Jump to content

ΦΩΤΙΣΜΟΣ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ CARREFOUR


iliasf

Recommended Posts

καλησπερα. εχω το ενυδρειο που εφερναν περσι τα carrefour(το ιταλικο). στο σημειο που βρισκεται η λαμπα υπαρχει ενα πλαστικο που καλυπτει ολη την λαμπα και δεν αφηνει ιδιαιτερο χωρο για προσθηκη δευτερης λαμπας.για να βαλω δευτερη λαμπα ιδιων διαστασεων πρεπει να φυγει αυτο το πλαστικο ?η λαμπα που εχω τωρα ειναι η serra plant.ποια προτεινετε για δευτερη?

Έγινε επεξεργασία - iliasf
Link to comment
Share on other sites

Εχω ακριβως το ιδιο μεσα στο πλαστικο χωρανε ανετα 3 λαμπες απλα θα πρεπει να αλλαξεις το starter που εχει μεσα

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακριβως το ιδιο μεσα στο πλαστικο χωρανε ανετα 3 λαμπες απλα θα πρεπει να αλλαξεις το starter που εχει μεσα

μπορεις να βαλεις καποια φωτογραφια να δω πως ειναι?δεν εχεις προβλημα με την θερμοκρασια?τι starter πρεπει να αγορασω?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να ανεβασω φωτο γιατι δεν το εχω κανει ακομα αλλα απο το χωρο που βλεπω εχω καταλαβαινω οτι χωρανε 3 Τ5 ή Τ8.Η διαδικασια δεν ειναι συνθετη βγαζεις τον υπαρχον starter βαζεις τους αντιστοιχους (starter) για τις λαμπες που θες να βαλεις και ολα ετοιμα.Οταν αξιωθω και βρω χρονο να το κανω θα ανεβασω φωτο να το δεις δεν ειναι τιποτα ;)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς φίλε iliasf να πας σε μαγαζί με ηλεκτρικά και να ζητήσεις στεγανά ακροφύσια για λάμπα Τ8. Αυτά έχουν βίδες στήριξης, οπότε με 4 τρυπούλες στο καπάκι προσθέτεις μια λάμπα ακόμα. Επίσης, αυτό που αναφέρει ο φίλος pan είναι να πάρεις (ή να φτιάξεις μόνος σου για να γλιτώσεις τα χρήματα) άλλο ένα ζευγάρι ballast-starter ώστε να ανάβεις και τη δεύτερη λάμπα. Σχετικά μπορείς να δεις εδώ.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις.επειδη σε μαγαζι με ηλεκτρολογικα δεν βρηκα κατι αγορασα απο ενυδρειακο καταστημα το προιον που φαινεται στο link http://www.arcadia-uk.info/product.php?pid...p;sub=&id=4.

ετσι οπως ειναι το καπακι απλα χρειαζεται 2 τρυπες για να βγουν τα καλωδια.ελπιζω να μην υπαρχει προβλημα που η λαμπα ειναι αναμεσα στο starter (αν το λεω σωστα ) και στην αλλη λαμπα. η λαμπα που χρησιμοποιω εδω και 8 μηνες περιπου ειναι η plant της sera.καθε ποτε χρειαζεται αλλαγη?για δευτερη λαμπα εχω μια sylvania grolux. να την χρησιμοποιησω η ειναι λαθος συνδοιασμος?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να διαβάσεις σχετικά εδώ και εδώ.

Η λάμπα δεν έχει πρόβλημα αν είναι κοντά με το σύστημα έναυσης, πολλοί φίλοι βέβαια επεμβαίνουν στα καπάκια και τα βγάζουν εκτός ενυδρείου για να μην έχουν το καλοκαίρι επιπλέον θέρμανση του νερού. ;)

Link to comment
Share on other sites

Σου παραθέτω της παρακάτω φωτο μήπως και σε βοηθήσουν.

Η δουλειά δεν είναι και η καλύτερη που μπορούσε να γίνει ;) (λόγω χρόνου)

Αλλά η πατέντα δουλεύει μια χαρά :blush: !

Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο.

Θα είμαι στην διάθεση σου οτιδήποτε χρειαστείς!

post-42-1161459020_thumb.jpg

post-42-1161459046_thumb.jpg

post-42-1161459074_thumb.jpg

post-42-1161459094_thumb.jpg

post-42-1161459127_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σου παραθέτω της παρακάτω φωτο μήπως και σε βοηθήσουν.

Η δουλειά δεν είναι και η καλύτερη που μπορούσε να γίνει :blush: (λόγω χρόνου)

Σκεψου να ειχες και χρονο δηλαδη. :)

Οτι ποιο καλο απο DIY εχω δει σε καπακι ενυδρειου. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για το σχόλιο σου. ;)

Το καπάκι έχει αρκετά περιθώρια βελτίωσης (μάζεμα καλωδίων, φίλτρα για τα ανεμιστηρακια, κ.α).

Θα είμαι στη διάθεση σου και οποιουδήποτε άλλου μέλους για να βοηθήσω αν χρειαστεί! :blush:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...