Jump to content

ΠΟΣΑ ΕΧΕΤΕ


ΕΝΥΔΡΙΑ  

315 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

οσοι θελουν ας γραψουν και πλιροφοριες για το/τα ενυδρεια τους (φιλτρα, αεραντλιες , αντλιες, co2 κ.τ.λ)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 74
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

τα παιδια παιζει.........

ΑΣ ΤΟΝ ΣΥΜΜΑΖΕΨΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ,και

επισης να μην γινεται ο καθενας να ανοιγει ψηφοφοριες...ετσι για να τις ανοιγει......για πλακα...

ΕΛΕΟΣ.....

Link to comment
Share on other sites

...χεχε,και τωρα που το σκεφτομαι τελικα γελασα πολυ με τον τιτλο,αφου με παρεπεμψε αλλου.......ισως τελικα να χρειαζεται μια ψηφοφορια για τα χρηματα που μαςε τρωει αυτο το ωραιο χομπι........

Link to comment
Share on other sites

Xεχε, 35 ενυδρεία δεν έχουν ούτα τα καταστήματα της περιοχής μου, πόσο μάλλον να υπάρχει χομπύστας με τόσα! :)

Παρόλαυτα η ψηφοφορία θα ήταν καλή αν ήταν σε λογικά πλαίσια τα νούμερα... :blush: Πάνω από 10 ενυδρεία δεν πιστεύω ότι υπάρχει κανείς που να διαθέτει, αλλιώς ;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή που μιλάμε: 11 σε λειτουργία, 1 άδειο, 1 που κατασκευάζεται και 1 που έρχεται την επόμενη εβδομάδα... ;)

Και κάμποσα πλαστικά δοχεία, βοηθητικά...

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Μην το κατηγορείται το παιδί.Είναι ένας καλός τρόπος να μάθει τι χρησιμοποιούν οι περισσότεροι χομπίστες και να ανεβάσει το νούμερο των δημοσιεύσεων του.Κάπου διάβασα που ρωτούσε με ποιο τρόπο θα εμφανίζεται ολόκληρη η λέξη aquazone.

Είναι και 11 χρονών.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει βρε παιδια μη βαρατε!Δεν εγινε και κανενα κακο!Μην τον αποθαρρυνουμε κιολας τον φιλο μας...

Link to comment
Share on other sites

οχι ενταξει ενταξει!!!filoxenos οταν λες πολλα πλαστικα δοχεια τι ενοει μηκος πλατος υψος υλικο.

Link to comment
Share on other sites

Διάφορα, από 6 έως 30 λίτρα.

Link to comment
Share on other sites

τα παιδια παιζει.........

ΑΣ ΤΟΝ ΣΥΜΜΑΖΕΨΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ,και

επισης να μην γινεται ο καθενας να ανοιγει ψηφοφοριες...ετσι για να τις ανοιγει......για πλακα...

ΕΛΕΟΣ.....

Ήμαρτον klaz το παιδάκι...εσύ δηλαδή δεν φλυαρείς ποτέ σου;

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε, πλαστικά... Τι άλλο υλικό εννοείς?

Εχω διάφορα πλαστικά δοχεία, σε διάφορες διαστάσεις, για διάφορες βοηθητικές χρήσεις (απομόνωση Μονομάχων, κλαδέματα, "νοσοκομείο", "γεννήστρες", δοχεία για μεταφορές, δοχεία για αλλαγές νερού, μεγάλωμα μωρών κλπ)

Link to comment
Share on other sites

ρωτησα γιατι σκευτομαι να παρω κι εγω γιατι θα με βωλεψουν πολυ.απου που μπωρω να πρωμιθευτω;

Link to comment
Share on other sites

Προς τον Γιώργο Μαύρο τελείως φιλικά και συμβουλευτικά.

Γεννηθείς 8 Απριλίου 1995 πόσο Guru του είδους μπορεί να είσαι. Για να είσαι Guru πρέπει να έχεις διαβάσει πολύ και όταν λέμε πολύ εννοούμε πάρα πολύ καθώς επίσης να έχεις ασχοληθεί με τα ενυδρεία χρόνια γιατί η γνώση αποκτάτε μέσα από τις εμπειρίες. Αν όντως δεν θεωρείς τον εαυτό σου Guru του είδους καλό θα ήταν να το αφαιρέσεις από το προφίλ σου για ένα και μόνο λόγο. Δίνοντας κάποια απάντηση σε φίλο του aquazone η οποία μπορεί να μην είναι σωστή και βέβαια καταστρεπτική για εκείνον, βλέποντας το προφίλ σου θα την λάβει σοβαρά υπ όψη του. Εγώ δεν μπορώ να σε αμφισβητήσω βέβαια αλλά παρακολουθώντας τον τελευταίο καιρό την συνομιλία σου μου δημιουργούνται υποψίες.

Σε μια απάντηση που σου είχαμε δώσει παλαιότερα γιατί guppy 5 μηνών που έχεις στην κατοχή σου δεν έχουν μεγάλο μέγεθος υποψιάζομαι ότι έχοντας τα σε «ενυδρείο» 0.5 λίτρων (όπως είδα στο προφίλ σου) μάλλον είναι η απάντηση. Στα ψαράκια μας πρέπει να προσφέρουμε το καλύτερο δυνατόν περιβάλλον διαβίωσης, το οφείλουμε σε αυτά και στον εαυτό μας πίστεψε με.

Φιλικά και χωρίς να θέλω να σε θίξω ή να σε προσβάλλω (απλά φιλικά)

Άρης

Link to comment
Share on other sites

Καλά όλα αυτά, αλλά μην παραλείπουμε ότι το guru μπορεί να χρησιμοποιηθεί και με δόση... χιούμορ από κάποιον χρήστη... Εξάλλου γι αυτό μπήκε και στις επιλογές, φαντάζομαι.

Επίσης καλό θα ήταν, όποιος θέλει να δώσει συμβουλές τέτοιου είδους, να το κάνει με pm και όχι δημοσίως. Τότε μόνον διασφαλίζεται η μη προσβολή, πιθανώς...

(και όλα αυτά, καλοπροαίρετα επίσης...) ;)

ρωτησα γιατι σκευτομαι να παρω κι εγω γιατι θα με βωλεψουν πολυ.απου που μπωρω να πρωμιθευτω;

Τα μικρά τα 6λιτρα, τα πήρα από ζαχαροπλαστείο (βάζουν μέσα το παγωτό χύμα, το καλοκαίρι. Εάν ζητήσεις, μπορεί να σου δώσουν. Είναι ιδανικά, γιατί είναι ψηλά. Θέλουν πολύ καλό καθάρισμα, όμως.

Τα μεγαλύτερα, θέλει ψάξιμο... Σε Σούπερ Μάρκετ ή είδη σπιτιού ή αλλού....

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Καλά όλα αυτά, αλλά μην παραλείπουμε ότι το guru μπορεί να χρησιμοποιηθεί και με δόση... χιούμορ από κάποιον χρήστη... Εξάλλου γι αυτό μπήκε και στις επιλογές, φαντάζομαι.

Επίσης καλό θα ήταν, όποιος θέλει να δώσει συμβουλές τέτοιου είδους, να το κάνει με pm και όχι δημοσίως. Τότε μόνον διασφαλίζεται η μη προσβολή, πιθανώς...

(και όλα αυτά, καλοπροαίρετα επίσης...)

Έκανα την αναφορά μου δημοσίως διότι όποιος δηλώνει Guru για χαβαλέ και δίνει λάθος απαντήσεις για χαβαλέ μπορεί να προκαλέσει προβλήματα σε μέλη που δεν έχουν εμπειρία και θα λάβουν τις καλοπροαίρετες κατά τα άλλα συμβουλές ως συμβουλές από Guru. Θεωρώ ότι σε αυτό το θέμα πρέπει να υπάρχει και η σχετική υπευθυνότητα και όχι η χιουμοριστική διάθεση. Όποιος αγόραζε τα ενυδρεία του φίλου μας μάλλον θα είχε προβλήματα (και τα κατασκεύαζε ένα Guru του είδους).

Δεν έχω σκοπό να αποθαρρύνω τον φίλο μας ούτε να τον προσβάλω αλλά να προστατέψω όσους μπαίνουν στο aquazone και αισθάνονται εμπιστοσύνη σε αυτά που θα τους συμβουλέψουν.

Θέλω να συγχαρώ τον φίλο μας για τις προσπάθειες που καταβάλει και αν συνεχίσεις να αγαπάει αυτό το χόμπι θα καταφέρει πολλά στο μέλλον. Όλα με μέτρο και σοβαρότητα.

Φιλικά

Άρης

Link to comment
Share on other sites

Το εχετε τσακισει το παιδακι τι προβλημα εχετε μαζι του δεν μπορω να καταλαβω. Ο καθενας μπορει να γραφει στο προφιλ του οτι θελει δεν θα του πει κανεις τι να γραψει ειναι καθαρα θεμα δικης του επιλογης. Εξαλλου και η Αρκετα καλη εμπειρια που μπορει να βαλει καποιος γιατι θεωρει τον εαυτο του κορυφη απ τις απαντησεις του και μονο να δειχνει πως ειναι πατος. Για αυτο καλο θα ειναι να μην κρεμαμαι τους ανθρωπους ειναι ντροπη

Link to comment
Share on other sites

Τα μικρά τα 6λιτρα, τα πήρα από ζαχαροπλαστείο (βάζουν μέσα το παγωτό χύμα, το καλοκαίρι. Εάν ζητήσεις, μπορεί να σου δώσουν. Είναι ιδανικά, γιατί είναι ψηλά. Θέλουν πολύ καλό καθάρισμα, όμως.

Τα μεγαλύτερα, θέλει ψάξιμο... Σε Σούπερ Μάρκετ ή είδη σπιτιού ή αλλού....

Επίσης στα είδη κυγκελαρίας, που πουλάνε βίδες, πινέλα, μπογιές, αλυσίδες......κλπ μπορείς να βρείς 25λιτρα ντεπόζιτα σε χαμηλό κόστος.

Τα καλύτερα είναι τα λευκά, γιατί τα χρωματιστά μπορεί να ξεβάφουν και να αλλοιώνονται. Αφού πάρεις κάποιο από αυτά, με ένα κοφτερό μαχαίρι ή μια φαλτσέτα, ΠΡΟΣΕΧΟΝΤΑΣ ΠΟΛΥ του χειρισμούς σου, κόβεις το πάνω μέρος με το χερούλι και την τάπα και έτσι δημιουργρείς ένα πολύ καλό και χρήσιμο κάνιστρο ποικίλων χρήσεων.

Καλύτερα το έργο του κοψίματος, να το αναλάβει κάποιος περισσότερο έμπειρος. Δεν είναι δύσκολο αλλά λάθη ΔΕΝ επιτρέπονται.

Μεγαλύτερης χωρητικότητας δοχεία, σε διάφορες διαστάσεις, θα βρεις στα βιομηχανικά είδη και πιθανά στο Practiker.

Αν παρόλα αυτά είναι δύσκολο να βρείς αυτό που θέλεις. οι φτηνοί πλαστικοί κουβάδες, που βρίσκουμε στα Super Market ή στα είδη σπιτιού, σε διαβεβαιώ, ότι κάνουν πολύ καλή δουλειά.

Φιλικά

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Το πλεονέκτημα αυτών που λέω/έχω, έναντι στους κουβάδες και στα άλλα, είναι ότι είναι ημιδιαφανή, με αποτέλεσμα να περνάει περισσότερο φως μέσα και έτσι να διατηρούνται κλαδέματα ή και ολόκληρα φυτά, πράγμα που δεν συμβαίνει με τα αδιαφανή δοχεία. ;)

Link to comment
Share on other sites

Μην το κατηγορείται το παιδί.Είναι ένας καλός τρόπος να μάθει τι χρησιμοποιούν οι περισσότεροι χομπίστες και να ανεβάσει το νούμερο των δημοσιεύσεων του.Κάπου διάβασα που ρωτούσε με ποιο τρόπο θα εμφανίζεται ολόκληρη η λέξη aquazone.

Είναι και 11 χρονών.

...λοιπον,εχω εξι ενυδρειακια..

Link to comment
Share on other sites

..λοιπον,εχω εξι ενυδρειακια..συγνωμη που επαναλαμβανομαι αλλα θελω να κερδισω κι εγω

ποντους-τετραγωνακια στη λεξη.. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...