Jump to content

Διατροφή πλεκόστομου


george hmmy

Recommended Posts

Ανοίγω αυτό το τόπικ ώστε να συζητήσουμε και να μάθουμε τις διατροφικές συνήθειες των pleco από τους έμπειρους φίλους αλλά και τον master, φίλτατο Δημήτρη.

Σε συζήτηση που είχα με το Δημήτρη στην πρόσφατη συνάντηση μου μίλησε για τη νέα θαυματουργή τροφή της tropical (της οποίας η δημιουργία να πω ότι οφείλεται στο Δημήτρη καθώς δική του ιδέα ήταν) που περιέχει ακόμα και ξύλο. Έτσι, σήμερα βγήκα στην αγορά και προμηθεύτηκα και εγώ. Το θέμα είναι ότι όταν έριξα την ταμπλέτα, όχι όλη γιατί ήταν τεράστια - το 1/4 περίπου, μαζεύτηκαν τα νέον, μαζεύτηκαν οι γαρίδες, τα γατόψαρα, μόνο οι pleco αδιαφόρησαν. :) Τάισμα το βράδυ το πρώτο συμπέρασμα, αλλά δεν είμαι πολύ σίγουρος, τα φώτα σας παρακαλώ! :blush:

Επίσης, εσείς φίλοι μου τι άλλα δίνεται στα ψαράκια σας και κάθε πότε παρακαλώ! ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ταΐζω με JBL NOVO PLECOCHIPS η συσκευασία αναγράφει πολυβιταμινουχο και 10% ίνες ξύλου ότι ώρα και να πέσουν μέσα οι δυο πλέκω που έχω την πέφτουν άμεσα αρέσει και σε ένα ραμιρεζι καθώς και στα κόρι αλλά σε όλες τις περιπτώσεις οι πλέκο υπερισχύουν και περνούν την μερίδα του λέοντος .

Link to comment
Share on other sites

To τάισμα όντως πρέπει να γίνεται το βράδυ μισή ώρα αφού έχουν σβήσει τα φώτα. Αυτό που μου έχει κάνει μεγάλη εντύπωση είναι οτι ενώ το ενυδρείο είναι σκοτεινό σε σημείο που να μπορώ να διακρίνω μόνο τις φιγούρες των ψαριών, μόλις ρίχνω τις ταμπλέτες ο pleco πετάγεται έξω από την κρυψώνα του και πάει κατευθείαν πάνω από το σημείο που έπεσε η ταμπλέτα. Είναι θέμα δευτερολέπτων να τη βρεί!

Κι εγώ χρησιμοποιώ JBL NOVO PLECOCHIPS επειδή είναι από τις λίγες τροφές που περιέχουν ίνες ξύλου που χρειάζονται στη διατροφή τους οι pleco. Βέβαια καλό είναι να υπάρχουν και ξύλα στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω χρησιμοποιω τροφη της sera (wels-chips) και τα ταιζω και εγω

βραδυ με σβηστα τα φωτα.

Την μιση τροφη βεβαια την τιμουν και τα υπολοιπα ψαρια του ενυδρειου. ;)

Ποιο παλια εβαζα ταπλετες hikari και αυτες ηταν πολυ καλες αλλα δεν τις

βρισκω παντα.

Επισης μια φορα στις δεκα μερες κατι σε λαχανικο. :blush:

Link to comment
Share on other sites

Γιώργό ακολούθησε αυτό που σου είπαν και οι υπόλοιποι.Τάισε με τα φώτα κλειστά.

Τί τα τάιζες μέχρι τώρα?

Και τί πλέκο είναι?Άν θυμάμαι καλά L204 και L047?

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει να μπερδεύομε λίγο τα κλειστά φώτα για πιο λόγο ?

Για να μην τους παίρνουν την τροφή τα αλλά ψαριά?

Η λόγο διατροφικής συνήθειας του ψαριού?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...