Jump to content

Γέννα


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 68
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα σου ελεγα να κανεις καθε 3-4 μερες αλλαγη :thumbup:

Κανονικη αλλαγή κάθε 4 μέρες λές....μάλιστα θα κανω μια αυριο λοιπόν.....γιατί όμως τόσο συχνά;

Link to comment
Share on other sites

Eκανα σήμερα μια αλλαγή νερού και βλέπουμε.....

Link to comment
Share on other sites

Τα μικρα θελουν πεντακαθαρο νερο για να αντεξουν!

Kάθε 4 με 5 μέρες οπότε κάνω αλλαγές νερού....αααα σημερα μεσα στην γεννήστρα εχω 4 απο 3 που ειχα και μερικά είναι μέσα στο ενυδρείο ελεύθερα.... :thumbup::D

Link to comment
Share on other sites

Kάθε 4 με 5 μέρες οπότε κάνω αλλαγές νερού....αααα σημερα μεσα στην γεννήστρα εχω 4 απο 3 που ειχα και μερικά είναι μέσα στο ενυδρείο ελεύθερα.... :thumbup::D

Ωραια.Δεσ και αυτο το ποστ μου http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=60639 οπυ φτιαχνεις δικη σου τροφη την οποια λατρευουν τα μικρα σου

Link to comment
Share on other sites

Kάθε 4 με 5 μέρες οπότε κάνω αλλαγές νερού....αααα σημερα μεσα στην γεννήστρα εχω 4 απο 3 που ειχα και μερικά είναι μέσα στο ενυδρείο ελεύθερα.... :thumbup::D

Καλο θα ήταν αν εχεις σκοπό γενικά να κρατάς τα μικρά..επειδή όταν θα αρχίσεις να "ελεχις" την παραγωγή δεν θα εχεις μονο 1-2 αλλα σε κάθε γεννα ανάλογα με το ποσο μεγάλη είναι η θηλύκια θα βλέπεις περίπου μέσο ορο 30-50 μικρά..Τότε καλύτερα να paris και εσύ όπως έκανα και εγώ ένα 20-40λίτρο για τα μικρά μονο !! επειδή ο πληθυσμός τους κάθε μηνα αυξάνεται.επίσης για την καλύτερη ανάπτυξη τον μικρό καλο θα ήταν αν εχεις την άνεση να τα μεταφέρεις μονα τους σε πιο μικρό ενυδρείο και την θερμοκρασία στου 29.

Επίσης μην αύξησης την θερμοκρασία στο γενικό ενυδρείο που τα εχεις τώρα επειδή είναι κρίμα τα υπόλοιπα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια.Δεσ και αυτο το ποστ μου http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=60639 οπυ φτιαχνεις δικη σου τροφη την οποια λατρευουν τα μικρα σου

Mιας και μου εφεραν απο το χωριό φρέσκα αυγα για την κόρη μου ευκαιρία να φάνε και τα ψάρια μου χωριάτικα αυγα.... :thumbup::D

Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ήταν αν εχεις σκοπό γενικά να κρατάς τα μικρά..επειδή όταν θα αρχίσεις να "ελεχις" την παραγωγή δεν θα εχεις μονο 1-2 αλλα σε κάθε γεννα ανάλογα με το ποσο μεγάλη είναι η θηλύκια θα βλέπεις περίπου μέσο ορο 30-50 μικρά..Τότε καλύτερα να paris και εσύ όπως έκανα και εγώ ένα 20-40λίτρο για τα μικρά μονο !! επειδή ο πληθυσμός τους κάθε μηνα αυξάνεται.επίσης για την καλύτερη ανάπτυξη τον μικρό καλο θα ήταν αν εχεις την άνεση να τα μεταφέρεις μονα τους σε πιο μικρό ενυδρείο και την θερμοκρασία στου 29.

Επίσης μην αύξησης την θερμοκρασία στο γενικό ενυδρείο που τα εχεις τώρα επειδή είναι κρίμα τα υπόλοιπα ψαρια.

Πόσα γκάπι και πόσα πλάτι μπορω να φιλοξενήσω στο ηδη υπάρχων 136 λίτρα ενυδρείο μου;Ρωταω για να ξέρω πρίν πάρω το 20 λιτρο..

Link to comment
Share on other sites

Πόσα γκάπι και πόσα πλάτι μπορω να φιλοξενήσω στο ηδη υπάρχων 136 λίτρα ενυδρείο μου;Ρωταω για να ξέρω πρίν πάρω το 20 λιτρο..

:thumbup::D:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τωρα δεν ξερω εαν φανω σωστος αλλα νομιζω 2 χαρεμακια απο το καθε ειδος

μμμμ... εγώ πάντως θα έλεγα 2 χαρεμάκια γκάππυ και ένα πλάτυ ή και λιγότερο αν έχεις σκοπό να βγάλεις δικά σου χαρεμάκια από δικές σου αναπαραγωγές.

φώτο ακόμη δεν είδαμε :thumbup::D:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

φώτο ακόμη δεν είδαμε :thumbup::D:thumbup:

φωτο παιδιά κολλάμε ακόμα στο ζουμάρισμα των μικρών καντε υπομονή και θα έχετε σύντομα :thumbup::P

Link to comment
Share on other sites

φωτο παιδιά κολλάμε ακόμα στο ζουμάρισμα των μικρών καντε υπομονή και θα έχετε σύντομα :):D

Oλα καλά μέχρι στιγμής αλλα ακόμα όχι φωτο κολλάω τεχνικα......πότε περίπου να βγαλω τα μικρα απο την γεννήστρα;

Link to comment
Share on other sites

Oλα καλά μέχρι στιγμής αλλα ακόμα όχι φωτο κολλάω τεχνικα......πότε περίπου να βγαλω τα μικρα απο την γεννήστρα;

πόσο μέγεθος έχουν;;;

τι ανάπτυξη;;;

ηλικία;;;;

Link to comment
Share on other sites

πόσο μέγεθος έχουν;;;

τι ανάπτυξη;;;

ηλικία;;;;

30/04/2011 γεννηθηκαν και αυτες τις μέρες τα βλέπω ότι ειναι πλέον σε ενα καλό μέγεθος τι λέτε να τα αφήσω ελεύθερα εκτός γεννήστρας; <_<:D Αυριο το πρωι θα προσπαθησω να βγάλω και φωτο :huh::huh:

Link to comment
Share on other sites

30/04/2011 γεννηθηκαν και αυτες τις μέρες τα βλέπω ότι ειναι πλέον σε ενα καλό μέγεθος τι λέτε να τα αφήσω ελεύθερα εκτός γεννήστρας; <_<:D Αυριο το πρωι θα προσπαθησω να βγάλω και φωτο :huh::huh:

Θεωρητικά πρέπει να τα αφήσεις

Link to comment
Share on other sites

30/04/2011 γεννηθηκαν και αυτες τις μέρες τα βλέπω ότι ειναι πλέον σε ενα καλό μέγεθος τι λέτε να τα αφήσω ελεύθερα εκτός γεννήστρας; <_<:D Αυριο το πρωι θα προσπαθησω να βγάλω και φωτο :huh::huh:

Κανονικά πρέπει να τα βγάλεις πάνω στο μήνα ή και λίγο πιο νωρίς για να μην πάθουν νανισμό!

Αν η ανάπτυξη τους είναι καλή τα μεγάλα δεν πρόκειται να τα πειράξουν.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά πρέπει να τα βγάλεις πάνω στο μήνα ή και λίγο πιο νωρίς για να μην πάθουν νανισμό!

Αν η ανάπτυξη τους είναι καλή τα μεγάλα δεν πρόκειται να τα πειράξουν.

Tα εβγαλα σήμερα παιδιά και επεσε μεγαλο κυνηγητο <_<:D:huh:

Να και καποιες φωτογραφιες μεσα απο την γεννήστρα ότι μπόρεσα

PB050001.jpg

PB050002.jpg

PB050003.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...