Jump to content

Γέννησανννννννν..!!


stelios77m

Recommended Posts

Γεια σας παίδες! :)

χρειάζομαι επειγόντως βοήθεια καθώς ξαφνικά :thumbup::buttrock:

Δειτε και θα καταλάβετε!

post-40185-1303743579_thumb.jpg

τι κάνω τώρα?

είναι ζευγάρι τα αγγελοψαρα? δεν ξερω καθολου!

το πάνω ειναι πιο μικρο απο το αλλο!

:)

Link to comment
Share on other sites

γίνεται και τα δυο αμα ειναι θηλυκά να γεννήσουν? :)

οπως ειπα, το ενα πιο μικρο απο το αλλο...το ενα ειναι σίγουρα θηλυκό (μεγαλο) το άλλο, απο το όργανο αναπαραγωγής του οτι του εχει εμφανιστεί ακόμα δηλαδή, φαίνεται για αρσενικό αλλα δεν παίρνω και ορκο...

-να σημειώσω οτι έχουν αγοραστεί μαζι και το ενα εχει μεγαλώσει ενω το αλλο οχι τοσο...

τι συμβαίνει άραγε?

Link to comment
Share on other sites

γίνεται και τα δυο αμα ειναι θηλυκά να γεννήσουν? :)

οπως ειπα, το ενα πιο μικρο απο το αλλο...το ενα ειναι σίγουρα θηλυκό (μεγαλο) το άλλο, απο το όργανο αναπαραγωγής του οτι του εχει εμφανιστεί ακόμα δηλαδή, φαίνεται για αρσενικό αλλα δεν παίρνω και ορκο...

-να σημειώσω οτι έχουν αγοραστεί μαζι και το ενα εχει μεγαλώσει ενω το αλλο οχι τοσο...

τι συμβαίνει άραγε?

τάισα τους γονείς για ευνόητους λόγους...

και οι δυο ειναι πολύ επιθετικοί στα αλλα ψαριά..η θηλυκια (μεγαλύτερη) συνεχώς περνάει απο πανω σαν να τα αερίζει με τα πτερύγια της....

να πω την αλήθεια τον αρσενικο, αν ειναι τελικα αρσενικός δεν τον εχω δει να τα γονιμοποιεί...ισως να το εχει κανει...

μια δεύτερη εικόνα για να φανεί το μέγεθός τους...το ενυδρειο ειναι κοινωνικό!

post-40185-1303752081_thumb.jpg

HELP :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε τί γίνεται? Πώς παέι η γέννα?

τελικά φιλε μου, κακώς δημιουργησα το θεμα... απαντήσεις δεν πήρα! καλύτερα να έψαχνα μονος μου αλλά αυτο με την γεννα ηταν ξαφνικο και ημουν καπως ετσι :):thumbup:

διαβασα απο εδω μεσα διαφορα πραματα για τις αναπαραγωγες για να ξερω αλλη φορα... :buttrock:

το θεμα ειναι οτι ήθελα καποιες γνώμες επειδη ειναι κοινωνικό το ενυδρείο, αν ειναι να βαλω τα αυγα σε γεννηστρα να τα χτυπάει το φιλτρο ωστε να υπάρχει κατα καποιο τρόπο κυκλοφορία να μην πιάσουν μύκητες ή να τα αφήσω εκει..

τα αυγα ειναι πολυ άσπρα και απο οτι εβλεπα απο τις κινησεις των ψαριων ο αρσενικος ηθελε αλλα δεν μπορουσε να κανει την δουλεια του ''ακομα''..τα άφησα ετσι οπως ηταν για να ξερουν την επομένη φορά.

τα αυγά φαγώθηκαν και απο τους δυο το βραδύ καθώς έσβησαν τα φώτα.. :)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ε'ιδα και εγώ ότι γέννησαν τα δικά μου. Ήταν όλα διάφανα τα αυγά εκτός από ένα που ήταν λευκό και ένα που ήταν μισό λευκό.

Οι γονείς τα προστάτευαν αλλά με το που έσβησαν τα φώτα αξαφανήστικαν τα αυγά. Έχω και moonlight.

Τελικά τι έμαθες? Πώς θα είμαστε πιο έποιμοι την επόμενη φορά?

Εσύ έχεις δει καμιά περίεργη συμπεριφορά?

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ε'ιδα και εγώ ότι γέννησαν τα δικά μου. Ήταν όλα διάφανα τα αυγά εκτός από ένα που ήταν λευκό και ένα που ήταν μισό λευκό.

Οι γονείς τα προστάτευαν αλλά με το που έσβησαν τα φώτα αξαφανήστικαν τα αυγά. Έχω και moonlight.

Τελικά τι έμαθες? Πώς θα είμαστε πιο έποιμοι την επόμενη φορά?

Εσύ έχεις δει καμιά περίεργη συμπεριφορά?

κανε μια αναζήτηση στο Internet και στο forum και θα βρεις πολλα! :)

κανονικά πρεπει να ειναι μονα τους και οχι με αλλα ψάρια καθως πολυ δύσκολα επιβιώνουν οι γόνοι. φαντάσου τι θα γινότανε στο κοινωνικό μου.

τι περίεργη συμπεριφορά λες?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Περιμενε να δεις εαν θα ειναι γονιμοποιημενα τα αυγα για να εισαι σιγουρος οτι εχεις ζευγαρι και απο εκει και περα συνεχιζουμε :D , με τους συγκατοικους που βλεπω στη φωτο δεν πιστευω πως θα εχουν τυχη τα αυγα ...

Link to comment
Share on other sites

Περιμενε να δεις εαν θα ειναι γονιμοποιημενα τα αυγα για να εισαι σιγουρος οτι εχεις ζευγαρι και απο εκει και περα συνεχιζουμε :buttrock: , με τους συγκατοικους που βλεπω στη φωτο δεν πιστευω πως θα εχουν τυχη τα αυγα ...

πως θα καταλαβω αν ειναι γονιμοποιημένα τα αυγα?

απο το χρωμα τους?

θα μπορω αλλη φορα να κόψω ολο το φύλλο και να το βαλω σε γεννηστρα μπροστά στο φίλτρο?

Link to comment
Share on other sites

πως θα καταλαβω αν ειναι γονιμοποιημένα τα αυγα?

απο το χρωμα τους?

θα μπορω αλλη φορα να κόψω ολο το φύλλο και να το βαλω σε γεννηστρα μπροστά στο φίλτρο?

απο το χρωμα που θα εχουν τα αυγα ( σκουραινουν ) και σιγα σιγα βλεπεις να κουνιουντε τα ψαρακια μεσα , αυτα που δεν ειναι γονιμοποιημενα συνηθως ( μαλλον παντα ) ποιανουν κατι σαν χνουδι πανω τους και ασπριζουν ( fungus ) .

Δεν θα προτεινα να μεταφερεις τα αυγα , θα ελεγα να τα αφηνες με τους γονεις για να ''μαθουν'' και οι γονεις το τι πρεπει να κανουν με τα αυγα :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

παιδιά ειναι η δεύτερη φορά που γεννάνε..οπως ειδατε το αρσενικό ειναι πιο μικρόσωμο :buttrock:

αυτην την φορα πέρναγε αμεσως μόλις έκανε λιγα και τον ειδα να τα γονιμοποιεί...

το βραδυ ενω εκλεισαν τα αλλα φωτα.. άφησα μια λαμπα γραφείου να φέγγει για αν ξερουν οι γονεις που ειναι τα αυγα..

μεχρι τις τρεις το βραδυ δεν ειχαν φαγωθεί..το πρωι υπήρχαν πολύ λίγα.

μπορεί να τα έφαγαν οι ιδιοι οι γονεις επειδή δεν έχουν εμπειρία...

Link to comment
Share on other sites

παιδιά ειναι η δεύτερη φορά που γεννάνε..οπως ειδατε το αρσενικό ειναι πιο μικρόσωμο :buttrock:

αυτην την φορα πέρναγε αμεσως μόλις έκανε λιγα και τον ειδα να τα γονιμοποιεί...

το βραδυ ενω εκλεισαν τα αλλα φωτα.. άφησα μια λαμπα γραφείου να φέγγει για αν ξερουν οι γονεις που ειναι τα αυγα..

μεχρι τις τρεις το βραδυ δεν ειχαν φαγωθεί..το πρωι υπήρχαν πολύ λίγα.

μπορεί να τα έφαγαν οι ιδιοι οι γονεις επειδή δεν έχουν εμπειρία...

Η μπορει να τα εφαγαν οι συγκατοικοι που εχεις ....

Link to comment
Share on other sites

Για πες μας λίτρα και συγκατοίκους. Σε κοινωνικό ενυδρείο, ακόμα και να σκάσουν τα αβγά, δε νομίζω να επιβιώσουν τα μικρά...

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα δεν εχω ακουσει να εχουν επιβιωσει αυγα και νεογεννητα σε κοινωνικο ενυδρειο ειδικα με αυγοφαγα καρδιναλιους οπως εσυ. Ουτε στο δικο μου. Για να ειμαι ειλικρηνης ουτε καν εκκολαφθηκαν. Καλο θα ειναι να δωσεις τους συγκατοικους ή να στησεις αλλο ενα ενυδρειο αποκλειστικα για το ζευγαρι, αν πραγματικα θελεις να ασχοληθεις με γεννα και μετα να μου δωσεις μια 8αδα!

.

αν δε το εχεις δει, δες λιγο τη πολυ καλη παρουσιαση του φιλου επιστημονα των σκαλαροαλτουμ Χρηστου! Αν και ειμαι σιγουρος οτι τοσο καιρο μετα, θα το εχεις δει καπου! :buttrock:

επισης το ζευγαρι σου ειναι πολυ νεαρο (αν κρινω καλα) και θελει πολυ χρονο ακομη για να μαθει (οπως ηδη σου ειπαν)

ειδα κολημενα αυγα στο τζαμι. τι ψαρια εχεις μεσα?

Έγινε επεξεργασία - fisakis
Link to comment
Share on other sites

το αρθρο το ειδα αφου δεν επερνα απαντησεις οταν τις χρειαζόμουν..δηλαδη οταν πρωτογεννησαν..

κοινωνικό 170 λιτρα καρδιναλιους, αρλεκινους,αγγελοψαρα και κριμπενσις και ενας πλεκο.

δεν ειναι αυγα ειναι απο την καμερα.. :buttrock:

αμα ξανακάνουν και τα γονιμοποιήσει λεω να τα βγάλω απο το κοινωνικό τα αυγά.. αλλιώς θα τους αφήσω μονούς τους καμια 10αρια φορές να μάθουν..

δεν εχω την δυνατότητα να τα εχω μονο του το ζευγάρι..

Link to comment
Share on other sites

εαν θες να ασχοληθεις με την αναπαραγωγη τους , αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να παρεις ( εαν δεν εχεις ) ενα ενυδρειο γεννηστρα και να βαλεις το ζευγαρι μεσα ( εφοσον εισαι σιγουρος οτι ειναι ζευγαρι ) με το να γεννανε συνεχεια και να μην την βγαζουν καθαρη τα ψαρια δεν κερδιζεις κατι καθε αλλο πιστευω οτι στρεσαρεται το ζευγαρι .

Απλα μια σημειωση εντελως φιλικα

Και εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=544151

και εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=595585

επαναλαμβανεις οτι απαντησεις δεν πηρες .

Δυστυχως Η ευτυχώς δεν ειναι ολες τις μερες - ωρες καποιος online ωστε να μπορει να σου δωσει μια απαντηση , Η αυτος που ειναι online δεν εχει τις γνωσεις να σου δωσει μια απαντηση ( μπορει να φιλοξενει αλλα ψαρια στο ενυδρειο του ) και να μην εχει ασχοληθει καθολου με σκαλαρια .

Εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι πρεπει να εχεις υπομονη και να μην εκνευριζεσαι οταν δεν περνεις καποια απαντηση , καλυτερα να μην παρεις απαντηση παρα η απαντηση που θα παρεις να ειναι λαθος .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...