Jump to content

Πετρες


Recommended Posts

Παιδεια...μπανισα κατι ωραιες πετρες...αποτι ξερω ειναι απο βουνο :) μπορειτε να μου πειτε αν κανουν για ενυδρειακη χρυση??Ευχαριστω...!

post-42220-1304100041_thumb.jpg

post-42220-1304100056_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Aπο οτι φαινονται ειναι ασβεστολιθικες.Κανε το τεστ με το ξυδι να το διαπιστωσεις στα σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Aπο οτι φαινονται ειναι ασβεστολιθικες.Κανε το τεστ με το ξυδι να το διαπιστωσεις στα σιγουρα.

Βαζω πανω ξυδι...και αν αφρυσει τοτε δεν κανουν σωστα??Παντος σαν να εχει γυαλι μεσα ειναι...!!Αυριο θα παω σε εναν ποταμο εδω κοντα...και θα παρω αλλες πετρες...!Απλα αυτες μου αρεσαν...

Link to comment
Share on other sites

Για ποια ψάρια τις θέλεις;

Link to comment
Share on other sites

Για ποια ψάρια τις θέλεις;

Κοινονικο σκοπευω να κανω...endles ,gurami ξιφοφορους...γαριδουλες...κανενα σαλιγκαρι...και βλεπουμε...!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα , νομιζω οτι δεν εχει σχεση οτι εαν τις παρεις απο ποταμι δεν θα ειναι ασβεστολιθηκες εγω ριχνω λιγο aquaforte απλως προσεχε γιατι ειναι καυστικο.Μετα καλο ξεπλυμα. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα , νομιζω οτι δεν εχει σχεση οτι εαν τις παρεις απο ποταμι δεν θα ειναι ασβεστολιθηκες εγω ριχνω λιγο aquaforte απλως προσεχε γιατι ειναι καυστικο.Μετα καλο ξεπλυμα. :)

ΓΙα να καταλαβω...αν ειναι ασβεστολιθηκες...τι εγινε???

Link to comment
Share on other sites

Εαν ριξεις απανο τους η ξυδι η aquaforte και αφρισουν σημαινει οτι ειναι ασβεστοληθικες. :)

Έγινε επεξεργασία - Γιωργος guppy
Link to comment
Share on other sites

ΓΙα να καταλαβω...αν ειναι ασβεστολιθηκες...τι εγινε???

ανεβαζουν το ph

Link to comment
Share on other sites

Εαν ριξεις απανο τους η ξυδι η aquaforte και αφρισουν σημαινει οτι ειναι ασβεστοληθικες. :)

Μολις εριξα ξυδι...τπτ ουτε αφρισε ουτε τπτ...!!αρα λογικα δεν ειναι...αυτο τι παει να πει???Βουρ στο ενυδρειο :) (Μετα απο βρασιμο βασικα)

Link to comment
Share on other sites

ανεβαζουν το ph

Ευχαριστω για την απαντηση :) ...δεν θελω αλλο PH εδω με το ζορι το κατεβαζω λιγο...!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση :) ...δεν θελω αλλο PH εδω με το ζορι το κατεβαζω λιγο...!

αμα βαλεις κανα ξυλο μεσα θα πεσει το ph

Link to comment
Share on other sites

αμα βαλεις κανα ξυλο μεσα θα πεσει το ph

Πρεπει το ξυλο να ειναι αγορασμενο...η μπορω να παρω απο κανενα ποταμι...παιζει να σαπισει?

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβεις εάν πρόκειται για ασβεστολιθικές πέτρες, χρησιμοποίησε καλύτερα διάλυμα υδροχλωρικού οξέος. Θα το βρεις στα σούπερ μάρκετ σε κόκκινο μπουκαλάκι. Ρίχνεις λίγο σε μια φρέσκια επιφάνεια και εάν αφρίσει είσαι σίγουρος πως πρόκειται για ανθρακικό πέτρωμα. Πράγμα που φυσικά σημαίνει πως ανάλογα με την ποσότητα των πετρών αλλά και με τα λίτρα του ενυδρείου σου ίσως ανεβάσουν λίγο έως πολύ το pH του νερού σου. Απλά μετά, όπως είπε και ο φίλος Γιώργος guppy, καλό ξέπλυμα.

Αυτά που φαίνονται σαν γυαλάκια είναι κρύσταλλοι συγκεκριμένου ορυκτού. :)

Είναι γενικά ελαφρύ? Μπορείς να το ξύσεις εύκολα με το νύχι σου?

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβεις εάν πρόκειται για ασβεστολιθικές πέτρες, χρησιμοποίησε καλύτερα διάλυμα υδροχλωρικού οξέος. Θα το βρεις στα σούπερ μάρκετ σε κόκκινο μπουκαλάκι. Ρίχνεις λίγο σε μια φρέσκια επιφάνεια και εάν αφρίσει είσαι σίγουρος πως πρόκειται για ανθρακικό πέτρωμα. Πράγμα που φυσικά σημαίνει πως ανάλογα με την ποσότητα των πετρών αλλά και με τα λίτρα του ενυδρείου σου ίσως ανεβάσουν λίγο έως πολύ το pH του νερού σου. Απλά μετά, όπως είπε και ο φίλος Γιώργος guppy, καλό ξέπλυμα.

Αυτά που φαίνονται σαν γυαλάκια είναι κρύσταλλοι συγκεκριμένου ορυκτού. :)

Είναι γενικά ελαφρύ? Μπορείς να το ξύσεις εύκολα με το νύχι σου?

Οχι...βαριες ειναι...και οχι δεν μπορεις να το ξυσεις..λες να κανουν?Παντος για ασβεστολιθικες δεν παιζει να ειναι...εβαλα και ξυδι μπολικο παντου...αλλα...τπτ οταν λεμε τπτ...!!ευχαριστω παντος :)

Link to comment
Share on other sites

Οχι...βαριες ειναι...και οχι δεν μπορεις να το ξυσεις..λες να κανουν?Παντος για ασβεστολιθικες δεν παιζει να ειναι...εβαλα και ξυδι μπολικο παντου...αλλα...τπτ οταν λεμε τπτ...!!ευχαριστω παντος :)

Πολλά παίζει να είναι. Το ξύδι μην το πολυεμπιστεύεσαι. Αυτό που αντιδρά με το ανθρακικό ασβέστιο, το οποίο υπάρχει στα ασβεστολιθικα πετρώματα, είναι το υδροχλωρικό οξύ.

Εάν θες να είσαι σίγουρος προτείνω υδροχλωρικό.

Η επιλογή φυσικά δική σου. :)

Link to comment
Share on other sites

Πολλά παίζει να είναι. Το ξύδι μην το πολυεμπιστεύεσαι. Αυτό που αντιδρά με το ανθρακικό ασβέστιο, το οποίο υπάρχει στα ασβεστολιθικα πετρώματα, είναι το υδροχλωρικό οξύ.

Εάν θες να είσαι σίγουρος προτείνω υδροχλωρικό.

Η επιλογή φυσικά δική σου. :)

Εχω απο τα τεστ τις αμμωνιας ενα τετοιο μπουκαλακι νομιζω...λες να κανει??

Link to comment
Share on other sites

Το υδροχλωρικό οξύ είναι καυστικό υγρό που χρησιμοποιούν οι νοικοκυρές κατά το πλείστον.

Αυτό θα χρησιμοποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Το υδροχλωρικό οξύ είναι καυστικό υγρό που χρησιμοποιούν οι νοικοκυρές κατά το πλείστον.

Αυτό θα χρησιμοποιήσεις.

TO γνωστο τουμποφλο καπως ετσι λεγετε...!

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει το ξυλο να ειναι αγορασμενο...η μπορω να παρω απο κανενα ποταμι...παιζει να σαπισει?

τα ξυλα καλο θα ειναι να ειναι απο μαγαζι αλλα αν θελεις να βαλεις απο ποταμι κοιτα να βρεις ενα ξυλο το οποιο θα ειναι βυθισμενο και ουσιαστικα δεν θα εχει το φοβο να σαπισει και φυσικα υπαρχει και μια ολοκληρη διαδικασια μεχρι να το βαλεις στο ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

τα ξυλα καλο θα ειναι να ειναι απο μαγαζι αλλα αν θελεις να βαλεις απο ποταμι κοιτα να βρεις ενα ξυλο το οποιο θα ειναι βυθισμενο και ουσιαστικα δεν θα εχει το φοβο να σαπισει και φυσικα υπαρχει και μια ολοκληρη διαδικασια μεχρι να το βαλεις στο ενυδρειο

Φοβαμαι το σαπισμα μορε... :S ...αλλα για να αγορασεις καινουργιο απο μαγαζι...ειναι καπως ακριβουτσικα τα ατιμα...!!Εχω διαβασει για την διαδικασια...!Θα παω αυριο σε ενα ποταμι εδω κοντα...αν εχει τπτ θα παρω θα τα βγαλω καμια φοτο και θα σας τα δειξω για να μου δωσετε τα φωτα σας :):thumbup::) ....τελευταια μου επιλογη ειναι...να παρω απο μια κλιματαρια που εχω στο χωριο μου..καθαρι απο φαρμακα και τετοια...!

Link to comment
Share on other sites

Φοβαμαι το σαπισμα μορε... :S ...αλλα για να αγορασεις καινουργιο απο μαγαζι...ειναι καπως ακριβουτσικα τα ατιμα...!!Εχω διαβασει για την διαδικασια...!Θα παω αυριο σε ενα ποταμι εδω κοντα...αν εχει τπτ θα παρω θα τα βγαλω καμια φοτο και θα σας τα δειξω για να μου δωσετε τα φωτα σας :):thumbup::) ....τελευταια μου επιλογη ειναι...να παρω απο μια κλιματαρια που εχω στο χωριο μου..καθαρι απο φαρμακα και τετοια...!

στα μαγαζια στοιχιζουν απο 6 εως 9 ευρω το κιλο .....αυτα που εχω ψωνισει εγω..... τωρα για την κληματαρια θελει ξεφλουδισμα και να ξεραθει ....καλυτερα ομως να σε κατατοπισει καποιος που εχει κανει αυτη τη διαδικασια

Link to comment
Share on other sites

Η κλιματαρια θελει μεγαλη επεξεργασια.Θελει βρασιμο,καθημερινες αλλαγες νερου , μετα χρειαζεται να ξεραθει και να την ξεφλουδισης.εκτος εαν βρεις καποιο πολυ ομορφο κορμο . :):)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...