Jump to content

Ευχομε να μην τύχει ποτε σε σάς αυτό


Recommended Posts

Σήμερα μόλις τελείωσε το στρώσιμο του DIY 400lt ενυδρείου μου. Και γεμάτος χαρα μετα την δουλειά είπα να παώ μα αγοράσω τα πρώτα ψάρια. 4 χρυσοψαράκια ήταν. Μπαίνοντας μεσ την καλη χαρά μέσα στο σπίτι μου το πρώτο πράγμα που πήγα να κάνω όπως ήταν φυσικό ήταν να βάλω τα ψαράκια μου μέσα στο ενυδρείο. Το πρώτο πράγμα που είδα ήταν το θερμομετράκι του ενυδρειου να δειχνει 19C.... Οχχχ σκεφτομε παλι έκανε το θάυμα της η μάνα και έβγαλε την πρίζα. (Το κάνει συνέχεια). Μετά τι να δώ το ενυδρείο σχεδόν άδειο με λίγο νερό στον πάτο και το πάτωμα μέσα στα νερά με γύρω γύρω πετσετες. Αμαν λέω τί έγινε????

ΜΑΑΑΝΝΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!!

Τι έγινε τελικά. Παέι που λέτε η μανα μου να αερίσει το δωματιό μου και έχοντας όλα τα παράθυρα ανοικτα με το ρεύμα που έκανε δινει μια η πόρτα του δώματίου μου στο ενυδρείο (στο επιπλο βασικά) μου και έσπασε το πάτο (σχεδον θρυψαλα έγινε) και το πίσω τζάμι μια ρωγμη απο πάνω ως κάτω. 12καρι τζαμι έγινε κομάτια στην βάση........ Δεν μπορώ να φανταστω με πόση δύναμη χτυπησε η πόρτα για να γίνει τετοια ζημία. Εντω μεταξυ ποτίσαν και η μελαμίνες νέρο πάει και το έπιπλο..... ;):blush::);):lmao: Θα μου πητε για το έβαλες το ενυδρειο εκεί πίσω απο την πόρτα... και ο λόγος ήταν οτι δεν υπήρχε χώρος και η πόρτα χτυπαγε το έπιπλο μου για 1-2 cm..... Που να φανταστώ ο αμοιρος

Δεν είναι τα 700-800 ευρωπουλα που έσκασα να το για όλα τα υλικά και τον εξοπλισμο. Αλλα ο χρόνος που σπατάλησα και το τρέξιμο που εριξα. Μιλάμε πάνω απο γύρο στον εναν μήνα σκληρής εργασίας. Αχχχ δεν αντέχω αλλό αλλα μαστορηλικια και σκέφτομε σοβαρά ενος επώνυμου :hysterical: :hysterical: :hysterical:

Sorry για το πριξιμο απλώς θέλω να μοιραστώ το πόνο μου. :lol: :lol: :D:(

PS: Σήμερα κάπου ακουσα ότι έχει γεννέθλια ο Μητσοτάκης.. Λέτε να έχει καμια σχέση??

Link to comment
Share on other sites

Άουτσ αυτό πόνεσε...

Μόνο κουράγιο μπορώ να πω και μην το βάλεις κάτω. Πάντως με χτύπημα μόνο στο έπιπλο δεν νομίζω ότι σπάει ένα ενυδρείο. Μάλλον πρέπει να βρήκε και τζάμι. Την επόμενη φορά δοκίμασε να κάνεις τη βάση λίγο μεγαλύτερη ούτως ώστε ακόμα και πόρτα να κοπανήσει στο έπιπλο να μην βρει στο τζάμι καθόλου.

Κουράγιο...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι οντως κατι που αμα σου τυχει εισαι.........

Κουραγιο και μην το βαζεις κατω απο μια οντως αρκετα κακη στιγμη και εγω θα ελεγα οτι 12αρι τζαμι δεν σπαει ετσι.Πρεπει να χτυπησε το τζαμι και μαλιστα με πολυ δυνατη τι να πω .Θα συμφωνησω και εγω με την σειρα μου φτιαξε βαση μεγαλυτερη απο το ενυδρειο για να εισαι σιγουρος.

Μπορεις να μου εξηγησεις γιατι οι μαναδες εχουν την καλη συνηθεια να βγαζουν τις μπριζες (πχ. θερμοστατη) μου εχει τυχει και εμενα :blush:;)

Έγινε επεξεργασία - pan
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω να πω τιποτα παραπανω απο τους προηγουμενους φιλε μου.

Κουραγιο και μην το βαζεις κατω. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι οντως κατι που αμα σου τυχει εισαι.........

Κουραγιο και μην το βαζεις κατω απο μια οντως αρκετα κακη στιγμη και εγω θα ελεγα οτι 12αρι τζαμι δεν σπαει ετσι.Πρεπει να χτυπησε το τζαμι και μαλιστα με πολυ δυνατη τι να πω .Θα συμφωνησω και εγω με την σειρα μου φτιαξε βαση μεγαλυτερη απο το ενυδρειο για να εισαι σιγουρος.

Μπορεις να μου εξηγησεις γιατι οι μαναδες εχουν την καλη συνηθεια να βγαζουν τις μπριζες (πχ. θερμοστατη) μου εχει τυχει και εμενα :blush:;)

Δυστυχώς τυχαίνει σε πολλούς αυτό! Εγώ απλά έχω κλειδώσει το δωμάτιο μου και αυτό ήταν! Το "κατοχικό σύνδρομο" του να μην καίμε ρεύμα για να μην έρθει πολλά λεφτά η ΔΕΗ υπάρχει και σήμερα! :);)

Έγινε επεξεργασία - Aqua-man
Link to comment
Share on other sites

Τρομερη ατυχια .... ;) Κουραγιο φιλε μου ...

Link to comment
Share on other sites

χμ....ασχημο αυτο που εγινε φιλε μου,αλλα πιστευω παντα οτι τα παθματα ειναι και μαθηματα....θα πεεριμενουμε την νεα σου προσπαθεια στο χομπι...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου κουράγιο…συμβαίνουν αυτά! Όλα στο πρόγραμμα είναι! Όσο για τον Μητσοτάκη κάποιος φίλος μου είπε ότι σαν χθες το 1990 ανέβηκε στην κυβέρνηση!!!

……***Η μαμά μακριά πάντα…Κ Α Ν Ο Ν Α Σ !!!****

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα φίλε μου ο κόπος...

Ξέρω και εγώ από πρώτο χέρι πόσο τρέξιμο έχει να

φτιάχνεις κάτι εντελώς μόνος και το ψάξιμο μόνο

για να βρέις αυτά που θές και το καλύτερο!

Και εγώ πολύ πιθανό να πήγαινα σε κάτι έτοιμο

τελικά εάν μου τύχαινε το ίδιο!

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα για την ατυχία σου, αλλά...

Πολύ παράξενο να σπάσει ο πάτος... και μάλιστα 12άρι... και με πλάγιο κτύπημα! Κάτι δεν μου πάει καλά εδώ...

- Κόντρες κάτω είχες?

- Το τζάμι από που το πήρες?

- Τα πλαϊνά τι τζάμια ήταν?

- Φελιζόλ υπήρχε από κάτω?

Να ξέρεις πάντως ότι αυτό που περιγράφεις δεν είναι φυσιολογικό...

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα για την ατυχία σου, αλλά...

Πολύ παράξενο να σπάσει ο πάτος... και μάλιστα 12άρι... και με πλάγιο κτύπημα! Κάτι δεν μου πάει καλά εδώ...

- Κόντρες κάτω είχες?

- Το τζάμι από που το πήρες?

- Τα πλαϊνά τι τζάμια ήταν?

- Φελιζόλ υπήρχε από κάτω?

Να ξέρεις πάντως ότι αυτό που περιγράφεις δεν είναι φυσιολογικό...

Είχα κόντρε κάτω και πάνω

Τα τζαμια ήταν βελγιου και τα πήρα απο μαγαζι που πουλούσε αποκλειστικά κρύσταλα

ο πατος ήταν 12καρι και τα υποληπα 10καρια

ναι είχα βαλει φενιζολ κάτω απο το ενυδρείο

Τελικά μάλον ήταν οι πέτρες που έβαλα και ο χαζος δεν προνοησα να βαλω απο κάτω φενιζολ μιας και δεν έβαλα πολλές για λόγους ασφαλείας. Arggg. Τα παθηματα μαθήματα που λένε.... Και αυτο το μάθημα μαλλον το πληρωσα πολυ ακριβά.

Link to comment
Share on other sites

και γω δεν το βρισκω φυσιλογικο εκτος και αν... η μαμα δεν ηθελε ενυδρυο στο σπιτι ;)

Link to comment
Share on other sites

...Τελικά μάλον ήταν οι πέτρες που έβαλα και ο χαζος δεν προνοησα να βαλω απο κάτω φενιζολ μιας και δεν έβαλα πολλές για λόγους ασφαλείας. Arggg. Τα παθηματα μαθήματα που λένε.... Και αυτο το μάθημα μαλλον το πληρωσα πολυ ακριβά.

Τώρα εξηγείται το συμβάν... Δεν έσπασε ο πάτος από το χτύπημα, αλλά από τις πέτρες...

Ελπίζω και εύχομαι, να μην σου ξανασυμβεί κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Σκέψου τη θετική πλευρά, ευτυχώς που έγινε τώρα και όχι λίγο αργότερα που θα είχες το είχες στήσει και θα είχες βάλει και τα ψάρια μέσα.

Εγώ θα πρότεινα πάντως αν το καινούργιο ενυδρείο μπεί στην ίδια θέση με αυτό για καλό και για κακό να βάλεις και ένα στοπάκι στην πόρτα ;)

Τουλάχιστον τώρα ξέρεις τι να κάνεις γιατί το έχεις ήδη φτιάξει μια φορά οπότε θα το ξαναφτιάξεις πιο γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Έλα λίγο και στη θέση της μητέρας σου... να μαζεύει από το πάτωμα 400 λίτρα νερό. Δεν είναι και λίγο. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...