Jump to content

Common Snapping Turtle


Recommended Posts

φιλε η χελωνα σου τα σπαει!!!!!!!!!!!θελω να σε ρωτησω ποσο μεγαλη γίνετε???εχω δει πολυ μεγαλες , σε τελικο μεγεθος τι ενυδρειο θα πρεπει να εχει????

Link to comment
Share on other sites

φιλε η χελωνα σου τα σπαει!!!!!!!!!!!θελω να σε ρωτησω ποσο μεγαλη γίνετε???εχω δει πολυ μεγαλες , σε τελικο μεγεθος τι ενυδρειο θα πρεπει να εχει????

Ευχαριστω φιλε μου!

Η χελωνα γινετε οντως πολυ μεγαλη!

Μπορεις να δεισ εδω!

Σε τελικο μεγεθος δεν χρειαζεται ενυδρειο αλλα ολοκληρη αυλη!

Βεβαια αυτο ερχετε σε παρα πολλα χρονια!

Εγω εχω υπολογησει μεχρι τοτε να κλεισω ενα μεγαλο κοματι απο τον κηπο και να φτειαξω μια λιμνη ωστε να μπει εκει!

Αλλα μεχρι τοτε μπορει να μου παρουσιαστει καποια αλλη ευκερια!

Link to comment
Share on other sites

Θεόδωρε,γι αυτό λεμέ ότι τέτοια ερπετά πρέπει να απευθύνονται σε γνώστες των αναγκών και τον συνηθειών τους....δεν ειναι λίγοι που τα πέρνουν και μετά τα αφήνουν σε κάποια λίμνη....

Link to comment
Share on other sites

Θεόδωρε,γι αυτό λεμέ ότι τέτοια ερπετά πρέπει να απευθύνονται σε γνώστες των αναγκών και τον συνηθειών τους....δεν ειναι λίγοι που τα πέρνουν και μετά τα αφήνουν σε κάποια λίμνη....

Ακριβος!

Πρεπει να σκευτεις πολυ καλα για να παρεις ενα τετοιο ζωντανο που στο τελικο του μεγεθος ξεπερναει και τον σκυλο και την γατα!

Εκτος αυτου το να παρεις μια τετοια χελωνα και να την αφησεις σε λιμνη ειναι μεγαλο λαθος γιατι αν καταφερει να επιβιωση μπορει να επιτεθει ακομα και σε αθρωπο(δειτε τι εγινε στον Εβρο με τα piranhas)!

Τελος πρεπει να εχεις στο μυαλο σου οτι στην ενηλικιωση τις θα χρειαστει οτι τρωει ενας ανθρωπος για να την ταΪσεις οποτε πρεπει να κοιταξεις και εαν εχεις τα λεφτα να ταϊσεις ακομα εναν ανθρωπο!

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη και να ξεπερασεις taboo...ξερεις πολυ καλα τι εννοω...

?? :ph34r:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μιας και υπαρχουν καινουργιες φωτογραφιες και εχουμε ετοιμη την φορμα παρουσιασης ειπα να κανω την αρχη!

Εχουμε και λεμε λοιπον!

Γενική κατηγορία χελωνιέρας:

Common Snapping Turtle

Γενικές Πληροφορίες:

Διαστάσεις Χελωνιέρας: (ΜxΠxΥ):45x45x30 (20 cm Νερου)

Συνολικά Λίτρα:40 λιτρα

Sump (λίτρα):--

Οργανισμοί:

Χελώνες:Common Snapping Turtle

Άλλα είδη: Όχι

Διακοσμητικά υλικά:

Φόντο : Όχι

Πέτρες :Ενυδρειακή Πέτρα

Ξύλα:--

Ψεύτικα Φυτά:--

Στεριά:Ναι

Άλλα διακοσμητικά :--

Βυθός : Τίποτα

Φωτισμός:

UVB λάμπα(Αντικατάσταση φώς ημέρας):Ναι!

Άλλες λάμπες:15watt (6 ωρες την ημερα)

Διάρκεια φωτισμού:12 ωρες την ημερα

Απόσταση UVB λάμπας απο στεργιά:20 cm

Υποστήριξη οργανισμών :

Φίλτρανση:Jbl CrystalProfi i100

Θέρμανση/ Ψύξη:Θερμοστατης 50 watt/ 2Ανεμιστηρακια

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:--

Διατροφή:pinkies

Παράμετροι:

pH:6,8

Γενική σκληρότητα (GH):>14

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):6

Αμμωνία (ΝΗ3):0

Νιτρώδη (ΝΟ2):0

Νιτρικά (ΝΟ3):10

Φωσφορικά (PΟ4):0

Μέση Θερμοκρασία (°C):26

Συντήρηση:

Αλλαγές νερού:Καθε 7 ημερες!

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:Αντιχλωριο βαρελι 2 μερες πριν αλλαγη νερου με τυρφη!

Άλλες ρουτίνες συντήρησης:Σκουπα βυθου πριν την αλλαγη!

Φωτογραφίες:

IMG_1795.jpg

IMG_1797.jpg

(Sorry για τις φωτο που ειναι τοσο σκοτεινες!

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

Οι φωτογραφίες είναι ακατάλληλες για προφίλ... φροντίστε να βγουν καλύτερες

Επίσης πρέπει να γίνου κάποιες διορθώσεις στο προφίλ όσον αφορά το bold για τους τίτλους και τους τονισμούς.

Link to comment
Share on other sites

Οι φωτογραφίες είναι ακατάλληλες για προφίλ... φροντίστε να βγουν καλύτερες

Επίσης πρέπει να γίνου κάποιες διορθώσεις στο προφίλ όσον αφορά το bold για τους τίτλους και τους τονισμούς.

Eχετε δικιο δυστιχος δεν μπορεσα να επεξεργαστω το θεμα καθως περασε το οριο του χρονου που εχεις το δικαιωμα να επεξεργαστεις το θεμα!

Για τα bold και τους τονους πραγματικα δεν το ειχα δει τωρα που το ειπατε το ειδα και εγω πρεπει να δουμε αν γινετε και σε αλλους καθως εγω αντιγραφη επικολληση εκανα!

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα προφίλ ανεξαιρέτως πρέπει να ακολουθούν ένα στυλ και να είναι ομοιόμορφα, κάτι που πρέπει να γίνεται από την αρχή γιατί αν μαζευτούν πολλά δεν πρόκειται να διορθωθούν ποτέ !!!

Link to comment
Share on other sites

Eχετε δικιο δυστιχος δεν μπορεσα να επεξεργαστω το θεμα καθως περασε το οριο του χρονου που εχεις το δικαιωμα να επεξεργαστεις το θεμα!

Αυτό δεν το κατάλαβα τι εννοείς?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν το κατάλαβα τι εννοείς?

Εννοω οτι οταν βαζεις ενα νεο θεμα για λιγα λεπτα σου εχει να το επεξεργαστεις αν θελεις!

Δεν το προλαβα!

Link to comment
Share on other sites

Παρεξήγηση έγινε ... νόμιζα ότι είναι προφίλ.... παρόλα αυτά ισχύουν αυτά που σου είπα αλλά για να είναι και όμορφο !!!

Link to comment
Share on other sites

Παρεξήγηση έγινε ... νόμιζα ότι είναι προφίλ.... παρόλα αυτά ισχύουν αυτά που σου είπα αλλά για να είναι και όμορφο !!!

Εννοειτε οτι πρεπει να ειναι ομορφο!

Εχω στηλει στον συντονηστη για να δουμε λιγο το κοματι με τα bold και την αντιγραφη/επικολληση!

Link to comment
Share on other sites

Οι επικεφαλίδες τονίστηκαν (bolt) και αντικαταστάθηκαν οι φωτογραφίες. Όσο με το θέμα τις αντιγραφής από την φόρμα παρουσίασης, το επεξεργαζόμαστε τι μπορεί να γίνει.

Γιάννη, κράτα μας ενήμερους με την πορεία της,μιας και δεν είναι ένα από τα συνηθισμένα είδη χελώνας που συναντάμε καθημερινά.

Link to comment
Share on other sites

Οι επικεφαλίδες τονίστηκαν (bolt) και αντικαταστάθηκαν οι φωτογραφίες. Όσο με το θέμα τις αντιγραφής από την φόρμα παρουσίασης, το επεξεργαζόμαστε τι μπορεί να γίνει.

Γιάννη, κράτα μας ενήμερους με την πορεία της,μιας και δεν είναι ένα από τα συνηθισμένα είδη χελώνας που συναντάμε καθημερινά.

:thumbup: :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...