Jump to content

Μονομάχος -Αρσενικος Ή Θηλυκός?


Ponyo

Recommended Posts

Καλησπέρα ,
Πρόσφατα απέκτησα ένα ψάρι μονομάχο .την πουλούσαν σε ενα πανηγύρι μέσα σε σακούλα και τη λυπήθηκα γτ φαινόταν έτοιμη να πεθάνει και την πήρα.
Δυστυχώς δεν έχω καμια εμπειρία ,παρολαυτα την προσεχω οσο πιο πολυ μπορω και φυσικά διαβάζοντας τιτς περισσοτερες δημοσιευσεις εδω τωρα ξερω πως μπορω ακριβώς να την κανω χαρουμενη.
Το πρόβλημα είναι οτι μπερδετυτηκα για το αν τελικα ειναι θηλυκια η αρσενικος .Τοσο καιρο πιστευα οτι λογω μικρου μεγεθιους σωματος και πτερυγιων ειναι θηλυκια αλλα οσο και να την παρατηρω δεν βλεπω ασπρη βούλα . επισης παιζει εκει που την ειχαν να της έχουν φαει τα πτερυγια για αυτο να ειναι μικρα .
Γενικα δεν ειναι επιθετικη αλλα αντιθέτως πολυ ησυχη γι αυτο σκεφτομουν να παρωαλλη μια για παρεα , αν ομως τελικα ειναι αρσενικος ,μαλλον δε θα ειναι καλη ιδεα.

Ελπιζω οιπλοηροφοριες να ειναι αρκετες για να ου πει καποιοσ τι ειναι τελικα :blink:

Link to comment
Share on other sites

αν θέλεις φίλε μου ανέβασε μια φωτογραφία....

(καλωσόρισες στη παρέα) :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες Ponyo! Που τον/την έχεις; Σε γυάλα; Να ξέρεις τα αγοράκια είναι λίγο πιο όμορφα από τα κοριτσάκια μονομάχους αλλά τα δεύτερα είναι πιο τσαχπίνικα :thumbup:

Αν το ψαράκι είναι μικρόσωμο δεν θα πολυφαίνεται η βούλα στο κάτω μέρος της κοιλιάς της. Είναι περισσότερο ένα μικροσκοπικό άσπρο σημαδάκι. Η φωτο είναι καλύτερη ιδέα ...

Να σου ζήσει πάντως ότι και να είναι!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλως σας βρηκα .

Την εχω σε γυαλα που χωραει περιπου 4 λιτρα .

Δυστυχως δε με αφηνει να ανεβασω φωτο γτ ξεπερναει τον απιτουμενο χωρο .

chrisazre ευχαριστω για την ευχη και συμφωνα με τα λεγομενα σου ενισχυεται η αποψη μου οτι ειναι κοριτσι οποτε σωστο και το Ponyo σαν ονομα :D

Indian καλως βρηκα την παρεα σας .(Υ.Γ. θα εκτιμουσα την προσφωνηση φιλη μου :thumbup:

Ελπιζω να βγαλω συντομα μια ακρη με το πως θα ανεβασω τις φωτο και να σας τη δειξω

Link to comment
Share on other sites

αν δεν σε αφήνει με το μεγεθος μπορεις να ανεβάσεις τις φωτογραφίες που θες σε αλλο site εγω προτειμώ το http://imageshack.us/

και απλώς δίνεις το λινκ της φωτογραφίας σου στο ποστ που θα κάνεις :thumbup::D

Link to comment
Share on other sites

αν δεν σε αφήνει με το μεγεθος μπορεις να ανεβάσεις τις φωτογραφίες που θες σε αλλο site εγω προτειμώ το http://imageshack.us/

και απλώς δίνεις το λινκ της φωτογραφίας σου στο ποστ που θα κάνεις :thumbup::D

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

θα το δοκιμασω ...αλλα εσυ πως εβαλες το ψαρι σου ως φωτο του προφιλ σου ?αυτο πως το κανω?

Link to comment
Share on other sites

θα το δοκιμασω ...αλλα εσυ πως εβαλες το ψαρι σου ως φωτο του προφιλ σου ?αυτο πως το κανω?

Επειδή η δική μου φωτο ξεπερνούσε το επιτρεπόμενο μέγεθος και την επεξεργάστηκα στον Η/Υ με το πρόγραμμα nero. (Μην φανταστείς τίποτα τρελό, απλά την έκοψα). Μετά πήγα πάνω αριστερά εκεί που λέει: Συνδεθήκατε ως: chrisazre ( Αποσύνδεση ) και πάτησα πάνω στο nickname μου. Μου εμφανίζει με αυτόν τον τρόπο το προφίλ μου. Πάω σε αυτήν την σελίδα κάτω κάτω και κλικάρω επιλογές avatar -->

Ανέβασμα εικόνας από τον υπολογιστή σας

Link to comment
Share on other sites

Η Ponyo μου μοιάζει για: Ο Ponyos !! :thumbup::D:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Στην φώτο η δική μου, η Άρτεμις ... έχει ουρές, αλλά όχι τόσο μεγάλες όσο η/ο ponyo ... Ας μιλήσει και άλλος συνχομπίστας να πει την γνώμη του!

post-21407-1304459076_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - chrisazre
Link to comment
Share on other sites

πω πω και το ειχα πιστεψει¨ασχημα οτι ειναι κοριτσι....να μου ζησει το αγορι λοιπον. Να τον χαιρομαι. ,Σαςευχαριστω ολους σε αυτη την δυσκολη πορεια αποφασης του φυλου του ψαριου μου :thumbup::D:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Παντως για να μην παει ακλαυτη η Ponyo, chrisazre μοιαζει εξαιρετικα σε μεγεθος με την Αρτεμις σου,αλλα αφου ολοι επιμενουν το δεχομαι

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και κατι αλλο. επειδη σκοπευω να του κανω ενα πιο ομορφο ενυδρειο με φυτα και πετρες , ξερει κανεις πως ονομαζεται το ειδος του μονομαχου μου στα αγγλικα για να βρω πληροφοριες ?

Link to comment
Share on other sites

betta splendens veiltail.στα πανηγυρια μονο τετοιου ειδους πουλανε

Έγινε επεξεργασία - giorginakos
Link to comment
Share on other sites

οοο τελεια....εγω και ο :thumbup: πανηγυριωτικος μονομαχος μου σε ευχαριστουμε :D

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Να χαίρεσαι λοιπόν τον Ponyo σου . είμαι σίγουρος ότι θα ζήσει σαν βασιλιάς.

διαβάζοντας πληροφορίες για τους μονομάχους θα τον αγαπήσεις περισσότερο, ξεκινώντας από εδώ ( αν δε το έχεις κάνει ήδη ) . Βάζοντας τον επίσης σε περισσότερα λίτρα θα παρατηρείς και τις συνήθειες του! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή η δική μου φωτο ξεπερνούσε το επιτρεπόμενο μέγεθος και την επεξεργάστηκα στον Η/Υ με το πρόγραμμα nero. (Μην φανταστείς τίποτα τρελό, απλά την έκοψα). Μετά πήγα πάνω αριστερά εκεί που λέει: Συνδεθήκατε ως: chrisazre ( Αποσύνδεση ) και πάτησα πάνω στο nickname μου. Μου εμφανίζει με αυτόν τον τρόπο το προφίλ μου. Πάω σε αυτήν την σελίδα κάτω κάτω και κλικάρω επιλογές avatar -->

Ανέβασμα εικόνας από τον υπολογιστή σας

Όσων αφορά για το αβαταρ που ρώτησες είναι λόγω μεγέθους, όπως είπε και ο συμφορίτης chrisazre, και μπορείς να το κάνεις με όποιο πρόγραμμα εικόνας θες. εγώ το έκανα με το ms paint

Link to comment
Share on other sites

τελειααα.......εγω και ο πανηγυριωτικος μονομαχος μου σε ευχαριστουμε :thumbup:

τιποτα...και σε λιγο καιρο παρτου και καμια ''τσουπρα'' :D

Link to comment
Share on other sites

χαχχαχαχαχαχαχα... εννοειται.....ετσι θα τον αφησω εγω τον αγοραρο μου??????οταν θα μαθω να τον φροντιζω τελεια θα μπω στην διαδικασια να γινω γιαγια.

μια τελευταια ερωτηση ..επειδη δεν εχω παρει ακομη αυτο που ρυθμιζει την θερμοκρασια γιατι δεν το ηξερα καν οτι χρειαζοταν

α) του αλλαζω το νερο και του βαζω χλιαρο οταν κανει πολυ κρυο

β) τον εχω κοντα στο καολοριφερ οταν κανει κρυο

και γ ) οταν εχειηλιο τον βγαζω μια ωρα εξω σε σκια ομως να ζεσταινεταικαι να τον βλεπει και λιγο ο ηλιος

καλα κανω η τον βασανιζω και δεν το ξερω ?

Link to comment
Share on other sites

χαχχαχαχαχαχαχα... εννοειται.....ετσι θα τον αφησω εγω τον αγοραρο μου??????οταν θα μαθω να τον φροντιζω τελεια θα μπω στην διαδικασια να γινω γιαγια.

μια τελευταια ερωτηση ..επειδη δεν εχω παρει ακομη αυτο που ρυθμιζει την θερμοκρασια γιατι δεν το ηξερα καν οτι χρειαζοταν

α) του αλλαζω το νερο και του βαζω χλιαρο οταν κανει πολυ κρυο

β) τον εχω κοντα στο καολοριφερ οταν κανει κρυο

και γ ) οταν εχειηλιο τον βγαζω μια ωρα εξω σε σκια ομως να ζεσταινεταικαι να τον βλεπει και λιγο ο ηλιος

καλα κανω η τον βασανιζω και δεν το ξερω ?

το πρωτο ειναι το μονο που μπορεις να κανεις εως οτου παρεις θερμαντηρα...το νερο να του το αλλαζεις 1 φορα την εβδομαδα...το ενυδρειο ποσα λιτρα ειναι? εχει φιλτρο? λαμπα?

Link to comment
Share on other sites

congratulations! It's a boy!!! :thumbup:

Προφανώς τον έχεις ακόμη σε γυάλα. Καλά κάνεις και προσέχεις την θερμοκρασία του, διατήρησε καλές συνθήκες στο νερό, μην τον στρεσάρεις βγάζοντάς τον έξω από την γυάλα για τις αλλαγές και όταν με το καλό μπορέσεις μετακόμισέ τον σε ενυδρείο. Θα δεις ότι είναι άλλη η χάρη του και θα ενθουσιαστείς με αυτό το τόσο κοινωνικό ψαράκι ...

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι ενυδρειο μαλλον τετραγωνη γυαλα ειναι που χωραει 4 λιτρα νερο περιπου .επειδη δεν εχω μεσα παρα μονο ενα φυλλο για να κρυβεται ειναι ακομη ανετος ,αλλα θα παρω ενυδρειο με λαμπα και φιλτρο για να ειναι ακομη καλυτερα .

δεν τον στρεσαρωγτ εχω κανει μια πατεντα με συγκοινωνουντα δοχεια και δεν βγαινει καθολου απο τη γυαλα ...απο τη μια αδειαζει και απο την αλλη γεμιζει.

και απλα μια φορα τισ 2 εβδομαδεσ την πλενω με νερο και σφουγγαρι

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω εχαριστω για τα συγχαρητηρια .....το μονο προβλημα ειναι οτι 2 μηνες τωρα εκπαιδευομασταν να συνδεουμε το Ponyo με φαι για να μαθουμε το ονομα μας...και τωρα τον ηπιαμε...χαχαχαχααχαχχχαχαχχα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...