Jump to content

Θάνατος Γκάπι....


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδερφοι σήμερα το μεσημέρι είδα την γεροντότερη γκαπίνα μου να ακουμπαει μετα βίας πάνω στο κερατόφυλλο,το κούνησα για να κουνηθεί λίγο και την είδα να ΄κολυμπάει με χαμένη πλεύση και να είναι σαν κουλουριασμένη προς τα δεξιά.Λέω αστην να την παρακολουθησω μετα μπας και καλυτερεύσει,μετα απο μιση ώρα την είδα να χαροπαλεύει και τελικά πήρα την απόφαση να την βγάλω εντελώς εκτός ενυδρείου αφού ηταν σχεδόν έτοιμη να φύγει....Απο τί λέτε να ήταν;Γεράματα ή κάτι άλλο;Πειράζει που ο αρσενικός μου έμεινε με δυο γκαπίνες μέχρι να μεγαλώσουν τα μικρά;

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάνει κάποια σημαντική αλλαγή μέσα στο ενυδρειο;;

Οι μετρήσεις οκ;;;

Μήπως γέννησε η γκαπινα τελευταία ;;;

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάνει κάποια σημαντική αλλαγή μέσα στο ενυδρειο;;

Οι μετρήσεις οκ;;;

Μήπως γέννησε η γκαπινα τελευταία ;;;

Ναι ειχε γεννήσει τώρα τελευταία και σημερα που την παρατήρησα είχα ξεθωριάσει λίγο το χρώμα της κάτω απο την κοιλία της.Τις 2 τελευταίες μέρες ήταν συνήθως κοντά στην επιφάνεια του νερού...

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρησεις σου ειναι θετικες?

Ολα καλα απο μετρήσεις... :thumbup::D

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα απο μετρήσεις... :thumbup::D

και αμμωνίας?

Link to comment
Share on other sites

φιλε μ γεια σου....λοιπον μιας και οι μετρησεις σου ειν καλες η το ψαρι ηταν μεγαλο σε ηλικια η δεν αντεξε την γεννα.....εχει καιρο που ειχε γενησει????

Link to comment
Share on other sites

και αμμωνίας?

Oλα κανονικα εκανα αλλαγη νερου εξαλου πριν 2 μέρες...

Link to comment
Share on other sites

φιλε μ γεια σου....λοιπον μιας και οι μετρησεις σου ειν καλες η το ψαρι ηταν μεγαλο σε ηλικια η δεν αντεξε την γεννα.....εχει καιρο που ειχε γενησει????

Ουτε μια εβδομαδα αλλα εδω και 2 μέρες ήταν στον κόσμο του...

Link to comment
Share on other sites

Oλα κανονικα εκανα αλλαγη νερου εξαλου πριν 2 μέρες...

Δηλαδή μέτρησες αμμωνία με test?

Επίσης αν κανεις αλλαγή νερού δεν σημαίνει πως φεύγει η αμμωνία αν εχεις.(δεν φεύγει όλη εννοώ)

Link to comment
Share on other sites

ποσα χρονια το ειχες τα ψαρακι φιλε μου??

Link to comment
Share on other sites

ποσα χρονια το ειχες τα ψαρακι φιλε μου??

Μήνες το έχω γιατι;

Link to comment
Share on other sites

Μήνες το έχω γιατι;

αρα δεν ειναι απο γεραματα.. τα γκαπυ οταν ζουν σωστα αντεχουν εως και 5 χρονια.. θυμασαι ποσες φορεσ εχει γεννησει?? ισως πεθανε απο καποια επιπλοκη στην γεννα.. εγω αυτο φανταζομαι αφου οι μετρησεισ ειναι καλεσ.. με τι μετρασ?? ειχεσ παρατηρησει μηπως εχθρικεσ συμπεριφορεσ προσ το συγκεκριμενο ψαρι??

Link to comment
Share on other sites

και εγω αυτο πιστευω πως ειχε καποια επιπλοκη στη γεννα του

Link to comment
Share on other sites

αρα δεν ειναι απο γεραματα.. τα γκαπυ οταν ζουν σωστα αντεχουν εως και 5 χρονια.. θυμασαι ποσες φορεσ εχει γεννησει?? ισως πεθανε απο καποια επιπλοκη στην γεννα.. εγω αυτο φανταζομαι αφου οι μετρησεισ ειναι καλεσ.. με τι μετρασ?? ειχεσ παρατηρησει μηπως εχθρικεσ συμπεριφορεσ προσ το συγκεκριμενο ψαρι??

Το εχω 2 μηνες περίπου αλλα δεν ξερω πόσο ήταν όταν το αγόρασα,εχει γεννήσει σε εμενα δυο φορές νομίζω,εχθρικες συμπεριφορές δεν εχω παρατηρήσει

Link to comment
Share on other sites

και εγω αυτο πιστευω πως ειχε καποια επιπλοκη στη γεννα του

Μπορεί γιατι ειχε ξεθωριάσει κάτω απο την κοιλιά της και αυτό 2μερες μετα την γέννα.Πειράζει να αφήσω 2 θυληκα με ενα αρσενικό;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί γιατι ειχε ξεθωριάσει κάτω απο την κοιλιά της και αυτό 2μερες μετα την γέννα.Πειράζει να αφήσω 2 θυληκα με ενα αρσενικό;

εσυ το ξερεισ αυτο :thumbup: παρατηρησε συμπεριφορεσ στο ενυδρειο σου. δηλαδη ααν το αρσενικο κυνηγα πολυ τα θυληκα..αν ναι βαλε αλλο ενα αν οχι αστα ωσ εχουν :D

Link to comment
Share on other sites

εσυ το ξερεισ αυτο :thumbup: παρατηρησε συμπεριφορεσ στο ενυδρειο σου. δηλαδη ααν το αρσενικο κυνηγα πολυ τα θυληκα..αν ναι βαλε αλλο ενα αν οχι αστα ωσ εχουν :D

Θα ειμαι σε ετοιμότητα :thumbup::thumbup::P:blush:

Link to comment
Share on other sites

Θα ειμαι σε ετοιμότητα :thumbup::D:thumbup::thumbup:

δεν ανάφερες με τι μετράς την αμμωνία..και τα υπόλοιπα..

Link to comment
Share on other sites

δεν ανάφερες με τι μετράς την αμμωνία..και τα υπόλοιπα..

Εχω ενα τέστ αμμωνίας της σέρα το οποίο δανεικό απο ένα συγγενη συγχομπίστα μέχρι να πάρω δικό μου :thumbup::D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...