Jump to content

PAMGASIUS GALAHER


Recommended Posts

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΑ GALAHER KAI ΣΤΑ PANGASIUS

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ειναι και τα 2 γλυκου νερου!οι διαφορες τους ειναι εμφανισιακα και νομιζω πως τα pangasius(απ οτι μου εχουν πει ειναι πιο ημερα)...ισωσ και να ανηκουν στην ιδια κατηγορια απλα να εχουν διαφορετικα χαρακτηριστηκα..εγω παλια ειχα γκαλαχερ..θα σου δειξω 2 φωτο..αριστερα το pangasius και δεξια το γκαλαχερ..

post-1581-1161349654_thumb.jpg

post-1581-1161349692_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Maru !!
Link to comment
Share on other sites

τα ειχα στα 120 λιτρα....το 1 ηταν 28 εκατοστα και το αλλο 35 και κατι..αλλα ηθελα να τα δωσω γιατι σκεφτομουν οτι θα χρειαζονται μεγαλυτερο χωρο...το μεγαλο ηταν λιγακι αρρωστο,το εσωσα αλλα τελικα δεν αντεξε και....το αλλο το εδωσα...στεναχωρεθηκα γιατι και τα 2 μου τα ειχαν κανει δωρο και τα ειχα απο μικρακια...ουτε 10 εκ δεν ηταν οταν τα πρωτοπηρα...

Link to comment
Share on other sites

οταν μου εφεραν το πρωτο ειχα 4κιχλιδες και 2 κλοουν..αργοτερα μου εφεραν και το δευτερο..τα γκαλαχερ εφαγαν τις κιχλιδες γιατι τα τσιμπουσαν....ετσι,μεχρι που το εδωσα,μου ειχαν μεινει οι 2 κλοουν και το 1 γκαλαχερ..ειχα βγαλει και τα πολλα διακοσμητικα απ το ενυδρειο για να μπορουν να κολυμπανε πιο ανετα..τα ειχα περιπου 1μιση χρονο

Έγινε επεξεργασία - Maru !!
Link to comment
Share on other sites

;):):blush:
Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΨΑΡΙ ΠΟΥ ΣΤΟ ΕΝΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΤΟ ΠΗΡΑ ΣΑΝ PANGASIUS ΣΕ ΑΛΛΟ ΜΟΥ ΤΟ ΕΔΩΣΑΝ ΣΑΝ GALAHER ΑΠΟ ΤΙΣ ΦΩΤΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΑΣΦΑΛΕΣ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ.

Link to comment
Share on other sites

αυτα που εχεισ ποσο μεγεθος εχουν;τα pangasius ειναι πιο στρογγυλεμενα στο στομα και εχουν 4 κατω πτερυγια ενω το πανω πτερυγιο δεν κανει μυτη...τα galaher εχουν στρογγυλεμενο στομα αλλα μπροστα κανει μυτη..οταν το κοιτασ απο πανω,ειναι οπωσ το φτυαρι.κατω εχει 2 μπροστινα πτερυγια και 2 μεσαια.το πανω πτερυγιο του οσο μεγαλωνει γινεται μυτερο και εξεχει απ την μεμβρανη..στο πτερυγιο αυτο καταλαβαινεισ αν το ψαρακι σου ειναι θηλυκο η αρσενικο....και η ουρα του ειναι πιο μυτερη στισ ακριες...ελπιζω να σε βοηθησα!!!αν μπορεις στειλε φωτο να τα δουμε..το ειδοσ αυτο στο φυσικο του περιβαλλον φτανει 1,30 cm...σε εσενα θα μεγαλωσει αναλογα με το μεγεθοσ του ενυδρειου σου..παντωσ μεγαλωνει αρκετα γρηγορα...

Έγινε επεξεργασία - Maru !!
Link to comment
Share on other sites

[

τα pangasius τα εχω περιπου 1 1/2 χρονο και εχουν φθασει τα 20 με 22 εκατοστα.

τα προσφατα αγορασμενα galaher ειναι μολις 10 εκατοστα.

φωτο θα ανεβασω συντομα .

οι πληροφοριες σου (σε ευχαριστω πολυ δινουν εξηγησεις αρκετες για το ποιο ειναι ποιο.

μονο το πως βρισκουε το φυλλο του δεν καταλαβα. αν ξερεις........

τα βρισκω υπεροχα ψαρια κινητικα και ομρφα αν και τα galaher εχουν κανει τις επιθεσεις τους ενω οι παλιοι μου pangasius ειναι παναγιτσες.

και παλι ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

οντως τα παγκασιους ειναι επιθετικα..στα δικα μου ειχα παρατηρησει οτι δεν ηθελαν με τιποτα το φως..οταν αναβα τη λαμπα του ενυδρειου χτυπουσανπαντου στα τζαμια.οταν το εκλεινα ηταν ολα μια χαρα..μονο οταν ηθελα να καθαρισω το βυθο αναβα το φως(στο φωσ ηταν σαν τυφλα) και ετσι δεν εβλεπαν τα χερια μου ουτε τη σκουπα,απλα κολυμουσαν...μια φορα που καθαρισα με σβηστο φως,εγινε πανικος..ανακατωθηκε το χαλικι και εγινε το νερο χαλια..εχουν παρα πολυ δυναμη σαν ψαρια..ηθελα να τα βγαλω απ το νερο για να μου τα φυλλαξουν σε ενα μαγαζι και ηταν αρκετα δυσκολο..η αποχη δεν τα κρατουσε αλλα ουτε και εμεις που ημασταν 2 ατομα..απιστευτη δυναμη...τα γκαλαχερ στο πανω πτερυγιο εχουν αυτη τη ''μυτουλα'' που εξεχει..στα αρσενικα ειναι οπως στη φωτο που σου εστειλα.στα θηλυκα ειναι αρκετα πιο μικρη,δεν μεγαλωνει πολυ..να ξερεις οτι εκτοσ απο τα αλλα ψαρια τρωνε και ψαρια του ειδους τους.εμενα μου ειχαν φαει αρκετα ψαρια(περιπου 12 διαφορετικων ειδων)..και τισ περισσοτερες φορες τα ετρωγαν και μετα τα εβγαζαν..για να μην σου φαει ψαρι θα πρεπει να ειναι το ψαρι μεγαλυτερο απ το κατω τελευταιο πτερυγιο μεχρι και τι τελοσ τησ ουρας του γκαλαχερ.ενω ενας φιλοσ μου που εχει pangasius εχει αναμενο το φως αρκετες ωρεσ τη μερα και εχει και πολυ μικροτερα ψαρακια που γεννησαν και τα pangasius δεν εχουν φαει κανενα..

Link to comment
Share on other sites

να σου πω τωρα τα νεοαποχτηθεντα galaher τα επικινδυνα. προσφατα μου φωναζει η κορη μου οτι ο καρχαριας τρωει ενα ψαρι. οντως ειχε καταπιει ενα rainbow shark και δεν χωραγε ολοκληρο αφηνοντας την ουρα εξω. βαζοντας χερι μεσα στο νερο τον κυνηγησα με αποτελεσμα να βγαλει το shark και ευτυχως χαρις την κορη μου γλυτωσαμε το ψαρακι.

θεμα πεινας κανενα απλα πειθετικοτητα.

αυτα που εχεις παρατηρησει για το φως και τα τρελλα χτυπηματα ισχυοθν. τα pangasius μου δεν τρωνε με φως ποτε.

ευχαριστω και παλι. ;)

Link to comment
Share on other sites

εμενα ετρωγαν μονο οσα ψαρια τους τσιμπουσαν τισ ουρες..τα υπολοιπα δεν τα πειραζαν καθολου..σιγουρα δεν ειναι θεμα πεινας,εγω τα ταιζα ταμπλετες(σαν ασπιρινες ηταν) και ετρωγαν περιπου 10-12 ο καθενας...ελπιζω να σε βοηθησα εστω και λιγακι..εχε το νου σου,οταν βλεπεισ οτι καποιο ψαρι τουσ τσιμπαει,θα το φανε..... ;)

Link to comment
Share on other sites

εμενα ετρωγαν μονο οσα ψαρια τους τσιμπουσαν τισ ουρες..τα υπολοιπα δεν τα πειραζαν καθολου..σιγουρα δεν ειναι θεμα πεινας,εγω τα ταιζα ταμπλετες(σαν ασπιρινες ηταν) και ετρωγαν περιπου 10-12 ο καθενας...ελπιζω να σε βοηθησα εστω και λιγακι..εχε το νου σου,οταν βλεπεισ οτι καποιο ψαρι τουσ τσιμπαει,θα το φανε.....

ευτυχως το προλαβες μολις το ειχε καταπιει...ξερεις γιατι το εβγαλε;επειδη το τρομαξες με το χερι σου..χι χι..οταν τρομαζουν κανουν εξαγωγουλες...πιθανοτατα να βρεις μεσα στο ενυδρειο η στο φιλτρο σου λευκα κομματια να επιπλεουν..μην απορησεις,απο αυτο θα ειναι... ;)

Έγινε επεξεργασία - Maru !!
Link to comment
Share on other sites

post-2238-1162320192_thumb.jpg
Link to comment
Share on other sites

τι γλυκουλια που ειναι!!!!!μου θυμισαν τα δικα μου..... ;)

Link to comment
Share on other sites

ναι ευχαριστουμε.

το μεγαλο και το ασημενιο τα εχω για pangasius και τα αλλα 2 για galaher.

ΛΕΣ?????

Link to comment
Share on other sites

τα 2 μεγαλα ειναι πανγασιους σιγουρα!τα αλλα 2 πρεπει να ναι γκαλαχερ απ οτι διακρινω απ τα πανω πτερυγια..τωρα που σε κανα μηνα θα μεγαλωσουν και αλλο θα διακρινεται και η μυτουλα στο πτερυγιακι τους!!μου ειχαν πει οτι οταν βλεπεις πως ειναι φθαρμενα τα πτερυγια τους,κατι δεν παει καλα με το νερο..παντως ειναι πολυ ομορφα!!!να τα χαιρεστε τα ψαρουλινακια σας!κρεμασε και ενα ματακι στην πισω μερια του ενυδριου..εμενα οποτε τα εβλεπαν μετα απο κατι μερες ειχα να αντιμετωπισω ασθενειες...φτου τους,φτου τους...οταν μεγαλωνουν ειναι μαγευτικα!!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

XM ΤΑ ΠΤΕΡΥΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΑΠΟ ΟΤΑΝ ΤΑ ΠΗΡΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑΜΙΣΗ ΜΗΝΑ ΠΟΥ ΤΑ ΦΙΛΟΞΕΝΩ.

ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΙ ΥΓΙΕΙ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΚΑΙ ΟΡΕΞΑΤΑ,

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΤΑ ΠΡΟΣΕΧΩ ΑΠΟ ΜΑΤΙ :blush::)

ΟΤΑ ΠΡΟΧΩΡΙΣΕΙ Η ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ ΤΟΥΣ ΘΑ ΞΑΝΑΝΕΒΑΣΩ ΦΩΤΟ. ;)

Link to comment
Share on other sites

μεγαλωνουν αρκετα γρηγορα σε σχεση με αλλα ψαρια!!!βρηκα φωτο του δικου μου που ηταν μικρο.τα πτερυγιακια του ηταν ετσι σαν και των δικων σου παγκασιους!!!οσο μεγαλωνει θα καταλαβεις και αν ειναι αρσενικα η θηλυκα!!χι χι!!περιμενουμε φωτο τους! ;)

Link to comment
Share on other sites

τα παγκασιους φτανουν μεχρι και το 1μ. τα γκαλαχερ γινονται σαφως μεγαλυτερα. δε τρωνε τα ψαρια επειδη πεινανε αλλα απλα επειδη χωρανε στο στομα τους ;)

στις φωτο απο οτι βλεπω ολα για πανγκασιους μου μοιαζουν :blush:

pangasius_hypophthalmus2.jpg pangasius

pangasius_sanitwongsei.jpg gallaher

Link to comment
Share on other sites

ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΕΣ ΦΩΤΟ

ΚΑΙ ΕΓΩ ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΤΑ 4 ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ ΑΝ ΚΑΙ ΤΑ 2 ΝΕΟΤΕΡΑ ΜΟΥ ΔΟΗΚΑΝ ΑΠΟ ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΜΟΥ ΣΑΝ ΓΚΑΛΑΧΕΡ.

ΑΝΑΜΕΝΩ ΤΗΝ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΟΥΣ.

ΟΤΑΝ ΑΠΟΚΤΗΣΩ ΤΟΝ ΜΑΡΑΘΩΝΑ ΘΑ ΦΤΑΣΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟς ;)

Link to comment
Share on other sites

ΒΕΒΑΙΑ ΣΤΙΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΚΟΙΤΟΝΤΑΣ ΤΟ ΟΥΡΑΙΟ ΠΤΕΡΥΓΙΟ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΙ ΤΟΞΟΤΟ ΣΑΝ ΤΟ ΓΚΑΛΑΧΕΡ ΤΗΣ ΦΩΤΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΑΝ ΤΟ ΠΑΓΚΑΣΙΟΥΣ.

ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΣΤΑ 4 ΨΑΡΙΑ ΜΟΥ.

ΑΡΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ ΨΑΡΙΑ ΙΣΩΣ ΝΑ ΙΣΧΥΕΙ

ΤΙ ΛΕΤΕ ΠΑΙΔΙΑ???? ;)

Link to comment
Share on other sites

ΒΕΒΑΙΑ ΣΤΙΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΚΟΙΤΟΝΤΑΣ ΤΟ ΟΥΡΑΙΟ ΠΤΕΡΥΓΙΟ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΙ ΤΟΞΟΤΟ ΣΑΝ ΤΟ ΓΚΑΛΑΧΕΡ ΤΗΣ ΦΩΤΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΑΝ ΤΟ ΠΑΓΚΑΣΙΟΥΣ.

ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΣΤΑ 4 ΨΑΡΙΑ ΜΟΥ.

ΑΡΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ ΨΑΡΙΑ ΙΣΩΣ ΝΑ ΙΣΧΥΕΙ

ΤΙ ΛΕΤΕ ΠΑΙΔΙΑ???? ;)

Εγώ θα σου πρότεινα να φτιάξεις κάνα τρίμετρο για να τα βάλεις...αλλιώς φοβάμαι ότι δεν θα αντέξουν για πολύ...Εγώ μετά τους 25 πόντους αναγκάστικα και το έδωσα πίσω...με πόνο καρδιάς βέβαια αλλά...δυστυχώς αυτά τα ψάρια μπαίνουν για να συμπληρώνουν εισαγωγές τροπικών ψαριών...είναι πολύ νόστιμα...και μάλλον δεν κα΄νουν για ενυδρείο...δυστυχώς αν και πολύ όμορφα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...