Jump to content

INCK ΣΕ ΘΑΛΑΣΣΙΝΟ


Recommended Posts

Έχω ένα θαλασσινό ενυδρείο που μου παρουσίασε inck με αποτέλεσμα να χάσω τα περισότερα ψάρια μου.

Αυτή την στιγμή κάνω θεραπεία.Μετά απο πόσο καιρό μπορώ να ξαναβάλω ψάρια;

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε stamos

Θα έλεγα από τη στιγμή, που τα εναπομείναντα ψάρια σου δεν παρουσιάζουν σημάδια της ασθένειας στο δέρμα τους, να περιμένεις τέσσερις εβδομάδες και κατόπιν να κάνεις αλλαγή νερού.

Αν μετά μια βδομάδα, μετά την αλλαγή, παραμένουν όλα είναι υγιή, τότε μπορείς να βάλεις νέα ψάρια.

Φιλικά

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Καλό επίσης θα ήταν να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το τι είδους θεραπεία κάνεις και πως.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε stamos

Θα έλεγα από τη στιγμή, που τα εναπομείναντα ψάρια σου δεν παρουσιάζουν σημάδια της ασθένειας στο δέρμα τους, να περιμένεις τέσσερις εβδομάδες και κατόπιν να κάνεις αλλαγή νερού.

Αν μετά μια βδομάδα, μετά την αλλαγή, παραμένουν όλα είναι υγιή, τότε μπορείς να βάλεις νέα ψάρια.

Φιλικά

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε stamos

Θα έλεγα από τη στιγμή, που τα εναπομείναντα ψάρια σου δεν παρουσιάζουν σημάδια της ασθένειας στο δέρμα τους, να περιμένεις τέσσερις εβδομάδες και κατόπιν να κάνεις αλλαγή νερού.

Αν μετά μια βδομάδα, μετά την αλλαγή, παραμένουν όλα είναι υγιή, τότε μπορείς να βάλεις νέα ψάρια.

Φιλικά

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

φίλε stamos λυπάμαι για αυτό που σου έτυχε

να ρωτήσω ..

είσαι σίγουρος ότι πρόκειται για ick ?

τι θεραπεία κάνεις ? με ποιο φάρμακο?..

ρωτώ γιατί βλέπω ότι το ενυδρείο σου είναι reef και αν κάνεις θεραπεία με χαλκό ίσος να πρέπει να προσέξεις περισσότερο…

καλώς όρισες στο aquazone και εύχομαι καλή συνέχεια χωρίς δυσάρεστα απρόοπτα ;) ..

Link to comment
Share on other sites

Σωστες ερωτησεις Τασο.... περιμενω με αγωνια να δω τι εννοεις stamos λεγοντας οτι κανεις θεραπεια...πως και που ? Αν βαζεις χαλκο στο ενυδρειο που προοριζεις για Reef θα εχεις τεραστιο προβλημα αργοτερα και ελπιζω να μην ειναι ετσι...αν κανεις θεραπεια σε ενυδρειο καραντινας ολα θα πανε μια χαρα...απλα ασε αδειο το κυριως ενυδρειο για καποιο διαστημα (2 μηνες για σιγουρια) καθως το ick δεν μπορει να ζησει χωρις ψαρια-ξενιστες!

Link to comment
Share on other sites

φίλε stamos λυπάμαι για αυτό που σου έτυχε

να ρωτήσω ..

είσαι σίγουρος ότι πρόκειται για ick ?

τι θεραπεία κάνεις ? με ποιο φάρμακο?..

ρωτώ γιατί βλέπω ότι το ενυδρείο σου είναι reef και αν κάνεις θεραπεία με χαλκό ίσος να πρέπει να προσέξεις περισσότερο…

καλώς όρισες στο aquazone και εύχομαι καλή συνέχεια χωρίς δυσάρεστα απρόοπτα ;) ..

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει θεραπεία εδώ και μερικές μέρες με myxazin χωρίς κάποιο αποτέλεσμα

και τώρα συνεχίζω με EXODIN και έχω δει βελτίωση.

Το φάρμακο το ρίχνω στο κανονικό ενυδρείο γιατί δεν έχω ενυδρείο καραντίνας.

Είχα εκτός απο τα ψάρια που ψόφησαν δύο sinularies και μερικές σπειρογραφίδες που και

αυτές μας άφησαν χρόνους. Τωρα έχει απομήνει ένα μαλακό κοράλι που δεν θυμάμαι την

ονομασία του.Υπόψην το ενυδρείο έχει ξανά τουμπάρει το καλοκαίρι απο βλάβη του ψυκτικού μέσου

(ανεμιστήρα) όταν έλειπα διακοπές. ;)

Link to comment
Share on other sites

φίλε stamos .. ίσος είναι καλύτερα να μας πεις δυο λόγια για το ενυδρείο σου συνολικά..

.. ώστε να βοηθηθείς γενικότερα..

.. γιατί αυτό το << έχω ένα ενυδρείο θαλασσινού νερού και προσπαθώ να το κάνω reef >> κάτι μου λέει..

πες μας λοιπόν τι ενυδρείο έχεις , εξοπλισμό .. τι έχεις βάλει μέσα , πόσο καιρό λειτουργεί.. κλπ..

για τα φάρμακα θα σου πουν άλλοι που ξέρουν καλύτερα ..

Link to comment
Share on other sites

Άργησα να απαντήσω γιατί είχα ένα πρόβλημα με το pc μου.Εχω ένα ενυδρείο 90χ40χ50 που απο

γλυκού νερού το έχω γυρίσει σε θαλασσινό στο οποίο δεν έχω μεγάλη πείρα .Το ενυδρείο δουλεύει εδω και

ενάμιση χρόνο με πολλές ατυχίες ( τρίς φορές τουμπάρισμα ) μεγάλη απογοήτευση απο μέρος μου και

με μεγάλο μπέρδεμα απο τις συμβουλές των διάφορων ειδικών στο είδος(μαγαζιά pet shop).

Μετά απο διάφορες συμβουλές που βρήκα στο forum ,έβαλα πρίν μια βδομάδα ζωντανή άμμο 10 κιλά

και αραγγωνίτη 10 κιλά ακόμα έχω μέσα 10κιλά ζωντανό βράχο.¨Εχει επιζήσει απο την τελευταία φορά λόγο

ink ένα bluetank και ένα μαλακό κοράλι (αγνώστου ονόματος).Εχω ενά εσωτερικό skimer με αεραντλία και

ένα εξωτερικό φίλτρο της EHEIM 2217 με υαλοβάμβακα βιόσφαιρες stars και μακαρόνι. Ενα θερμοστάτη 200W

και δύο φθορίου marine wite και μία marine blue.Σκεύτομαι στην πορεία να κατασκεύασω και ένα sump . Με

την ευκαιρία( τα υλικά φιλτραρίσματος στο sump πρέπει να βρίσκονται συνέχεια μέσα στο νερό όπως στο

εξωτερικό φίλτρο ή απλός να βρέχονται απο το νερό του ενυδρείου )??Σας παρακαλώ καθοδηγήστεμαι για να

μπορέσω επιτέλους να πραγματοποιήσω το όνειρο μου ένα υγειές ενυδρείο REEF και να μην πετάω τα λίγα

λευτά που μου (περισεύουν) τζάμπα ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ. ;)

Link to comment
Share on other sites

φίλε το ενυδρείο σου μπορεί να γίνει μια χαρά reef φτάνει να προσέξεις μερικά πραγματάκια ..

σε ένα ενυδρείο τέτοιου μεγέθους δεν βάζουμε μεγάλα ψάρια ..

.. με το tang που επιβίωσε έκλεισες με μεγάλα..

.. μερικά μικρά δεν θα έχουν πρόβλημα θα σου συμπληρώσουν την εικόνα του ενυδρείου μαζί με λίγες γαρίδες , σαλιγκάρια , ερημίτες , αχινό , αστερία κλπ..

με υπόστρωμα νομίζω είσαι εντάξει

ελπίζω τα φάρμακα που έχεις ρίξει να μην επηρέασαν τον βράχο σου και νομίζω ότι είναι καλό να συμπληρώσεις 5-10 κιλά <<ζωντανό>> ακόμα

..

.θα φροντίσεις η κυκλοφορία νερού στο ενυδρείο σου να ξεπερνάει το 15Χ τα λίτρα του ενυδρείου σου

μόλις μπεις σε ένα καλό δρόμο θα κάνεις υπομονήκαι θα προσθέτεις ζωντανά με πολύ προσοχή..

υπάρχουν εδώ παιδία που ξέρουν καλά τα είδη και τις ανάγκες τους και να παίρνεις συμβουλές για το παραμικρό..

για τις υψηλές θερμοκρασίες του καλοκαιριού υπάρχουν λύσεις ..

αν ανεβάσεις και καμία φωτογραφία θα βοηθήσεις τη κατάσταση ..

για το φίλτρο έχω κάποιες αλλαγές να προτείνω ..

.. αλλά καλύτερα να δω πρώτα φωτογραφία

καλή συνέχεια .. περιμένουμε νεότερα..

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Πιθανά το παράσιτο να αναπτύχθηκε, λόγω των απότομων αυξομειώσεων της θερμοκρασίας. Από δω και πέρα, πιστεύω ότι η κατάσταση θα σταθεροποιηθεί. Πρόσεξε όμως τις κινήσεις σου από εδώ και μπρος.

Όπως ανέφερε ο Φίλος μας salTasos, μπορείς να προσθέσεις περισσότερο ζωντανό βράχο, αφενός για να είναι πιο επαρκής (χρειάζεσαι περίπου 20 κιλά), αφετέρου για να αναζωογονήσεις τον παλιό σου, ο οποίος πιθανά να έχει εξασθενήσει λόγω των φαρμάκων.

Αυτό, που θα πρέπει να προσέξεις, είναι να διαλέξεις βράχο που να υπάρχει στο μαγαζί, τουλάχιστον ένα μήνα και σε καλές συνθήκες κυκλοφορίας νερού.

Κατόπιν θα τον τοποθετήσεις με τέτοιο τρόπο στο ενυδρείο σου, ώστε να δημιουργούνται κενά, ανάμεσα στα τμήματα των βράχων. Και, τέλος, να εξασφαλίσεις την καλύτερη δυνατή κυκλοφορία νερού σε όλα τα σημεία του σχηματισμού των βράχων, τοποθετώντας τους κυκλοφορητές σου στα σωστά σημεία.

Την έξοδο του φίλτρου σου, θα πρότεινα να την τοποθετήσεις παράλληλα με την επιφάνεια και στο ίδιο ύψος, ώστε να αναδεύει μόνιμα την επιφάνεια και να εξασφαλίζει την καλύτερη οξυγόνωση του συστήματος.

Από εκεί και πέρα, αφού βεβαιωθείς ότι όλα λειτουργούν καλά, δεν θα ξανα αλλάξεις τίποτα στις ρυθμίσεις σου αυτές, εκτός αν παραστεί κάποιος σοβαρός λόγος.

Όταν βεβαιωθείς πως απαλλάχθηκες από την αρρώστια και έκανες την πρώτη αλλαγή νερού, όπως είπαμε σε προηγούμενο post και τα αμμωνιακά προϊόντα έχουν τις σωστές σταθεροποιημένες τιμές, τότε μπορείς να ασχοληθείς με τον εμπλουτισμό του ενυδρείου σου με οργανισμούς.

Αν το blue tang σου, είναι μικρό, μπορείς να βάλεις ακόμα, άλλο ένα μικρό yellow tang και ένα dwarf angel, ψάρια χρήσιμα για το σύστημά σου. Η στη θέση ενός από αυτά, ένα ζευγάρι μικρών clown percula και έκλεισες από αλανιάρικα ψάρια.

Άλλα ψαράκια, που μπορείς να βάλεις είναι τα goppies και άλλα παρόμοια βυθόψαρα.

Επίσης γαρίδες, σαλιγγάρια και ερημίτες κλπ, όπως ανέφερε ο Τάσος και σιγά σιγά μη απαιτητικά κοράλλια.

Όλα αυτά, όπως καταλαβαίνεις, δεν θα γίνουν όλα μαζί σε μια μέρα, αλλά ένα ένα αφού πρώτα σιγουρεύεσαι με τις μετρήσεις σου, ότι το σύστημά σου είναι έτοιμο να υποδεχτεί τον επόμενο οργανισμό.

Όλα αυτά τα είδη, που σου προανέφερα, απαιτούν ελάχιστη ποσότητα τροφής, αφού το μεγαλύτερο μέρος της τροφής τους θα το βρίσκουν από το βράχο και τα διάφορα μέρη του ενυδρείου σου.

Άρα κατάχρηση στην ποσότητα της τροφής, που θα ρίχνεις, μόνο ζημιά θα κάνει στην ισορροπία του συστήματός σου.

Καλή συνέχεια

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...