Jump to content

ΝΕΡΟ ΚΡΥΣΤΑΛΛΟ


Guest ergo

Recommended Posts

Ενώ όλοι οι επιμέρους δείκτες μου βρίσκονται σε «ικανοποιητικά» επίπεδα και τα ψαράκια μου δείχνουν να περνάνε ωραία, παρόλα αυτά η διαύγεια του νερού δεν είναι αυτή που θα μπορούσε να πει κάποιος ΚΡΥΣΤΑΛΛΟ. υπάρχουν μικροσκοπικά σωματίδια που αιωρούνται Τι κάνω λάθος?

96lt, μακαρόνι, μπλε σφουγγάρι, υαλοβάμβακας και το νερό να γυρνά 4 φορές την ώρα.

Αν χρειάζεται να σας πω περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με το setup του ενυδρείου .....

Ευχαριστώ για άλλη μια φορά για τις συμβουλές σας.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.υπαρχον αρκετοι παραγοντες γιααυτα τα σωματιδια που αναφερεις με βασικο αυτον του οχι καλου πλυσιματος του υποστρωματος,με αποτελεσμα συνηθως την ημερα που κανεις αλλαγη νερου να τα''ξεσηκωνεις''ολα....

καποιες προχειρες λυσεις στο προβλημα σου ειναι.

να βαλεις ενα φιλτρακι με ανθρακα σχετικα κοντα στην επιφανεια για 2-3 μερες η..

να χρησιμοποιεισεις ενα προιον της api(accuclear)το οποιο σιγουρα θα σου κανει το νερο κρυσταλλο,και θα βοηθησει τα φιλτρα σιου να τραβηξουν ολα αυτα τα σωματιδια....θα το δουλεψεις οταν κανεις τις αλλαγες νερου...

ελπιζω να βοηθησα...

Link to comment
Share on other sites

96lt, μακαρόνι, μπλε σφουγγάρι, υαλοβάμβακας και το νερό να γυρνά 4 φορές την ώρα.

Το υαλοβάμβακα τον πλένεις πριν τον χρησιμοποιήσεις;

Κάθε πότε τον αλλάζεις;

Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

Ο υαλοβάμβακας πρέπει να αλλάζει κάθε εβδομάδα ανάλογα με τα απόβλητα που παράγει το ενυδρείο!

Δεν τον ξαναχρησιμοποιείς!

Και τον πλένεις καλά πρίν τον βάλεις!

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με τον kouzman παραπανω ,και απλα απο περιεργεια να σε ρωτησω τι υποστρωμα εχεις..??και τι χαλικι,και αν οταν το τοποθετησες το χαλικι το επλυνες πολυ πολυ καλα....

Link to comment
Share on other sites

Πρωτον ποσες φορες ταιζεις και τι ποσοτητα ριχνεις??Και κατα δετερον μια λυση ειναι να βαλεις περισσοτερο υαλοβαμβακα στο φιλτρο σου , να ταιζεις λιγοτερο , να κανεις πιο συχνες ή πιο μεγαλες αλλαγες νερου και τελος να αλλαζεις τακτικα τον υαλοβαμβακα(αναλογα ποση τροφη ριχνεις και τι βιοφορτιο εχεις εγω τον αλλαζω καθε 3 βδομαδες αλλα εσυ μπορει να χρειαζεσαι πιο τακτικα ή και αργοτερα εξαρταται απο τα παραπανω)

Link to comment
Share on other sites

"Μούλιασε" το χαλίκι στο νερό προτού το βάλω και γενικότερα υπήρξα σχολαστικός με την καθαριότητα οτιδήποτε μπήκε μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Ενώ όλοι οι επιμέρους δείκτες μου βρίσκονται σε «ικανοποιητικά» επίπεδα και τα ψαράκια μου δείχνουν να περνάνε ωραία, παρόλα αυτά η διαύγεια του νερού δεν είναι αυτή που θα μπορούσε να πει κάποιος ΚΡΥΣΤΑΛΛΟ. υπάρχουν μικροσκοπικά σωματίδια που αιωρούνται Τι κάνω λάθος?

96lt, μακαρόνι, μπλε σφουγγάρι, υαλοβάμβακας και το νερό να γυρνά 4 φορές την ώρα.

Αν χρειάζεται να σας πω περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με το setup του ενυδρείου .....

Ευχαριστώ για άλλη μια φορά για τις συμβουλές σας.

Όταν λες οτι οι δείκτες σου βρίσκονται σε "ικανοποιητικά" επίπεδα εννοείς ελπίζω: αμμονία=0, νιτρίτες=0.

Πόσα ψάρια, τι είδους, και τι μέγεθος είναι; Το φίλτρο σου είναι εξωτ. ή εσωτ; Έχεις φίλτρο βυθού;

Link to comment
Share on other sites

Αν χρειάζεται να σας πω περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με το setup του ενυδρείου .....

εδω που φτασαμε,τελικα δεν το γλυτωνεις........δωσε μας λοιπον λεπτομερειες για ολα...... ;):blush:
Link to comment
Share on other sites

ΝΗ4/ΝΗ3=0,0

ΝΟ2=0,0

ΝΟ3=0,1

pH= 6,8

4 Female guppy

2 Male guppy

2 Male gouramis

1 Male swordtail

1 Female swordtail

Θέλω να βάλω ένα ζευγάρι (αν μου πείτε το όνομα θα είμαι ;) . Είναι ηλιοκαμμένα στα δυο πλευρά τους

Αλλα δυο θηλυκά gouramis θα ήταν υπερβολή στα 100lt?

Νομίζω πως κάπου εκεί θα τα αφήσω να «ηρεμήσουν» και μετά βλέπουμε.

1 στρώση με ψιλό χαλίκι, 2 στρώση με πιο χοντρό και τέλος πράσινο χαλίκι ανακατεμένο με το απλό και στην πρόσοψη του ενυδρείου μια επιπλέον στρώση για να «δείχνει»... (ψώνιο)

Όλα καλά πλυμένα. Φυτά πλαστικά. Το πίσω τζάμι σχεδόν καλύπτεται από φυτά και εκεί κρύβονται τα ψάρια. Πλαστικό μεν αλλά στα ψάρια «δείχνει» να αρέσει η πυκνή βλάστηση. Αφίσα από πίσω με βλάστηση.

Πιο μπροστά χαμηλότερα φυτά και ένα καράβι στο οποίο κρύβονται...

Θερμοστάτης στους 26-27, δύο θερμόμετρα μέσα-έξω.

Αεραντλία που περνάει κατά μήκος όλο σχεδόν το ενυδρείο, φίλτρο εσωτερικό με 450lt/h αλλά σκέφτομαι και eheim 2213…

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ΝΗ4/ΝΗ3=0,0

ΝΟ2=0,0

ΝΟ3=0,1

pH= 6,8

4 Female guppy

2 Male guppy

2 Male gouramis

1 Male swordtail

1 Female swordtail

Θέλω να βάλω ένα ζευγάρι (αν μου πείτε το όνομα θα είμαι :blush: . Είναι ηλιοκαμμένα στα δυο πλευρά τους

Αλλα δυο θηλυκά gouramis θα ήταν υπερβολή στα 100lt?

Νομίζω πως κάπου εκεί θα τα αφήσω να «ηρεμήσουν» και μετά βλέπουμε.

1 στρώση με ψιλό χαλίκι, 2 στρώση με πιο χοντρό και τέλος πράσινο χαλίκι ανακατεμένο με το απλό και στην πρόσοψη του ενυδρείου μια επιπλέον στρώση για να «δείχνει»... (ψώνιο)

Όλα καλά πλυμένα. Φυτά πλαστικά. Το πίσω τζάμι σχεδόν καλύπτεται από φυτά και εκεί κρύβονται τα ψάρια. Πλαστικό μεν αλλά στα ψάρια «δείχνει» να αρέσει η πυκνή βλάστηση. Αφίσα από πίσω με βλάστηση.

Πιο μπροστά χαμηλότερα φυτά και ένα καράβι στο οποίο κρύβονται...

Θερμοστάτης στους 26-27, δύο θερμόμετρα μέσα-έξω.

Αεραντλία που περνάει κατά μήκος όλο σχεδόν το ενυδρείο, φίλτρο εσωτερικό με 450lt/h αλλά σκέφτομαι και eheim 2213…

ευχαριστώ

to ph σου μου φαινεται καπως χαμηλο(για ζωοτοκα οπως τα γκαπις..)ανθρακικη σκληροτητα kh..???

επισης να ρωτησω με τι τεστ μετρας...

συνεχιζω..,εχεις μπερδεψει τη συνθεση των ψαριων,δηλ για πολλους και γνωστους λογους δεν μπερδευουμε ζωοτοκα με ωοτοκα...δηλαδη η αφηνεις τα γκαπις και τους ξιφοφορους,και βγαζεις τα γκουραμια..η το αναποδο...

συνεχιζω..θερμοκρασια μπορει να ειναι στους 24-25.δεν υπαρχει λογος για περισσοτερη.

αεραντλια βγαλτην ειναι τελειως αχρηστη,και μαζι με το καραβακι και τα πλαστικα φυτα μου θυμιζει ενυδρειο της δεκαετιας του 80.....

:) βγαλε και την αφισα,και βαλε ενα μαυρο χαρτονι,θα δειχνει πιο φυσικο,και ναι να παρεις το 2213,θα αναβαθμισεις ολο το ενυδρειο σου...

οπως καταλαβες εχεις πολλα να κανεις,και γιαυτο σηκωσε τα μανικια και βουρ στη δουλεια.... ;)

ΥΓ.για υλικα μεσα στο ενυδρειο,χρησιμοποιουμε μονο φυσικα υλικα(πχ πετρες,ξυλα,ζωντανα φυτα) και οχι τεχνητα,ετσι ωστε το αποτελεσμα να ειναι εντελως φυσικο.....

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστα ολα αυτα αλλα δεν νομιζω οτι εχουν να κανουν γιατι το νερο του δεν ειναι κρυσταλο αρα παμε σε αλλο θεμα τι μπορει να κανει για να βελτιωσει το ενυδρειο του σωστος??

Link to comment
Share on other sites

Το ότι μπορεί να μοιάζει με ενυδρείο του 80 μπορεί να είναι αλήθεια. Αλήθεια βέβαια είναι ότι απο τότε (6 χρονών) ποθούσα ένα ενυδρείο.... οπότε περί ορέξεως.... για την ερώτηση μου σχετικά με το νερό?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το ότι μπορεί να μοιάζει με ενυδρείο του 80 μπορεί να είναι αλήθεια. Αλήθεια βέβαια είναι ότι απο τότε (6 χρονών) ποθούσα ένα ενυδρείο.... οπότε περί ορέξεως.... για την ερώτηση μου σχετικά με το νερό?

ευχαριστώ

:blush:

Θα σε παρακαλέσω αγαπητέ klaz να μην εκτρέπεσαι από το θέμα μας και να μην προσβάλεις τις αισθητικές απόψεις των μελών!

Δυστυχώς φίλε μου δεν μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να φταίει!

Μια φωτογραφία καλή νομίζω ότι θα μας βοηθούσε!

;)

Link to comment
Share on other sites

:hysterical:

Θα σε παρακαλέσω αγαπητέ klaz να μην εκτρέπεσαι από το θέμα μας και να μην προσβάλεις τις αισθητικές απόψεις των μελών!

αγαπητε χομπιστα kouzman,δεν ειμαι τυπος που θα πει μπραβο σε κατι η σε καποιον ετσι για να το πω η για να χαιδεψω τα αυτια καποιου..... :blush:;)

στην προκειμενη περιπτωση απλα λεω την αληθεια,και θα προσβαλλα πανω απο ολα τον εαυτο μου αν δεν εκανα φιλικοτατα την κριτικη μου στον παραπανω χομπιστα.

οσο αναφορα την αρχικη ερωτηση του φιλου,πιστευω οτι ηδη εχω απαντησει γικα το τι πρεπει να κανει για να γινει πεντακαθαρο το νερο του,και γιαυτο το λογο μπηκα στον κοπο πως πρεπει να δειχνουν τα ενυδρεια σημερα.....

βεβαια επειδη το ειπα ΔΕΝ σημ,αινει οτι θα τα κανετε και ετσι......υπαρχει το ομορφο,υπαρχει και το κιτς... :):hysterical:;):lmao:

εντελως φιλικα κλαζ.

Link to comment
Share on other sites

το νερό να γυρνά 4 φορές την ώρα.

Το πρόβλημα ίσως να βρίσκεται εδώ. Το νερό γυρνά 4 φορές την ώρα σύμφωνα με τον κατασκευαστή? Ρωτάω επειδή η τιμή των λίτρων/ώρα που δίνει ο κατασκευαστής έχει μεγάλη απόκλιση από την πραγματικότητα όταν το φίλτρο είναι γεμάτο υλικά.

Τι φίλτρο χρησιμοποιείς?

Ακόμη, μήπως αυτά τα σωματίδια που περιγράφεις είναι οξυγόνο? Έχεις μήπως αεραντλία στο ενυδρείο σου?

Έγινε επεξεργασία - liquid
Link to comment
Share on other sites

οσο αναφορα την αρχικη ερωτηση του φιλου,πιστευω οτι ηδη εχω απαντησει γικα το τι πρεπει να κανει για να γινει πεντακαθαρο το νερο του

Θα σε παρακαλούσα να αρκεστείς σε αυτό και να μην πλατειάζεις!

Αν ποτέ κάποιος ζητήσει την γνώμη σου τότε μπορείς να την εκφράσεις όπως σου αρέσει (πάντα μέσα σε λογικά πλαίσια)!

Link to comment
Share on other sites

Μην τον αποπαίρνετε βρε παιδιά έτσι τον klazάκο μας..! Μόνο κακές προθέσεις δεν έχει... Από τα καλύτερα παιδιά... εγγυημένα!

Και στο κάτω-κάτω, δεν νομίζω ότι είναι προσβλητικό να λες για ένα ενυδρείο ότι είναι της δεκαετίας του '80 το look του. Κριτική είναι, γι' αυτό δεν γίνονται οι παρουσιάσεις? Για να πούμε τη γνώμη μας...

Link to comment
Share on other sites

Θα σε παρακαλούσα να μην πλατειάζεις!

Αν ποτέ κάποιος ζητήσει την γνώμη σου τότε μπορείς να την εκφράσεις όπως σου αρέσει (πάντα μέσα σε λογικά πλαίσια)!

λοιπον επειδη δεν θελω να μπω σε αντιπαραθεση μαζι σου,το σταματαω εδω.....................................

καλο απογευμα ;)

Link to comment
Share on other sites

Μην τον αποπαίρνετε βρε παιδιά έτσι τον klazάκο μας..! Μόνο κακές προθέσεις δεν έχει... Από τα καλύτερα παιδιά... εγγυημένα!

Και στο κάτω-κάτω, δεν νομίζω ότι είναι προσβλητικό να λες για ένα ενυδρείο ότι είναι της δεκαετίας του '80 το look του. Κριτική είναι, γι' αυτό δεν γίνονται οι παρουσιάσεις? Για να πούμε τη γνώμη μας...

Δυστυχώς αγαπητέ Ντίνο ο χρήστης δεν ζήτησε την γνώμη μας σε αυτό το θέμα!

Τα φώτα μας ζήτησε!

λοιπον επειδη δεν θελω να μπω σε αντιπαραθεση μαζι σου,το σταματαω εδω.....................................

καλο απογευμα ;)

Το εκτιμώ ιδιαίτερα!

Ελπίζω να έγιναν κατανοητά αυτά που έγραψα και να μην τα θεωρείς ως προσβολές μια και είχαν μόνο καλή πρόθεση !

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Είχατε απόλυτο δίκιο!!!

Μειώνοντας την ώρα λειτουργίας της αεραντλίας εξαφανίστηκαν τα σωματίδια. Διαβάζοντας βρήκα κάτι που λέγεται υπεροξυγόνωση λόγω αεραντλίας και κάνει τέτοιο φαινόμενο. Όλο το σ/κ δούλεψε πάντως μια χαρά.

Διάβασα επίσης post που αναφέρουν την αρμονική συνάπαρξη ζωοτόκων με ωοτόκων για παραπάνω απο δύο χρόνια και η αλήθεια είναι πως και σε μένα δείχνουν να είναι καλά.

Δεκτές γνώμες και άρθρα για διάβασμα...

Τα τεστ που κάνω είναι της JBL Easy Test 5 in 1 και Tetra test NH3/NH4.

Το φίλτρο όντως 450λτ/ω (άδειασα κάτι κουβάδες και τόσο παίζει)

KH το χρώμα είναι ανάμεσα 3d-6d (μάλλον 3d θα έλεγε κάποιος που βλέπει καλύτερα...)

Πίσω στις ερωτήσεις.....

Θέλω να βάλω ένα ζευγάρι (αν μου πείτε το όνομα θα είμαι ;) . Είναι ηλιοκαμένα στα δυο πλευρά τους.

Αλλα δυο θηλυκά gouramis θα ήταν υπερβολή στα 100lt?

Που πωλείται το eheim 2213? Στον Πειραιά τα μαγαζιά επιμένουν να μου δείχνουν φίλτρα για δεξαμενές.....

Ελπίζω να μην δημιούργησα προστριβές σχετικά με την «αισθητική».

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...