <<τυφλά>> σημεία στο ενυδρείο που συσσωρεύουν βρωμιά .. ένα wavemaker είναι καλό αλλά όχι απαραίτητο για σένα κατά τη γνώμη μου..

καλή συνέχεια ..

για αυτό που είμαι σίγουρος όμως είναι η ανάγκη για συσκευή αντίστροφης όσμωσης ;) ..

..μην δοκιμάσεις χωρίς… θα έχεις προβλήματα.. :blush:

καλή συνέχεια

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

αν γίνεις πιο συγκεκριμένος σχετικά με το skimmer που σε ενδιαφέρει θα πάρεις καλύτερη απάντηση ..

... έχεις κάποια προτίμηση ? όπως το θέτεις θα έλεγα ότι με <<ονομαστικά >> 400 θα είσαι καλά..

την κυκλοφορία του νερού σου θα πρότεινα να την αναλάβουν μερικοί maxijet που συνολικά θα <<γυρίζουν >> το νερό σου 15-20 φορές την ώρα .. αυτοί θα είναι τοποθετημένοι με τέτοιο τρόπο έτσι ώστε να μην υπάρχουν <<τυφλά>> σημεία στο ενυδρείο που συσσωρεύουν βρωμιά .. ένα wavemaker είναι καλό αλλά όχι απαραίτητο για σένα κατά τη γνώμη μου..

καλή συνέχεια ..

για αυτό που είμαι σίγουρος όμως είναι η ανάγκη για συσκευή αντίστροφης όσμωσης ;) ..

..μην δοκιμάσεις χωρίς… θα έχεις προβλήματα.. :blush:

καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

αν γίνεις πιο συγκεκριμένος σχετικά με το skimmer που σε ενδιαφέρει θα πάρεις καλύτερη απάντηση ..

... έχεις κάποια προτίμηση ? όπως το θέτεις θα έλεγα ότι με <<ονομαστικά >> 400 θα είσαι καλά..

την κυκλοφορία του νερού σου θα πρότεινα να την αναλάβουν μερικοί maxijet που συνολικά θα <<γυρίζουν >> το νερό σου 15-20 φορές την ώρα .. αυτοί θα είναι τοποθετημένοι με τέτοιο τρόπο έτσι ώστε να μην υπάρχουν <<τυφλά>> σημεία στο ενυδρείο που συσσωρεύουν βρωμιά .. ένα wavemaker είναι καλό αλλά όχι απαραίτητο για σένα κατά τη γνώμη μου..

καλή συνέχεια ..

για αυτό που είμαι σίγουρος όμως είναι η ανάγκη για συσκευή αντίστροφης όσμωσης ;) ..

..μην δοκιμάσεις χωρίς… θα έχεις προβλήματα.. :blush:

καλή συνέχεια

Είμαι ανάμεσα στον Prizm της Red sea και σε έναν της Wave.Προτείνετε κάτι άλλο?Τελικά η αντίστροφη όσμωση είναι must ετσι?Άρα μάλλον θα υποκύψω...Σχετικά με την κυκλοφορία σκεφτομαι να χρησιμοποιήσω 2 κυκλοφορητές των 600 λίτρων την ώρα και 2 των 200 για πίσω απο το βράχο(εκτός του κυκλοφορητή του φίλτρου).

Link to comment
Share on other sites

Από ότι ξέρω το prism θα σε καλύψει( υπάρχει και έκδοση pro ?) .. το άλλο δεν το ξέρω..

ίσος να είσαι καλύτερα με 2χ 900 λίτρων και 2 χ 400 για την πλάτη .. στο μέλλον ίσος θελήσεις να βάλεις περιστρεφόμενες κεφάλες στους maxijet που περιορίζουν την ροή

.. αν θέλεις βοήθεια για την αντίστροφη όσμωση στείλε μου μήνυμα ..

Link to comment
Share on other sites

Από ότι ξέρω το prism θα σε καλύψει( υπάρχει και έκδοση pro ?) .. το άλλο δεν το ξέρω..

ίσος να είσαι καλύτερα με 2χ 900 λίτρων και 2 χ 400 για την πλάτη .. στο μέλλον ίσος θελήσεις να βάλεις περιστρεφόμενες κεφάλες στους maxijet που περιορίζουν την ροή

.. αν θέλεις βοήθεια για την αντίστροφη όσμωση στείλε μου μήνυμα ..

Πολύ δεν είναι 2χ 900 λίτρων και 2 χ 400?Αυτά δεν μας κάνουν περίπου 18+8=26 φορές την ώρα?(Αν θέωρήσουμε πως ο όγκος του νερού είναι 100 λίτρα?)Αν κάνω λάθος σε παρακαλώ να με διορθώσεις. ;)

Link to comment
Share on other sites

έχεις περιθώριο και για περισσότερη αν θέλεις !

στο reef αρέσει η πλούσια και ακανόνιστη κυκλοφορία μπορείς να βάλεις τους κυκλοφοριτές της πλάτης σε εναλλασσόμενη ανά 6 ώρες λειτουργία και στους 900 περιστρεφόμενες κεφαλές .. ίσος στη πορεία να δεις ότι θέλεις και άλλον ;) ..

αυτή είναι η δική μου πρόταση

Link to comment
Share on other sites

έχεις περιθώριο και για περισσότερη αν θέλεις !

στο reef αρέσει η πλούσια και ακανόνιστη κυκλοφορία μπορείς να βάλεις τους κυκλοφοριτές της πλάτης σε εναλλασσόμενη ανά 6 ώρες λειτουργία και στους 900 περιστρεφόμενες κεφαλές .. ίσος στη πορεία να δεις ότι θέλεις και άλλον ;) ..

αυτή είναι η δική μου πρόταση

Μμμμμμμ...κατάλαβα...ωραία...Σχετικά με τα ψάρια?Αυτα που είπα είναι αρκετά ή έχω περιθώριο και για άλλα?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή σου εύχομαι στον κόσμο του θαλασσινού ενυδρείου. Τα ψάρια που είπες είναι μια χαρά για τα λίτρα σου.Μπορεις να βάλεις 1-2 ακόμα αντίστοιχου μεγέθους. ;)

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω...μάλλον για το 2ο...το πρώτο ίσως είναι λίγο υπερβολικό για 115 λίτρα...Τι προτείνετε?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Περιμένουμε νεότερα από την εξέλιξη του reef σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...