Jump to content

Μερικες ερωτησεις για νεο ενυδρειο 30 λιτρων...


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους. Θα ηθελα να με βοηθησετε σε κατι. Εχω ξεκινησει ενα ενυδρειο εδω και 5 μερες 30 λιτρων. Εχω βαλει απο την πρωτη μερα τα αναλογα ml για τα λιτρα μου αντιχλωριο api strees coat και εχω παρει και βακτηρια microbe-lift για να ξεκινησω το στρωσιμο και σημερα θα ριξω την πρωτη δοση. Συμφωνα με οσα αναγραφει το κουτι του για νεα ενυδρεια, ριχνεις λεει microbe lift μια φορα τη βδομαδα για 3 βδομαδες 1 καπακι (αν ειναι καπακι το tsp. που γραφει) καθε 76 λιτρα, αρα εγω θα πρεπει να ριξω μισο καπακι μιας και τα λιτρα μου ειναι μικτα 33? Το ενυδρειο θα παραμηνει αδειο χωρις ψαρια μεχρι να ολοκληρωθει το στρωσιμο.

Και κατι ακομα θα ηθελα να ρωτησω...πηρα εναν θερμοστατη και επελεξα να παρω εναν 25w της dennerle σκεφτομενος πως θα ειναι καλυτερος και αν οχι καλυτερος πιο αξιοπιστος απο εναν αντιστοιχο κινεζικο (resun) που η διαφορα τους ηταν 8 ευρω. Ελεγε πως ειναι καταλληλος για 10-30 λιτρα. Τον πηρα λοιπον και τον εβαλα στο ενυδρειο και ξεκινησε να δουλευει. Εχω μεσα 2 θερμομετρα το ενα λεει 1 βαθμο ακριβως παραπανω σε σχεση με το αλλο. Ο θερμοστατης εχει ενα κουμπακι ας το πουμε επανω, που το τραβας και βγαινει εξω, τον καλυμπραρεις στην θερμοκρασια που λεει το θερμομετρο και υστερα κατεβαζεις το κουμπακι και εχει ρυθμιστει. Στην συνεχεια επιλεγεις σε τι θερμοκρασια θελεις να σου παει το ενυδρειο και τον λειτουργεις. Τον εχω ρυθμισει και με τα 2 θερμομετρα μια με το ενα και μια με το αλλο, αλλα εκεινος λειτουργει συνεχεια και δεν σβηνει ποτε το ποτοκαλι φως του που διχνει αν δεν κανω λαθος οτι δουλευει. Και εχει τυχει να ξεπερασει και την θερμοκρασια 1-2 φορες αλλα δεν σταματαει. Τι μπορει να ειναι? Ο θερμοστατης ειναι αυτος:

http://www.krueger-aquaristik.de/Technik/D...-25W::1342.html

Να ειστε καλα, περιμενω τις βοηθεια σας. :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Αρχικα tsp=teaspoon δηλαδη ενα κουταλακι του τσαγιου που λενε και οι νοικοκυρες,ο θερμοστατης σε ποια θερμοκρασια ειναι ρυθμισμενος και τι θερμοκρασια δειχνουν τα θερμομετρα?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα tsp=teaspoon δηλαδη ενα κουταλακι του τσαγιου που λενε και οι νοικοκυρες,ο θερμοστατης σε ποια θερμοκρασια ειναι ρυθμισμενος και τι θερμοκρασια δειχνουν τα θερμομετρα?

Σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση. Δηλαδη ποσο να ριξω εγω στα λιτρα μου απο βακτηρια? Μισο κουταλακι του τζαγιου?

Οσον αφορα τωρα τα θερμομετρα, το ενα λεει 26 παρα κατι και το αλλο 27 παρα κατι...και ο θερμοστατης ειναι ρυθμισμενος στους 27 με βαση το θερμομετρο που ειναι 27 παρα κατι...

Link to comment
Share on other sites

Τι λετε λοιπον?

λοιπον στρατηγε μου :D για τα θερμομετρα λογικα καποιο χανει ειναι χαλασμενο δηλαδη .δοκιμασε με καποιο αλλο για να δεισ ποιο χανει. βακτηρια βαλε μισο κουταλακι, οσο το υπολογιζεισ δηλαδη :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να μην έχεις κάνει σωστά το καλιμπράρισμα?

Εγώ είχα πρόβλημα με ένα jager, τον καλίμπραρα μόλις τον αγόρασα και έκανε το ίδιο με τον δικό σου, δεν έσβηνε ποτέ. Τον πήγα πίσω στο κατάστημα, τον τσέκαραν κι εκεί ότι δεν λειτουργούσε σωστά και μου έδωσαν ένα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει φάει κανένα κόλλημα το λαμπάκι και μένει πάντα αναμένο?

Οταν δουλευει συνέχεια που λες, τον έχεις πιάσει να δεις αν είναι ζεστός?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει φάει κανένα κόλλημα το λαμπάκι και μένει πάντα αναμένο?

Οταν δουλευει συνέχεια που λες, τον έχεις πιάσει να δεις αν είναι ζεστός?

Πριν λιγο εκανα παλι καλιμπραρισμα στον θερμοστατη και δουλεψε τελικα. Απλα δεν ειναι ακριβως με τα θερμομετρα. Τον καλιμπραρα με τον μεσο ορο των θερμομετρων ( δηλαδη το ενα ελεγε 25,5 βαθμους και το αλλο 26,5) και τον ρυθμισα στους 26 και υστερα επελεξα τους 27 βαθμους για να εχει το ενυδρειο. Μετα απο λιγο οταν το θερμομετρο που ειχε 26,5 πριν, πηγε στους 26,9 εσβησε ο θερμοστατης. Τωρα ειναι παλι αναμενος... :thumbup:

Ελπιζω να ειναι σωστα τωρα. Ναι, μια φορα που τον επιασα ηταν αρκετα ζεστος....

Λετε να κρυωνει το νερο πιο ευκολα επειδη εχω μια μεγαλη πετρα μεσα 3 κιλων και φανταζομαι πως γενικα αφου ειναι πετρα θα εχει μπορει να επιβραδυνει και να δυσκολευει την δουλεια του θερμοστατη? Και για αυτο το λογο να δουλευει περισσοτερο ο θερμοστατης?

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθησε το θερμαντικο σωμα γιατι πρεπει να κολλαει.Εαν συνεχισει να το κανει πηγαινετον

πισω να σου τον αλλαξουν.

Link to comment
Share on other sites

αγορασε θερμοστατη SACEM ειναι ιταλικοι , ειναι οι καλυτεροι

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθησε το θερμαντικο σωμα γιατι πρεπει να κολλαει.Εαν συνεχισει να το κανει πηγαινετον

πισω να σου τον αλλαξουν.

Πως να το παρακολουθησω? Γιατι να κολλαει? Πολλοι εχουν θερμοστατη και εχουν αποκλιση απο τα θερμομετρα τους 1-2 βαθμους και πχ. αμα θελουν να εχει το ενυδρειο τους θερμοκρασια 26 βαθμους βαζουν τον θερμοστατη 28...ενα παραδειγμα ειπα που ειπε ενα παιδι σε αλλο θεμα..

Link to comment
Share on other sites

Πως να το παρακολουθησω? Γιατι να κολλαει? Πολλοι εχουν θερμοστατη και εχουν αποκλιση απο τα θερμομετρα τους 1-2 βαθμους και πχ. αμα θελουν να εχει το ενυδρειο τους θερμοκρασια 26 βαθμους βαζουν τον θερμοστατη 28...ενα παραδειγμα ειπα που ειπε ενα παιδι σε αλλο θεμα..

Εσυ εγραψες οτι το θερμαντικο σωμα ξεπερναει τους βαθμους που το εχεις ρυθμισει και παραμενει

αναμμενος.Τι δεν καταλαβα καλα;

Link to comment
Share on other sites

Εσυ εγραψες οτι το θερμαντικο σωμα ξεπερναει τους βαθμους που το εχεις ρυθμισει και παραμενει

αναμμενος.Τι δεν καταλαβα καλα;

Παραπάνω έγραψε πως το πρόβλημα λύθηκε, έκανε calibration πάλι και δούλεψε κανονικά απλά τα θερμόμετρα έχουν 1 βαθμό διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Παραπάνω έγραψε πως το πρόβλημα λύθηκε, έκανε calibration πάλι και δούλεψε κανονικά απλά τα θερμόμετρα έχουν 1 βαθμό διαφορά.

Αβλεψια.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον το προβλημα ληθηκε...δεν ειναι σιγουρο..απλα εχθες 2 φορες εσβησε στους 26,9 οταν ελεγε το ενα θερμομετρο και τον ειχα ρυθμισει να παει το ενυδρειο 27. Απλα ειναι πιο πολυ αναμενος παρα σβηστος και λεω μηπως παιζει ρολο η πετρα που ειναι μεγαλη. Τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγο εριξα τα πρωτα βακτηρια microbe lift. Να ρωτησω, θα πρεπει να βαλω και σε μια αποχη ή σε ενα πουγκι λιγη τροφη για να παραχθει η αμμωνια? Παντως το ενυδρειο τρεχει 5 μερες τωρα και πριν βαλω τα βακτηρια εκανα ενα τεστ αμμωνιας με υγρο της sera και μου εδειξε οτι εχει αμμωνια: 1ml/l. Το ενυδρειο οπως εχω πει δεν εχει ψαρια. Εχει μονο μια πετρα. Στο φιλτρο εχω βαλει ενα σφουγγαρι και sera siporax mini.

Link to comment
Share on other sites

Ανεβαζω και μια φωτογραφια απο το πως ειναι τωρα το ενυδρειο...

p1010894w.jpg

Link to comment
Share on other sites

1mg/l μου εβγαλε το τεστ. Λαθος το εχω γραψει πανω ως ml... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

1)Τι θερμοκρασια εχει ο χωρος που εχεις το ενυδρειο;2)Βαλε καπακι στο ενυδρειο,3)Βαλε το

θερμαντικο σωμα διπλα στο φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

1)Τι θερμοκρασια εχει ο χωρος που εχεις το ενυδρειο;2)Βαλε καπακι στο ενυδρειο,3)Βαλε το

θερμαντικο σωμα διπλα στο φιλτρο.

Θα βαλω τον θερμοστατη διπλα στο φιλτρο οπως λες αλλα καπακι δεν θα βαλω...ισως απο πανω να το κλεισω με ενα τζαμι ή ενα διαφανο πλεξιγκλας. Ο χωρος δεν ξερω τι θερμοκρασια ειχε...

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...