Jump to content

Γέννα


Recommended Posts

Ειδα καποιο γκαπι να στριμώχνει ενα μωρό γκαπάκι και να το τρωει αμασητο,μήπως έπρεπε να βαλω γεννήστρα;Είπα να τα αφήσω όλα στην φύση μια και εχω ελευθερο στην επιφανεια κερατόφυλλο και το ενυδρειο ειναι φυτευμένο...Αλήθεια ξέρει κανείς στο περίπου να μου πεί πόσα γκαπάκια γεννάει μια γκαπίνα σε κάθε γέννa;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 68
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ειδα καποιο γκαπι να στριμώχνει ενα μωρό γκαπάκι και να το τρωει αμασητο,μήπως έπρεπε να βαλω γεννήστρα;Είπα να τα αφήσω όλα στην φύση μια και εχω ελευθερο στην επιφανεια κερατόφυλλο και το ενυδρειο ειναι φυτευμένο...Αλήθεια ξέρει κανείς στο περίπου να μου πεί πόσα γκαπάκια γεννάει μια γκαπίνα σε κάθε γέννa;

Δεν ξερω ποσα γεννανε...παντος προχθες γεννησε και η δικια μου...5 μικρουλικα...τα ταιζω παρα πολυ λεπτι τροφη...!την μαμα τους :) την ειδα αδιαφορη βασικα...τα βλεπει δεν τα πηραζει τπτ...και την εχω σε 15 λιτρα με μια ανυβια και κατι αλλα μικρα φυτακια...!Πηστευω επειδη την ταιζω συχνα...δεν πηναει με αποτελεσμα να μην τα βλεπει σαν τροφη :) ...αφου περανει απο μπροστα της το πιτσιρικι...και αυτην τπτ...απλος καμια φορα λιγο σαν απο περιεργεια παει να το πηραξει...αλλα το μικρο φευγει και τελος..αυτο....!

Link to comment
Share on other sites

Ειδα καποιο γκαπι να στριμώχνει ενα μωρό γκαπάκι και να το τρωει αμασητο,μήπως έπρεπε να βαλω γεννήστρα;Είπα να τα αφήσω όλα στην φύση μια και εχω ελευθερο στην επιφανεια κερατόφυλλο και το ενυδρειο ειναι φυτευμένο...Αλήθεια ξέρει κανείς στο περίπου να μου πεί πόσα γκαπάκια γεννάει μια γκαπίνα σε κάθε γέννa;

Και εγω εχω δει πολλα μικρα μου να τα τρωνε.Αστα στη φυση ειναι ολα.Αμα σου μεινουν πολλα δεν θα εχεις και τι να τα κανεις.Να ευχεσε να σου μεινει μια πενταδα(στανταρ θα σου μεινει,εμενα καμια δεκαρια επιζουν)

Link to comment
Share on other sites

εμένα πριν 2,5 εβδομαδες μου γεννησε μια γκαπίνα 9 μικρα. από αυτά πρόλαβα και έσωσα τα 3 (τα άλλα φαγώθηκαν από ξιφοφόρους). Τώρα έχουν μεγαλώσει αρκετά αλλά τα έχω ακόμα μέσα στη γεννήστρα. Σε καμιά δεκαριά μέρες περίπου θα τα αφήσω ελεύθερα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω εχω δει πολλα μικρα μου να τα τρωνε.Αστα στη φυση ειναι ολα.Αμα σου μεινουν πολλα δεν θα εχεις και τι να τα κανεις.Να ευχεσε να σου μεινει μια πενταδα(στανταρ θα σου μεινει,εμενα καμια δεκαρια επιζουν)

Αμην μακαρι να μου μεινουν να χαρω και εγω λιγακι,ο λογος που εδωσα τα παλια ψαρια μου και εκανα γκαποπλατυ ενυδρειο ηταν οτι ηθελα να δω γεννες και να μου ζησουν...

Link to comment
Share on other sites

εμένα πριν 2,5 εβδομαδες μου γεννησε μια γκαπίνα 9 μικρα. από αυτά πρόλαβα και έσωσα τα 3 (τα άλλα φαγώθηκαν από ξιφοφόρους). Τώρα έχουν μεγαλώσει αρκετά αλλά τα έχω ακόμα μέσα στη γεννήστρα. Σε καμιά δεκαριά μέρες περίπου θα τα αφήσω ελεύθερα.

132lt juwel φυτευμένο δεν εχω βαλει καθόλου γεννήστρα μέσα ευελπιστο καποια να σωθουν δεν θελω να τα στρεσαρω και βαλε βγαλε σε γεννηστρες.

Link to comment
Share on other sites

TetraMin-Baby.jpgΑυτό αγόρασα σήμερα το πρωί για τα μωράκια μου(3 στον αριθμό μέχρι στιγμής) που τελικά τα έβαλα σε μια γεννηστρα που γυρω γυρω ειναι απο τούλι ή κάτι τέτοιο.Πόσες φορές την μέρα να ταίζω;
Link to comment
Share on other sites

Κατ΄αρχήν να τα χαίρεσαι, και να είσαι σίγουρος πως θα έρθουν και άλλα.

Εγώ όποτε έχω γέννα στο ενυδρείο του γραφείου που έχω guppies ταϊζω 5-6 φορές την ημέρα (ή όποτε περνάω μπροστά από το ενυδρείο ) μέχρι να γίνουν 1 εκ. και μετά 3 φορές.

Γεννήτρα θα χρειαστείς σίγουρα και μάλιστα αφού θέλεις να κάνεις γέννες χρειάζεσαι 2. Μια για να γεννάει η θυληκιά και να μην τρώγονται τα μικρά και μια για να τα μεταφέρεις για μετά. Εκεί μπορεί να έχεις μικρά από διάφορες γέννες. Αυτή μπορεί να είναι απο τούλι, η άλλη όμως θα είναι καλό να είναι από τις πλαστικές για να προφυλάσει τα μικρά και απο την θυληκιά.

Link to comment
Share on other sites

TetraMin-Baby.jpgΑυτό αγόρασα σήμερα το πρωί για τα μωράκια μου(3 στον αριθμό μέχρι στιγμής) που τελικά τα έβαλα σε μια γεννηστρα που γυρω γυρω ειναι απο τούλι ή κάτι τέτοιο.Πόσες φορές την μέρα να ταίζω;

:thumbup: Αυτη εχω και εγω

Link to comment
Share on other sites

Κατ΄αρχήν να τα χαίρεσαι, και να είσαι σίγουρος πως θα έρθουν και άλλα.

Εγώ όποτε έχω γέννα στο ενυδρείο του γραφείου που έχω guppies ταϊζω 5-6 φορές την ημέρα (ή όποτε περνάω μπροστά από το ενυδρείο ) μέχρι να γίνουν 1 εκ. και μετά 3 φορές.

Γεννήτρα θα χρειαστείς σίγουρα και μάλιστα αφού θέλεις να κάνεις γέννες χρειάζεσαι 2. Μια για να γεννάει η θυληκιά και να μην τρώγονται τα μικρά και μια για να τα μεταφέρεις για μετά. Εκεί μπορεί να έχεις μικρά από διάφορες γέννες. Αυτή μπορεί να είναι απο τούλι, η άλλη όμως θα είναι καλό να είναι από τις πλαστικές για να προφυλάσει τα μικρά και απο την θυληκιά.

Σε πολλα αρθρα εχω διαβασει οτι να μην βαζουμε γεννηστρες αλλα δεν θα μπορούσα να έβλεπα τα μικρα να προσπαθουν να επιβιωσουν απο τα μεγαλα.Ειμαι και πατέρας και με επιασε το στοργικό μου.Εγω λέω να τις αφηνω να γεννανε στο ενυδρειο αφου εχω και κερατόφυλλο και μόλις τα εντοπίζω να τα βάζω μεσα στην γεννήστρα όσα μπορώ για προφύλαξη....Πόσες μέρες να τα αφήσω στην γεννήστρα περίπου;

Link to comment
Share on other sites

:thumbup: Αυτη εχω και εγω

Πως ταίζεις;Εγώ άνοιγω την τροφή βαζω μια οδοντογλυφίδα στο νερό μετά μέσα στην τροφή και ότι κολλάει πάνω της το βυθίζω με την οδοντογλυφίδα στην γεννήστρα και ταιζω..

Link to comment
Share on other sites

Πως ταίζεις;Εγώ άνοιγω την τροφή βαζω μια οδοντογλυφίδα στο νερό μετά μέσα στην τροφή και ότι κολλάει πάνω της το βυθίζω με την οδοντογλυφίδα στην γεννήστρα και ταιζω..

εγω βγαζω το καπακι και γεμιζω τη μυτη ενος κουταλιου

Link to comment
Share on other sites

εγω βγαζω το καπακι και γεμιζω τη μυτη ενος κουταλιου

Ωραια μέθοδος και αυτη......να σε ρωτησω πόσες μέρες τα βγαζεις απο την γεννήστρα;

Link to comment
Share on other sites

Ωραια μέθοδος και αυτη......να σε ρωτησω πόσες μέρες τα βγαζεις απο την γεννήστρα;

2-3 εβδομαδες

Link to comment
Share on other sites

2-3 εβδομαδες

Μετραω απο σήμερα :thumbup::D

Link to comment
Share on other sites

GuppyLover21 πειραζει που εβαλα λιγο κερατοφυλλο μεσα στην γενηστρα για να αισθάνονται πιο άνετα;

Link to comment
Share on other sites

2-3 εβδομαδες

και 1 μηνα θα ελεγα εγω..οταν θα ειναι περιπου 1.5cm.μην το ρισκαρης!

Link to comment
Share on other sites

GuppyLover21 πειραζει που εβαλα λιγο κερατοφυλλο μεσα στην γενηστρα για να αισθάνονται πιο άνετα;

Ποσα σου γέννησε? αν εχεις πολλα μικρα δεν χριαζετε κερατοφυλο.. καλύτερα και για να μην παγιδεύεται και η τροφη πανω στο φυτο . :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ποσα σου γέννησε? αν εχεις πολλα μικρα δεν χριαζετε κερατοφυλο.. καλύτερα και για να μην παγιδεύεται και η τροφη πανω στο φυτο . :thumbup:

Καλημέρα christos k εχω βάλει στην γεννήστρα 3 αλλά κάποια στιγμή έχω δεί και μέσα στο ενυδρείο πίσω απο φυτά να είναι και άλλα αριθμό συνολικό δεν ξέρω.Να το βγάλω λές το κερατοφυλο απο την γεννήστρα ;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα christos k εχω βάλει στην γεννήστρα 3 αλλά κάποια στιγμή έχω δεί και μέσα στο ενυδρείο πίσω απο φυτά να είναι και άλλα αριθμό συνολικό δεν ξέρω.Να το βγάλω λές το κερατοφυλο απο την γεννήστρα ;

Αλλη μια μερα που πάνε όλα καλά δόξα τον θεό δεν βλέπω την ώρα να δώ τα μικρά μου να ειναι ελεύθερα δίπλα στα μεγάλα..

Link to comment
Share on other sites

Αλλη μια μερα που πάνε όλα καλά δόξα τον θεό δεν βλέπω την ώρα να δώ τα μικρά μου να ειναι ελεύθερα δίπλα στα μεγάλα..

Βάλε κερατόφυλλο όπως είπες θα αισθάνονται πιο άνετα :blush:

Απλά όταν ταίζεις αν θες κάνε λίγο πιο πέρα το κερατόφυλλο για να πέφτει η τροφή χωρίς να μπλέκεται στο φυτό

Εγώ προσωπικά όταν είχα γέννα τάιζα 3 φορές την ημέρα μια μικρη ποσότητα τροφής.

Μετά από μια βδομάδα τροφής για μωρών τάισα τροφή δικιάς μου παρασκευής.

Βάλε αν θες καμία φωτο να θαυμάσουμε!!! :thumbup:

Υ.Γ.(Πρώτη γέννα ε;;; :thumbup::thumbup::P )

Σίγουρα υπάρχουν κι άλλα μωρά

:D

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη για την αργοπορημενη μου απαντηση :thumbup: . Οτι σου ειπε και ο bbeta θα σου ελεγα :D

Link to comment
Share on other sites

Βάλε κερατόφυλλο όπως είπες θα αισθάνονται πιο άνετα :blush:

Απλά όταν ταίζεις αν θες κάνε λίγο πιο πέρα το κερατόφυλλο για να πέφτει η τροφή χωρίς να μπλέκεται στο φυτό

Εγώ προσωπικά όταν είχα γέννα τάιζα 3 φορές την ημέρα μια μικρη ποσότητα τροφής.

Μετά από μια βδομάδα τροφής για μωρών τάισα τροφή δικιάς μου παρασκευής.

Βάλε αν θες καμία φωτο να θαυμάσουμε!!! :thumbup:

Υ.Γ.(Πρώτη γέννα ε;;; :thumbup::thumbup::P )

Σίγουρα υπάρχουν κι άλλα μωρά

:D

Nα βάλω κερατόφυλλο μέσα στην γεννήστρα λές;Και εγώ τρείς φορές ταίζω.Όπως είδα μέσα στο ενυδρείο το μεσημέρι ειναι και άλλα 2 ή 3 που κρύβονται.Φωτογραφίς θα ανεβάσω σε λίγο

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη για την αργοπορημενη μου απαντηση :thumbup: . Οτι σου ειπε και ο bbeta θα σου ελεγα :thumbup:

Να είσαι καλά... :thumbup::D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα όλα καλά και σήμερα τα ψαράκια παίζουν χαρούμενα μέσα στην γενήστρα 3 και αλλα τόσα έξω μεσα στο ενυδρείο μια ερώτηση να κάνω,χρειάζετε να κάνω καθημερινα αλλαγές νερού στο ενυδρείο;Αυτό που κάνω είναι καθημερινά να προσθέτω 2 λίτρα νερό....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...