Jump to content

H νέα μου εμφάνιση


Recommended Posts

Φίλοι μου σας παρουσιάζω την νέα μου εμφάνιση καθώς και τους κατοίκους:

2 blue gourami

2 silver shark (αν και εφόσον μεγαλώσουν υπάρχει δυνατότητα μετακίνησης σε 300lt)

3 tiger fish

2 clown

2 labeo alpino

2 πλακόστομους

1 μαχαιρόψαρο(αν και εφόσον μεγαλώσει υπάρχει δυνατότητα μετακίνησης σε 300lt)

post-2042-1161280563_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου σας παρουσιάζω την νέα μου εμφάνιση καθώς και τους κατοίκους:

2 blue gourami

2 silver shark (αν και εφόσον μεγαλώσουν υπάρχει δυνατότητα μετακίνησης σε 300lt)

3 tiger fish

2 clown

2 labeo alpino

2 πλακόστομους

1 μαχαιρόψαρο(αν και εφόσον μεγαλώσει υπάρχει δυνατότητα μετακίνησης σε 300lt)

Καλησπέρα καλό το ενυδρείο σου αλλά θα σε βάλω σε σκέψεις και διάβασμα, δηλαδή μπορείς να αλλάξεις το φόντο και να το κάνεις μαύρο θα έχεις καλύτερη αντίθεση. Για 96 λίτρα τα ψαράκια που έχεις είναι πολλά και γίνονται τα περισσότερα σε μεγάλο μέγεθος. Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο σου; Ξέρεις για την συμβατότητα των ψαρίων σου μεταξύ τους;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα καλό το ενυδρείο σου αλλά θα σε βάλω σε σκέψεις και διάβασμα, δηλαδή μπορείς να αλλάξεις το φόντο και να το κάνεις μαύρο θα έχεις καλύτερη αντίθεση. Για 96 λίτρα τα ψαράκια που έχεις είναι πολλά και γίνονται τα περισσότερα σε μεγάλο μέγεθος. Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο σου; Ξέρεις για την συμβατότητα των ψαρίων σου μεταξύ τους;

:blush:

Θα συμφωνήσω με τον Ιορδάνη και θα σου προτείνω να το γεμίσεις με φυτά!

;)

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου ευχαριστώ για τις προτάσεις και τις προτροπές σας. Όσο αφορά το μέγεθος όπως γράφω δεν υπάρχει πρόβλημα μελλοντικά, τώρα όσο αφορά το υπάρχων ενυδρείο αν υπολογίσουμε το ένας πόντος ψαριού για κάθε λίτρο νερό έχω ακόμη πολύ περιθώριο. Για την συμβίωση των κατοίκων μου διάβασα πριν τα πάρω και από ότι φαίνεται εδώ και πάνω από ένα μήνα που τα έχω δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα (το μαχαιρόψαρο μου άρεσε και το πήρα άλλα δεν φαίνεται να έχει πρόβλημα προς το παρόν. Φυτά έχω ένα Ceratophyllum demersum αριστερά πιασμένο σε βράχο, δεν έχω υπόστρωμα για να βάλω άλλα, σκέφτομαι μεγαλώνοντας αυτό να αντικαταστήσω κάποιο ψεύτικο από τα κλαδιά του. Φίλε Ιορδάνη έβαλα μαύρο φόντο και θεωρώ ότι με τη λάμπα φθορίου το μπλε-μοβ που έχω είναι καλύτερο

Link to comment
Share on other sites

...τώρα όσο αφορά το υπάρχων ενυδρείο αν υπολογίσουμε το ένας πόντος ψαριού για κάθε λίτρο νερό έχω ακόμη πολύ περιθώριο...

ΛΑΘΟΣ!

Αυτός ο κανόνας κατ' αρχήν, λέει 3 λίτρα για κάθε πόντο ψαριού (και όχι 1) και κατά δεύτερο λόγο, δεν είναι απόλυτος, αλλά "στο περίπου". Τα μεγαλύτερα ψάρια, χρειάζονται πολύ μεγαλύτερη αναλογία νερού/πόντο και πάντα ξεκινώντας από μια βάση των 50-60 λίτρων περίπου, σαν μίνιμουμ.

Μην υπολογίζεται πάντως έτσι την ιχθυοφόρτισή σας, είναι λάθος!

Link to comment
Share on other sites

ΛΑΘΟΣ!

Αυτός ο κανόνας κατ' αρχήν, λέει 3 λίτρα για κάθε πόντο ψαριού (και όχι 1) και κατά δεύτερο λόγο, δεν είναι απόλυτος, αλλά "στο περίπου". Τα μεγαλύτερα ψάρια, χρειάζονται πολύ μεγαλύτερη αναλογία νερού/πόντο και πάντα ξεκινώντας από μια βάση των 50-60 λίτρων περίπου, σαν μίνιμουμ.

Μην υπολογίζεται πάντως έτσι την ιχθυοφόρτισή σας, είναι λάθος!

Φίλε μου φιλόξενε σε ευχαριστώ για την υπόδειξη και σεβαστή που λόγω εμπειρίας θα έχεις δει πολλά παραπάνω πράγματα από εμένα.

Eνα βιβλίο της wardley που διαβάζω όμως λέει επακριβώς:

‘’Ένας γενικός κανόνας για τον αριθμό ψαριών στο ενυδρείο είναι 3 πόντοι ψαριού για κάθε 4 λίτρα νερό.’’

Και λίγο πιο κάτω συνεχίζει:΄΄Τα μεγάλα ψάρια χρειάζονται μεγαλύτερη επιφάνεια νερού από τα μικρά. Άλλα ψάρια πάλι όπως Betta και Gouramis που μπορούν να αναπνέουν αέρα κατευθείαν από την επιφάνεια του ενυδρείου εξαρτώνται λιγότερο από το οξυγόνο στο νερό.’’

Σκεπτόμενος λοιπόν τα παραπάνω έκανα την επιλογή των ψαριών μου.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου φιλόξενε σε ευχαριστώ για την υπόδειξη και σεβαστή που λόγω εμπειρίας θα έχεις δει πολλά παραπάνω πράγματα από εμένα.

Eνα βιβλίο της wardley που διαβάζω όμως λέει επακριβώς:

‘’Ένας γενικός κανόνας για τον αριθμό ψαριών στο ενυδρείο είναι 3 πόντοι ψαριού για κάθε 4 λίτρα νερό.’’

Και λίγο πιο κάτω συνεχίζει:΄΄Τα μεγάλα ψάρια χρειάζονται μεγαλύτερη επιφάνεια νερού από τα μικρά. Άλλα ψάρια πάλι όπως Betta και Gouramis που μπορούν να αναπνέουν αέρα κατευθείαν από την επιφάνεια του ενυδρείου εξαρτώνται λιγότερο από το οξυγόνο στο νερό.’’

Σκεπτόμενος λοιπόν τα παραπάνω έκανα την επιλογή των ψαριών μου.

Σύμφωνα με τα όσα γράφεις θα σου πρότεινα να ξανακοιτάξεις την όλη σύνθεση και να μελετήσεις προσεκτικά το προφίλ του κάθε είδους που έχεις!

Αυτά που λές ισχύουν για το οξυγόνο που υπάρχει στο ενυδρείο και για τα συγκεκριμένα είδη ψαριών!

Δυστυχώς δεν ισχύουν για την μόλυνση που προκαλούν στο νερό και για την δυνατότητα του φίλτρου μας να ανταπεξέλθει ικανοποιητικά!

Το όλο ζήτημα είναι πολυπαραγοντικό!

Έγινε επεξεργασία - kouzman
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα θα πρέπει να αναρωτηθείς και τι ιχθυοφότριση μπορεί να δεχτεί το φίλτρο σου και αν δεν με γελούν τα μάτια μου είναι εσωτερικό.Μπορείς να μας πεις τι συνθήκες νερού επικτρατούν στο νερό σου;Συν τοις άλλοις κάποια από τα ψαράκια σου έχουν επιθετική συμπεριφορά.Επίσης θα πρέπει να αναλογιστείς ότι κάθε ψάρι παράγει είτε περισσότερη αμμωνία είτε λιγότερη.Χωρίς να θέλω να σε θίξω μήπως θα πρέπει να διαβάσεις λίγο παραπάνω.

Πάντα Φιλικά

Ιορδάνης.

Link to comment
Share on other sites

ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΡΩΤΗΣΑΤΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΥΓΡΩΝ ΤΕΣΤ ΤΗΣ SERA ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ:

ΝΗ3-ΝΗ4: 0,003

ΚΗ:5dkh

PH:7

NO3:10mg/l

NO2:0mg/l

GH:10

Τα ψαράκια μου αν και φοβόμουν οτι θα έχουν επιθετική συμπεριφορά ευτυχώς ολα πάνε μια χαρά. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον απλά αν παρατηρήσω οποιαδήποτε επιθετική συμπεριφορά είμαι έτοιμος. Αν και να σας πω την αλήθεια για το μόνο που φοβάμαι πλέον μετά από 40 μέρες που συμβιώνουν τα ψαράκια μου είναι το μαχαιρόψαρο.

Link to comment
Share on other sites

Συνεχής παρατήρηση και σου προτείνω να βάλεις στο πρόγραμμα την αγορά μεγαλύτερου ενυδρείου για να διαμορφώσεις καλύτερα την υπάρχουσα σύνθεση!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...