Jump to content

Recommended Posts

Παιδιά σήμερα το πρωί ανακάλυψα οτι ένας απο τους αρλεκίνους μου έχει ich!

Τώρα άρχισα να διακρίνω λίγα spots και σε άλλα ψάρια του ενυδρείου. Τι να κάνω που αύριο είναι Κυριακή και δεν μπορώ να αγοράσω κάποιο φάρμακο?

Υπάρχει κάποια λύση ανάγκης μέχρι να δω τι θα κάνω απο Δευτέρα(δεν μου χει ξανατύχει μέχρι τώρα, οτι γνωρίζω είναι στη θεωρία κι αυτή..)?

Έγινε επεξεργασία - satrianius
Link to comment
Share on other sites

Ακολουθησε αυτα που γραφει ο filoxenos κατα γραμμα. ;)

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=5945

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ για την βοήθεια. Δεν είχα χρόνο να ψάξω μόνος μου γι αυτό την έκανα έτσι γρήγορα την ερώτηση..

Έχω πολλά φυτά και δεν ξέρω και αν όλα τα ψάρια μου αντεχουν το αλάτι. Γιαυτό σήμερα παω για φάρμακο. Σκέφτομαι τη σειρά της waterlife. Το protozin νομίζω είναι κατάλληλο. Αυτό που με φοβίζει και με αγχώνει είναι μην χαλάσει η βιολογία του νερού. Κινδυνέυουν τα βακτηρίδια του φίλτρου απο την θεραπεία? Έχω ενα eheim 2213 με μακαρονάκι, 2 σφουγγάρια και Substrat Pro. 96lt ενυδρείο πυκνοφυτεμένο και ψάρια: Ενα σκαλάρι, 3 αρλεκίνους, 4 lemon tetras, 2 black widows, 1 Pleco, 1 dwarf gourami, 4 siamensis και ενα clown loach..

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ!!!!!!!!!!! Είναι τελείως μάπα τα συγκεκριμένα!

Σου προτείνω τα φάρμακα της A.P.I., είναι τα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς της Aquarium Pharmaceuticals? Αν ναι, πως λέγεται το φάρμακο για ich? Μη μου δώσουν κανα άσχετο!

Θα χρειαστώ και καμιά αντιβιοσούλα λες? Μερικα ψαράκια έχουν κανα δυο λευκούς κόκκους!

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Super ich cure, σε κάψουλες ή υγρό.

Και της TETRA το ContraSpot μπορεί να σου κάνει (είναι αποτελεσματικό στο ich).

Link to comment
Share on other sites

Σέυχαριστώ πάρα πολύ φίλε μου. :blush:

Έφυγα!! ;)

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ!!!!!!!!!!! Είναι τελείως μάπα τα συγκεκριμένα!

Σου προτείνω τα φάρμακα της A.P.I., είναι τα καλύτερα.

Από προσωπική εμπειρία σας λέω ότι δεν υπάρχει φάρμακο μάπα από σοβαρή εταιρία .

Είναι καθαρά θέμα διάγνωσης και τρόπου χρήσης , το εάν θα δούμε αποτελέσματα από τη χρήση ενός φαρμάκου .

Link to comment
Share on other sites

...δεν υπάρχει φάρμακο μάπα από σοβαρή εταιρία....

Συμφωνώ απολύτως..! ;)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά, ξεκίνησα θεραπεία σήμερα με Super ick cure.

Έκανα όμως μια...πατάτα. Δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία στις οδηγίες εκεί που λέει για τα scaleless fishes και αφού έβαλα την προβλεπόμενη δοσολογία (5ml ανα 19lt υπολογίζοντας τα καθαρά λίτρα) κατάλαβα οτι ο clown loach που έχω ανήκει σαυτή...την κατηγορία.

Τι λέτε, θα τον χάσω? Αυτό το είδος δεν θα μου κάτσει ποτέ, αφήστε που το ich παρουσιάστηκε 10 μέρες μετά την εισαγωγή του στο ενυδρείο..

Να πώ επίσης οτι έχω και 2 japonica. Μπορεί κι αυτές να επιβαρυνθούν?

Έγινε επεξεργασία - satrianius
Link to comment
Share on other sites

Το φαρμακο δεν ειναι και οτι καλυτερο για τους κλοουν αν μπορεις βγαλτον και βαλτον σε ενα αλλο ενυδρειο και καντου θεραπεια με ενυδρειακο αλατι. Επισης το εν λογο φαρμακο δεν κανει για ασπονδιλα οπως σαλιγκαρια και γαριδες

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ!!!!!!!!!!! Είναι τελείως μάπα τα συγκεκριμένα!

Σου προτείνω τα φάρμακα της A.P.I., είναι τα καλύτερα.

Από προσωπική εμπειρία σας λέω ότι δεν υπάρχει φάρμακο μάπα από σοβαρή εταιρία .

Είναι καθαρά θέμα διάγνωσης και τρόπου χρήσης , το εάν θα δούμε αποτελέσματα από τη χρήση ενός φαρμάκου .

Συμφωνώ απολύτως..! ;)

Μπορείς να το κάνεις λίγο πιο σαφές;

Ίσως να μπερδευτεί κάποιος φίλος μας που δεν γνωρίζει!

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώντας ότι το υπονοούμενο ήταν σαφές, θέλησα να το σταματήσω εκεί, για να μην χαλάμε και το ποστ.

Η προσωπική μου εμπειρία από τη χρήση τους, σε συνδιασμό με την πολύχρονη εμπειρία φίλων μου ακουαριστών, αλλά και οι καταγραφές σε διάφορα άλλα σχετικά φόρα και ιστοσελίδες, με έχουν κάνει να καταλήξω στο συμπέρασμα ότι τα προϊόντα της συγκεκριμένης εταιρείας, δεν είναι καλής ποιότητας και κυρίως, δεν κάνουν αυτό που υπόσχονται στις οδηγίες τους και στα προσπέκτους τους. Αυτό ενισχύεται και από το γεγονός ότι δεν αναγράφεται στις συσκευασίες και οι ουσίες που περιέχουν, σε αντίθεση με την ΑΡΙ πχ, όπου όλα τα στοιχεία και οι αναλογίες είναι γραμμένα. Το συγκεκριμένο δε σκεύασμα (PROTOZIN) ουδέποτε με βοήθησε να αντιμετωπίσω το ich, σε ότι δόση και αν το δοκίμασα στις αρχές της ενασχόλησής μου, όπου ταλαιπωρήθηκα και εγώ και τα ψάρια μου αρκετά...

Link to comment
Share on other sites

Δεκτές οι διευκρινήσεις σου απλά ήθελα να καταλάβω που στήριξες το παραπάνω σχόλιο!

Για να μπορούν να κρίνουν και οι άλλοι που θα διαβάσουν το θέμα στο μέλλον!

;)

Έγινε επεξεργασία - kouzman
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το Sterazin(της Waterlife)είναι αρκετά καλό για το άσπρο χνούδι, το έχω δοκιμάσει. Επίσης και το αλάτι βοηθάει πολύ..

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά αυτό δεν έχει καμιά σχέση με το ICH...

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω αλλά πιό πάνω έγραψες ότι της waterlife δεν είναι καλά φάρμακα γι αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Ας μην το συνεχίσουμε, γιατί ξανα-χαλάμε το ποστ...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στο Site tramisaquarium αναφέρει μαγειρικό αλάτι(χωρίς πρόσθετα ροής) για θεραπεία ich και όχι ενυδρειακό, τί να ρίχνω; Καλύτερα να έχουμε 1 ενυδρείο καραντίνα-ασθενειών και να κάνουμε τις θεραπείες εκεί. Εγώ έχω ένα 5-7 λίτρα...

Link to comment
Share on other sites

5-7 λίτρα είναι λίγα. Το μικρότερο για νοσοκομείο θα πρέπει να είναι 20άρι.

Το αλάτι που αναφέρεις είναι το χοντρό το τυροκομικό, αλλά... Δύσκολα θα βρεις χωρίς πρόσθετα ροής. Ασε που μερικοί το λένε έτσι... και έτσι δεν είναι. Ολο και κάτι βάζουν μέσα...Γι αυτό, για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, βάλε ενυδρειακό. Εξ άλλου είναι φτηνό.

Link to comment
Share on other sites

Και γώ ενυδρειακό ρίχνω απλά ήθελα να ρωτήσω εάν κάνει το μαγειρικό. Συνήθως βάζω 1 guppy μέσα μόνο γι αυτό. Να το βάλω σε 20;; Επίσης σε 20λιτρο θα πρέπει να ρίξω 20 κουταλάκια του γλυκού στο περίπου;;

Έγινε επεξεργασία - Guppy
Link to comment
Share on other sites

14-15 και όχι πολύ γεμάτα. Αλλά να έχει 20 λίτρα νερό μέσα, όχι να είναι 20λιτρο (έχει διαφορά...). Κάθε κουταλάκι του γλυκού χωράει ~ 5 γραμμάρια αλάτι. Της σούπας χωράει ~ 15 γραμμάρια αλάτι.

Πάντως δεν έχει νόημα αυτό που κάνεις, γιατί θέλει όλο το ενυδρείο θεραπεία και όχι μόνο 1 ψάρι, όταν εμφανιστεί ich. Ισως γι αυτό γράφεις...: "...Συνήθως βάζω 1 guppy μέσα..."

Link to comment
Share on other sites

Δέν το ήξερα αυτό, εγώ πίστευα ότι εάν κάνω την θεραπεία στο μικρό ενυδρείο όλα θα είναι εντάξει. Προτείνεις να κάνω θεραπεία στο μεγάλο ενυδρείο εκεί που έχω όλα τα guppies;;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, γιατί το παράσιτο υπάρχει εκεί... Δεν είναι μόνο πάνω στα ψάρια, αλλά και στο χαλίκι... στο νερό... παντού...

Διάβασε σχετικά ότι υπάρχει δημοσιευμένο για το αλάτι και τη θεραπεία για το ich και προχώρα προσεκτικά.

Αν έχεις ευαίσθητα στο αλάτι φυτά ή ψάρια, προχώρα καλύτερα με φάρμακο.

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Όχι filoxene έχω guppy και hygrophila, δεν ενοχλεί τα ψάρια. Σε 35λιτρο δηλαδή να ρίξω 3 κουτάλια της σούπας;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...