Jump to content

καινουργιο ενυδρειο


Recommended Posts

γεια σε ολους......

σκεφτομαι ν παρς ενα καινουργιο ενυδρειο γιατι πλεον το 60 λιτρο μ φενεται πολυ μικρο.

πιστευω πως ολοι το εχουμε περασει αυτο....χαχαχχα

εχω βρει ενα 200λιτρα.....μαρκα κ τετοια δεν θυμαμαι καθολου.....εχει εξωτερικο φιλτρο 2 λαμπμες θεπμοστατη....αυτα μ ειπαν στο pet shop.....σιγουρα θα ειναι φυτεμενο με φυτα και γ διακοσμηση ριζες....υποστρωμα λευκη αμμος......ως εδω ολα καλα.......θελς ν μ προτεινετε τι ειδους ψαρια ν βαλλω....να σας πω κιολας οτι εχω μια αρρωστια με GUPPIES....ενας φιλος μ ειπε ν μν χαλασω τοσα λιτρα γι'αυτα τ ψαρια......κ εχς ψιλομπερδευτει τωρα...μπορει καποιος ν προτεινει κατι????σας ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολους......

σκεφτομαι ν παρς ενα καινουργιο ενυδρειο γιατι πλεον το 60 λιτρο μ φενεται πολυ μικρο.

πιστευω πως ολοι το εχουμε περασει αυτο....χαχαχχα

εχω βρει ενα 200λιτρα.....μαρκα κ τετοια δεν θυμαμαι καθολου.....εχει εξωτερικο φιλτρο 2 λαμπμες θεπμοστατη....αυτα μ ειπαν στο pet shop.....σιγουρα θα ειναι φυτεμενο με φυτα και γ διακοσμηση ριζες....υποστρωμα λευκη αμμος......ως εδω ολα καλα.......θελς ν μ προτεινετε τι ειδους ψαρια ν βαλλω....να σας πω κιολας οτι εχω μια αρρωστια με GUPPIES....ενας φιλος μ ειπε ν μν χαλασω τοσα λιτρα γι'αυτα τ ψαρια......κ εχς ψιλομπερδευτει τωρα...μπορει καποιος ν προτεινει κατι????σας ευχαριστω εκ των προτερων

Ολα τα ψαρια ειναι ομορφα.Το ενυδρειο εσυ θα το χαρεις,οποτε κανε αυτο που σου αρεσει :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα ψαρια ειναι ομορφα.Το ενυδρειο εσυ θα το χαρεις,οποτε κανε αυτο που σου αρεσει :thumbup:

Α μπράβο!! :D Αυτο που γουστάρεις και πάντα αυτό που ειναι σωστό(ενυδρείακα)..

Link to comment
Share on other sites

εχετε δικιο.......εσεις τι λετε ταιριαζουν guppies clown pleco ???

Link to comment
Share on other sites

εχετε δικιο.......εσεις τι λετε ταιριαζουν guppies clown pleco ???

Σιγα ,σιγα πηρες φορα και θα χτυπας το κεφαλι μετα :D .Τα clown k plecoμεγαλονουν πολυ :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ενυδρειο που εχω τωρα (60 λιτρα) εχω μεσα 2 pleco 3 clown 2 apple snails 2 carrydoras 2 red cherries oi οποιες γεννησαν προσφατα..........και γινεται ενας χαμος απο τα guppies.......βασικα ειναι 5 αρσενικοι 6-7 θυλικες και αππειρα μικρα......κ ξερω πωσ η αναλογια 5/7 ειναι λιγο αλλα τι ν τα κανω????ειναι τα πρωτα μ μικρα που μεγαλωσαν κ βγηκαν τ περισοτερα αρσενικα..τ λυπαμαι

Link to comment
Share on other sites

ενυδρειο που εχω τωρα (60 λιτρα) εχω μεσα 2 pleco 3 clown 2 apple snails 2 carrydoras 2 red cherries oi οποιες γεννησαν προσφατα..........και γινεται ενας χαμος απο τα guppies.......βασικα ειναι 5 αρσενικοι 6-7 θυλικες και αππειρα μικρα......κ ξερω πωσ η αναλογια 5/7 ειναι λιγο αλλα τι ν τα κανω????ειναι τα πρωτα μ μικρα που μεγαλωσαν κ βγηκαν τ περισοτερα αρσενικα..τ λυπαμαι

Link to comment
Share on other sites

τωρα τ εχς σε 60λιτρα.ειχα προβλημα με σαλιγκαρια και πηγα ν παρω εναν αλλα διαβασα πως πρεπει ν ειναι σαν ομαδα κ οχι μονα τους....οι 2 clown ειν αρκετα μικροι...σαν το κικρο μασ δαχτυλο του χεριου.(χαχαχχαχ ωραιο παραδειγμα) και ο αλλοσ λιγο μεγαλυτερος

Link to comment
Share on other sites

ρίξε μια ματιά σχετικά με τους "κλόουν".

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...w&iden=1031

θα σου πρότεινα, για να χαρείς ακόμα περισσότερο το όμορφό μας χόμπι, να ξεκινήσεις με την βοήθεια όλων εδώ μέσα να φτιάξεις ένα όμορφο 60άρι και στην συνέχεια προχωράς σε κάτι μεγάλο. :thumbup:

Εάν θες, κάντου και μια παρουσίαση. :D

Πάντα φιλικά,

Link to comment
Share on other sites

οοοοο....τλκ δεν κανουν γ εμενα.........φιλε μ οταν λεσ παρουσιαση εννοει φοτο????

Link to comment
Share on other sites

οοοοο....τλκ δεν κανουν γ εμενα.........φιλε μ οταν λεσ παρουσιαση εννοει φοτο????

Να μας πεις τι μετρισεις κανεις,αλλαγες ,φιλτρανση,τροφες ,ομολογα τα παντα :thumbup:

Και γραφε κανονικα και οχι λατινικα :D

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο το ενυδρείο σου. Έχεις βάλει και πλαστικά φυτά ή κάνω λάθος;

Τα corydoras σου, αν δεν κάνω λάθος, είναι τα paleatus. Τον pleco δεν τον είδα.

Για το φόντο, θα σου πρότεινα να δοκίμαζες κάποιο σκουρόχρωμο χαρτόνι.

Τέλος, μπορείς να βρεις κλαδέματα εύκολων φυτών από φίλους χομπίστες.

Για τα macracanthus το κατάλαβες ήδη μόνος σου...

Link to comment
Share on other sites

σορρυ γ τα λατινικα....λοιπον μετρησεις ΝΗ3 ΝΗ4 ειναι 0 ΡΗ 7.5

απο τροφεσ κατεψιγμενο κοκκινο σκουλικι sera vipagran sera whels-chips (ταμπλετες) JBL Novo guppy dr.basleer biofish food...ναι φιλε μ carydoras ειν τα paleatus.....ειν 2...απο φυτα δν υπαρχει ψευτικκο κανενα....και γενικα δν μ αρεσει το ψευτικο μεσα στο ενυδρειο....θελς ν ειν φυσικο περιβαλλον και οχι ενα υποκαταστατο με πλαστικα..... να και ο pleco....φυτα εννοεισ ν μ δωσει καποιος συγχωμπιστας????δεν νομιζς ν γινεται γτ απο εδω που ειμ δν πολυασχολειτε κανενας σοβαρα....ναι μπορει ν εχουν ενυδρεια αλλα δεν ξερουν τπτ..ετψ καποιος που ν μπορει ν μ δςσει δν νμζ γτ κ ν θελει ο ανθρωποσ ν μ τ στηλει απο καπου δν θα χαλασουν????

Link to comment
Share on other sites

αλλαγες νερου γινονται 1-2 φορες την εωδομαδα περιπου 30-40 %....το φιλτρο ειν αυτο που ειχε εξαρχης το ενυδρειο μονο του..εχς προσ9εση ομως μακαρονι και υαλοβαμβακα.....

Link to comment
Share on other sites

Η κοιλια του ειναι πρισμενη ,η ετσι το βλεπω εγω.Απο μετρισεις πρεπει να μετρας τα νιτρικα ΝΟ 3 και τα νιτρωδη ΝΟ2.

Link to comment
Share on other sites

ειναι και δεν ξερω γιατι....το τεστ που εχω μετραει ΝΗ3 ΝΗ4 κ το αλλο το ΡΗ

Link to comment
Share on other sites

ειναι και δεν ξερω γιατι....το τεστ που εχω μετραει ΝΗ3 ΝΗ4 κ το αλλο το ΡΗ

Πρεπει να παρεις και αυτα.Αν και δεν ειμαι του ιατροδικαστικου :D το ψαρι πρεπει να εχει σοβαρο προβλημα,αλλα ας περιμενουμε να μας πουν.Αλλα επιδη ειναι μεσα σε αυτο το θεμα μπορει καινα μην το δουν,οποτε ανοιξε νεο θεμα στις ασθενιες για να το προσεξουν καλυτερα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

μπορει ν ειναι και απο το φαγητο γτ σημεπα μ επεσε αρκετο βασικα επεσε παρα πολυ φαγητο σημερα.....

Link to comment
Share on other sites

μπορει ν ειναι και απο το φαγητο γτ σημεπα μ επεσε αρκετο βασικα επεσε παρα πολυ φαγητο σημερα.....

Δεν ειναι απο φαγητο,κατι αλο ειναι,αλλα δεν ξερω να σου πω :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

τι να σου φιλε μ τοτε δεν εχω ιδεα.....το ψαρι ομως φενεται υγιεστατο

Link to comment
Share on other sites

φιλε μ ανοιξα νεο θεμα στις ασθενειες.....ελπιζς ν μν ειν τπτ γτ τον εχω 1 χρονο αυτον τον pleco και πανω απο ολα μν ειν προωλημα κ μεταδοθει κ στα υπολοιπα ψαρακια

Link to comment
Share on other sites

φιλε μ ανοιξα νεο θεμα στις ασθενειες.....ελπιζς ν μν ειν τπτ γτ τον εχω 1 χρονο αυτον τον pleco και πανω απο ολα μν ειν προωλημα κ μεταδοθει κ στα υπολοιπα ψαρακια

Καλα εκανες,θα περιμενουμε τωρα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...