Jump to content

Πρόβλημα με thermo-filter eheim


Zorba_The_Freak

Recommended Posts

Εδώ και 7-8 μήνες έχω ένα 2327 eheim wet/dry thermo-filter.

Εχτές παρατήρησα ότι η θερμοκρασία που δείχνει είναι 2 βαθμούς μεγαλύτερη από αυτή που έδειχναν δυο απλά θερμόμετρα που έχω μέσα στο ενυδρείο.

Έβγαλα και καθάρισα τον σένσορα αλλά τίποτα.

Καμμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει? Μήπως χρειάζεται καλιμπράρισμα?

Το πρόβλημα είναι ότι το χρειάζομαι για να θερμαίνω το νερό αλλιώς θα το έβγαζα τελείως.

Link to comment
Share on other sites

Λογικα θα πρεπι να εχεις προβλημα με καλιμπραρισμα .Στο σαιτ της eheim ισως να υπαρχουν πληροφοριες.Παντως εγω προτειμω τις κλασικες μεθοδους θερμανσης.

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρρασία έχει σταθερή απόκληση 2 βαθμών? Δηλαδή αν χαμηλώσεις τη θερμοκρασία 1 βαθμό στο θερμοστάτη θα κατέβει 1 βαθμό και στα θερμόμετρα? Αν είναι σταθερή η απόκληση τότε δεν υπάρχει λόγος να αλλάξεις τον θερμοστάτη.

Πάντως στους θερμοστάτες της Jager υπάρχει δυνατότητα "καλιμπραρίσματος" +- 2 βαθμούς οπότε είναι πολύ πιθανό το ίδιο να ισχύει και στους θερμοστάτες της Eheim. Δες μήπως υπάρχει κάποια τάπα εκεί που γράφει τη θερμοκρασία ο θερμοστάτης. Αν υπάρχει, την τραβάς έξω και ρυθμίζεις τη θερμοκρασία εκεί που δείχνει το θερμόμετρο.

Έγινε επεξεργασία - liquid
Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρρασία έχει σταθερή απόκληση 2 βαθμών? Δηλαδή αν χαμηλώσεις τη θερμοκρασία 1 βαθμό στο θερμοστάτη θα κατέβει 1 βαθμό και στα θερμόμετρα? Αν είναι σταθερή η απόκληση τότε δεν υπάρχει λόγος να αλλάξεις τον θερμοστάτη.

Πάντως στους θερμοστάτες της Jager υπάρχει δυνατότητα "καλιμπραρίσματος" +- 2 βαθμούς οπότε είναι πολύ πιθανό το ίδιο να ισχύει και στους θερμοστάτες της Eheim. Δες μήπως υπάρχει κάποια τάπα εκεί που γράφει τη θερμοκρασία ο θερμοστάτης. Αν υπάρχει, την τραβάς έξω και ρυθμίζεις τη θερμοκρασία εκεί που δείχνει το θερμόμετρο.

Ναι ακριβώς αυτό έχω κάνει. Το ρύθμισα στους 27,5 περιπου βαθμούς για να έχω στην πραγματικότητα 25,5-26 που θέλω.

Δεν είναι κανονικός θερμοστάτης. Το φίλτρο μέσα έχει στον πάτο μία μεγάλη αντίσταση, υπάρχει μια οθόνη που συνδέεται με καλώδιο με την αντίσταση και η οποία έχει και ένα περιστροφικό κουμπί που ρυθμίζεις τη θερμοκρασία, και έναν σένσορα που μπαίνει μέσα στο ενυδρείο και συνδέεται με την οθόνη με ένα άλλο καλώδιο.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όλα τα θερμαντικά σώματα είναι ευάλωτα στην υγρασία φίλε Zorba και είναι ένα συνηθισμένο φαινόμενο οι θερμαντήρες σταδιακά να αποκλίνουν από την τιμή ρύθμισης. Αυτό έχει να κάνει με την υγρασία που περνά και επηρεάζει την αντίσταση και άρα το θερμίστορ. Προσωπικά θεωρώ ότι εάν δε σου δίνει κατασκευαστικά να το καλιμπράρεις τότε δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...