Jump to content

25ltr Τι να βάλω μέσα;


Recommended Posts

Επειδή έχω ξεκινήσει τη διαδικασία στρωσήματος και ήδη νιώθω ότι πολύ δουλειά μπροστά μου, όποιος έχει χρόνο ας μου προτείνει τι να βάλω σε ένα μικρό 25λιτρο ενυδρείο (απ' τη στιγμή μου απ' οτι κατάλαβα από προηγούμενο θέμα http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=60525 , ότι τα ψάρια που μου έφεραν δεν κάνουν για τέτοιο χώρο)...

Αρκεί να μην είναι κάτι μόνο του (και με το χαμηλότερο δυνατό κόστος)...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω ξεκινήσει τη διαδικασία στρωσήματος και ήδη νιώθω ότι πολύ δουλειά μπροστά μου, όποιος έχει χρόνο ας μου προτείνει τι να βάλω σε ένα μικρό 25λιτρο ενυδρείο (απ' τη στιγμή μου απ' οτι κατάλαβα από προηγούμενο θέμα http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=60525 , ότι τα ψάρια που μου έφεραν δεν κάνουν για τέτοιο χώρο)...

Αρκεί να μην είναι κάτι μόνο του (και με το χαμηλότερο δυνατό κόστος)...

Για 25 λίτρα μπορείς να πας σε 1 αρσενικό με 2 θηλυκά guppies..

guppies.jpg

ή 4-5 Neon tetras!

neon_tetra_3.jpg

ή και ακομα ενα υπεροχο Μονομαχο!!

betta-splendens.jpg

Link to comment
Share on other sites

Super απάντηση :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Για 25 λίτρα μπορείς να πας σε 1 αρσενικό με 2 θηλυκά guppies..

guppies.jpg

ή 4-5 Neon tetras!

neon_tetra_3.jpg

ή και ακομα ενα υπεροχο Μονομαχο!!

betta-splendens.jpg

Αχ, αυτοί οι μονομάχοι!! :thumbup:

Αυτός μπορεί να συγκατοικήσει με σαλιγκάρια ή γαρίδες ... ή και μίνι γατόψαρα! Hara Jerdoni Akysis Vespa

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια απαντηση αυτη με τις φωτο!

Δεν ξερω αν ειναι σωστο αλλα πιο ωραια δεν θα ηταν να εβαζε 4 αρσενικα που ειναι και πιο ωραια και κανενα θυλικο για να μην υπαρχουν τσακωμοι και γεννες.

Ισως να εχει προβλημα μετα απο λιγο με τις γεννες.

Βεβαια πρωτα να μας πει και τις παραμετρους που εχει στο νερο να δουμε αν ταιριαζουν αυτα τα ψαρακια.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ARIS F' post='547107' date='05/05/2011, 22:54:38']
Πολυ ωραια απαντηση αυτη με τις φωτο!
Δεν ξερω αν ειναι σωστο αλλα πιο ωραια δεν θα ηταν να εβαζε 4 αρσενικα που ειναι και πιο ωραια και κανενα θυλικο για να μην υπαρχουν τσακωμοι και γεννες.
Ισως να εχει προβλημα μετα απο λιγο με τις γεννες.
Βεβαια πρωτα να μας πει και τις παραμετρους που εχει στο νερο να δουμε αν ταιριαζουν αυτα τα ψαρακια.
[/quote]


Οι γεννες όντως είναι αναποφεκτο γεγονός με τα guppies..αν και η φύση ξέρει να ελέχει τον πληθυσμών τον "milionfish" (guppies)..εξάλλου όπως είπες για τις παραμέτρους...μέχρι να στρωθεί το ενυδρείο και να βγούν οι ανάλογες μονάδες λογικά θα αποφασίσει μεταξύ και άλλον μικρών ψαριών για το 25 ari του o φίλος και τοτε θα εχουμαι μια πιο ολοκληρωμενη εικονα για τους κατοίκους που θα αποφασίσει να βαλει :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - christos k
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είχα υπόψη μου για έναν εντυπωσιακό μονομάχο, αν και απ' ότι κατάλαβα θα τον φάει η μοναξιά...

Υπάρχει καμία εικόνα (ή έστω ονομασία) για να δω αυτά τα σαλιγκάρια...

Και αν βάλω μόνο του μονομάχο (μέχρι τι μέγεθος φτάνει) δεν θα είναι αρκετά άδειο;

Link to comment
Share on other sites

Και αν βάλω μόνο του μονομάχο (μέχρι τι μέγεθος φτάνει) δεν θα είναι αρκετά άδειο;

Για περισσότερες πληροφορίες εδω!!

http://en.wikipedia.org/wiki/Siamese_fighting_fish

Link to comment
Share on other sites

δες κι εδώ φωτογραφικό υλικό μονομαχοενυδρείων από διαγωνισμό του φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

δες κι εδώ φωτογραφικό υλικό μονομαχοενυδρείων από διαγωνισμό του φόρουμ.

:thumbup::D

Link to comment
Share on other sites

Και αν βάλω μόνο του μονομάχο (μέχρι τι μέγεθος φτάνει) δεν θα είναι αρκετά άδειο;

Αυτη η ερωτηση εγινε απο ολους στην αρχη της ενασχολησης με τα ενυδρεια.

Και αυτο γιατι τους αρεσει να βλεπουν ψαρια.

Φυσικα δεν παει το μυαλο τους σε καποιες βασικες αναγκες των ψαριων που ειναι α) αναλογος για το καθε ειδος, χωρος για να κινουνται και β) νερο καθαρο (απο αμμωνια ΝΗ3 και νιτρωδη Νο2 μηδεν, χαμηλα μεχρι 20-25ppm νιτρικα ΝΟ3) και με σωστες παραμετρους (ph gh kh θερμοκρασια).

Αυτα δεν μπορουν να επιτευχθουν με πολλα ψαρια σε μικρο χωρο.

Οσο και να το γεμιζει, αυτο αργα ή γρηγορα θα "αδειαζει" μονο του.

Εχει λοιπον δυο επιλογες, να προσεχει την ιχθυοφορτωση, τις συμβατοτητες, τη φιλτρανση και τις συνθηκες νερου ή να αγοραζει συνεχως ψαρια για να αντικαθιστα αυτα που "φευγουν".

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Για 25 λίτρα μπορείς να πας σε 1 αρσενικό με 2 θηλυκά guppies..

guppies.jpg

ή 4-5 Neon tetras!

neon_tetra_3.jpg

ή και ακομα ενα υπεροχο Μονομαχο!!

betta-splendens.jpg

Συμφωνώ με την τελευταία επιλογή σίγουρα αλλά και με την πρώτη με την προϋπόθεση ότι γνωρίζουμε ότι τα guppy γεννάνε συχνά και ο,τι συνεπάγεται αυτό... Τώρα για neon εγώ έχω διαβάσει ότι είναι ψάρια που θέλουν να είναι σε ομάδες τουλάχιστον 8 ατόμων και σε ενυδρεία τουλάχιστον 80 λίτρων...

Επίσης θα μπορούσες να βάλεις και μια πεντάδα γαρίδες red cherry

Link to comment
Share on other sites

Θα βαλεις φυτα και γαριδες και διαφορα σαλιγκαρια και θα ειναι πολυ καλο!

Ορεξη να εχεις...τα μικρα ενυδρεια γινονται συνηθως και πολυ ομορφα!

Link to comment
Share on other sites

Αυτη η ερωτηση εγινε απο ολους στην αρχη της ενασχολησης με τα ενυδρεια.

Και αυτο γιατι τους αρεσει να βλεπουν ψαρια.

Φυσικα δεν παει το μυαλο τους σε καποιες βασικες αναγκες των ψαριων που ειναι α) αναλογος για το καθε ειδος, χωρος για να κινουνται και β) νερο καθαρο (απο αμμωνια ΝΗ3 και νιτρωδη Νο2 μηδεν, χαμηλα μεχρι 20-25ppm νιτρικα ΝΟ3) και με σωστες παραμετρους (ph gh kh θερμοκρασια).

Αυτα δεν μπορουν να επιτευχθουν με πολλα ψαρια σε μικρο χωρο.

Οσο και να το γεμιζει, αυτο αργα ή γρηγορα θα "αδειαζει" μονο του.

Εχει λοιπον δυο επιλογες, να προσεχει την ιχθυοφορτωση, τις συμβατοτητες, τη φιλτρανση και τις συνθηκες νερου ή να αγοραζει συνεχως ψαρια για να αντικαθιστα αυτα που "φευγουν".

:thumbup:

Μπορείς να δεις και το εξαιρετικό προφίλ του μονομάχου του AZ, με όλες τις πληροφορίες που μπορεί να χρειαστείς.

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...w&iden=1029

Επίσης για τα σαλιγγαρια που μπορείς να βάλεις μαζί του...

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=775

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=773

Για περισσότερες πληροφορίες για τα σαλιγγαράκια μπορείς να κάνεις αναζήτηση και στο φόρουμ αλλά και γενικά στο διαδίκτυο. :D

Γενικά υπάρχουν πολλά θέματα σχετικά με μονομάχους στο φόρουμ, όπου μπορείς να πάρεις πολλές ιδέες.

Στην θέση σου, σε αυτά τα λίτρα, θα έβαζα τον μονομάχο με κανένα σαλιγγαράκι. Με αρκετά εύκολα φυτάκια, θα το ευχαριστηθείς πλήρως και δεν υπάρχει πιθανότητα να σου φανεί άδειο.

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Δεν συνιστώ κανένα είδος τετρα για ΤΟΣΟ λιγα λίτρα !

Μπένουν, χωράνε, αλλά για δείτε λιγο πως συμπεριφέρονται σε ενυδρείο με αρκετό μήκος και μετά αποφασίστε μόνοι σας !

Εγώ θα συνιστούσα εναν μονομάχο με/ή red cherry

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ μόνο μονομάχο προτείνω, το ενυδρείο είναι πολύ μικρό για τα υπόλοιπα ψαράκια.

Link to comment
Share on other sites

γαριδαδικο μονο , η λιγα γκαπις.

σε καμμια περιπτωση τετρασ.. ειναι εντελωσ λαθος!

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι βλέπω ή μονομάχος (μόνος θα μπει) ή 4 quppies. Θα αποφασίσω την επόμενη βδομάδα μέχρι να δώσω τα ψάρια που έχω ήδη... Και επειδή κάποιος φίλος με ρώτησε αν θα βάλω φυτά, προς το παρόν δεν σκέφτομαι να βάλω κάτι μέσα μέχρι να δω πως πάει με τα ψάρακια μόνο...

Link to comment
Share on other sites

Θα σου προτεινα να βαλεις καποια ευκολα φυτα.Αισθητικα θα αναβαθμισουν το ενυδρειο,θα βοηθησουν στην ποιοτητα του νερου και θα προσφερει κρυψωνες ενδεχομενως.

Προσωπικα θεωρω την καλυτερη επιλογη εναν μονομαχο. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Eγω ψυφιζω εναν μονομαχο και ενα gubby αρσενικο...ετσι ειχα εγω και δεν ειχαν κανενα προβλημα :thumbup:...Μερικα φυτακια...και ενα σαλλιγκαρι και εισαι gg :D....!

Υ.Γ ΔΙκος μας εισαι εσυ ??ΑΕλ βλεπω :thumbup::thumbup: ...απο Λαρισα??

Link to comment
Share on other sites

Eimai monadiki periptwsi... apo athina eimai alla eimai AELara :thumbup:

Eγω ψυφιζω εναν μονομαχο και ενα gubby αρσενικο...ετσι ειχα εγω και δεν ειχαν κανενα προβλημα :thumbup:...Μερικα φυτακια...και ενα σαλλιγκαρι και εισαι gg :D....!

Υ.Γ ΔΙκος μας εισαι εσυ ??ΑΕλ βλεπω :thumbup::P ...απο Λαρισα??

Link to comment
Share on other sites

Eγω ψυφιζω εναν μονομαχο και ενα gubby αρσενικο...ετσι ειχα εγω και δεν ειχαν κανενα προβλημα :thumbup:...Μερικα φυτακια...και ενα σαλλιγκαρι και εισαι gg :D....!

Υ.Γ ΔΙκος μας εισαι εσυ ??ΑΕλ βλεπω :thumbup::thumbup: ...απο Λαρισα??

Guppy με μονομάχο δεν πάνε μαζί, ειδικά σε τόσο μικρό ενυδρείο, ο μονομάχος το πιθανότερο είναι να είναι επιθετικός, τα guppies είναι είδη που "μοιάζουν" με τους μονομάχους ας πούμε λόγω της μεγάλης ουράς. Το ότι δεν είχαν κανένα πρόβλημα σε εσένα δεν λέει τίποτα, είναι και θέμα χαρακτήρα του ψαριού.

Link to comment
Share on other sites

Eimai monadiki periptwsi... apo athina eimai alla eimai AELara :D

Ωραια επεκτενομαστε :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αυτά έχω μέσα.. Είναι εντάξει για να μείνουν μέχρι να τα σπρώξω.. ( http://i1222.photobucket.com/albums/dd481/...89/100_2315.jpg )

Διαστάσεις Ενυδρείου Length Depth Height / 400 mm 220 mm 390 mm

Έγινε επεξεργασία - ael1989
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μετά από μηδενικές σχεδόν μετρήσεις (έχω λίγη αμμωνία, λογικά επειδή υπάρχουν τα 4 ψάρια μέσα), σκέφτομαι να κάνω την αλλαγή.

Τον μονομάχο τον απορρίπτω γιατί θέλω να υπάρχει ένας μικρός πληθυσμός. Το θέμα μου τώρα είναι, ότι διάβασα πως, τα guppies ζουν σε φυτεμένο ενυδρείο, ενώ εγώ έχω μόνο εκείνο το ψεύτικο κοράλλι (της πιο πάνω φωτογραφίας + 1 ψάρι) και θα βάλω και μια στοίβα με κάποιες πέτρες που βρήκα (σε ποτάμι) .

Ερώτηση 1: Αν βάλω guppies, τι αριθμό να βάλω;

Ερώτηση 2: Μαζεύτηκε άλγη στα τζάμια, αν βάλω ένα γλείφτη υπάρχει πρόβλημα;

Έγινε επεξεργασία - ael1989
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...