Jump to content

Μονομάχος -Αρσενικος Ή Θηλυκός?


Ponyo

Recommended Posts

ευχαριστω εχαριστω για τα συγχαρητηρια .....το μονο προβλημα ειναι οτι 2 μηνες τωρα εκπαιδευομασταν να συνδεουμε το Ponyo με φαι για να μαθουμε το ονομα μας...και τωρα τον ηπιαμε...χαχαχαχααχαχχχαχαχχα

:thumbup::D:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ειναι να του παρεις ενα ενυδρειο με φιλτρο , θεμρμοστατη κλπ για να ειναι ποιο ανετος κ μεχρι τοτε μην τον μετακινησεις κ μην το βγαζεις στον ηλιο το ψαρι δεν ειναι γατα αστον εκει που ειναι τωρα το καλοκαιρι δεν θα εχεις προβλημα που δεν θα εχει θερμοστατη .

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Καλημέρα παιδιά. Είμαι καινούργια στο χώρο των ενυδρείων και μετά από λίγο καιρό 10μηνων πήρα την απόφαση να πάω Ένα βήμα παρακάτω το θέμα με το μονομαχο μου. Ξεκίνησε να κάνει φουσκάλες στο χώρο του και αφού ενημερώθηκα ότι είναι για ζευγάρωμα.. πήρα την απόφαση να του πάρω μια θυλικια. Πήρα και μια γεννηστρα για να τα βάλω για προσαρμογή στο χώρο του και τα έβαλα. Αφού ηρέμησαν πήρα την απόφαση να τα βγάλω και να είναι ελεύθερα. Αλλά ο μονομαχοσ μου την κυνηγάει και την χτυπάει όπου βρει. Και ανησύχησα και την έβγαλα. Τι κάνω τώρα πως θα τους "συμφιλιωσω" ?  Σας τους στέλνω 

_20180421_130707.JPG

_20180421_130927.JPG

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο φορουμ μας.

 

Όσο μπορώ να κρίνω από τον διάκοσμο των ενυδρείων από τις φωτογραφίες σου, δεν είναι ο ιδανικός. 

 

Η αναπαραγωγή των μονομάχων δεν είναι εύκολη υπόθεση και δεν πρέπει να την επιχειρούμε απλά και μόνο επειδή ο αρσενικός έκανε φυσαλίδες. Το θηλυκό για να είναι έτοιμο να ζευγαρώσει χρειάζεται προετοιμασία σε άριστες συνθήκες νερού και με καθημερινό τάισμα υψηλής ποιότητας πρωτεϊνούχων τροφών για να μπορέσει να έρθει σε κατάσταση ζευγαρώματος. Ακόμα και αν κάνεις όλες τις απαραίτητες προετοιμασίες, η αναπαραγωγή τον μονομάχων είναι αρκετά βίαιη ειδικά για το θηλυκό. 

 

Θα σου πρότεινα πρώτα να διαβάσεις τα απαραίτητα άρθρα για το πως να φτιάξεις ένα ενυδρείο ιδανικο για τα ψάρια αυτά, με αληθινά φυτα, ουδέτερο προς μαλακό νερό, σωστή διατροφή και ρουτίνες... Μετά αν διαθέτεις τον χώρο, την υπομονή και τον χρόνο για αναπαραγωγη, χαρά μας να βοηθήσουμε 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Evelina Preka έγραψε:

Καλημέρα παιδιά. Είμαι καινούργια στο χώρο των ενυδρείων και μετά από λίγο καιρό 10μηνων πήρα την απόφαση να πάω Ένα βήμα παρακάτω το θέμα με το μονομαχο μου. Ξεκίνησε να κάνει φουσκάλες στο χώρο του και αφού ενημερώθηκα ότι είναι για ζευγάρωμα.. πήρα την απόφαση να του πάρω μια θυλικια. Πήρα και μια γεννηστρα για να τα βάλω για προσαρμογή στο χώρο του και τα έβαλα. Αφού ηρέμησαν πήρα την απόφαση να τα βγάλω και να είναι ελεύθερα. Αλλά ο μονομαχοσ μου την κυνηγάει και την χτυπάει όπου βρει. Και ανησύχησα και την έβγαλα. Τι κάνω τώρα πως θα τους "συμφιλιωσω" ?  Σας τους στέλνω 

_20180421_130707.JPG

_20180421_130927.JPG

Πριν να σκεφτεις την αναπαραγωγη βαλε τα κακομοιρα ψαρακια σε κανονικα ενυδρεια!6 και 4 λιτρα δεν λεγονται ενυδρεια και τα ζωντανα ταλαιπωρουνται.Αυτο θα ειναι ενα βημα παραπερα στο χομπι και οχι τα γεννητουρια.Στ'αληθεια σκεφτηκες τι θα κανεις τα ψαρακια οταν θ'αρχισουν να μεγαλωνουν?Στους 2-3 μηνες θα πρεπει να χωρισεις ολα τ'αρσενικα γιατι θ'αρχισουν να μαλωνουν.Αν εχεις καμια δεκαρια ?Φιλικα στο γραφω, προεχει να φτιαξεις σωστα ενυδρεια για τα μεγαλα σου [25-30 λιτρα το καθενα].

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΩΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ!  Σας ευχαριστω ! Δλδ αν αλλαξω και φτιαξω τισ νεες συνθηκες .. η διαδικασια τουσ εχει χτυπηπατα οπου και αν την βρει σε καθε τοιχο ενυδρειου η απλαδεν την θελει  ?    Δεν εχω καταλληλεσ γνωσεισ οτι μπορω να μαθω απο εσας εδω και ιντερνετικα βιντεο σχετικα με το ειδος.

Link to comment
Share on other sites

On 21/4/2018 at 4:38 ΜΜ, το μέλος rafael έγραψε:

Πριν να σκεφτεις την αναπαραγωγη βαλε τα κακομοιρα ψαρακια σε κανονικα ενυδρεια!6 και 4 λιτρα δεν λεγονται ενυδρεια και τα ζωντανα ταλαιπωρουνται.Αυτο θα ειναι ενα βημα παραπερα στο χομπι και οχι τα γεννητουρια.Στ'αληθεια σκεφτηκες τι θα κανεις τα ψαρακια οταν θ'αρχισουν να μεγαλωνουν?Στους 2-3 μηνες θα πρεπει να χωρισεις ολα τ'αρσενικα γιατι θ'αρχισουν να μαλωνουν.Αν εχεις καμια δεκαρια ?Φιλικα στο γραφω, προεχει να φτιαξεις σωστα ενυδρεια για τα μεγαλα σου [25-30 λιτρα το καθενα].

επειδη ξεκαθαρησα αποτην αρχη οτι δεν ειμαι εμπειρη και περνω οτι πληροφορια μπορω για αυτεσ τισ ψυχουλες..θα ηθελα την επιείκεια σας... δεν ξεκινησε κανεισ γνωριζοντασ αλλα στη πορια  εμαθε απο αλλουσ  και γινοταν καλυτεροσ ο καθενασ ...φιλικα το λεω!   Τον αρσενικο τον εχω εκει γτ τα παιδια απο το pet  που ειπαν οτι ειναι ενα καλο μεγεθοσ για εκεινον...οσο για θηλυκια τωρα περνω και αλλεσ πληροφοριεσ και δεδομενα ωστε να ειναι βιωσιμο και καλο το περιβαλλον και για εκεινη . αν θεσ και εχεις την καλοσυνη για καποιεσ συμβουλες και πληροφοριεσ καλοδεχουμενες. αλλωστε για αυτο μπηκα και στο site σας.

Link to comment
Share on other sites

Δες λιγακι στις ενοτητες με το θεμα των μονομάχων τι έχουν γραψει αλλα παιδια, μελετησε τα καλα και θα καταλαβεις τι κανις σωστα και τι λαθος..

Οσο για αναπαραγωγες μονομαχων μιας που αυτον τον καιρο έχω μικρά μονομαχακια πρεπει να σε ειδοποιησω οτι ναι μεν είναι μια πανεμορφη διαδικασία αλλα πιστεψε με θέλει πολύ υπόβαθρο απο πίσω.. δες τα σχετικ'α θέματα... θα καταλάβεις.. ;) 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος panos nts έγραψε:

Δες λιγακι στις ενοτητες με το θεμα των μονομάχων τι έχουν γραψει αλλα παιδια, μελετησε τα καλα και θα καταλαβεις τι κανις σωστα και τι λαθος..

Οσο για αναπαραγωγες μονομαχων μιας που αυτον τον καιρο έχω μικρά μονομαχακια πρεπει να σε ειδοποιησω οτι ναι μεν είναι μια πανεμορφη διαδικασία αλλα πιστεψε με θέλει πολύ υπόβαθρο απο πίσω.. δες τα σχετικ'α θέματα... θα καταλάβεις.. ;) 

Θα το κανω ευχαριστω πολυ!  αλλα εχω και πολλες αποριεσ ηδη ..επλιζω να βγαλω καποια ακρη!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Evelina Preka έγραψε:

Θα το κανω ευχαριστω πολυ!  αλλα εχω και πολλες αποριεσ ηδη ..επλιζω να βγαλω καποια ακρη!

 Πιστεψε μεδιαβαζοντας με προσοχη πολλές απορίες σουθα λυθούν.. Και αν όχι εμείς εδώ ειμαστε να βοηθησουμε.. ;) 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...