Jump to content

Ερωτήσεις για κοινά χρυσόψαρα


nkary

Recommended Posts

Έχω μερικές απορίες για τα χρυσόψαρα μου. Φαντάζομαι όμως ότι αφορούν όλα τα ψάρια.

1. Το ένα ψάρι έχει χάσει 5-6 λέπια. Να αρχίσω να ανησυχώ? Σήμερα το απόγευμα το παρατήρησα. Τις τελευταίες μέρες τα βλέπω νευρικά και τρομάζουν εύκολα.

2. Έχουν μια τάση να χτυπάνε μερικές φορές το θερμόμετρο με το κεφάλι. Το κάνουν και τα δικά σας?

3. Κάθε απόγευμα που γυρνάω από την δουλειά τα βλέπω πίσω από ένα πλαστικό φυτό χωρίς να κάνουν πολλές κινήσεις. Σαν να κοιμούνται. Το φώς είναι αναμμένο. Κατά τις 7 ζωηρεύουν. Στις 8 έχει φαγητό. Είναι δυνατόν να κοιμούνται με αναμμένο το φως?

Link to comment
Share on other sites

Ποσο καιρο εχεις στρωμενο το ενυδρειο σου;

Θα μπορουσες να μας πεις τις τιμες;

Και οι δικες μου οταν αναβει το φως δεν ειναι πολυ ζωρες κυριως η μια που προσπαθει να χωθει κατω απ την κοιλια της black moor, ειναι συχνο φαινομενο της ψαρουλας μου οταν τρομαζει τρεχει να βρει την κοιλια της κολλητης της.

Το θερμομετρο μπορει να το χτυπανε γιατι τα ενοχλει ή γιατι μπορει να τρομαζουν απο κατι. Οι δικες μου το ειχαν βρει για παιχνιδι ενα φεγγαρι και πηγαιναν και το χτυπουσαν ολη την ωρα μεχρι που το ξεκολουσαν και μετα τρεχαν γυρο του.

Τωρα για τα λεπια το εχει παθει και εμενα η μια γιατι στην προσπαθεια της να χωθει κατω απ την κοιλια της αλλης τριβοταν σε πετρουλες και της φευγαν μερικα λεπια αλλα μετα απο λιγο τα ξαναβγαζε. Μια αλλη αιτια ειναι η αβιταμινωση και η κακη ποιοτητα νερου. Να τους μουλιαζεις την τροφη με βιταμινες, εχει η ΣΕΡΑ σε υγρη μορφη, και να τα ταϊζεις μ αυτον τον τροπο 2-3 φορες την εβδομαδα.

Καθε ποτε κανεις αλλαγη νερου και ποσο;

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σε ευχαριστώ.

Το ενυδρείο έχει στηθεί εδώ και 4-5 μήνες. Τα 2 χρυσόψαρα ήταν τα πρώτα ψάρια που έβαλα και ουσιαστικά με αυτά έγινε το στρώσιμο. Οι τιμές που παίρνω είναι

PH:7,4 KH:3 GH>21 NO2:0 NO3:100-250. Αμμωνια:0 ή περίπου στο 0.

Τα ψάρια ξανατονίζω ότι δείχνουν να κοιμούνται με αναμμένο το φως. Το θερμόμετρο το χτυπούν μερικές φορές. Μόλις γυρίσω να τα δω σταματούν. Σήμερα πρέπει να έχασε και άλλα λέπια. Λες να φταίνε τα 2 καινούργια πλαστικά φυτά? Βιταμίνες ρίχνω κατευθείαν στο νερό και όσο αναφέρει στις οδηγίες 2 φορές τη βδομάδα. Μέχρι τώρα έβαζα Vitazin της Waterlife αλλά άλλαξα στο Fishtamin. Επίσης ρίχνω 2 φορές toxivec. Αλλαγές κάνω μια φορά τη βδομάδα περίπου 25-30% προσθέτοντας aquasafe, fishtamin, toxivec. Το μισό νερό είναι απιονισμένο. Τέλος έριχνα και Torfin για να ρίξω την GH (αυτό μου πρότεινε ένα κατάστημα) αλλά τελικά έπεσε η KH. Τα ΝΟ3 υπάρχει τρόπος να τα μειώσω εκτός από πιο συχνές αλλαγές νερού?

Ελπίζω να βοήθησα

Link to comment
Share on other sites

NO3:100-250

Μήπως έχεις πολύ υψηλά νιτρικά λέω μήπως;

Θα πρέπει να αλλάξεις το νερό σου και μάλιστα κάνε αλλαγή της τάξεως του 50 - 60 % γιατί δεν τα βλέπω καλά τα ψαράκια σου.

GH>21 Μήπως και η σκληρότητά σου είναι επίσης κάπως ανεβασμένη;

Τα νιτρικά σου μπορείς να τα ρίξεις και με λιγότερο τάισμα θα πρέπει να ρίχνεις μία φορά την ημέρα τροφή και ίση με αυτή που μπορούν να καταναλώσουν το πολύ σε 2 λεπτά και όχι παραπάνω γιατί η παραπανίσια τροφή που κάθετε στο χαλίκι αυξάνει τα νιτρικά σου. Και μην ξεχνάς ότι τα χρυσόψαρα είναι τα πλέον "βρώμικά" ψάρια μιας και ο ρυθμός ουρίας τους είναι αυξημένος.

Link to comment
Share on other sites

Και οι 2 τιμές είναι υψηλές. Όντος είναι πολύ βρόμικα ψάρια. Με την GH τι να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Δες μήπως έχεις κάποιο ασβεστολιθικό αντικείμενο μέσα στο ενυδρείο σου και αυτό μπορείς να το καταλάβεις μόνο με την γνωστή και σχεδόν αλάνθαστη μέθοδο του κεζαπ ή αλλιως άκουα φόρτε. Δηλαδή σε κάθε αντικείμενο π.χ. κανένα λιθάρι ή πέτρα που τυχόν έχεις ακόμα και στο χαλίκι ρίχνεις απάνω του καζαπ και βλέπεις αν αφρίζει, σε περίπτωση που το κάνει τότε θα πρέπει να το απομακρύνεις από το ενυδρείο σου.

Υ.Γ. Εννοείτε εκτός νερού του ενυδρείου έτσι;

Έγινε επεξεργασία - J.J
Link to comment
Share on other sites

Υποψιάζομαι το χαλίκι αλλά όταν ρώτησα το κατάστημα μου είπε πως δεν υπάρχει περίπτωση.Θα το τσεκάρω πάντως.Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρήσεις έγιναν με στικ;

Αν ναι θα σου πρότεινα να πάρεις υγρά μια και έτσι θα έχεις μια καλύτερη εικόνα!

Για την μεταβολή των τιμών σου δες εδώ:

Τρόποι μεταβολής των παραμέτρων του νερού

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=3463

Link to comment
Share on other sites

Για το GH και το KH δεν ανησυχω οσο για τα νιτρικα σου που ειναι πολλα. Θα πρεπει να τους κανεις παντα αλλαγες νερου της ταξεως του 60-70%, εγω ετσι κανω καθε βδομαδα και δεν υπαρχει προβλημα. Ταϊσμα οπως εχουμε ξαναπει μια φορα την ημερα απο λιγο δεν εχουν προβλημα στο λιγοτερο φαγητο και τις βιταμινες δεν θα τις ριχνεις στο νερο αλλα επανω στην τροφη, θα την αφηνεις να μουλιασει και μετα απο 2-3΄θα ταϊζεις και μια φορα την βδομαδα νυστεια θα τους κανει καλο. Αν πηγαινει στα πλαστικα φυτα και τριβεται σιγουρα τα λεπια τα χανει απο κει αλλα και το νερο σου θελει διορθωμα οπως ειπαμε. Θα σου λεγα να βαλεις αληθινα φυτα που θα βοηθησουν να κατεβουν τα ΝΟ3 οπως κερατοφυλλο, μπορει να στο τρωνε αλλα δεν πειραζει , ανουμπιες , κρυπτοκορινες , βαλισνεριες κλπ. Δοκιμασε αυτα και τα ξαναλεμε περιμενουμε νεα σου

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρήσεις έγιναν με στικ;

Αν ναι θα σου πρότεινα να πάρεις υγρά μια και έτσι θα έχεις μια καλύτερη εικόνα!

Για την μεταβολή των τιμών σου δες εδώ:

Τρόποι μεταβολής των παραμέτρων του νερού

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=3463

Ναι με στικ τις κάνω αλλά τώρα λέω να αγοράσω της Sera 5 in 1

Link to comment
Share on other sites

Για το GH και το KH δεν ανησυχω οσο για τα νιτρικα σου που ειναι πολλα. Θα πρεπει να τους κανεις παντα αλλαγες νερου της ταξεως του 60-70%, εγω ετσι κανω καθε βδομαδα και δεν υπαρχει προβλημα. Ταϊσμα οπως εχουμε ξαναπει μια φορα την ημερα απο λιγο δεν εχουν προβλημα στο λιγοτερο φαγητο και τις βιταμινες δεν θα τις ριχνεις στο νερο αλλα επανω στην τροφη, θα την αφηνεις να μουλιασει και μετα απο 2-3΄θα ταϊζεις και μια φορα την βδομαδα νυστεια θα τους κανει καλο. Αν πηγαινει στα πλαστικα φυτα και τριβεται σιγουρα τα λεπια τα χανει απο κει αλλα και το νερο σου θελει διορθωμα οπως ειπαμε. Θα σου λεγα να βαλεις αληθινα φυτα που θα βοηθησουν να κατεβουν τα ΝΟ3 οπως κερατοφυλλο, μπορει να στο τρωνε αλλα δεν πειραζει , ανουμπιες , κρυπτοκορινες , βαλισνεριες κλπ. Δοκιμασε αυτα και τα ξαναλεμε περιμενουμε νεα σου

Έχει να πέσει πείνα δηλαδή?Για τα παραπάνω φυτά θα χρειασθώ CO2 και λίπασμά ή απλά να τα βάλω έτσι?Φοβάμαι μήπως αλλάξουν άλλες τιμές αν τα προσθέσω.Πάντως το πρόβλημα με τα νιτρικά το έχω αρκετό καιρό και παρόλο που ένα διάστημα έκανα αλλαγές ανά 2 μέρες συχεχίζει.

Να προσθέσω ότι λόγο απειρίας μάζι με τα χρυσόψαρα έχω και τα παρακάτω

4 ζεμπράκια

1 μικρό πλέκο

1 μικρόγαιοφάγο

;):blush::);):lmao:

Τα χρυσόψαρα έχουν περίπου 10cm μήκος

Όλα τα παραπάνω σε 60lit

Link to comment
Share on other sites

Τι.... Τα λιτρα σου ειναι πολυ λιγα ακομη και για τα χρυσοψαρα εκτος του οτι δεν μπορεις να βαλεις τροπικα με ψαρια κρυου νερου γιατι εχουν διαφορετικες απετεισεις και θελουν και υψηλοτερη θερμοκρασια βρωμιζουν και παρα πολυ τα χρυσοψαρα.

Αυτα τα φυτα μπορεις να τα βαλεις χωρις τπτ αλλο

Link to comment
Share on other sites

Τι.... Τα λιτρα σου ειναι πολυ λιγα ακομη και για τα χρυσοψαρα εκτος του οτι δεν μπορεις να βαλεις τροπικα με ψαρια κρυου νερου γιατι εχουν διαφορετικες απετεισεις και θελουν και υψηλοτερη θερμοκρασια βρωμιζουν και παρα πολυ τα χρυσοψαρα.

Αυτα τα φυτα μπορεις να τα βαλεις χωρις τπτ αλλο

Το έχω καταλάβει πλέον.Και ήταν χειρότερα γιατί είχα + 2 ακόμη χρυσόψαρα. Βλέπεις το κατάστημα μου είπε ότι μπορούσα να τα βάλω μαζί. ;):blush::) Αυτά πρίν γνωρίσω το aquazone. Την θερμοκρασία την κρατώ στους 25-26 βαθμούς

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασια ειναι πολυ για τα χρυσοψαρα σου. Θα σου λεγα να τα βαλεις σε αλλο ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασια ειναι πολυ για τα χρυσοψαρα σου. Θα σου λεγα να τα βαλεις σε αλλο ενυδρειο

Σίγουρα αυτό πρέπει να γίνει αλλά...δεν υπάρχει χρήμα.Έχω σκοπό να αγοράσω ενα μεταξύ 230-300 λίτρων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...