Jump to content

Bακτηρια


Recommended Posts

Γιατί δεν γίνεται...Δεν δέχονται νέους συγκατοίκους. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 59
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Στο περιπου.................

Και γιατι να μην τα βαλουμε τα Trofeus σιγα σιγα, θα χασει η μανα το παιδι και το παιδι την μανα! :thumbup:

Γιατι να μην εχουμε λιγο υπομωνη και να μην ζορισουμε καταστασεις; :thumbup:

Ξερω οτι μπορει να φαινομε αντιπαθητικος σε καποιες απαντησεις μου αλλα δεν μπορω να στηριξω κατι που δεν με αντιπροσωπευει σαν αποψη.

Φιλικοτατα οπως παντα!!! :)

Οι αφρικανοι υποστηριζουν οτι πρεπει να μπαινει ολο το κοπαδι κατευθειαν. Οποτε σε αυτο δε μπορω να σου απαντησω.

Το μονο που μπορω να πω ειναι οτι και παλι θελει τους σωστους χειρισμους.

Link to comment
Share on other sites

Οι αφρικανοι υποστηριζουν οτι πρεπει να μπαινει ολο το κοπαδι κατευθειαν. Οποτε σε αυτο δε μπορω να σου απαντησω.

Το μονο που μπορω να πω ειναι οτι και παλι θελει τους σωστους χειρισμους.

Το γνωριζω και καταλαβαινω και το σκεπτικο περι χαρεμιων, κυριαρχων αρσενικων κλπ.

Το θεμα ειναι οτι γινεται μια συζητηση περι στρωσιματος και σκευασματων για να βγαλουμε δυο σωστες αποψεις και μπαινει στην μεση μια παραμετρο που ξεφευγη απο το θεμα μας.

Link to comment
Share on other sites

Το γνωριζω και καταλαβαινω και το σκεπτικο περι χαρεμιων, κυριαρχων αρσενικων κλπ.

Το θεμα ειναι οτι γινεται μια συζητηση περι στρωσιματος και σκευασματων για να βγαλουμε δυο σωστες αποψεις και μπαινει στην μεση μια παραμετρο που ξεφευγη απο το θεμα μας.

Δεν ξεφευγουμε απο το θεμα μας. Απλα οπως φαινεται παντα έχουμε τις εξαιρέσεις μας. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξεφευγουμε απο το θεμα μας. Απλα οπως φαινεται παντα έχουμε τις εξαιρέσεις μας. :thumbup:

Σαφως αλλα πιστευω πως ο φιλος sx21 περισσοτερο τον μπερδευουμε παρα τον βοηθαμε σε αυτη την περιπτωση! :)

Link to comment
Share on other sites

Σαφως αλλα πιστευω πως ο φιλος sx21 περισσοτερο τον μπερδευουμε παρα τον βοηθαμε σε αυτη την περιπτωση! :)

Την απαντηση του την πήρε.

Απλα ειμαστε στο κατι παραπανω που ισως του χρειαστει στο μελλον. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Την απαντηση του την πήρε.

Απλα ειμαστε στο κατι παραπανω που ισως του χρειαστει στο μελλον. :)

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν γίνεται...Δεν δέχονται νέους συγκατοίκους. :)

No hard feelings! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...σθγνωμη που επεμβαινω στην συζητηση σας...αλλα δεν καταλαβαινω κατι...στην συσκευασια λεει να βαζουμε 10ml ανα 25 λιτρα περιπου...η απορεια μου ειναι...αν κανεις αλλαγη νερου 50% και καποια αλλη στιγμη κανεις 10%...την ιδια ποσοτητα βακτηρια θα βαλεις??Επισεις ενα τελευταιο..η συσκευασια λεει πως καλο ειναι να κραταμε το μπουκαλακι σε ψυγεια...αυτο παλι γιατι να το κανουμε...υπαρχει διαφορα με το αν το ειχα εκτος ψυγειου???

Υ.Γ (αυτα που λεω τα εχει γραμενα στο μπουκαλακι της serra το bionitrivec)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...σθγνωμη που επεμβαινω στην συζητηση σας...αλλα δεν καταλαβαινω κατι...στην συσκευασια λεει να βαζουμε 10ml ανα 25 λιτρα περιπου...η απορεια μου ειναι...αν κανεις αλλαγη νερου 50% και καποια αλλη στιγμη κανεις 10%...την ιδια ποσοτητα βακτηρια θα βαλεις??Επισεις ενα τελευταιο..η συσκευασια λεει πως καλο ειναι να κραταμε το μπουκαλακι σε ψυγεια...αυτο παλι γιατι να το κανουμε...υπαρχει διαφορα με το αν το ειχα εκτος ψυγειου???

Υ.Γ (αυτα που λεω τα εχει γραμενα στο μπουκαλακι της serra το bionitrivec)

Η ποσοτητα πολογιζεται στο μεγεθος του ενυδρειου και οχι στ λιτρα αλλαγης.

Το αντιχλωριο το υπολογιζουμε στα λιτρα αλλαγης.

Link to comment
Share on other sites

Κάθε σκευασμα εχει δικές του οδηγίες! Δεν είναι όλα τα ίδια !

Έγινε επεξεργασία - tsagos
Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι αν το ενυδρειο μας ειναι καλα στρωμενο ειναι περριτο να ριχνουμε βακτηρια σε καθε αλλαγη νερου.Καλο ειναι να το κανουμε αν καθαρισουμε το φιλτρο μας οπου μπορει να εχουμε καποια απωλια απο τις αποικιες βακτηριδιων στα υλικα μας

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι αν το ενυδρειο μας ειναι καλα στρωμενο ειναι περριτο να ριχνουμε βακτηρια σε καθε αλλαγη νερου.Καλο ειναι να το κανουμε αν καθαρισουμε το φιλτρο μας οπου μπορει να εχουμε καποια απωλια απο τις αποικιες βακτηριδιων στα υλικα μας

Συμφωνώ :)

Link to comment
Share on other sites

Η ποσοτητα πολογιζεται στο μεγεθος του ενυδρειου και οχι στ λιτρα αλλαγης.

Το αντιχλωριο το υπολογιζουμε στα λιτρα αλλαγης.

Πολυ χρησιμη η συμβουλη σου ...!ευχαριστω :)

Υ.Γ δλδ ακομα και αν κανω μια αλλαγη περιπου 2 λιτρα στα 25...θα βαλω παλυ 10ml βακτηρια οσο λεει η συσκευασια την ηδια δλδ ποσοτητα με το αν εκανα μια 50% δλδ 12-13 λιτρα...μου φενετε λιγο υπερβολη...αλλα αμα ειναι το σωστο :)

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι αν το ενυδρειο μας ειναι καλα στρωμενο ειναι περριτο να ριχνουμε βακτηρια σε καθε αλλαγη νερου.Καλο ειναι να το κανουμε αν καθαρισουμε το φιλτρο μας οπου μπορει να εχουμε καποια απωλια απο τις αποικιες βακτηριδιων στα υλικα μας

Eπειδη το δικο μου δεν τρεχει και πολυ καιρο(περιπου 2 μηνες) λεω να βαζω ακομα σε καθε αλλαγη νερου...!Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας :) !..!

Link to comment
Share on other sites

Eπειδη το δικο μου δεν τρεχει και πολυ καιρο(περιπου 2 μηνες) λεω να βαζω ακομα σε καθε αλλαγη νερου...!Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας :) !..!

Εγω να σου πω την αληθεια μετα τους 2-3 μηνες σταματησα να ριχνω βακτηρια.Αυτο ομως εχει να κανει με πολλα..δηλαδη τα υλικα του φιλτρου σου,ποσα εχεις και τι,την ιχθυοφορτωση και καθε ποτε κανεις συντηρηση στι φιλτρο σου.Εγω εκανα την πρωτη συντηρηση μετα το πρωτο 3μηνο και αυτο που ειδα ηταν οτι δεν ειχαν πιασει και πολυ λασπη τα υλικα του φιλτρου μου

Link to comment
Share on other sites

Εγω να σου πω την αληθεια μετα τους 2-3 μηνες σταματησα να ριχνω βακτηρια.Αυτο ομως εχει να κανει με πολλα..δηλαδη τα υλικα του φιλτρου σου,ποσα εχεις και τι,την ιχθυοφορτωση και καθε ποτε κανεις συντηρηση στι φιλτρο σου.Εγω εκανα την πρωτη συντηρηση μετα το πρωτο 3μηνο και αυτο που ειδα ηταν οτι δεν ειχαν πιασει και πολυ λασπη τα υλικα του φιλτρου μου

Ναι ναι τωρα καλαβα :) ...εγω εκανα ενα καθαρισμο φιλτρου προχθες αλλα δεν βρηκα σχεδον καθουλου βρομια και ετσι...!αλλα εγω εχω και αλλο προβλημα...ολα καλα με τις μετρισεις αλλα το ΝΟ2 ειναι παντα μετρισιμο...και γιαυτο λεω να τα συνεχισω για κανενα δυμηνο χαλαρα...!

Link to comment
Share on other sites

κομα αλλη μια καλη ερωτηση που θα ηθελα να θεσω...η συσκευασια των βακτηριων λεει πως πρεπει να τα εχεις ητε σε ψυγειο ητε σε θερμοκρασια δωματιου...η απορεια μου ειναι...αμα τα βαλεις στο ψυγειο θα εχεις καλυτερα αποτελεσματα απο οταν τα εχεις εξω...και αντιστροφα...!

Link to comment
Share on other sites

Το οτι εχεις μετρησιμα no2 σημαινει οτι μαλλον δεν εχει στρωσει το φιλτρο σου..κανονικα θα επρεπε να μετρας 0

Link to comment
Share on other sites

Το οτι εχεις μετρησιμα no2 σημαινει οτι μαλλον δεν εχει στρωσει το φιλτρο σου..κανονικα θα επρεπε να μετρας 0

Ναι το ξερω...τι να πω ισως φτεει το γεγονοτς οτι προσφατα αλλαξα τον υαλοβαμπακα..και προσθεσα λιγο siporax επιπλεον...!Ολα τα αλλα μου ειναι καλα ομως :S ...!Ο Πετσοπιστας μου ειπε να βαλω μισο κουταλακι γλουκο αλατι...το θεμα ειναι τι αλατι? :S

Link to comment
Share on other sites

Aς επανερθω στην κυρια ερωτηση μου,αν και ολα αυτα που διαβαζω μου ειναι πολυ χρησιμα,εχω ριξει τα βακτηρια με το νερο να ειναι σε θερμοκρασια δωματιου 15 βαθμους ηταν περιπου...και μετα απο 15 ωρες εβαλα το θερμοστατη.Η ερωτηση ειναι αν θα εχουν σκοτωθει ολα τα βακτηρια?

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξερω...τι να πω ισως φτεει το γεγονοτς οτι προσφατα αλλαξα τον υαλοβαμπακα..και προσθεσα λιγο siporax επιπλεον...!Ολα τα αλλα μου ειναι καλα ομως :S ...!Ο Πετσοπιστας μου ειπε να βαλω μισο κουταλακι γλουκο αλατι...το θεμα ειναι τι αλατι? :S

Δεν νομιζω οτι φταιει αυτο με το ενυδρειο βαμβακι που λες το οποιο αλλαζουμε σε καθε αλλαγη νερου..Μηπως επλυνες τα υλικα του φιλτρου σου με νερο βρυσης?Αλατι για πιο λογο να βαλεις?

Παντως αφου εχεις no2 καλητερα να ριχνεις ακομα βακτηρια

Aς επανερθω στην κυρια ερωτηση μου,αν και ολα αυτα που διαβαζω μου ειναι πολυ χρησιμα,εχω ριξει τα βακτηρια με το νερο να ειναι σε θερμοκρασια δωματιου 15 βαθμους ηταν περιπου...και μετα απο 15 ωρες εβαλα το θερμοστατη.Η ερωτηση ειναι αν θα εχουν σκοτωθει ολα τα βακτηρια?

δεν νομιζω οτι θα εχουν σκοτωθειτα βακτηρια απλα μπορει να εχεις μικροτερη αποικια μεχρι στιγμης.Πως στρωνεις το ενυδρειο σου?μετρησεις εχεις?τι υλικα εχει μεσα το φιλτρο σου?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι φταιει αυτο με το ενυδρειο βαμβακι που λες το οποιο αλλαζουμε σε καθε αλλαγη νερου..Μηπως επλυνες τα υλικα του φιλτρου σου με νερο βρυσης?Αλατι για πιο λογο να βαλεις?

Παντως αφου εχεις no2 καλητερα να ριχνεις ακομα βακτηρια

δεν νομιζω οτι θα εχουν σκοτωθειτα βακτηρια απλα μπορει να εχεις μικροτερη αποικια μεχρι στιγμης.Πως στρωνεις το ενυδρειο σου?μετρησεις εχεις?τι υλικα εχει μεσα το φιλτρο σου?

Ναι και εγω το πηστευω...την πρωτη φορα που το επλυνα...το επλυνα με νερο βρυσης ολα(Τελειος αρχαριος και ανυμερωτος...)Ο πετσοπιστας...σχεδον τπτ δεν μου ειχε πει περι βιολογιας του νερου...οτι εμαθα το εμαθα απο εδω...!Παντος για το αλατι ετσι μου ειπε...για να πεσει λιγο το GH αν θυμαμαι καλα...με αποτελεσμα να πεσουν και τα NO2...τι να σου πω ρε φιλε...δεν ξερω πολλα...παντος λεει απο το να αγορασεις ειδικο αλατι...μου ειπε να βαλω μαγειρικο...!

Link to comment
Share on other sites

κομα αλλη μια καλη ερωτηση που θα ηθελα να θεσω...η συσκευασια των βακτηριων λεει πως πρεπει να τα εχεις ητε σε ψυγειο ητε σε θερμοκρασια δωματιου...η απορεια μου ειναι...αμα τα βαλεις στο ψυγειο θα εχεις καλυτερα αποτελεσματα απο οταν τα εχεις εξω...και αντιστροφα...!

μπορειτε να μου απαντησετε αυτην την ερωτηση?ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι φταιει οτι επλυνες τα υλικα με νερο βρυσης και σκοτωσες τα βακτηρια σου οπωτε τωρα ξαναρχιζει ο κυκλος του αζωτου απο την αρχη γι αυτο εχεις no2.Το αλατι δεν νομιζω στο να πεσει το no2.Τωρα για την δευτερη ερωτηση σου δεν ξερω αν θα εχεις καλητερα αποτελεσματα,εγω παντως τα δικα μου βακρηρια τα εχω στο ραφι κατω απο το ενυδρειο μου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...