Jump to content

ΑΛΛΟΙΩΣΗ ΡΑΧΙΑΙΟΥ ΠΤΕΡΥΓΙΟΥ


kostas_g78

Recommended Posts

Παιδια,

Μόλις σήμερα πήρα είδηση οτι το ραχιαίο πτερύγιο του ενός εκ των τεσσάρων δίσκων έχει αλλοιωθεί (είναι σαν φαγωμένο). Επισυνάπτω φωτογραφίες.

το ενυδρείο είναι 240lt και φιλοξενεί:

4 δίσκους

11 νεον

12 αρλεκίνους

2 algae eaters siamase

1 πλακόστομο

1 γατόψαρο

NO2 = 0

NH3/4 = 0

NO3 = 10

PH = 6,8

KH = 2

GH = 2 (Το ξέρω οτι είναι χαμηλά)

Θερμοκρασία: 27 - 29 C - ανέβασα στους 29 - 30 C σήμερα

Φίτρανση:

ενα eheim 1000lt γεματο βιολογία

&

άλλο ενα eheim 440lt επίσης γεμάτο βιολογία

& ένα εσωτερικό το οποίο δουλεύει με βιόσφαιρες, ζεολίτη και υαλοβάμβακα.

Ετοιμάζω νερό για αλλαγή για αύριο (η τελευταία έγινε πρίν απο 10 μέρες με νερό α/α και προσθήκη discus trace).

Έχω επισυνάψει φωτογραφίες

post-35551-1303412458_thumb.jpg

post-35551-1303412487_thumb.jpg

post-35551-1303412511_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

πιστεύω είναι αβιταμίνωση από τον συνδυασμό νερού α/ο με λίγα ιχνοστοιχεία και κακής διατροφής.Τι τροφές δίνεις στα ψάρια σου ? :)

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

πιστεύω είναι αβιταμίνωση από τον συνδυασμό νερού α/ο με λίγα ιχνοστοιχεία και κακής διατροφής.Τι τροφές δίνεις στα ψάρια σου ? :)

Ποικιλια καλη:

2 φορές την εβδομάδα κατ. σκουλίκι + καρδια με αρτεμια

4 φορες την εβδομαδα σπιρουλίνα

καθημερινά tetra min (φυλαρακια) + tetra dicsus

Μακάρι να είναι αβιταμίνωση!!

Έγινε επεξεργασία - kostas_g78
Link to comment
Share on other sites

ΑΒΙΤΑΜΙΝΩΣΗ.

Βαλε μεταλλα και ιχνοστοιχεια

Κυριως τα νεαρα ψαρια κατα την αναπτυξη τους χρειαζονται πολλα!

πετρος :)

Link to comment
Share on other sites

ΑΒΙΤΑΜΙΝΩΣΗ.

Βαλε μεταλλα και ιχνοστοιχεια

Κυριως τα νεαρα ψαρια κατα την αναπτυξη τους χρειαζονται πολλα!

πετρος :)

Σίγουροι ε?

Χαίρομαι ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ!!!

ΜΕΤΑΛΛΑ, ποιά να πάρω; Απο ιχνοστοιχεία βάζω discus trace. Εαν κάνω αλλαγή νερού με 60% Α/Ο και 40% βρύσης αντικαθιστώ τα μέταλλα; Να υποθέσω οτι τα προσθέτοντας μέταλλα θα ανέβουν(επιτέλους) οι σκληρότητες;

Link to comment
Share on other sites


Σίγουροι ε?
Χαίρομαι ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ!!!

ΜΕΤΑΛΛΑ, ποιά να πάρω; Απο ιχνοστοιχεία βάζω discus trace. Εαν κάνω αλλαγή νερού με 60% Α/Ο και 40% βρύσης αντικαθιστώ τα μέταλλα; Να υποθέσω οτι τα προσθέτοντας μέταλλα θα ανέβουν(επιτέλους) οι σκληρότητες;


Καπου διαβασα μολις οτι η δυσμορφια των πτερυγιων κατα την αναπτυξη των ψαριων λογω αβιταμινωσης δεν υπαρχει περιπτωση να επανελθουν.

Ισχυει; στο σελ. 40
Link to comment
Share on other sites

Τα πτερυγια θα επανελθουν.

Σε καθε αλλαγη νερου χρησιμοποιωντας το SERA MINERAL SALT βαζεις τις χαμενες ουσιες.

Περιεχει πανω απο 60 μεταλλα και ιχνοστοιχεια.

πετρος :)

Link to comment
Share on other sites

Αφου συνελθουν σταματα το προιον και νερο 50 -50.

πετρος :)

Link to comment
Share on other sites

Αφου συνελθουν σταματα το προιον και νερο 50 -50.

πετρος :)

Αρχικά να ευχηθώ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ σε όλους!!

Ποτε να περιμένω να επανέλθουν τα πτερυγια; Κανα μήνα;

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα εναι να αρχισουν να <κτιζουν>.

Τα πτερυγια καθως και το χρωμα τους ισως ειναι αλλοιωμενα ως προς την αρχικη τους μορφη,μπορει ομως να γινουν οπως ηταν.

πετρος :)

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα εναι να αρχισουν να <κτιζουν>.

Τα πτερυγια καθως και το χρωμα τους ισως ειναι αλλοιωμενα ως προς την αρχικη τους μορφη,μπορει ομως να γινουν οπως ηταν.

πετρος :)

Ευχαριστώ Πέτρο!

Οπότε ενδεχομένως να αργήσει να συμβεί αυτό ε;

Το discus trace που εβαζα δηλαδη δεν εκανε τιποτα;

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω κι'αλλο πρόβλημα τώρα..Μόλις το παρατήρησα:

Ενα δισκάκι έχει βγάλει πολλά μαύρα μαζεμένα στίγματα και μία άσπρη φουσκάλα κάτω απο το ένα βράγχιο.

Το άλλο το μικρό έχει γίνει πολύ σκούρο το χρώμα του. Οι μετρήσεις παραμένουν οι ίδιες.

Επισυνάπτω φωτογραφίες

και τα 2 τα ψάρια τρώνε κανονικά και είναι ιδιαίτερα κινητικά.

post-35551-1304013975_thumb.jpg

post-35551-1304014088_thumb.jpg

post-35551-1304014104_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απο φωτο δεν μπορω να δω.

Σκουλικι τελος.

Ποσες φορες τρωνε τα ψαρια την ημερα γιατι ειναι αδυνατα.

Κεθε ποτε αλλαζεις νερο και ποσο.

Στις τροφες πρεπει να βαζεις ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ 2 φορες την βδομαδα.

Σπανακι 1 γευμα 2 φορες την βδομαδα.

Αρακα 1 γευμα καθε 15-20 μερες μια που δινεις μοσχαρι για τα εντερα.

Αυτα προς το παρον.

πετρος :)

Link to comment
Share on other sites

Αλλαζω 1/4 καθε 15 μερες απο α/ο με προσθηκη discus trace. Στην επόμενη αλλαγή βάζω και Μεταλλα sera mineral salt (την Κυριακή) για να επανέλθουν τα πτερύγια του ενός.

Ταίζω 3 φορές την ημέρα. Okay, τελος το σκουλίκι και πρέπει να προμηθευτώ και βιταμίνες - τις ανακατεύω με την τροφή ή ρίχνω κάποιες σταγόνες στο νερό;

Δίνω και σπιρουλίνα μέρα παρα μέρα όπως και discus bits.

Να ανεβάσω 2 βαθμούς θερμοκρασία και 2-3 μέρες μήπως και φύγει η φουσκάλα; τα στίγματα πρέπει να είναι στρες ε;

Πρέπει να κάνω κάτι πιο δραστικό;

Link to comment
Share on other sites

Για τα μαύρα στίγματα νομίζω οφείλεται στο PigeonBlood γονίδια του και ότι βρίσκεται σε ενυδρείο με χαμηλό φωτισμό. Νομίζω ότι δεν είναι κάτι που πρέπει να σε ανυσηχεί.

Το μπλε μου φαίνεται σαν να έχει μια δυσαναλογία ματιών με μέγεθος σώματος.

Τι φάρμακο έβαλες για εντερικό παράσιτο? Πληροφοριακά ρωτάω γιατί διάβασα για σκουλίκι. Τι συμπτώματα είχες προσέξει?

Πέτρο, το σπανάκι και τον αρακά τον αλεύουμε καθολου ή το τρώνε πετσοκομένο?

Βιταμίνες τι εννοείς? Ο φίλος που χρησιμοποιεί DiscusTraceElements δεν θεωρείται ότι έχει βιταμίνες μέσα?

Link to comment
Share on other sites

Για τα μαύρα στίγματα νομίζω οφείλεται στο PigeonBlood γονίδια του και ότι βρίσκεται σε ενυδρείο με χαμηλό φωτισμό. Νομίζω ότι δεν είναι κάτι που πρέπει να σε ανυσηχεί.

Το μπλε μου φαίνεται σαν να έχει μια δυσαναλογία ματιών με μέγεθος σώματος.

Τι φάρμακο έβαλες για εντερικό παράσιτο? Πληροφοριακά ρωτάω γιατί διάβασα για σκουλίκι. Τι συμπτώματα είχες προσέξει?

Πέτρο, το σπανάκι και τον αρακά τον αλεύουμε καθολου ή το τρώνε πετσοκομένο?

Βιταμίνες τι εννοείς? Ο φίλος που χρησιμοποιεί DiscusTraceElements δεν θεωρείται ότι έχει βιταμίνες μέσα?

Οταν λεει σκουλικι, εννοει να σταματησω να ταϊζω σκουλικι...Και η αλήθεια είναι οτι σήμερα έδωσα το τελευταίο.

Πιστεύω οτι ταϊζω αρκετα...Κάνουν κοντά στο 1 λεπτό να τελειώσουν την τροφή...Πρέπει να ρίχνω παραπάνω;

Φάρμακα δέν έχω χρησιμοποιήσει ακόμα και ελπίζω να μή χρειαστεί! Οκ για τα στίγματα...καλό αυτο! :) Το μαύρισμα του άλλου του μικρού; Εσυ συμφωνείες με την άυξηση της θερμοκρασίας;

Α, και όσον αφορα τα "σαλατικά" τα βράζουμε και τους τα ταϊζουμε απλά;

Έγινε επεξεργασία - kostas_g78
Link to comment
Share on other sites

Σπανακι βραζουμε σ ενα μπρικι 10 λεπτα το βαζουμε στο ψυγειο και τους δινουμε μικρα τεμαχια.Τους αρεσει και κανει καλο.Το ιδιο τον Αρακα -πεταμε την φλουδα.Βυταμινη με την τροφη.

ΤΡΟΦΗ 3 φορες την ημερα τουλαχιστον.

Αλλαγη νερου τουλαχιστον 1φορα την εβδομαδα(εγω 2 φορες)20%.

2 ΒΔΟΜΑΔΕΣ ειναι πολυ για Δισκους.

πετρος :)

Link to comment
Share on other sites

Σπανακι βραζουμε σ ενα μπρικι 10 λεπτα το βαζουμε στο ψυγειο και τους δινουμε μικρα τεμαχια.Τους αρεσει και κανει καλο.Το ιδιο τον Αρακα -πεταμε την φλουδα.Βυταμινη με την τροφη.

ΤΡΟΦΗ 3 φορες την ημερα τουλαχιστον.

Αλλαγη νερου τουλαχιστον 1φορα την εβδομαδα(εγω 2 φορες)20%.

2 ΒΔΟΜΑΔΕΣ ειναι πολυ για Δισκους.

πετρος :)

Ευχαριστώ Πέτρο! Θα τα εφαρμόσω όλα περι ταϊσματος και θα κοιταξω να αλλάξω τη ρουτίνα αλλαγής νερου σε 7 ημέρες.

Με το πρόβλημα τελικά τί να κάνω; Να το αφήσω έτσι και να δω πως θα πάει; Το γεγονός οτι το άλλο το δισκάκι έχει μαυρίσει θα πρέπει να με ανησυχεί;

Link to comment
Share on other sites

Σπανακι βραζουμε σ ενα μπρικι 10 λεπτα το βαζουμε στο ψυγειο και τους δινουμε μικρα τεμαχια.Τους αρεσει και κανει καλο.Το ιδιο τον Αρακα -πεταμε την φλουδα.Βυταμινη με την τροφη.

ΤΡΟΦΗ 3 φορες την ημερα τουλαχιστον.

Αλλαγη νερου τουλαχιστον 1φορα την εβδομαδα(εγω 2 φορες)20%.

2 ΒΔΟΜΑΔΕΣ ειναι πολυ για Δισκους.

πετρος :)

Πέτρο, δεν είναι λίγο 3 φορές την ημέρα? Τα ψαράκια είναι μικρά και βρίσκονατι στηνανάπτυξη.

Σε παλαιότερες συζητήσεις διάβασα για τάΙσμα 5-6 φορές την ημέρα για τον παραπάνω λόγο.

Εγώ ταϊζω 6 φορές μα αυτόματη ταϊστρα, και πάλι όποτε ρίξω λίγη τροφή ενδιάμεσα για να δω πως πάνε γίνεται χαμός.

Link to comment
Share on other sites

Έχουν μικρά στομαχάκια τα καημένα και θέλουν συχνό τάισμα :)

Link to comment
Share on other sites

Έχουν μικρά στομαχάκια τα καημένα και θέλουν συχνό τάισμα :)

Όχι, είναι απλά αχόρταγα γουρούνια με πτερύγια και βράγχεια και τρώνε ασταμάτητα!!!

:)

Link to comment
Share on other sites

Εγραψα ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 3 φορες την ημερα γιατι καταλαβα οτι εχεις προβλημα με το νερο και με τ αποβλητα που εχεις γινεται χαμος.

Απο την αλλη να ξερεις οτι ο Δισκος ειναι <μανουλα> να σε κοροιδευει για το φαγητο.

Τα ψαρια σου μαλλον εχουν παρασητα ισως και βακτηριδια(σκουρο χρωμα-αδυνατα παρα το φαγητο).

Αρα για να ελθει σε μια <ισορροπια> αν μπορεις τον πρωτο καιρο αλλαγη 15% καθε 3 ημερες μεχρι ν ανασανει το ενυδρειο.

Τα ψαρια ξυνονται?Αν ναι πρεπει να βαλεις ΕΚΤΟΖΟΝ διαλυμενο πρωτα σε φιαλη με νερο ενυδρειου.

πετρος

Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις η οποιος θελει για περισσοτερη συζητηση πανω στο χομπι μαςμπορει να ελθει στο ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ,ΟΔΟΣ ΤΖΩΝ ΚΕΝΝΕΝΤΥ 25 ωρες καταστηματων(δεν πουλαω ψαρια)οπου στο χωρο μου και με φοντο το ενυδρειο με τους Δισκους (υπαρχει σχετικο βιντεο στο ΦΟΡΟΥΜ) θα πουμε τα δικα μας.

ΕΙΜΑΙ παντα ανοικτος για οποιο ζητημα σας απασχολει.

πετρος

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια σου μαλλον εχουν παρασητα ισως και βακτηριδια(σκουρο χρωμα-αδυνατα παρα το φαγητο).

Αρα για να ελθει σε μια <ισορροπια> αν μπορεις τον πρωτο καιρο αλλαγη 15% καθε 3 ημερες μεχρι ν ανασανει το ενυδρειο.

Τα ψαρια ξυνονται?Αν ναι πρεπει να βαλεις ΕΚΤΟΖΟΝ διαλυμενο πρωτα σε φιαλη με νερο ενυδρειου.

πετρος

Το αλάτι το βάζουμε σε όλο το ενυδρείο ή βουτάμε το ψάρι για κάνα 20λεπτο?

Μια ανόητη ερώτηση. Γίνεται να γιατρευτεί μόνο του το ψάρι χωρίς την βοήθεια φαρμάκων αν έχει όντως παράσιτα?

Έγινε επεξεργασία - BiggBilly
Link to comment
Share on other sites

Εγραψα ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 3 φορες την ημερα γιατι καταλαβα οτι εχεις προβλημα με το νερο και με τ αποβλητα που εχεις γινεται χαμος.

Απο την αλλη να ξερεις οτι ο Δισκος ειναι <μανουλα> να σε κοροιδευει για το φαγητο.

Τα ψαρια σου μαλλον εχουν παρασητα ισως και βακτηριδια(σκουρο χρωμα-αδυνατα παρα το φαγητο).

Αρα για να ελθει σε μια <ισορροπια> αν μπορεις τον πρωτο καιρο αλλαγη 15% καθε 3 ημερες μεχρι ν ανασανει το ενυδρειο.

Τα ψαρια ξυνονται?Αν ναι πρεπει να βαλεις ΕΚΤΟΖΟΝ διαλυμενο πρωτα σε φιαλη με νερο ενυδρειου.

πετρος

Καλησπέρα!

Σήμερα έκανα αλλαγή το 1/3 με νερο Α/Ο με προσθήκη ektozon διαλυμένο σε λίγο νερο του ενυδρείου, βιταμινών, μετάλλων (sera minteral salt) και discus trace - τάισα σκόρδο, bits και σπιρουλίνα...

ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΔΕΝ ΞΥΝΕΤΑΙ! και να προσθέσω οτι είναι όλα κινητικά και τρώνε μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...