Jump to content

Αρχάριος με προβλήματα και απορίες


Recommended Posts

Καλησπέρα και καλώς με βρήκατε μιας και αυτή είναι η πρώτη μου δημοσίευση ώς νέος στην "περιοχή".

Λοιπόν εχτές το απόγευμα μου έφερεν ένα μεταχειρισμένο ενυδρείο (Sicce - Moby dick 25) και σε 2 σακουλάκια με 5 (κάτι σαν) χρυσόψαρα (τα 3 έχουν μέγεθος περίπου τα 4 εκατοστά, το ένα περίπου 3,5 και 1 γύρω στα 5,5).

1) Το ενυδρείο είχε μηχανισμό καθαρισμού (1 μοτεράκι που τραβάει το νερό, 1 μπλε και 1 λευκό σφουγγαράκι ένα δυκτάκι με κάτι μαβράκια μέσα και μια ροδέλα -σαν νερόμυλος που επιστρέφει πίσω στο ενυδρείο το νερό-) τα οποία τα καθάρισα πολύ καλά, έβγαλα όλη τη μπίχλα και τα επανατοποθέτησα.

2) Έριξα μέσα φυσικό χαλίκι που πήρα από κατάστημα ζώων (το καθάρισα επίσης καλά) και ένα ψεύτικο κοράλι το οποίο είχε έρθει με το ενυδρείο (το οποίο ήταν και αυτό κάπως βρώμικο και το ξέβγαλα με ζεστό νερό).

3) Γέμισα το ενυδρείο με νερό και το έβαλα σε λειτουργία. Παρατήρησα ότι οι μπουρμπουλίθρες που έπεφταν μέσα στο ενυδρείο απ' το επιστρεφόμενο νερό, ήταν ελάχιστες (και μικροσκοπικές) απ' το αναμενόμενο.Η ροδέλα που επιστρέφει το νερό δεν κάνει στροφές και όταν σπάνια κάνει είναι ημιτελής και αργές άρα η ροή του νερού είναι χαμηλή (αν και βγαίνει αρκετό νερό απ' το μοτεράκι. Κατόπιν τοποθέτησα τα ψάρια και τους έριξα την ανάλογη ποσότητα τροφής

4) Σήμερα (24 ώρες μετά δηλαδή) άνοιξα το καπάκι και μύριζε μούχλα μέσα ενώ στο μέσα μέρος του καπακιού έχει μαζευτεί υγρασία. Τα ψάρια τα βλέπω και ελαφρώς πιο "κακόκεφα". Νομίζω είναι κάπως επείγον να δω τι θα κάνω...

5) Με το που άνοιξα το καπάκι ύστερα από μισό λεπτό έφυγε η άσχημη μυρωδιά.

Τι κάνω για να απομακρύνω την μυρωδιά και πώς γίνεται να έχω περισσότερες μπουρμπουλήθρες;

Αυτό είναι το σύστημα:

miniaquarium_oben.jpg

Αριστερά βγαίνει το νερό απ' το μοτεράκι, στο κέντρο είναι το μπλέ και το άσπρο σφουγγαράκι (κάτω απ' το άσπρο υπάρχη το δυκτάκι με τα μαύρα "πραγματάκια" στο δικό μου) και δεξιά είναι η ροδέλα που ξαναρίχνει το νερό (με πίεση λογικά αν και στο δικό μου κυλάει απλά μέσα δημιουργώντας ελάχιστες μπουρμπουλίθρες και μικρές)

Δώστε τα φώτα σας, ευχαριστώ! :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - ael1989
Link to comment
Share on other sites

γεια σου φιλε μου

1.φαρμακα ερικσες? γεια μενα stability για βακτιρια και prime το κοκκινο

2. αφου τα ρικσεις μεσα το αφινεις και δουλευει το ενιδρειο 1 βδομαδα ,στην δευτερη μερα της βδομαδας θα ανοιγεισ το φως στιν τριτη μερα θα ριξεις πολι λιγη τροφη για τα βακτηρια

3.μετα απο μια βδομαδα θα πετας 1 ψαρι καθε 3 μερες

4.το φιλτρο σου ειναι λογικα off παρε καινουργιο δες απο εδω τις αγκελιες ποθ πουλανε καλα και φτηνα

5.καλη υπομονη

6.τελος :thumbup::D:thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση! :D

Οι μπουρμπουλήθρες δεν πρέπει να είναι περισσότερες;

Ελπίζω να πάνε όλα καλά και να είναι μόνο αυτά :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

τωρα στην αρχη χρειαζεται προσοχη.η ασχημη μυρωδια ειναι συνηθως αποτην αμμωνια η οποια ειναι απο τους πρωτους φονιαδες ψαριων....προμηθευσου ενα τεστ αμμωνιας,να εισαι προσεχτικος αυτο το διαστημα και ελαχιστη τροφη...

Link to comment
Share on other sites

Αποφεύγω την αμμωνία με λίγο φαγητό..;

οχι δεν την αποφευγεις,αλλα αποφευγεις να γινει....μεγαλυτερη ακομη.....

αυτο παντα ,αφου ηδη εχεις ψαρια μεσα......και εισαι και στην αρχη.

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Και απ' ότι βλέπω το νέρο έχει ψιλοπρασινίσει..! Σε 24ώρες όμως, γίνεται αυτό τόσο γρήγορα;

Link to comment
Share on other sites

ναι.εχεις ενα ενυδρειο αστρωτο,δηλαδη ενα ενυδρειο χωρις βιολογια,χωρις στρωμενο φιλτρο.καλο θα ηταν να μην υπαρχουν χ=ψαρια αυτο το διαστημα μεχρι να στρωθει.

διαβασε πολυ προσεχτικα αν θελεις παρακατω...

ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΝΕΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

Link to comment
Share on other sites

γεια σου φιλε μου

1.φαρμακα ερικσες? γεια μενα stability για βακτιρια και prime το κοκκινο

2. αφου τα ρικσεις μεσα το αφινεις και δουλευει το ενιδρειο 1 βδομαδα ,στην δευτερη μερα της βδομαδας θα ανοιγεισ το φως στιν τριτη μερα θα ριξεις πολι λιγη τροφη για τα βακτηρια

3.μετα απο μια βδομαδα θα πετας 1 ψαρι καθε 3 μερες

4.το φιλτρο σου ειναι λογικα off παρε καινουργιο δες απο εδω τις αγκελιες ποθ πουλανε καλα και φτηνα

5.καλη υπομονη

6.τελος :thumbup::D:thumbup::thumbup:

Γιατι το φιλτρακι να ειναι off;

Εγω πηρα τωρα καινουριο το ιδιο ενυδρειο και απο οτι βλεπω την ιδια ροη εχει ο κυκλοφορητης οπως και στο δικο μου,απλα εκοψα λιγο το μπλε σφουγγαρι, πεταξα το ασπρο σφουγγαρι και γεμισα το κενο με siporax mini.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες!

Πες μας και τι ψαράκια έχεις, (αν δεν γνωρίζεις βάλε μια φωτό αν μπορείς) για να δούμε αν κάνουν για το ενυδρείο σου, δηλαδή αν γίνονται πολύ μεγάλα κλπ.

Καλή συνέχεια εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Διάβασα τους οδηγούς για στήσιμο ενυδρείου και θα πράξω ως εξής: θα πάω να πάρω τα προϊόντα της sera, το aquatan και το bio nitrivec, [Αν μπορείτε να μου πείτε της κανονικές τους ονομασίες για να τα ζητήσω σε περίπτωση που δεν έχουν της συγκεκριμένης εταιρείας προϊόντα (άρα θα έχουν και άλλη ονομασία όπως π.χ. αντιχλωρικό ή κάτι άλλο) θα με βοηθήσετε να με καταλάβουν στο μαγαζί τί ακριβώς θέλω] όπως επίσης θα κάνω και αλλαγή φίλτρου.

Στην ουσία θέλω μόνο να ξέρω πως θα τα ζητήσω..!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Διάβασα τους οδηγούς για στήσιμο ενυδρείου και θα πράξω ως εξής: θα πάω να πάρω τα προϊόντα της sera, το aquatan και το bio nitrivec, [Αν μπορείτε να μου πείτε της κανονικές τους ονομασίες για να τα ζητήσω σε περίπτωση που δεν έχουν της συγκεκριμένης εταιρείας προϊόντα (άρα θα έχουν και άλλη ονομασία όπως π.χ. αντιχλωρικό ή κάτι άλλο) θα με βοηθήσετε να με καταλάβουν στο μαγαζί τί ακριβώς θέλω] όπως επίσης θα κάνω και αλλαγή φίλτρου.

Στην ουσία θέλω μόνο να ξέρω πως θα τα ζητήσω..!

Βελτιωτικό νερού με αντιχλωριο και ρυθμιστή ph. και κοιμισμένα βακτηρίδια.

Link to comment
Share on other sites

Βελτιωτικό νερού με αντιχλωριο και ρυθμιστή ph. και κοιμισμένα βακτηρίδια.

Τι ρυθμιστή pH εννοείς?

Link to comment
Share on other sites

1. Δυστυχως το ενυδρειο ειναι ακαταλληλο να φιλοξενησει χρυσοψαρα.

2. Γραφεις: "τα οποία τα καθάρισα πολύ καλά, έβγαλα όλη τη μπίχλα και τα επανατοποθέτησα". Αν το εκανες με νερο βρυσης εχασες την οποια βιολογια ειχε σχηματιστει στα υλικα, αν το εκανες με νερο που εβγαλες απο το ενυδρειο και δεν πεταξες πολυ μπιχλα κατι θα εμεινε.

Τωρα πρεπει να βρεις καινουρια μπιχλα. Το φιλτρο ειναι αστρωτο παλι.

Δες εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36712

Κανε αλλαγες νερου καθε μερα 50% με νερο που εχεις αφησει αρκετες ωρες να ερθει σε θερμοκρασια δωματιου και με αντιχλωριο (seachem prime κατα προτιμηση που δεσμευει και αμμωνια νιτρωδη μεχρι 5πλη δοση, αναλογα την αμμωνια. Εσυ βαζε τριπλη στην τυχη αφου δεν εχεις τεστ νερου).

Μετα απο μια εβδομαδα κανε καθε δυο μερες αλλαγη και μετα απο 3 εβδομαδες συνεχισε με δυο αλλαγες την εβδομαδα.

Η εισαγωγη του νερου να γινεται πολυ αργα για να μην αλλαζουν πολυ αποτομα οι παραμετροι.

Το καλοκαιρι κρατα χαμηλα τη θερμοκρασια με ανεμιστηρακια.

Αυτα μεχρι να δωσεις τα ψαρια και να βαλεις κανενα μονομαχο και κανενα σαλιγκαρι.

Αλλιως παρε ενα 120 λιτρο (80 εκ μηκος) για τα ψαρια αυτα αστα κανενα χρονο και μετα 240 λιτρο (ή κατευθειαν 240 λιτρο) 120 εκ. μηκος.

Εδω εχει τις πληροφοριες για τα χρυσοψαρα http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323424

Και εδω για τα πρωτα βηματα και το στρωσιμο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

Link to comment
Share on other sites

μπορεις κατω απο το μπλε και το δευτερο σφουγκαρακι να βαλεις βιολογικο υλικο siporax mini οπου και οσο χωραει :thumbup:

το ενυδρειακι αυτο ειναι πολυ ωραιο και οτι πρεπει για εναν μονομαχο ,θα το χαρει και εκεινος και εσυ :D

καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω να τ κάνω delta66 και ευχαριστώ.

Προς το παρόν έβγαλα τα ψάρια, άλλαξα νερό, έριξα aquatan μετά από μια ώρα έριξα αυτό με τα βακτήρια και ξεκίνησα το νέο φίλτρο, (δυκτάκι με άνθρακα) το οποίο αν και το ξέπλυνα μου μαύρισε όλο το νερό..!!!!!!!!!!!!!

Τι να κάνω να το αλλάξω πάλι ;;;;; :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το αγόρασα είναι κρίμα να το βγάλω!! ε;

Το νερό να το βγάλω τώρα πάλι; Μετά υπάρχει περίπτωση να μου μαυρίσει πάλι;

Link to comment
Share on other sites

τα σακουλακια ανθρακα που εχει αυτη η εταιρεια στο ενυδρειο τρυπανε μετα απο καποιο καιρο και γεμιζει το νερο :thumbup: ο ανθρακας ειναι για να μπαινει μετα απο ασθενειες

Link to comment
Share on other sites

Οκ θα το βγάλω... Το νερό να το αφαιρέσω τώρα ή αύριο πριν βάλω τα ψάρια και να κάνω την ίδια διαδικασία με το aquatan kai to bio nitrivec... 'Η απλά δεν υπάρχει πρόβλημα με το νερό;

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να κανεις αλλαγη νερου για να μην εχει μεσα ανθρακα

Link to comment
Share on other sites

Απορία:

" Προσθέστε sera bio nitrivec μια ωρα αφού βάλατε sera aquatan. Λειτουργήστε το φίλτρο σας.

• Τοποθετήστε το 10 % των υπολογισμένων ψαριών την επόμενη ημέρα (Ημέρα 1)

• Για 10 συνεχόμενες μέρες προσθέστε sera bio nitrivec σε κανονική δόση. Με τον τρόπο αυτό μειώνεται η απαιτούμενη χρονική περίοδος ενεργοποίησης των βακτηρίων."

Το sera bio nitrivec δημιουργεί αυτή τη θολούρα στο νερό... Να υποθέσω ότι δεν ενοχλούνται τα ψάρια απ' αυτό(απ' τη στιγμή που λέει να προσθέσω ψάρι και να συνεχίσω να ρίχνω μέσα για 10 μέρες), παρ' ότι διαρκεία για τόσες ώρες;

Link to comment
Share on other sites

Βασικά 2 απορίες:

1) Το sera bio nitrivec δημιουργεί αυτή τη θολούρα στο νερό... Να υποθέσω ότι δεν ενοχλούνται τα ψάρια απ' αυτό (απ' τη στιγμή που λέει να προσθέσω ψάρι και να συνεχίσω να ρίχνω μέσα για 10 μέρες, ενώ στην αρχή μου λέω να το βάλω μετά από 24 ώρες), παρ' ότι διαρκεί για τόσες ώρες η θαμπάδα;

2) Ο φωτισμός (FLUORESCENT LIGHT SKT0095) παίζει ρόλο πόσες ώρες και πότε είναι αναμμένος;

Link to comment
Share on other sites

Νitrivec δεν εχω χρησιμοποιησει δεν ξερω να σου πω .

δυστυχως το ενυδρειακι σου εχει διακοπτη για τα φωτα και δεν μπορεις να συνδεσεις εναν ημερησιο αυτοματο εκτος αν ξερεις καποιον ηλεκτρολογο και σου κανει καμια ασφαλη μοντα.το καλωδιο για τα φωτα ειναι συνδεδεμενο και με την αντλια του φιλτρου.

πρεπει να εχεις μια σταθερη φωτοπεριοδο για αρχη 8ωρο και αναλογως με το αν βαλεις φυτα βλεποντας και κανοντας.

οτι πρεπει να αναβεις και να κλεινεις εσυ το φως ακριβως τις ιδιες ωρες καθε μερα

Link to comment
Share on other sites

To fws einai ane3artito ap to filtro... svinw diladi to fws kai to filtro douleuei kanonika... ara na exw to ligotero 8wres synexomeno fws kai to ypolipo tis meras den exei toso simasia an tha exei fws H oxi (an katalava kala>?)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...